t) Februari IQ17. Stadig. Delegatie. gelegd op de voorraden, die hier zijn. Dus als Ge meentebestuur hebben wij niet niet slappe maatregelen te komen. Wij hebben naar de eischen van billijkheid op gelijkmatige wijze te trachten te bereiken, hetgeen de Minister en over den Minister heen de tijdsom standigheden van ons vergt en wel lichtbesparing. door dergelijke inrichtingen zoowel als door particulieren. De heer Stauig: M. de V-, ik ga met de strek king van het betoog van den Wethouder natuurlijk geheel mede, in uien zin, dat wij allen ons deel moeten drae -n in de besparing. Maar de besparing wordt te Amersfoort bereikt, niet door zeker percentage van het voriRe jaar tegen den zelfden prijs te geven en de rest zwaar te belasten, maar door eeti vast aan tal M3 en K. W. 17. tegen den ouden prijs t - geven en daarboven een veel verhoogden prijs te vragen. En nu spreekt het vanzelf, dat een inrichting even goed als een gezin kan besparen, maar het gezin kan trachten het gestelde maximum tegen den ouden prijs te bena deren en dat kan een inrichting niet. Als die ,100 M gebruikte en zij bespaart nu 100 of laten wij zeggen 200 M' dan mout zij toch nog :t'<o M3 tegen den hoogden prijs betalen en dut is het onbillijke, dat in de regeling zit. De bedoeling van mijn vraag tin of daaraan niet is tegemoet te komen. Intusso'ueu, uai. neer de Wethouder er zich zöo scherp tegen verklaar, en ten slotte de door mij gedachte bepaling ter uil voering aan den Wethouder zou worden opgedragen, dan veronderstel ik, dat zij toch zonder eenig resultaat zou blijven, omdat tie Wethouder geen vrijheid zon vinden, tie gegeven vrijheid toe te passen. Ik geloof dus dat het een-onnoodige bepaling zou wezen. Dank u, M. de V. De Wethouder Veis Heijn Ik zou den heer Stadig .nog even willen antwoorden, dat de tijd om heeft geleerd, dat alle maatregelen die de Raad van Amersfoort heeft genomen, werkelijk hchooren onder de goede. Als ik dat zeg. is he: niet om van deze tafel af een pluimpje te geven aan den Raad inaar omdat werkelijk is gebleken aan menscben, die daar toe bevoegd zijn, aan menschen in Den liaag, die dat beoordeelen kunnen, dat onze maatregelen doeltrefiend zijn geweest. Kr zijn andere Gemeenten, waarvan ik niet weet, hoe ze zullen moeten voldoen aan de bepa lingen, door den Minister gesteld. De inrichtingen, door den heer Stadig bedoeld zijn mij zeer sympathiek van een daarvan ben ik zelfs Bestuurslid. Maar een maatregel als door den heer Stadig bedoeld, zou ik van deze tafel niet anders kunnen beschouwen dan een verkapte subsidie en daaraan zou ik niet kunnen mee werken, De heer Hofland Door den heer Stadig is nog eeii ander punt ter sprake gebracht, n.l. of de be voegdheid van den Raad zal worden overgebracht, naar B. W. gehoord de Commissie van Bijstand. Ik weet, dat alle voorstellen, die hier op het oogen- blik ter tafel komen, eerst door do Commissie van Bijstand zijn besproken en van alle kanten bezien. Ik weel natuurlijk ook, dat deze maatregelen door B. W. zijn gewikt en gewogen, maar toch gevoel ik wel iets voor het argument van den heer Stadig, dien ik daarom in overweging zou willen geven, dc redact'e van het 3e lid van dit besluit te wijzigen. De heer Stadig Stem dan iraar tegen hel 3e lid. Dc heer Hofland: ja, stem tegen III: maar daarmee zijn we nog niet klaar. Ik zou de voorkeur geven aan een