Ingezonden. -kV, iwssf Advertentién. Faillissement. ia het niet eens met deze Directrice, dat uitslui tend patiëntjes moeten gezonden waaraan eer is te behalen. De Penningmeesteres, mevrouw Gérard van Sijsen-Besier, deed nu rekening en verant woording, waaruit bleek, dat ontvangen werd f 1050.41 en uitgegeven f785.77, zoodat er een batig slot is van f264.64, tegen f65.38 in 1910. Mevrouw Gérard van Sijsen werd gedechar geerd van haar beheer onder dankbetuiging voor de uitnemende wijze waarop zij dit wederom heeft gevoerd. De Voorzitter herinnerde, dal dezegroote bate vooral te danken is aan de twee soirées die ten voordeele van de afdeeling werden ge geven en dankte nogmaals allen, die daartoe heb ben meegewerkt. Wel komen bij het batig saldo, dat in kas was op 31 December, de contributies over 1912, maar toch acht spr. het niet gewenscht kinde ren uit te zenden in winterverpleging. In 't geheel zal men kunnen beschikken over f400 en onder die omstandigheden is zomer verple ging beter. Herkozen werden tot Bestuursleden mevrouw Heyligers-Meinhart en de heer Van Knst. Tot afgevaardigde naar de te Arasterdam te houden algemeene vergadering van het Centraal- genootBchap werd gekozen de heer Oosterman tot zijn plaatvervauger de heer Van der Klein. Aan dm afgevaardigde werd opgedrugen, te wijzen op Amersfoort als plaats voor een te ge legener tijd te bouwen nieuw koloniehuis. De contributie voor het Centraal-genootschap werd weder vastgesteld op f 10. Bepaald werd, dat, althans voorloopig, ten hoogste 12 kinderen zullen uitgezonden. De oude quaestie der hooge kosten, verbon den aan de uitzending, kwam hierbij weder ter sprake. Immers sommige kinderen moeten in 't pak gestokeD. Er is reeds meermalen overwogen, by elk der Tehuizen een centraal-magazijn te vormen, zoo dat alle patiëntjes iu een degelijk, tegen ravot ten enz. bestand pak zouden zijn gekleed doch daartegen is ook veel in te brengen. De kleertjes en de schoenen, die nu worden meegegeven, kosten veel geld en worden in den regel meteen maar gehoudenzij geven den verpleegsters heel wat reparatie-werk, terwijl de kleeren van de kinderen die geheel of ten deele op eigen kosten gaan, meestal hoogst onpraclisch zijn.en bovendien er op moet worden gelet.dat de kinderen elkaar niet naar de oogen eleken met mooiere kleeren. Aan het slot der vergadering bracht de Voorzitter nog ter sprake de propaganda welke werd opgedragen aan het Bestuur. Ofachoou de Gemeenteraad ditmaal afwijzend beschikte op het verzoek om subsidie, zal de afdeeling andermaal zich tot den Raad wenden. De Gemeente geeft telken jare belangrijke bedragen uit voor zieken en zwakkende Voor zitter meent, dat, als zy een subsidie verleende, zij propbylactiacn te werk 'gaan en daardoor veel besparen zou. Hierna werd de vergadering gesloten. Prof. dr. Kirsop Lake, M. A., uif Leiden, zal morgenavond spreken in de Rcmon- strantsche kerk over Oud-christelijke voorstellingen en hedendaagsche be hoeften. Ter geruststelling van velen zij hierbij gevoegd, dat de rede wordt gehouden in het Nederlandsch. Prof. Lake is reeds sedert einde 1903 in ons land. Uit het 6e jaarverslag der plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond blijkt o. a., dat het ledental toenam met 53 en klom tot 214. De rekening sluit, bij een ontvangst van f419, mot een goed saldo van f23. De plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Landbouw Genootschap zal Woensdagochtend hier vergaderen. Mejuffrouw H. M. S. J. de Holl, diroc- trische der Huishoudschool, zal dan in leiden waarom landbouw-huishoudcur- sussen aan boerendochters? 