Zaterdag 13 Januari 1912. No. 8055. 61e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van do Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsehe Courant, voorheen Firma A. H, van Cleeft". HOOFDREDACTEUR: P. J. FEESIEZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f l. franco per post f 1.15! Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, wiarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, uificieële- en onteigen'ngs- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. EORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 KFJN ISQEVI NOEN. De Burgemeester van Amersfoort, geilen artikel 41 der Gemeentewet brengt ter kennis van de ingezetenen, dat <le Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 16 Januari aanstaande, des namiddags te half drie ure. Amersfoort, 12 Januari 1912. De Burgemeester voornoemd, YVUYTIEitS. Burgemeerster en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat heden ingevolge art. 8 der Hinderwet aan de Naamlooze Vennootschap „PHOENIX BROU WERIJ" onder voorwaarden vergunning is ver gunning is verleend tot het oprichten eener inrichting tot het opwekken van electrische energie met dynamo, gedreven door een gas motor van 10—12 P.K, in het perceel Arnhern- scheweg no. 12, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie B no. 2430. Amersfoort, 13 Januari 1912. Burgemeester en Wethoml ers voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, J. O. STENFERT KROESE. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinder wet aan R. UBEL3 onder voorwaarden vergun ning is verleend tot de oprichting van eene inrichting tot hot opwekken van electrische energie met dynamo van 1(1 volt, gedreven door een benzinemotor van 6S P.K., in het perceel Lange8traat no. 129, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie E no. 3884. Amersfoort, 13 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris J. G. STENFERT KROESE. Het Provinciaal bestuur der Ned. Her vormde kerk in Utrecht is voor 1912 saam gestel i als volgt ds. K. A. de Groot, pred. te Houten, presi dent secundus dr. H. E. G. van de Meanc, pred. te Overlangbroeklertius ds. D. van Popta, pred. te Bunnik. ds. P. Bongers, pred. te Kamerik, vice- president; secundus dr. A. W. Bronsveld, pred. te Utrecht; tertius ds. J. Quast Hz., pred. te Utrecht. ds. M. A. Adriani, emer. prad. te Utrecht, secretarissecundus ds. J. Quast Hz., pred. te Utrecht. ds. W. H. Stegenga, pred. te Oud-Loos- drechtsecundus ds. G. B. Fijnvandraat, pred. te Tienboventertius ds. G. Vellenga, pred. te Nieuw-Luosdrecht. G. L. Manse, ouderling te Zeist; secundus F. Laboucbère, oud-ouderling te Doorn. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente op Dinsdag 16 Janu ari, des middags half dr ie. 1. Nader voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de verlenging van de tijde lijke aanstelling van J. A. H. Hoogendoorn als leeraar in de Hoogduitsche taal en letter kunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlesnen van eervol ontslag aan de onderwijzeres in de Nuttige handwerken am de openbare Lagere school 3e soort in de Punten burgerlaan mej. M. Ebing. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlengen van het verlof, wegens ziekte verleend, aan de onderwijzeres aan de openbare Lagere school le soort voor meisjes mevrouw Van Slooten—Spruijt. 4. Rapport en voorstel van den Burgemees ter naar aanleiding van een adres van het Da- gelijksch Bestuur der vereeniging,,Vergunning" betreffende het maken van muziek in inrich tingen, waarvoor verlof of vergunning vorleend is. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een rooilijnplan. 6. Vaststelling van het verslag, bedoeld in art. 11 van het Koninklijk besluit van 19 No vember 1900, Staatsblad no. 262, (Kindervoeding). 7. Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders voor de vervulling van de betrekking vau Directeur der Hoogere Burgerschool. De aanbeveling luidt: 1. dr. P. G. Tiddens, leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool te Breda 2. dr. G. van Rijn, leeraar aan de derde Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Amsterdam. 