Zaterdag 20 Januari 1912. 0(NA Cacao Goede Waar weinig geld— No. 8058. 61e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleett" HOOFDREDACTEUR F. J. 7RSDIRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /T.— franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieë.'e- en onteigen'.ngs- advertentiën per regel 15 cent, Reolacaes 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTSGFACHT 9. Postbus f Telefoon 10 K ENN IS GEVING EN. Aanvrage tot ontheffing van militledienst De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt het volgende bekend betrefl'eDde ontheffing ven militiedienst. Volgens art. 113 der Miliiiewet 1901 wordt nan den geestelijke, den bedienaar van den godsdienst, den zendeling-leernar en den broeder-diakoon van eena godsdienstige vereeniging, alsmede aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling- kweekelng, die aan eene inrichting van onderwijs tot geestelijke, tot bedientar van den godsdienst of tot zendeling-leeratr wordt opgeleid, aan den proef- broeder, die tot broeder-diakoon van eene godsdien stige vereeniging wordt opgeleid, en aan den Roomsch-Katholieken ordebroeder, die tot een bin nen bet R\jk govcstigde kloosterinrichting behoort, door de Koningin, op zijne aanvrage, tolkenB voor éen jaar, of, is het onvervuld g. deelle van den diensttijd minder dan een jaar, voor dat gedeelte, ontbeffiDg vau den werkelijken dienst verleend. Artikel IC van bet Koniuklijk besluit vau 2 De cember 1901 (Staatsblad no. 230) bepaalt, dat de aan vrage om ontheffing van den werkelijken dienst, door den dienstplichtige, die ontheffing wenscht te bekomen, eigenhandig ondertiekend on met bet vereischte bewijsstuk wordt ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, binn'.n welke bij voor de militie is ingeschreven, en wel le. in de laatste tien dagen van Januari door hem bedoeld in de eerste zinsuede van art. 96 ondor le (inlijving ter volledige oefening) der genoemde Wet, en in de laatste tien dagen van Maart door hem, bedoeld in die zinsnede onder 2e (inlijving Ier korte oefening); 2e. door hem, die op een ander tijdstip ter inlij ving bij de militie moet worden afgeleverd, binnen tien dsgen na de dagteekening van den oproepings brief 3e. door hem, die opnieuw van den werkelijken dienst wenscht ontheven te worden, in de laa'ste tien dagen der maand, op 6en na. voorafgaande aan de maand, waarin de uuur van do verleende of laatatelük verleende ontheffing eindigt; 4e. door den ingelijfde, die voor het eerst voor ontheffing in aanmerking wenscht te komen,zoodra hij meent op ontheffing aanspraak te kunnen maken. Het overgelegd bewijsstuk msg niet vroeger zijn afgegeven dan tien dagen vóór de inlevering ervan bij den Burgemeester. De voormelde eigenhandig ouderteekende aanvragen om onthefing van den werkelijken dieoet, voorzien yan het voorgeschreven bewijsstuk, kun nen ter Gemeente-secretarie op werkdagen van des voormiddigs negen tot des namiddags drie ure worden ingeleverd. Amersfoort, 19 Januari 1912. De Burgemeester voornoemd. WUIJT1ERS. Burgemeeoster en Wethouders va.i Amersfoort maken bekend, dat bij het besluit van boden aan J. Bunnik. alhier, ingevolge art. Sder Hin derwet onder voorwaarden vergunning ia ver leend tot bet uitbreiden zijner stoomhoutzagerij door plaatsing van een zuiggasmotor van 35 P.K. ter vervanging van den bes taanden zuiggasmotor en stoomketel, in het perceel sectie D no.'2037, gelegen aan de Van Persijnstraat. Amersfoort, 19 Januari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTJERS. De Secretaris, J. O. STENFEUT KUOESE. Aangifte voor plaatsing op de KIEZERSLIJST. De BURGEMEESTER der Gemeento AMERS FOORT Noodigt uit I. de mannelijke inwoners der gemeente, om, zoo zij in eene andere gemeente over het laitstverloopen dienstjaar in eene der Rjjks directe belastingen zijn aangeslagen (wat de grondbelasting betreft in eene audere of in moer gemeenten to zamen tot een be drag van ten minste éen gulden, hoofdsom) daarvan, door overlegging der voor voldaan geteekende aan slagbiljetten, vóór 15 Februari a.s. te doen blijken. De aanslag dor vrouw geldt voor baren mandie van minderjarige kindereu wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heoft, voor hunnen vader. Aanslagen, waarvoor eerst m\ 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, bljjven voor plaatsing op de kiezerslijst buiten aan merking. II. de mannelijke inwoners der gemeente, die, op grond van het bepaalde bij het vierde lid van a't. 2 der wet, als medefligeuaar van onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap, waarvan hun aandeel in de grondbolasting ten minste éen gulden bedraagt, aanspraak meenen te kunnou maken om op de kiezerslijst geplaatst te worden, daarvau vóór 15 Februari a.s. aangifte te doen op e.en kosteloos ter secretarie verkrijgbaar