't Is te hopen,, dat evenveel boerinne- kes deze vergadering zullen bijwonen als er landbouwers de cursussen der V. P. N. volgden. Een stadgenoot, vurig dierenbeschermer, klaagt ons zijn nood als volgt: Het eerste slachtoffer is ge prikt. Den Haag heeft de primeur van den hloeden- deu neus. Er zullen er meer meer volgen hopen we alleen neuzen en geen oogen. Na tuurlijk zullen wy, mannen, dupe zijn, want de dames zijn beveiligd door hun prachtexem plaren van hoofdbeschermers. Men spreekt reeds over een Bond ter bescherming van het mannelijk uiterlyk, dat in gevaar komt, gelardeerd t8 worden. Een Maatschappij voor ongelukkenverzekering denkt er over, een speciale hoedenspeiden- verzekeringspremie in te voereD. En een ondernemend agent van buitenlandsche hui zen maakt reclame voor zijn hoedspelden- dopjes, die, sierlijk van vorm, alle gevaren suprimeeren en bovenal aan de hoofddeksels der dames een bijzonder cachet ver'.eenen. Zy, die gebruik maken van de hoogst practische dopjes, toonen een medelijdend en liefdevol hart te hebben, in tegenstelling van de bloeddorstige schoonheden, die voort gaan op den weg van angstverwekkende, gevaarverspreidende actie, waartegen nu eenmaal geen maatregelen door politie of justitie genomen worden uit louter courtoisie voor degenen, wier echtgenooten en zusters (misschien) medewerken om gewapend zich iu 't openbaar te vertonnen, wat aan de heeren der schepping niet geoorloofd is. Zou de Veroeniging tot besohermiog van dieren -- ein Menseh ist so zu sagen auch i-in Siugethiei' ons niet ouder haar hoede willen nemen Wij aanvaarden iedere hulp, zy 't ook ten koste van onze menschelijkc waardigheid. Het treft bijzonder, dat de algemeene ver gadering den 12 Februari te 's Gravenhago wordt gehouden. Als ieder in deze dagen van sneeuw on ijs tot gewoonte nam, eiken dag een hand vol broodkruimels buiten i oud te strooien, zou er geen honger geleden behoeven te worden onder de vogels. Outegenzeglijk zou hij beter doen dan de menschel», dia ook in lente en zomer kwistig brood strooien en zoo de vogels afnouden van hun plicht om boom en blad te zuive- vcren van insecten. Aan het Commitsnriant van politie is de volgende ernstige waarschuwing aangeplakt. De Commissaris van politie der Qemeenlo Velsen waarschuwt tegen het aangaan van handcls-relaiies met poreonen, woonachtig in do Gemeente Velsen, zich noemende C. Glas, K. Zoontjes, mej. Verdnin, ook wel C. K. Zoontjes-Glas, die alle m gelijke handelswaren zonder betaling trachten te bekomen. Aangezien deze combinatie van personen, welke meerdere medeplichtigen heeft, na bennism iliiug dezer waarschuwing, waarschijnlijk zullen trachten, op anderen naam of namen handelswaren door bestelling zonder betaling t3 vorktijgon, rsa It ge noemde Commissaris van politie belanghebbenden aan, met bun onbekende personen in deze Gemeente niet in handels-rel ties te treden alvorens voldoende betrouwbare inlichtingen te hebben ingewonnen, of evontuoele handelswaren slechts ondir rembours te zenden. Die combiuatie woont thans verspreid over de Gemeeuto Volson, be.