Zaterdag 17 m Februari 1912. BLOOKERS No. 8070. 61e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeft". HOOFDREDACTEUR P. J. FR3DSHZBS. AMERSFOORT. Verschijnt Dingdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, wiarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontcigen'ngs- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZOETZQBAOBT 9. Postbus 9. Telefoon 19 KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 20 Februari aanstaande, des namiddag* te half twee ure. Amersfoort, 15 Februari 1912. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht exe- cutoor verklaarde kohieren Nos, 13 en 14 van de Personeele belasting over het dienstjaar 1911 en dat het executoor verklaard suppletoir kohier van de Grondbelasting over het dienstjaar 1912 aan den Ontvanger van 's RijkB directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebrui keljjke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 15 Febru ari 1912. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis, dat bij hen is ingekomen een adres d.d. 15 Februari 1912 van WILLEM LANGENBACH, bakker, wonende alhier, hou dende verzoek om vergunning voor den verkoop van sterkedrank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, bedoeld in artikel 1,2e lid, letter a der Drankwet, voor de beneden-voor lokaliteit van het perceel staande aan de Lan- gestraat no. 85, alhier; dat binnen twee weken na deze bekend making een ieder schriftelijke bezwaren tegen het verleenen der vergunning kan inbrengen. Amersfoort, 17 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Wet op de Personeele belasting. Voorgesteld wordt, artikel 11, §2, te lezen als volgt De huurwaarde van perceelen en gedeel ten van perceelen, uitsluitend dienende tot uitoefening van het bedrjjf van logement houder, tot uitoefening van het bedrijf van verhuurder van gemeubelde woningen, niet vallende onder artikel 33 1, tot winkel of lokaal lot uitstalling, wordt slechts vooreen derde als belastbare huurwaarde aangemerkt. Als te dienen tot uitoefening van het be drijf vau logementhouder worden alleen beschouwd de inrichtingen, waar doorgaans voor reizigers gelegenheid is tot logies per nacht. De vermindering van huurwaarde ten be hoeve van verhuurders van gemeubelde woningen is slechts toepasselijk op de in richtingen, welke op badplaatsen, lust- of ontspanningsoorden doorgaans niet dan ge durende een korten tijd van het jaar worden verhuurd. Blijkens de toelichting heaft de Minister van Financiën afgezien van een onthefTingS; bepaling als beitaat voor ter verhuring be stemde gemeubelde vertrekken. Meer doelmatig acht hij het, om aan de bestaande bezwaren tegemoet te komen, door een verbcoging van de voor logementen reeds bestaande reductie van de belasting tot op twee derden voor zooveel de huur waarde en het mobilair betreft en door ge lijke reductie voor de verhuurde woonhuizen. In de reductie voor het mobilair voorziet art. 2. De vermindering in opbrengst der belas ting wordt geraamd voor de logementen op f 15 000 en voor de andere perceelen op f 10 000. Bolastingkiezers, die bun aanslagen nog niet ten volle hebben voldaan, zullen vóór 20 Februari nog een herinnering ontvangen en moeten zorgen, dat alles vóór 1 Maart is aangezuiverd. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 20 Februari 1912, des middags half twee. 1. Benoeming van een leeraar in de Neder- landache taul en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool (vacature-dr. A. J. de Jong). Aanbevolen worden door Burgemeester en Wethouder* de heereu S. Algera, te Leeuwarden, en B. H. Peteri, te Warfum; door curatoren van het Gymnasium, de heeren Algera en A. C. van Waveren, te 'e-Gravenhage. 2. Voorste) van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan de openbare Lagere schpol 3e soort in de Puntenburgerlaan. Voordracht: mej. A. G. van den Berg, mej. G. Vonk, mej. J. G. Salomons, allen hier. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van de periodieke verhooging van jaarwedde aan den tijdelijken leeraar aan het Gymnasium A. K. Hovens Greve, en tot vast stelling van diens jaarwedde en die van den tijdelijken leeraar aan het Gymnasium S. de Vries. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag op verzoek aan den leeraar in het Hebreewsch aan het Gymnasium prof. dr. A. J. Wensinck. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag op verzoek aan den onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort in de Koningsstraat J. van 't Slot. 6. Rapport van Burgemeester en Wethouders betreffende de regeling dhr jaarwedden van de leeraren in Teekenen en Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van een adres van eenige werklieden-vereenigingen betreffende toepassing van de artikelen 1638 c en d van het Burger lijk Wetboek. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de aanlegbegrooting der waterleiding, dienst 1912. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening op het be heer van het gasbedrijf der Gemeente Amers foort. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aankoop van een gedeelte van het per ceel, staande op den hoek van de Varkenmarkt en de Langestraat. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aankoop van grond, gelegen nabij het kruispunt van den Utrechtschen straatweg, de Westerstraat en den Appelweg. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de brug en het plantsoen nabij de ArnhemscheBtraat. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot goedkeuring van de Rekening en ver antwoording van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1911. 14. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders betredende de reorganisatie van het Lager onderwijs. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het bouwen van een school met con- cierge-woning op het voormalige artillerie-park aan den Leusderweg. 16. Nader voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de verharding van den Ouden Soesterweg. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende onderhandsche verhuring van een perceel bouwland. 18. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Begrootingen voor 1911 en 1912 en tot beschikking over een ge deelte van het vermoedelijk batig saldo van den dienst 1911. 19. Behandeling van reclames inzake In komstenbelasting, dienst 1911. 20. Behandeling van reclames inzake Straat- belasting, dienst 1911. 21. Verleenen van afschrijving inzake In komstenbelasting, dienst 1911 Aan den Raad dezer Gemeente is verzonden het volgende adres Geeft met verschuldigden eerbied te kennen MEN MOGE tl NAMAAK 0PDR1NCEN, HOUDT VAST AAN DAALDERS CACAO; GE WEET DAT DIE UITSTEKEND K. het Bestuur der Vereeniging van leeraren bij het Middelbaar onderwijs te Amersfoort, dat het met belangstelling heeft kennis geno men van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot reorganisatie van het Lager on derwijs en het nadere voorstel dienaangaande, dat het Bestuur, voornoemd, het betreurt, dat met het oog op de aansluiting van de verschil lende takken van onderwijs geen adviezen blij ken te zijn ingewonnen bij de Inspecteurs van het Hooger onderwijs en het Middelbaar onder wijs noch bij Roctor en leeraren asn het Gym nasium, of Directeur en leeraren aan de Hoogere Burgerschool, dat het dit betreurt o.a. met het oog op de plaats, die aan het Fransch bij de opleiding is ingeruimd, dat echter als hoofdbezwaar tegen de voorstel len, zooale zij daar liggen, moet gelden, dat deze voorstellen uitgaan van het principe, dat de kinderen van ouders, welke minder dan f2500 werkelijk inkomen hebben, niet geacht worden in aanmerking te komen voor voortgezette stu die aan Gymnasium of Hoogere Burgerschool immers zoo dit niet het geval is, zou het beginsel der proportioneele schoolgeldhefting verloren gaan, dat verder bij de voorstellen te nauw verband wordt gelegd tusscben de financieele positie der ouders en de te verkrijgen opleiding der kinderen, dat het Bestuur het zeer zou betreuren, indien over deze voorstellen reeds in uwe vergadering van 20 Februari a.s. de eindbeslissing zou wor- genomen, dat bet Bestuur nl. de overtuiging heeft, dat de strekking dezer voorstellen nog niet voldoende tot de burgerjj is doorgedrongen, wat geen ver wondering moet wekken in verband met de ingewikkeldheid der materie, redenen, waarom het uwe vergadering beleefd verzoekt deze eindbeslissing te willen uitstellen tot een volgende vergadering, 't welk doende, enz. De gronden, in bovenstaand adres aangevoerd, zullen aanstaanden Maandagavond nader worden toegelicht in een openbare vergadering, te houden in „De vergulde zwaan". Tevens zal namens den Bond van Nederland- sche onderwijzers, die eveneens een