8. Vaststelling 6e aanvullingskohier Inkom stenbelasting, dienst 1911. Men zal zich herionereo, dat de vergun ninghouders, die in hun lokaliteit eenig muziekinstrument hadden, aan den Gemeente raad verzochten, buiten werking te stellen de verordening waarbij wordt verboden muziek te maken of te doen maken zonder toestem ming van den Burgemeester, dip, als hoofd der politie, in deze te beslissen heef'. De Burgemeester, den Commissaris van politie gehoord, adviseert thans den Raad, aan adressanten m^e te deelen, dat deze geen invoel wenscht te oefeueu op de wijze, waarop de verordening wordt toegepast door den Burgemeester. Burgemeester en Wethouders bieden den Raad ter vaststelling aan het verslag, aan Gedeputeerd») Staten uit te brengen omtrent het subsidie van f 450, ten vorigen jare ver strekt voor kindervoeding. Daaruit blijkt, dat de Commissie voor kin dervoeding 18 December 1911 rekening en verantwoording heeft gedaan aan den Raad van de wijze waarop het geld, ten behoeve der voeding en kleediug van schoolkinderen toegestaan, is besteed. Gedurende 72 dagen werd aan 11 719 kinderen spys vei strekt. Voor klompen werd uitgegeven f 270; voor klecdingstukken f 7.87'. De totale uitgaven voor voeding be droegen f 1134.03; Mr. J. C. 11. Prikken, thans rechter in de Rechtbank te Zierikzee, is als nummer éen aanbevolen ter benoeming lot rechter in de Rechtbank te Zwolle. De heer J. van 't Slot, sedeit 1 October 1908 onderwijzer aan de openbare Lagere school aan de Koningsstraat, staat nummer éen op de voordracht ter benoeming bij het openbaar onderwijs te Haarlem. Luitenant J. W. Wolters, van het 5e re giment infanterie, wordt 1 Februari over geplaatst naar het Instructie-bataljon te Kampen, ter vervanging van luitenant H. W. E. Cramer, die wordt overgeplaatst naar het 8e regiment infanterie te Dsveuter. De bij het le regiment infanterie nieuw benoemde majoor J. M. Mazel, zal 1 Mei kolouel R. II. Luber vervangen als Directeur vau den Hoofd-cursus te Kampen. Luitenant G. Kuyper, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de Hoogere Krijgs school, wordt dezen zomer gedetacheerd bij het le regiment veld-artillerie, hier. Het Voorbereidend militair onderricht is, in verhand met de andere eischen van de nieuwe Militiewet, dezen winter voor 't laatst gegeven. Gistermiddag was den 100 kinderen der Anna Paulowna Bewaarschool een feestje bereid. De poppenkast werd vertoond en onder het zingen van liedjes en het genot van versnaperingen, welke dezen kleiuen lang niet dikwijls ten deel vallen, vloog de middag om. Oudergewoonte mocht er iets van al deze heerlijkheden mee naar huis ge nomen, voor moeder. De bigde gezichtjes en de echte vroolijk- heid zullen den milden onbekende zeker wol hebben doen bemerken hoo buitengewoon deze verrassing werd gewaardeerd en den dames, die do leiding van het feest op zich hadden genomen, hebben bewezen hoe hun goede zorgen op prijs werden gesteld. Ook het Bestuur der school woonde het grootste deel van het feest bij. De verkoop, op Nieuwjaarsdag, van de klaverblaadjes voor tuberculeuse beoefenaars der graphische vakken heeft in heel het hnd opgebracht fl2Gl5.t1. Op uitnoodiging van de plaatselijke af- deelingen van Patrimonium en den Chr. Nationalen VVerkmaus Bond werd Woensdag in »De Arenda een openbare vergadering gehouden, welke gewijd was aan de nieuwe Zedelijkheidswetten eu den arbeid der Ned. middernachtzendingeen vergadering, die zeer druk werd bezocht door mannen en vrouwen boven 18 jaar. Nadat ds. Teerink de bijeenkomst had ge opend, besprak het Kamerlid de heer L. F. Duijmaer van T w is t het Nieuw-Mal- thusianisme en de nieuwe wetten. Spr. herinnerde in breedo trekken aan de studiën over bevolkingsleer van den in 176G geboren F.ngelschen Staathuishoudkundige Thomas R. Maltus, die meende, dat de ver meerdering der middelen van bestaan geen gelijken t"ed zou houden met den groei der bevolking, hieruit een grooten hongirs- nood voorzag en uit zuiver economisch stand punt er op aatidrocg, dat de Staat middelen zou beramen om de vermeerdering der be volking te beperken. De practijk heeft hem in 't ongelijk ge steld. Hij heeft trouwens geen rekening kunnen houden nvt de toepassing van stoom en electriciteit en de zooveel intensiever be bouwing der aarde, ook middels telkens betere machines Het Nieuw-Malthusiauisme is heel iets an ders, heeft niets to maken met economie, doch spot met de wereldorde, ofschoon een zoo treffend voorbeeld reeds is gegeven door het Westersch Romeinsche Rijk. In lange reeksen cijfers schetste spr. de gevolgen er van en hij maande, hulde bren gend aan ds. Pierson en andere voorvechters cn onder herinnering aan het woord van den profeet Araos «Wee u, gij geru-ten«, zijn gehoor aan, den strijd er tegen te helpen voortzetten, gesteund door de 20 Mei 1911 afgekondigde Zedelijkheidswetten. Na hem sprak de heer H. Gordeau, terecht door den Voorzitter genoemd den wakkeren Directeur van ,,Kinderzorg", over de jeugd, haar gevaren en bescherming in verband met de Zedelijkh» idswet Spr. schetste in een gloeiende en pakkende improvisatie het gevaar voor het hart der kinderen, dat alles behalve een blad blank papier is en bond hun die hart hebben voor kinderen ook ouder dau 13 jaar op het hart te breken met de lichtzinnig-Franscbe spreekwijze