biljet,onder overlegging van het aaslagbiljet of door den ont- Kilo bus f 1.50 *2 0.80 0A2y2 'Ao 0.18 Probeert U eens een busje RVAN HOUTEN'S en gij zult versteld zjjn over de uifetekendei kwaliteit in verhoudingfof den prijs. vanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, en van de noodige bescheiden ten bewijze van bet gemeenschappelijk bezit, welke bewijsstuk ken nil do vaststelling der kiezerslijst aan belangheb benden worden teruggegeven. III. de mannelijke inwonors der gemeente, die aanspraak meenen te kunnen nitken om op de kiezerslijst geplaatst te worden, krachtens art. lb der wet, om daarvan voor 15 Februari a.s. aangifle te doendit zijn zij, die over het laatstverloopen dienstjaar in geone der Rijks directe belastingen zjjii aangeslagen of wier aanslagen niet vallen onder art. la der wet, en voldoen aan een der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofd van een gezin of als alleen wonend persoon op 31 Januari dezes ja ars sedert 1 Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens buur een buis of een gedeelte van oen buit, waarvoor, met of zonder bjjhehoorenden of iD buur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijko huurprijs, per week berekend, ten minste heeft belragen de som van fl.50 per week (stadsgedeelte) en fl per week (overige deel), of wel achtereenvolgens in deze gemeente twee zoodanige buizen of gedeelten van huizen, of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eeu zelfde vaartuig van teu minste 24 Kub. Meter inhoud of 24000 Kilog'am laadvermogen. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs, dio ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging, vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huur prijs is begrepen 2o. dat zij op 81 Januari dezes jaars sedert 1 Januari van bet vorige jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbaro of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon iu het bedrijf ol beroep der ouders werkzaam geweest zijn en als zoodanig over d?t jaar een inkomen hebben genoten vau f400 (studs- gedeelte) of f300 (overige deel). Bij de berekening van h<t inkomen wordt vrije woning of inwoning berekend op f75 (stadsgedeelte) f37.50 (overige deol), inwoning met vrije kost op f275 (stadsgedeelte), f200 (overige deel), en enkel vrge kost f200 (stadsgedeelte) en f 162.50 (overige deel) terwijl ten aanzien van vriien kost geen reke- uing wordt gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath of dat zjj op 1 Frebrnari dezes jaars in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande, dat voor ben, die in beide gevallen verkeereD, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedra-, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengesteld 3o. dat zjj op 1 Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom, met recht van vrge beschikking, hebben van ten minste f100.— (nominaal), inge schreven in de Groothoeken der Nationale Schuld, of van ton minste f50.—, ingelegd iu do Rijks-Post spaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank of in een spaarbank, beheerd door het bestuur van eeue rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naainloozo vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of vau eene stichting 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens do wet ofaan- gewezeu bij algemoeuen maatregel vau bestuur en in verband staande mot do benoembaarheid tot eonig ambt, do vervulling van eouige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. De modellen dezer aangiften worden ter secretarie der gemeente kosteloos verkrijgbaar gesteld en moe ten door de belanghebbenden onderteekend worden. Ingeval een belanghebbende zijne handtaekening niet kan stellen, kau hij volstaan met het plaatsen van een handmerk in tegenwoordigheid van den Secretarie of van een door den Burgemeester aan gewezen ambtenaar ter secretarie. Voorts moet door hen, die hun kiesrecht gronden op de hierboven onder 3 genoemde voorwaarden, bij de aangifte worden overgelegd, een door of van wege de directie van de Grootboeken der Nationale Scbuld, of den Directeur der Rijks-Postspaarbank, of het beduur der gemeentelijke of bijzondere spaar bank afgegeven verklaring. De verklaring van den Directeur der Rijks-Postspaarbank of van het b-tuur der gemeentelijke of bijzondere spaarbank wordt den belanghebbende toegezonden op schriftelijke aanvraag, met opgaaf van het Dummcr waaronder en bet kantoor alwaar het spaarbankboekje is uil- gegeven. Ten slotte wordt aan belanghebbenden kennis gegeven, d«t voor ben, die krachtens vroeger gedane aaugifte op de loopende Kiezorslijst voorkomen her nieuwde aangifte onnoodig is, indien de plaatsing op op die lijst berustte op: le. bewoning van een huis of gedeelte van een buis of van een vaartuig, mits zij op 31 Jauuari alsnog het