-taatide uit de afdeelingcn Velsen, Wijkeroeg, Holland op zijn biualst, Santpoort (Rozenstcin, Jan Gijzenvaart of Station Santpoort), VeJseroord en IJmui.Ien, naar welke plaat-en, als mede naar de ttuions van naburige Gemeenten, men de bestelde góederen laat zenden. Wat men voor waarheid houd', moet men lielst niet noodcloos zeggen, wanneer men weet daardoor een ander te grieven. XT it den Omtrek. Van Meel herfi Dinsdagmiddag in het vliegkamp bij Soosterberg tweeNederlandsche ivcoids op zijn naam gebracht. Hij steeg omstreeks 3 uur op, vergezeld van twee passiqiers, mej. Vun Dijk en haar broeder, beiden uit Utrecht, bleef ongeveer een ball' uur op aanzienlijke hoogte rondvliegen en dialde prachtig. Om 4 uur steeg hy weder om op, ditmaal vergezeld van drie passagiers ratj. Van Dijk en haar twee broers, waar mee hij ongeveer 20 minuten in het lucht ruim bleef. Tot nu toe werd er in ons land nog nim mer met 2 en meer passagiers gevlogen. Van Meel denkt de volgende week met 4 passagiers te vliegen. De langdurige droogte van den ofgeloopen zomer heeft het mogelijk gemaak', vrij nauwkeurig te meten, hoeveel water van de gletschers naar beneden stroomt, Met deze metingen hield zich o.a. pr,f. Maurer, te Zïirich, bezig. Maurer heifl verschillende waarnemingen met elkaar vergeleken en is hieruit tol de conclusie gekomen, dut bij een zomer gelijk dien van 1911 bijna uitsluitend het van het gletschei-gebied afkomstige smellwat-r door den Ryn gaaf. Ruiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Oproep aan (le voor 1 April 1911 gepeusionneerde officieren. Geachte Redactie, Zooala van algemeene bekendheid ie, zal in de volgende maand het welsontwerp tot. wijzi ging der peneioenen van officieren in behande ling komen. Het gevaar dreigt, dat bovenvermelde catego rie vau eenigo lotsverbetering buitengesloten zal worden en zich moet tevreden stellen met bij te passen in den vorm van verhoogde belas ting natuurlijk! voor het méér benoodigde voor de verhoogde tractementen der actieve of ficie-reu en van de pensioenen van hen, die op of na 1 April 1911 den dienst hebben verlaten. In tal van bladen kwamen artikelen voor, strekking hebbende om aan te toonen, dat de Regeering niet deze buitensluiting een onrecht vaardigheid zou begaan. Immers do oudste cate gorie heeft de zelfde diensten gepresteerd en deelt evenzeer in de nadeelen van den veran derden levensstandaard in het algemeen, om nog niet te spreken vnn de tegenwoordige duurte van levensmiddelen in het bijzonder.! Ondergeteekende vernam, dat reeds verschil lende adressen individueel ingezonden werden om het gevaar nog '.e voorkomen, terwijl hem van zeer bevoegde zijde verzekerd werd, dat het tot welslagen aanbeveling verdient, het getal van bedoelde adressen zoo groot mogelijk te doen zijn en men zich dus niet door twijfel aan succes daaraan moet onttrekken. Het is tot bereiking van het goede doel, da' ondergeteekende de vrijheid neemt, daartoe een oproep tot de belanghebbende kameraden te doen, niet twijfelend* of do Redactie van dit Urf.1 dit artikeltje plaatsing to vWijk ynn voor toezending yan een kaartje, J adhaesie, zich beleefd do8 tevens Met bedoelde adhacs.e geeft men u«a te kennen, individueel ook eeni adres Tweede Kamer te zullen wi eden. Met bijzor.deren dank aan de Redactie, Hoogachtend, j j F.SCHMITZ, gep. kupiicin der infanterie. Der. Haag, 26 Januari 1912. Kerkstraat 56. Militaire pensioenen. Het was (lei, Ier, Becembe' 1«W. M 'e" adres van de onderothciersvereeniguig lang'' aan den toenmalige.. Minister van Oorlog onder n.rer werd geweten op den onhoudbaren toestand in de toekomst van den on,der-of.tier De pensiormeering op oü-jarigen leeftyu- 30-jarigen dienst wordt