Zaterdag 24 Februari 1912. No. 8073. 61e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CleelT". HOOFDREDACTEUR F. J. FREDERIKS, AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, wiarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigen.ngs- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. SOR7SGRAOBT 9. Telefoon 10. KENNISGEVINGEN. LANDWEER. DISTRICT No. 18. Oproeping onder de wapenen tot het honden van oefeningen in 1912. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT maakt bekend, dat de in het Lsndweer-verlofgangers-regieter dezer Gemeente ingeschreven dienst plichtigen der Landweer, behoorende tot de bieronder genoemde lichtingen en wapens, bij deze, voor den tijd van zes dagen, krachten? artikel 11 der Landweerwet, 1912 tot het honden vau oefeningen onder de wapenen worden geroepen, en dat zij sich daartoe moeten aanmelden op den dag, op het uur en op de pleats in den hieronder vermelden Btiat aangegeven achter het wapen of het onderdeel van het wapen, waartoe zij bohooren. Lichtingen (jaren) van de Landweer. Wapen en Onderdeel van het Wapen. AANMELDING. 1907 en 1910. 1908 en 1911. INFANTERIE. VE8TI NO-A RTILLERI F». 12e Compagnie. PONTONNIERS, lste Compagnie. 2de Compagnie. GENIETROEPEN, lste, 2de, 8de en 4de Compagnie (Tot deze Compagnieën be- hooren zjj, die in het Leger NIET geoefend sjjn bij een der Telegraaf-Compagnieën). ALS VOREN. 5e Compagnie. (Tot deze Compagnie behooren ALLE dienstplichtigen, die in het Leger zijn geoefend bjj een der Telegraaf-Compagnieën). ALS VOREN. 1912. C Mei. Acht uur voormiddags. De verlof gangers wor den gelegerd en geoefend 2 Sept. 16 Sept. Vóór 12 uur middag of zoo spoedig moge lijk daarna. Oorinohem. (aan te mel den bij den comman dant van het 3e Regiment vesting artillerie). Pontonniers- kazerne te Dordrecht. De aanmel ding moet I geschieden I bij den Kapi tein. Com mandant vac de lste Coxnp Landweer- pontonniers. I Legerplaats bij Zeist. De opgaroepen verlofgangers sullen zorg dragen, dat zij, ieder op den voor zijn wapen of onderdeel aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van de hun uitgereikte kleeding- en uitrustingstukken, wapenen, voorwerpen van ledergoed, reglementen en dienstvoorschriften en van hun zakboekje, sich aan melden op den biervoren voor elk wapen of elk onderdeel van een wapen en voor elke lichting aan gegeven tijd en plaats. Het is weascheljjk, dat de opgeroepenen zich op den laataten werkdag vóór hun vertrek, des voormiddags tusBchen 10 en 12 uur, ter Gemeente-secretarie aanmelden, voorzien van hun zakboekje met daarin gehechten verlofpas, tot het desgewenaebt in outvanget nemen van daggeld en ten einde in het bezit te worden gesteld van de noodige vervoerbewqzen ei psssagebiljetten, een en ander voor zoover zij dsarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen aan gaande de reis te bekomen. (Behalve vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst of die zioh in zijne woonplaats moet aau- melden om nog op den zelfden dag te worden ver voerd naar de plaats, vcor legering of oefening aan gewezen, voor aen dag van opkomst recht op een daggeld van f 0.25, waarvan de uitbetaling, dcsge wenscht, plaats heeft ter Gemeente-secretarie of an ders na aankomst bij het korps.) Degenen, die per spoor reizen, moeten zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, moet de verlofganger hiervan zo dra mogelijk doen blijken door overlegging van eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeente-secretarie. Betreft het verlofgangers, die zich buitenlands be vinden, dan geldt in l^et bijzonder, dat het over te leggen geneeskundig getuigschrift moet zijn eene behoorlijke gelegaliseerde verklaring, afgegeven door een ter verblijfplaats van den verlofganger tot uit oefening van de genees- en heelkunde bevoegd ge neeskundige, houdende, dat de in die verklaring met naam en voornamen aan te duiden persóon door hem ongeschikt wordt geoordeeld om werke- lijken dienst te verrichten in het daarvoor bij deze Utrecht. (Genie kazerne.) 