zelfde huis of een gedeelte ven bet zelfde buis of het zelfde vaartuig bewonen 2e. genot van pensiopD of lijfrente; 3e. bizit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of vau een inleg in eene spaarbank; 4e. afleggen van een examen; doch dat hernieuwde aangifte wël noodig is voor ben, wier plaat-ing op de lijst berustte op le. bewoning van een huis of gedeelte vau een huis of van een vaartuig, indieu zij niet meer op 31 Januari het zelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of het zelfde vaartuig bewonenof 2e. genot van iukomen in dienstbetrekkiug, of als inwonende zoon, iu het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder geuot van pensioen of lijfrente. Volgens art. 159 der Kieswet moet vóór 16 Fe bruari aangifie worden gedaan, indien 14 Februari op een Zondag valt. Amersfoort, 19 Januari 1912. Do Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. tot het Hoofdbestuur met het verzoek een onderzoek in te stellen naar de redenen, die tot genoemde wijziging van het Reglement hebben geleid dat het Hoofdbestuur, op grond van artikel tb van de Statuten der vereeniging, zich verplicht gevoelde, aan dit verzoek te vol doen dat het Hoofdbestuur zich daartoe om inlichtingen heeft gewend tot den heer Wethouder voor het onderwijs te Amers foort, tot den heer G. J. Buys, tot i Decem ber j.l. directeur van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Amersfoort, en tot verschillende leeraren van genoemde school dat het Hoofdbestuur, na zooveel mogelijk kennis genomen te hebben van de gebeur tenissen, die in de laatste jaren en vooral in den zomer van het vorige jaar aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort zijn voorgevallen en die tot de wijziging in het Reglement hebben geleid, na langdurige en ernstige overweging tot de overtuiging is gekomen, dat de door Burgemeester en Wethouders en door den Raad der Gemeente Amersfoort genomen maatregelen door de feiten niet gerechtvaardigd worden en op het leerarencorps onverdiend een blaam hebben geworden dat het Hoofdbestuur het zijn plicht acht, tegenover het leerarencorps aan de Gemeen telijke Hoogere Burgerschool te Amersfoort, maar ook in het belang van het Middelbaar onderwijs, U beleefd te verzoeken, een Reglement op het Middelbaar onderwijs te Amersfoort vast te stellen, dat in de mate als overal elders, getuigt van vertrouwen in het leerarencorps. Het Hoofdbestuur, enz. Met ingang van 1 Februari zijn door den Burgemeester benoemd tot agent van politie 2e klasse H. Klein, te Weesp, en E. J. Kamer beek, te Oud-Leusden, Dezen zomer worden bij het 5e regiment infanterie gedetacheerd 4 cadet-sergeants en 4 cadet-korporaals van de Kon. Militaire Academie, benevens 6 leerlingen van den Hoofd-cursus. Aan den Raad der Gemeente Amers foort is het volgende adres gericht Het Hoofdbestuur van de Vereeniging van leeraren bij het Middelbaar onderwijs, goed gekeurd bij Koninklijk Besluit, laatstelijk van 7 Januari 1908, no. 46, geelt met ver- schuldigden eerbied te kennen dat, naar aanleiding van de «Verordening tot wijziging van het Reglement op het Middelbaar onderwijs», vastgesteld in Uw vergadering van 29 September 1911, twaalf leeraren aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Amersfoort, leden van boven genoemde Vereeniging, zich gewend hebben Kapit-iin-kwartiermeester H. G. A. Limperg is thans definitief overgeplaatst bij het le regiment veld-artillerie. De muziek van do wagenwei kpluats der H. IJ. S. M. bracht gisterenavond een sere nade aan een beambte die een huiselijk feest had. Ten gevolge van het loopen op 13 Novem ber van den sneltrein uit Zwolle op een petroleura-tankwagen bij de brug over de Eera werd de overweg-wachter aan den Kleinen Koppel uit den dienst der II. IJ. S. M. ontslagen. Hij ging in booger beroep en bet scheids gerecht concludeerde »dat appellant onbillijk is gestraft, doch evenmin geschikt is om zijn vroegere betrekking en werkzaamheden te vervullen, met het oog op zijn lichamelijken toestand Goldsmit werd dan ook met ingang van 18 Januari iu dienst hersteld, ofschoon hij 6 October 19.0 daarvoor is afgekeurd, bij herkeuring. Intusschen heeft bij, overtuigd zgn werk niet te kunnen verrichten, gister eervol ont slag gevraagd en den dienst verlaten. Daar voor de voorstelling van »Het spook- hotela slechts een 20-tal kaarten waren ge nomen, besloot de directeur van bet gezel schap de voorstelling niet te laten doorgaan. Onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen vergaderde gisteravond in „De ver gulde Zwaan de vereeniging „Handel en Nijverheid". De notulen van 16 November worden onge wijzigd vastgesteld. De Voorzitter deelde hierna mede waarom in December niet werd vergaderd. Het Bestuur kon pas na St. Nicoloas samenkomen om die

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1