adres aan den Raad zal verzenden, het standpunt van deze vereeniging worden toegelicht. De vergadering is toegankelijk voor allen, die belang hebben bij of belang stellen in het Lager onderwijs, leder wordt dringend uitgenoodigd, van die belangstelling te doen blijken door ter vergadering te komen. Wie deze vergadering verzuimt, zal misschien, als bet te laat ie, tot de ontdekking komen, dat zijn belangen door de nieuwe regeling ernstig worden geschaad. Voor hen, die ten opzichte van dit onderwerp van een tegengestelde meening zijn, zal. evenzeer als voor de geljjkdenkenden, gelegenheid zijn, van hun denkbeelden te doen blijken. Bewaar uw licht en pijpje wel. Want van Dinsdagavond 10 uur tot Woensdagochtend 3 uur wordt, zooals uit een advertentie in dit nummer bljjkt, de waterleiding wegens herstelling afgesloten. De Kiezerslijst voor de Kamer van arbeid voor de bouwbedrijven telt 45 namen van patroons en 272 van werklieden-kiezers. Naar aanleidmg van bet 25-jarig bestaan van zijn piano- en orgelbandel brachten we dezer dagen een bezoek aan den beer R. van den Burg, wiens welvoorzien magazijn aan de Arnbemschestraat te goed en in te wijden kring bekend is dan dat we daarover iets nieuws kunnen meedeeien. Minder bekend zal zijn de herstelwerkplaats aan de Koestraat, verleden zomer gebouwd een sieraad voor de straat, die allengszens meer wordt verbeterd en reeds een beel ander oog heeft dan een paar jaar terug. Al betgeen aan piano's en vleugels |en orgels en zelfspelers van allerlei slag moet gebeuren, kan daar worden uitgevoerd en wel Z0»r interessant is bet, daar eens een kijkje te nemen hoe zoc'n instrument eigen lijk in elkaar zit, hoe de bas-SDaren worden besponneD, hoe het mechaniek wordt ver nieuwd en hoe vao een oude „rammelkast" door vaardige bauden weer een zeer bruik bare oefen-piano wordt gemaakt. Wie er zich voor interesseert, zai in den heer Van den Burg een even voorkomend als kundig geleider vindeD. Door den aartsbisschop van Utrecht zijn benoemd tot lid van bet diocesaan Bestuur van „Sobriëtaa" de beer Th. J. H. Biancbi en tot medisch adviseur voor de oprichting van een R. K. sanatorium voor de drank- z ichtigen arts J. W. Jorissen. In de Donderdagavond gebouden verga dering van het Bestuur der plaatselijke af- deeling van «Toonkunst* werd, in de plaats van mr. W. 3. de Marez Oyens, die als zoodanig heelt bedankt, gekozen tot Penning meester van bet Bestuur der Muziekschool mr. R. P. van der Mark. Mejuffrouw N. Stoppendaal heelt ontslag gevraagd als enquêtrice der plaatselijke ver eeniging tot bestrijding der tuberculose. De beer C. Spijkerboer is aan de Rijks universiteit te Utrecht bevorderd tot arts. Dirk Harting heeft weer een beeld van een ets gemaakt van de Kamperbinnenpoort, thans gezien van den Wetflingel. r Ze is geëtalleerd in de kunst-vitrine van ValkhoiTs boekhandel. Dit jaar kunnen 23 jongelingen worden toegelaten als adelborst 2e klasse voor den zeedienst bij bet Kon. instituut voor de Marino te Willemsoord. Aanmelding vóór 1 Juni. Bijzonderheden in da «Staatscourant* voor 16 Februari. Luitenant H. F. Scharp is overgeplaatst van bet 5e regiment infanterie naar bet 7e regiment, te Amsterdam. Kapitein jhr. A. G. SickiDghe wordt 15 Maart eervol ontheven van zijn functiën van kapitein-adjudant van het le regimeut veld artillerie en belast met het bevel over een batterij van bet korps en als regiments adjudant vervangen door kapiteiD jhr. H. van Beresteyo, thans commandant der le batterij. Terwijl zeer terecht wordt gestreefd naar eenvoudigheid wat de kleeding der land macht betreft er is zelfs sprake van éen uniform van blauwgrijze stof krijgen de adjudanten-onderofficier weer vangsnoeren met kwasten. Albert Vogel had Donderdagavond geen talrijk gehoor, een honderd menscbeD mis schien, maar beboefthet nog wel gezegd heeft, weer volop doen genieten van zijn mach tig talent, waarvoor geen moeilijkheden schij nen te bestaan, zijn pracht'g geluid, dat hjj zoo volkomen in zijn macht heeft, forscb, zonder ook maar even over te hellen tot schreeuwen, of fluisterend, zonder ook maar te doen danken aan geraaniereerdheid. Hoe dikwijls is ook bier de Forum-scène uitJulius Caesar" uitgebruld, hoe dikwjjls de „Kruissprook" mishandeld, boe dikwjjls ff'Die beiden Grenadiere" verknoeid zóo als

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1