Donderdag 14 jj£f$ Maart 1912. No. 8081 61e Jaargang. AMEBSFOOHTSCHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. 7REDSBZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Abonnement per 3 maanden 1.— franco per postƒ1.15. Advertentie»! 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. I-egale, officiefile- en onteigening»- advertentifin per regel 15 cent. Reolames 15 regels fi.35. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BÜREAU: KORTKGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. Kostelooze inenting. Burgemeester en Wethouders van Amerlfoort, Gelet op art. 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134), brengen ter kennis van belanghebbenden, dt\t voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten en den derden Maandag van de maand April, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe be stemde lokaliteit van het voormalig schoolge bouw wyk A, Koestraat no. 9. Gedaan te Amersfoort den 12 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester. WUIJT1EKS. De Secretaris, J. C'. 8TENFERT KROESK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat op de Secretarie een rooi lijn-plan voor een ieder ter inzage ligt tot en met 18 Maart 1912. Amersfoort, 13 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Ned. Heidemaatschappij in woord en beeld. Nog maar zelden is „De Arend" zo6 vol ge weest als Dinsdagavond, toen de beer W. H. Wisselink, hoofd van den cursus der Ned. Heide- raaatscb&ppy, daar vertelde van den arbeid dier Maatschappij. En welk een zeer gemengd auditorium had hijvan wijd en zijd, zelfs van achterin De Vuursche waren de meosl jonge boeren gekomen de inderhaast aangestelde rijwielbewaarder in „De Arend" zag een goede 150 fietsen aan zyu tijdelijke zorg toevertrouwd en bij't uiteengaan, even na tienen, vroeg men elkaar op den Arn- hemscheweg af waarom, zóo veel boeren op een nog z6o laat uur in de stad waren. Maar ook vele anderen waren er, óok zij die anders heel laat plegen te middagmalen. Even na zevenen nam jhr. A. W. d e n Beer I'oortugael het woord en zcide, dat hy als inwoner van Amersfoort hartelijk welkom heette den heer Wesselink, den heer Van lionkhuyzen, directeur van het bureau te Utrecht, en de hem vergezellende ambtenaren der Maat schappij, die hier haar eersten voordracht zou doen geven over haar arbeid, die zoo heel veel belangstelling verdientniet alleen van den landheer, muar vooral van de landbouwers. De tyd is voorbij, dal zóo geboerd kan worden ale vader en grootvader dedende bouw moet veel intensiver ziin en duarvoor moet een geheel andere grondbewerking en bemesting worden toegepast en juist omdat de Ned. Heidemaat schappij bereid ie, ieder lid (minimum-contribu tie f 2) niet alleen kosteloos raad te geven, maar ook hulp te verschaffen, verdient haar arbeid ieders belangstelling, omdat die arbeid is een goed en mooi maatschappelijk werk. Wie lid wordt, ontvangt bovendien kosteloos iedere inaaud een zeer interessant tijdschrift. De heer Wisselink, hierna het woord verkrijgend, zeide: Al hoopt de Ned. Heidemaatschappij volgend jaar haar zilveren feest te kunnen herdenken en al heeft ze in het Zuiden zoowel als hel Noorden, in het Oosten evengoed als in het Westen van ons land ruimschoots reeds getoond wat ze kaD, een feit ie het, dat zy nog veel te weinig algemeen bekend is, óok te Amersfoort, al ligt dit vlak by Utrecht, waar de Maat schappij reeds sedert 15 jaar haar zotel heeft. En toch, haar kennen, is haar steunen. Ik verheug me altyd in don voorspoed on het geluk van den evenmenschmaar toch zou ik generaal Van den Bosch kunnen benijden, wien het in 1818 gelukte in éen jaar tyds 20 000 leden te winnen voor de Maatschappij van weldagigheid en ik vraag me af of de na komelingen van die zelfde •Nederlanders de Heide maatschappij wel even goed steunen. Immers Xhebben na ruim 24 jaar werkens slechts leden. Ik wil u eerst iete meedeelen omtrent het doel en de geschiedenis onzer Maatschappij. Op de agenda der 42ete Algemeene vergade ring van de Geldersch-Gverjjselsche Maatschappij van Landbouw, den 20-Juli 1886 te Zwolle ge houden, kwam de vraag voor: Welke maatre gelen kunnen worden genomen tot bevordering van den aanleg van boaechen. De eerste aanleiding tot die vraag was wel de tot stand koming der Markenwet, van welke werd verwacht, dat zij in zeer sterke mate zou meewerken tot ontginning van woeste gronden. Die vraag waz aanleiding, dat in het begin van 1888 de Ned. Heidemaatschappij werd opge richt, wier Statuten werden goedgekeurd by Kon. besluit van 9 Augustus 1888. Tot haar Voorzitter werd gekozen mr. C. J. Sickesz, van „De Kloese", later de eerste Direc teur-generaal van Landbouw. Koning Willem III gaf ale Beschermheer zeer belangryke bijdragen. De vereeniging moest zich baar eigen weg banen, doch wist niet in welke richting, te meer omdat haar het vertrouwen der landeigenaren werd onthouden. Aanvankelijk gaf een candidaat- Oberfóreter, een Duitsoher, de