20 Mei I openbare kennisgeving aangewezen tijdvak. De verlofganger van de Landweer, die niet voldoet aan eene oproeping onder de wapenen of voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behand >ld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door den Minister van Oorlog de last is verstrekt. De verlofganger, die zich niet tijdig op de aan gegeven plaats van opkomst aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-outvangen eener hoofdelijke oproeping onthelt den verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst in werkeljjken dienst, daar deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Z odra de verlofganger in uniform is gekleed, staat hij onder de krijgswetten. Bepalingen nopens liet verblijf onder de wapenen. Aan de onder de wapenen komende verlofgan gers kan, als gunst en voor zooveel de belangen van den dienst zulks toelaten, worden vergund om buiten de kazerne te overnachten, alsook onder ge not van vergoeding voor levensmiddelen en van brood in eigen voeding te voorzien. Zij die voor genoomde gunst of gunsten in aanmerking wanachen te komen, moeten uiterlijk vier weken vóór den dag voor de opkomst bepaald een desbetreffend ver zoek indienen. Dit verzoek moet worden gericht door verlofgangers, behoorende lot de Infanterie, tot hunnen Lacdweerdiatritscommandant door verlofgangers, behoorende tot de Vesting artillerie, tot de Pontonniers of tot de Genietroepen, onderscheidenlijk tot den Commandeerende-officier der Vesting-artillerie ter plaatse, waar zij geoefend zullen worden, tot den Commandant van het korps pontonniers en tot den Commandant van het regi ment Genietroepen, dan wal tot hunnen Landweer- districtscommandant. Door de Israëlietische verlofgangers, behoorende tot de Pontonniers, die voor bet houden van oefe ningen onder de wapenen worden geroepen op 16 September 1912, kan tijdig tot hunnen Landweer- dietrictscommandanl het verzoek worden gericht om tot het vervullen van bedoelde oefeningen onder de wapenen te mogen komen eerst op 4 November 1912 op bet uur en de plaats, voor de opkomst op 16 September 1912 bepaald. Door de Israëlietiscbo verlofgangers der lichting 1908 of van 1911, behoorende tot de 5e Compagnie Genietroepen, die voor het houden van oefeningen onder de wapenen worden geroepen op 20 Mei 1912, kan tijdig tot hunnen Landweerdiatrictscommandant het verzoek wordea gericht om tot bet vervullen van bedoelde oefeningen onder de wapenen te mo gen komen eerst op 7 October 1912 op het uur en de plaats, voor de opkomst op 20 Mei 1912 bepaald. L'oor de Israëlietiscbo verlofgangers, behoorende tot de Veiling-Aitillerie, die voor het houden vau oefeningeu onder de wapenen worden geroepen op oenen datum, gelegen tusschen 9 September en 6 October 1212, kan tijdig tol hunnen Land- weerdiatricts- ommandant het verzoek worden ge richt om tot het vervullen van bedoelde oefeningen onder de wapenen te mogen komen eerst op 7 October 1912 en wel wat betreft de verlofgangers der 22ste en der 28ste Compapnie Vesting-Artillerie: bij bet 2iie Regiment Vesting-Artillerie te Amster dam wat de overige verlofgangers der overige Com pagnieën Vesting-Artillerie belieft: bq het Regiment Vesting-Artillerie, garnizoen houdende in de plaats, welke voor hunne oefening is aangewezen. sDeze verlofgangers moetan zich alsdan op 7 October 1912 vóór 8 uur v.m. of, wanneer zulks io verband met den af te leggen afstand niet mogelijk if, zoo vroeg tijdig mogelijk in de kazerne aanmelden. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier ge steld, doek moet gefrankeerd verzonden worden. In het verzoekvchrilt voorts het adres van den ver lofganger duidelijk en volledig te vermelden. Vergoeding en ontheffing. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinner schap, wenschen in aanmerking te komen hetsfl voor ODtheffiag, hetzij voor out balling of, bij niet- inwilliging van deie aanvrage, voor cooe geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hun daaitoe aan de Koningin te richten verzoek binnen tien dagen na de degteekeoiofc dezer kennisgeving in te leveren ter Gemeente-secretarie. Dit verzoek kan op onge zegeld papier worden geschreven. Wenacbt men alleen voor eene geldelijke vergoediDg in aanmer king te komen, dan kan bet ter Gemeente-secretarie in te leveren verzoek aan den Minister van Oorlog worden gedaan. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk .kost winners", en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling wordeu gevraagd ter Gemeente-secretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddags Amersfoort, 21 Februari 1912. De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ER8. LANDWEER. Vergoeding en ontheffing roor kostwinners. In verbami met bij de openbare kennisgeving gedane oproeping onder de wapenen van laDdweerpiichtigen voor de in dit jaar te houden oefeningen ingevolge artikel 11 der Landweerwet, brengen Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort bij deze ter openbare kennis de hieronder vermelde bepalin gen nopens het toekennen van vergoeding aan de achterblijvende familiebetrekkingen van dienstplich tigen der Landweer en het verleenen van outbef- ling van den werkeljjken dienst tot deelneming aan vorenbedoelde oeleniogen. Artikel 15bis der Landweerwet. Indien blijkt, dat ten gevolge van bet verbljjf onder de wapenen of in werkeljjken dienst van een dienstplichtige bq de Landweer door het gezin, waartoe deze behoort of waarin bq ia opgenomen, of door den persoon of de personen, in wiens of in wier levensonderhoud bij «oorsag of hielp voorzien niet of niet voldoends in eigen onderhoud kan worden voorzien, dau wordt aan dat gezin, aan dien persoon of aan die personen, naar door Ons te stellen regeleD, voor eiken dag, dien de dienstplich tige onder de wnpenen of in werkeljjken dienst is, op bun verzoek uit 'aRjjks kas eene vergoeding toegekend van ten hoogste ëen gulden en vjjftig cent, tenzjj san den dienstplichtige door Ons ont- befling van den werkeljjken dienst wordt verleend. De uitbetaling der vergoeding geschiedt naar voor schriften van Onzen Minister van Oorlog. Vergoeding, als in bet eerste lid bedoeld, wordt niet toegekend voor den tjjd dien de dienstplichtig! vrijwillig, krachtens artikel 13 onder de wapenen is. l)e regelen, waarvan in vorenvermeld wetsartikel sprake is, sjjn vmtgesteld bjj Landweer-Besluit III en behelpen o.a. de navolgende bepalingen Artikel 1. Het hoofd van het gezin, waartoe de dienstplichtige bjj de Landweer behoort, of waarin hjj is opgenomen, dan wel de persoon of de per sonen, in wiens of in wier onderhoud de dienstplich tige vóór zijne opkomst onder de wapenen of in werkeljjken diens, voorzag ol hielp voorsien, sal of sullen, om toekenning van vergoeding te kunnen erlangen, daartoe het verzoek hebben te richten tot onzen Minister van Oorlog. Onze voornobmde Minister regelt de wjjse, waarop zal worden onderzocht, of en in hoeverre er grond bestaat het verzoek in gunstige overweging te nemen. Artikel 2. Bljjkt uit bet ingestelde ouderzoek be trekkelijk een verzoek om vergoeding, d»t er ter men aanwezig ziju, d-n dienstplichtige ingevolge artikel 15bis oer Lanweerwet in aanmerking te doen komen om van den werkeljjken dienst te worden ontheven, dan zal aan den dienstplichtige vanwege Onzen Minister vau Oorlog worden kenbaar gemaakt, dat bij sich tot Ons zal kunnen wenden met een verzoek tot het erlangen van de biervoren bedoeld# itheffing. Artikel 8. De vergoeding mag nist te boven gaan het bedrag aan inkomsten, dat ^loor het verbljjf onder de wapenen of de vervulling van den werke ljjken dienst van den dienstplichtigo wordtonttrok- ken, betay aan het gezin waartoe deze behoort, of waarin bij ie opgenomen, betzjj aan den persoon of de personen, in wier onderhoud bjj voorzag of hielp voorzien. Bji het bepalen van het bedrag der vergoeding wordt verder rekening gebonden met hetgeen de dienstplichtige aan leven'onderhoud kostte, hetzij aan bet gezin, hetzij dien persoon of aan die