door huitens aanders over het algemeen als een zeer gunstige toestand aangemerkt. Do dienst met zijn vele en zware vermoeienis sen laat uict toe, zegt de Minister van Oorl >g, dat mannen van meer dan 50-jangen leeftijd in het leger verblijven. Op dien leeftijd ongeschikt verklaard, wordt de onderofficier gepeuaionneerd met een geheel onvoldoend pensioen, terwijl hij op dien leeftijd slechts zelden geen kinderen meer te zijnen laste heeft. Daarbij komt nog, dat de onderofficier alsdan, in tegenstelling met den op pensioen gestel- den burgerambtenaar, een nieuwe levenssfeer intreedt, wat vooral het vinden van geschikte bijverdiensten noodig voor hem zoo be zwaarlijk maakt. Hierbij treedt nog een zeer ernstig bezwaar op, namelijk ophouden van inkomsten, pen sioenontvangst eerst na drie maanden en voor bel verkrijgen van epn betrekking de moeilijkheden, voortvloeiende uit de omstandigheid, dut men na 30-jarigeD trouwen dienst zich met een brevet van physieke ongeschiktheid komt aanbieden. Oordeelt het Rijk, dut 30-jarige dienst den onderofficier „op" doet zijn, de burgerpalroon deelt die meening volkomen, te meer daar jonge arbeidskrachten gemakkelijk te verkrijgen zijn. Zoo dan ook aanneming door een patroon plaats vindt, geschiedt dit veelal om redenen, gewichtig genoeg om den ouderdom en de lichamelijke geschiktheid over het hoofd te zien. Bovendien doet zich dan het eigenaardige ge val voor, dat aanneming in een andere Rijks-, Provinciale- of Gemeentelijke betrekking— met het oog op den daarvoor geslelden leettijds- grens uitgesloten is, zoodat men bijna altijd is aangewezen op een particuliereu patroon. Op 50-jarigen leeftijd gepensioneerd, met vrouw en kinderen ten laste, moet de gepensionneerde trachten, bij het schamele pensioen hetnoodige te verdienen orn in het levensonderhoud te voor zien, zooals hiervoren reeds werd opgemerkt te oud veor Rijks-, Provinciale-of Gemeentebetrek king, tenzij hij door zijn pensioen een loon aan vaardt van f0 (zes gulden) of soms minder per week. Het tegenwoordige pensioenbedrag houdt niet hol minste verband met den nu geldenden levens standaard, terwijl het in verhouding tot het laatstelijk geuoten inkomen veel te gering is. Bedraagt het pensioen voor den burgerambte naar twee derden der middels om van zijn gedurende de laatste 60 maanden genoten jaar wedde of belooning, voor den onderofficier geeft het pensioenbedrag en salaris geheel andere ver- houdingscijfers, welke verhoudingscijfers in ver schil grooler worden, naarmate de inkomsten van den betrokkene stijgen. Het hoogste loon door een sergeant, een ser geant-majoor en een adjudant-onderofficier te hereiken, is resp. f950, f1200 en f1500; hei pensioensbedrag is voor die' rangen resp. f 432, f 480 en f528 wanneer de betrokkenen 12 jaar of langer in hun rang hebben gediend. Een burgerambtenaar zou bij dat loon een pensioen genieten van re.q>. f G33, fSOOen f 1000, dus naar de onderscheiden rangen een bedrag van f201, f320 en 1-472 meer dan de onderoffi cieren. Nu zal men mij tegenwerpen, dat: le. de burgerambtenaren tot hun 65ste levens jaar de betrekking moeten vervullen alvorens aanspraak op pensioen te hebben en de onder officieren reeds op öO-jarigen leeftijd dit reebt bezitten 2e. dat burgerambtenaren een tamelijk hoog percentage van hun tractement voor pensioen moeten storten. De eerste tegenwerping zou ik mot een vraag willen beantwoorden, en wel deze: Vindt gij het een voordee- op een