positieve uitspraak van den Raad en daarom zou ik den heer Stadig willen verzoeken, de redactie van het derde lid om tc werken of een amende ment voor te stellen, waardoor zijn bedoeling duide lijk uitkomt. Voorzitter. Gezelschapszaal. De heer Van N ij n a 11 e n M. de V., ik wil beginnen met te zeggen, dat ik veel voel voor hetgeen door de heeren Stadig en Hofland is naar voren ge bracht, inaar bovendien zou ik willen vragen of deze bepaling niet c. iwettig is, d. w. z. of hier geen dele gatie plaats heeftwant dan zuilen B. W. wel weten, dat in den regel zoo'11 verordening niet wordt goed gekeurd. De Voorzitter. Ik kan u zeggen, dat hel hier geen strafverordening is, dus van niet-goedkeuren door Gedeputeerde Staten zal geen sprake zijn. Deze veror dening komt ook niet voor den rechter. Ik geloof, dat de bedoeling van den heer Holland bereikt kan worden door tegen te stemmen. Vraagt een van de heeren nog het woord Niet Dan breng ik in stemming onderdeel III, liet wordt verworpen met 10 tegen 8 stemmen (tegen de heeren Stadig. Hofland, Houbaer, Van Kalken, Koning, Kroes, Leinweber, Nieuwendijk, Van Nijnatten en Rengers). Do Voorzitter: Mijtic heeren, mag ik nog even terugkomen op ontwerp-besluit 1 B. «V \Y. wenschen daarin nog een wijziging aan te iirengen. 1 >p het oogenblik is het verboden, gas of electriscb licht te bezigen in inrichtingen met vergun ning vóór 's morgens 7 uur en na 's avonds 10 uur. In aansluiting hiermede is het voor logementen ver boden in de gezelschapszaal tusschen 10 en 12 uur meer dan een gloeipit ontstoken te hebben. Nu wen schen B. i"i W. voor te stellen, 10 uur te veranderen in y en dit dus een uur te vervroegen. Dat wordt dusvóór 's ochtends 7 uur en na 's avoiids q uur en voorts tusschen y en 1 uur. Is het de heeren voldoende dui- De heer Oosterveen: M. de V., zou het niet mogelijk zijn. B. W. gelegenheid te, geven, op enkele punten af te wijken? De Voorzitter: Loopt deze vraag wel speciaal over dit punt? De heer loste r veen: ik heb dit punt niet voor mij liggen. Mijn bedoeling is, li. Je W. te machtigen, langer vergunning te geven. De Voorzitter. Dit voorstel is ook niet op schrift, mijnheer Oosterveen, maar wat u bedoelt, is reeds mo gelijk volgens art. en «laarvan maken B. W. ook reeds gebruik. Vraagt iemand hoofdelijke stemming? Niet? Dan is aldus besloten. Dan geef ik het woord aan den Wethouder der Be drijven tot het doen van eenign mededeelingen. 94. De Wethouder Veis Heijn Naar aan leiding van eenige verontrustende mededeelingen komt het J5. «V W. voer, nog het'een en ander te moeten meedeelen. En dan wil ik in de eerste plaats zeggen, dat wij «leze week aan de gasfabriek nog hebben ont vangen van het Kolen-bureau, waarvan wij de grootst mogelijke medewerking mochten ondervinden. 13 wag gons of 130 ton gaskolen, waardoor «Ie voorraad op lieden bedraagt 1080 ton, hetgeen voldoende is om, bij een hesparing van 35 pet., gedurende 71 dagen gas voor de Gemeente Amers te produceoren. Dus al mocht aanstonds het bericht in een courant verschijnen, dat in de maand Februari geen kolen geleverd zullen wor den, aan welke gasfabriek ook, dan behoeft dit voor de Gemeente Amersfoort geen zorg te baren. Een stem: Mooi De Wethouder Veis Heijn: Bovendien heb ben wij het uitzicht, dat wij zeer zeker in Maart weer

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 11