II y a un Dieu pour les enfants", welke heelemaal niet past in het degelijk- Hollandsche kader. Waar de Regeering het hare deed, is het plicht van elk weldenkende het publieke leven rein te houder, voor zichzelven geen enkele afwijking te dulden en de kinderziel niet te besmeuren. In de publieke opinie moet geheid worden, dat ons leven rein kan zijn en dat er te dezen opzichte geen grootere zonde bestaat dan onverschilligheid. De heer W. H. Verhoelï, lid van Hoofd bestuur der Ncd. middernachlzending, bracht hulde aan de Regeering, die door de invoe ring der Zedelijkheidswetten een einde heeft gemaakt aan de zoo gruwelijk onrechtvaar dige dubbele moraal voor man en vrouw, et aan da. Pierson, te ZetteD, die de beste jare: van zijn leven en zijn beften arbeid heef. gegeven voor de verhooging van het zedelijk peil van ons volk. Spr. eindigde met zijn gehoor op te wek ken, den arbeid te helpen dragen dor Mid- dernachtzending, wier werk door de nieuwe wetten geenszins onnoodig is geworden, doch juist zeer is uitgebreid. Omtrent kwart na tienen werd de bijeen komst op de gebruikelijke wijze door ds. Teerink gesloten. Een occasional schrijft ons De heer Hermans, uil Arnhem, sprak Woens dagavond in „Het Valkje" voor et-n vrij volle zaal over„Noch clericaal, noch vrijzinnig, m:iar socialist". Eer hij 2ijn eigenlijke rede aanving, zeide t pr. dat de heer Drion op de vergadering van jl. Maandag ernstig protesteerde tegen een bewering van Hermans, dat eerstgenoemde geen eerl ied zou hebben voor arbeiders. Hermans verklar rde nadrukkelijk deze beschuldiging niet te hebben geuithot was ook geenszins zijn bedoeling, den heer Drion te beleedigen, die hiertoe nie. de minste aanleiding gaf. De wijze, waarop de vrij-liberalen de wereld bekijken, kan de arbeiders nooit naar tx>ven doen komen, doch doet hen steeds arbeider blij ven. Dit (loet wel het socialisme (men d;nke aan Schaper). Allerminst is bedoeld een per» oon- lijke aanval op den heer Drion. Spr. kwam nu tot zijn eigenlijk onderwerp. De vrijzinnigen hebben zich geccncc-ntmerd allerlei schakeeringen vindt men er onder en ze vormen geen behoorlijke partij met een beooor- lijk program. De partij is gedoemd, ten onder te gaan. De clerikalen zijn de verbonden coalitie van A. R., Chr. Hist, en de R. K. Staatspartij, velke laatste nog niet lang bastaat. Da A. R. partij is de gewichtigste. Tegen wc ordig hoor je haar zoo niet meer; wel een tijdjs ge leden, in Kuyper's dagen, toen de bekend» Sij- braudv met halve waarheden het land afn isde. Spr. vergelijkt de partij met een oude dam;. Verder wordt de vraag behandeld of deze parij ooit gepoogd heeft, een eiüde te maken aan de ellende van hel volk. Het antwoord luidtneen. Toen Kuyper Minister-president was, deec hij het eerste jaar niets, het tweede jaar niets het derde jaar (1903) gaf hij de Dwangwetter, cn 1904 gaf niet?. Kuyper en de zijnen hebben het nemen van sociale maatregelen verzuimd. In 190ö veiloor de coalitie het, door toedoen van de soc. 'iem. Ook Kuyper is gevallen door hun toedoen. Het liberale Kabinet, dat nu volgde, heeft maai 2'/, jaar geleefd en niets gedaan, want het wiren geen menschen van durf voor hun begins'len. Hierna kwam het Ministerie Heemskerk, dat ook weinig deed en herkozen werd, dank het weinige fut der liberalen. Tnlma, onze Talma, heeft ook nog niets ge daan. Het Bakkerswetje heeft hij moeten te ug- nemenStaatspensiuneering is er óok nog niet. In 'tkort spr. concludeert de vruchten van de tegenwoordige regeering zijn nihil. De coalitie is gebaseerd op een leugen de antithese. De liberale partijen randen de >rij- heid van godsdienst niet aan. Er is zelfs ;en tijd geweest, waarin de Katholieken de liberalen altijd hielpen. In den grond baten Kath. en Anti-rer. elkaar, doch het is der antithese slee lts om de macht te doen, om baantjes te krijgen. Vervolgens komt spr. tot de vraag„Wat willen de viijzinuigen Ze zijn slechts negat ef, in tegenstelling met de soc. democraten, dieen ideaal hebben. De liberalen zijn verdeeld of, zooals dè hoer Drion zoowaar zeide, elk heeft zijn eigen deik- beelden over de zaken van het land. Neen, ire moeten hebben eenheid van program. Wij S. D. hebben discipline in de partij en dat is nut ig en noodig, omdat we met een kleine gresp tegenover de andere partijen staan. We trachten de menschen te brengen tot don klassenstrijd, den belangenstrijd. Dit doen we niet met vinnigheden, uit haat tegen de pa troons, maar tegen het stelsel. Ook zien we in algemeen kiesrecht een mac a- tig wapen om invloed te verkrijgen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gs- maakt, en even na tienen werd de vergaderii g esloten.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1