leeftijd, dut ieder ander nog minstens 15 jaar zijn betrekking kan waarnemen, als physiek ongeschikt op pen sioen te worden gesteld Ik voor mij zou die vraag beslist ontkennend moeten beantwoorden. Immers liet recht op pensioen wordt ons reeds na 15-jarigen dienst óok gegeven. Dan bestaat er gelegenheid, in de burgermaatschappij een bestaan te vinden in het gunstigste geval is men eerst 31 jaar. Bovendien moet de onderofficier wanneer hij in het leger een bestaan vindt en na op 50-jangen leeftijd den dienst met pensioen te hebben verlaten niet door zijn gering pen sioen gedwongen worden, nog een burgerbetrek king te zoeken. Ik zeg dit niet op eigen geza», maar op dat van den wetgever. r' Punt 2 zou ik willen beantwoorden door op te merken, dat ons pensioen wordt toegekend uit onbetaald loon. Bij de nu door Z.E. den Minister van Oorlog voorgestelde pensioenregeling worden de pen sioenen van de officieren aanmerkelijk verbeterd en kan door sommige categorieën van hen het genoten Vïin sularis als pensioen worden Voor de onderofficieren waarvan allo cato. gorieen minder dan de helft en een categori verbetering door Z. q ,jici dio jaren lang 15en adjudant- he(jft gfnoten en (je meer dan t iuw J kan lich) wttnneer laatste twaalf jarenniakkelijk behelpen hij gepensionneerd woriU, K met vijnionderdoch entw nvg BMaJIanlia dit moge inzien en J rbeteri„g der brengen to) het lontot g»oot«n «atanjj y (Andere bl.d.n worden beleefd wrzoebt, «I boveo.Uanda le willen omheinen.)j/ de aan bet Itu ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid <2e geerden niet konden uifgeiem», helft vin Januari. Brieven Btnncnland P. Lowes Amersfoort ftD1£ iu Amersfoort w V'Amsterdam ir n T.ma Amsterdam M. Beelsema Ha vel te ÏTLn Rotterdam f,' S'-'f Velsen H. Ililhorst Briefkaarten Binnenland. n Amsterdam O van Oudeweeiick Dordrecht Brief Buitenland. G. Doiikeluar Grove, Noord-Amerika Briefkaart Buitenland. Labbe G. van der flaak Afrika Herinnerd wordt aan bet verzoek, op den achteikant den naam des alzenders.te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. 398ste Staatsloterij. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 30 en 31 Januari 1912. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. LEINWEBER te Amersfoort (Braedestr.nl 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70 2453, 17531. 17555, 175(50 en 18823. Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 801, 875, 2157, 2465, 2474, 2490, 17519, 18253 en 1825 4. Bij vonnis van de Arrondissements rechtbank te Utrecht, d.d. 20 Januari 1912, is C. A. MAI1IÉU, van beroep schoenmaker, wonende te Amersfoort Tolstraat 22, verklaard in staat van faillissement met benoeming van den Edel Achtbaren heer jhr. mr. J. Schuur- beque Boeye, lid van gemelde Rechtbank, tot Rechter-Commissaris en van mr. R. 1'. vau der Mark, advocaat en procureur, tot curator. De curator R. P. van uk a MARK. Amersfoort, 30 Januari 1912. Vlasakkerweg 33. te AMERSFOORT. Zij, die 1 April e. k. den leeftijd van ten minste II jaren hebben bereikt en verlangen tot de lessen van bovenge noemde inrichting te worden toegelaten, geheven zich vóór 24 Februari e. k. schrifteljjk aan te melden bij don ondergeteekende, onder overlegging van le een geboorteacte, 2e éen of meer getuigschriften, 3e eene verklaring van ouders of voogden, dat zij voornemens zjjn, hem (haar) voor het onderwijs te bestemmen. De Directeur, N. van VEEN.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2