peraonen, L geval de dienstplichtige met dat gesin, dien persoon of die personen samenwoonde. Artikel 4. Toekenning van vergoeding aan een persoon of aan personen, met wieo of met wie de stpiichtige niet tot bet zelfde gezin behoort, of wiens of in wier gezin hq niet is opgenomen, mag in den regel niet gevcbieden, indien deze per soon of deze personen den dienstplichtige niet in bloed- af aanverwantschap bestaan, of indien de graad van blotd- of aauverwantschap een andere ie dan die van eigen kind, stiefkind, vader, moeder, stiefvader, stiefmoeder, bloeder, zuster, hall broeder, halfzuster, grootvader, grootmoedor, behuwdvader, behuwdmoeaer, bebuwdbroeder, behuwdzuster, be- buwdstiefvader, be huw datief moeder, behuwdhalf- bloeder, behuwdbatfsuiter, behuwdgroolvader of be- b u wdgrootmoeder. Van den regel, in het vorige lid gesteld, kan in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van Onzen Minister vau Oorlog, worden afgewezen. Artikel 5. Het bedrag der vergoeding wordt be paald door Onzen Minitter van Oorlog. der Gemeente van inwoning van den rechthebbende of de rechthebbenden, tenzjj door Onzen Minister van Oorlog andera wordt bepaald. Artikel 7. Elk verzoek om vergoeding nioat zjje onderteekend door hem, bzar of hen, die vermeent of vermeenen daarvoor in aanmerking te komen. Indien de hiervoren bedoelde peraoon of pertonsn om bijzondere reden niet in staat zijn, of worden geacht, om zelf over de vergoeding te beschikken dan kan onderteekening van bet in het vorige lid bedoelde verzoek plaats hebben door bem of haar, aan wieo of aan wie in geval van toekenning van vergoeding de uitbetaling geschieden zal. De dienstpliobtige zal, zoo bjj daartoe niet buiten staat is, moeten doen bljjken van ijjne instemming met bet verzoek door mede-Onderteekening daarvan. Ter uitvoering vsn vorenvermeld wetsartikel an van vorenvermeld Land weer-Beiluit III zijn door den Minister van Oorlog bjj da Landweer-Instructie III de noodige voorschriften gegeven. Mede in verband met deze voorschriften wordt de aandacht gevestigd op onderstaande bepalingen le. Verzoekschriften om ontheffing ook indien daarbjj tegelijk vergoeding wordt gevraagd moeten geadresseerd zjjn aan de Koningin verzoekschriften, waarbij enkel vergoeding wo.dt gevraagd, aan den Minister van Oorlog; 2e. Verzoekschriften enkel om vergoeding en die hetzjj om vergoeding hetzjj ontheffing moeten wor den onderteokend door hen, die de vergoeding noodig hebben, en bovendien door den dienstplich tige verzoekschriften enkel om ontbeffiog behoeven alleen onderteekend te worden door den dienst plichtige 8e. Alle verzoekschriften moeten worden inge diend bjj Burgemeester en Wethouders der Gemeente van inwoniugwonen belanghebbenden buitenslands, alsdan bij Burgemeester eu Wethouders der Ge meente, waar de dienstplichtige in het vei lofgangtri- register voor de Landweer ia tngeschreveaBurge meester en Wethoudera torgen voor de opzending der verzoekschriften 4e. De indieuiog der verzoekschriften moet ge schieden toodra mogelijk, in elk geval vóór den S Maart 1912; 5e. De beeliaeing op elk verzoek wordt door den Miniatu van Ooriog rechtstreeks ter kennis van belanghebbenden gebracht; wordt vergoeding toe gekend, dan wordt daarbjj teven* medegedeeld hel toegekende bedrag; 6e. De dag en de wjjze van uitbetaling der toe gekende vergoedingen sullen nader bjj openbare kennisgeving worden bekend gemankt. Burgemeeater en Wethouders voornoemd noodi- Een mitsdien al en, die vermeenen aanspraak te unnen maken op vergoeding of ontheffing, uit, hunne daartoe strekkende verzoekschriften vóór den 5dou Maart 1912 peraoonlUk ter üemeente-oe- cretario in te leveren, en wel bij voorkeur op Maan dag of Dinsdag a.s., des voormiddag* tuoechen negen en drie ure. Alsdan zal tevens aan belanghebbenden gelegen heid worden gegeven, hunne aanvragen toe te lich ten, lerwjjl desgewenecht verder de noodige inlich tingen tullen worden verschaft. Amersfoort, 22 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1