adviezenhaar geheele personeel bestond uit éen Directeur, éen Ondtr-directeur en éen boschwaohter. Maar door hard werken, ie de Maatsohappij op den duur groot geworden. Haar eerste groote werk werd haar in 1891 opgedragen door stedelingen, de heeren mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht en I'. A. L. van Ogtrop, beiden te Amsterdam, en wel de ontginning van een hun toebehooreud perceel heidegrond in de Gemeente Bakel, in de Peel, welke ontginning geheel gelukte. Naar de Peel werden 7 April 1892 de 0 ossen gezonden thans heeft de Maatschappij 72 ossen, 20 paarden en 2 stoomploegen en de ontvangst was weinig vriendelijk de daglooner vreesde werkloosheid. Toch ging ae Maatsohap pij rustig haar gang en nu is in de Peel een houtvesterij van 3500 H.A. en het wantrou wen heeft plaats gemaakt voor vertrouwen, want op de eenmaal barre beide verdienen thans real meer tnenschen dan vroeger op minder inspannende wijze veel ruimer hun brood. Een ander groot werk werd 25 Mei 1899 ondernomen, namelijk d9 ontginning van 'de heide in de Hollandech-Belgische Kempen, toe- behoorende aan de Levensverzekering-maatschap pij „De Utrecht", waat de 2500 H.A. vale heide thane is herschapen in groene weide, in boech en bouwland, menech an maatschappij tot zegen. Wie zal de indirecte voordeelen schatten, óok voor de omgeving, dier ontginningen. Tal van Gemeenten in Noord-Brabant en Limburg lie ten dan ook hun heidegronden ontginnen en vermeerderden daardoor aanzienlijk hun inkom sten. Doch niet alleen in het Zuiden des lande, ook in het Noorden heelt de Heidemaatschappij we'* vaart gebracht. Zoo werd in 1910 by Asser, aan 350 arbeiders uitbetaald f 108 664.49 aan loon. En niet alleen voor groote ontginningen ad viseert de Maatschappij, die zelve geen ontgin ningen doet; ook in Twente en de Graafschap adviseerde zij tal van gewone landbouwers, die de aan buu terrein grenzende woeste gronden willen ontginnen. Was de eerste beambte een Duitecher, thans komen de Duitechers het werk der Maatschappij bezichtigen en prijzen het en bootsen het na. Van Rijkswege werd aan de Heidemaatschappij opgedragen een rapport saam te stellen omtrent de beboesohing der duinen en wel by Sohoorl en op Texel. De veel kostende en niets opbren gende helm werd daar vervangen door bosch de profetie, door dr. Staring in 1868 gedaan, ging daarmee in vervulling. De Kegeering, die gewonnen was door het succes, behaald bij de bebossching der zeeduinen, deed nu ook de zandverstuivingen 0. a. bij K ootwyk vastleggenevenwel niet door de Heidemaatschappij, doch door het Staatabosch- beheer, welks ambtenaren zijn opgeleid door de Heidemaatschappij. Wel werd aan de Heidemaatschappij opge dragen het onderhoud der beplantingen langs de Rijkswegen Provinciën, Gemeenten en Water schappen volgden alras dit goede voorbeeld en verleden winter waren er zoodoende 50 ploegen Bnoeiers aan 't werk. In den laataten lijd wordt ook veel om advies gevraagd voor drainagesnu 3 jaar geleden werd nog 66 H.A., verleden jaar reede ruim 500 H.A. gedraineerd. Vooral op de Zuid-Hol- lundsche eilanden werd ook dit werk aanvan kelijk met groot wantrouwen begroet; „wat weten nu die dennetjesplantere van onzen klei grond" vroeg men daar elkaar. Hel vroegore stuifzand rond Hilversum ls thans door de adviezen der Heidemaatschappij herschapen in uitstekend bouwland, dat aan luidere wordt verhuurd voor f100 per H.A. De vloeiweide te Valkenswaard trekt terecht bezoek. Ook in het klein worden dergelijke bevloeiihga- werken aangelegd. Hoe meer boterfabrieken ver rijzen, des te meer ontstaat behoefte aan het reinigen van het spoelwater middels reinigings- velden. Doch de Heidemaatschappij heeft nog andere koorden op haar boog, en wel de bevordering der zoetwaterviaecherii, met een zelfstandig Be stuur, welke er reeds in slaagde, de visachera tot éen te brengen. De Regeering ateunt haar krachtig, óok door de nieuwe Visecherijwet, die den vischetand en daardoor den toestand der viasohere veel zal verbeteren. De visohkwsekerijen te Vnaesen en te Ernst, die 50 H. A. beslaan, van wolk» 37 H. A. in eigendom behooren aan de Heidemaatschappij, sullen de openbare wate ren weer flink bevolken en ook parlioulieren en de ialra-commiasie voorzien van broed of jonge viaschen. Een andere tak van werkzaamheid der Maat schappij is de houtsorteering, welke het jonge hout uit de bosschen onder de mensohen brengt en die voor bouwkunde, welke adviseert aan gaande het practisch bouwen en inrichten van boerderijen. Zooals gezegd, waren de eerste ondergeschikte beambten Duitechers, omdat vroeger in ons land geen opleiding beetond. Sedert 1903 heeft de Heidemaatechappy een cursue, waar reeds zeer veel jongelieden op goedkoops wyte theo retisch en practisch worden opgeleid. Het aan tal ambtenaren en beambten der Maatschappij ia eveneens zoer toegenomen en bedroeg einde 1911 reeds over da 300. In 1890 werd uitbetaald aan dagloouen f 125 dut 50 rijksdaalder*in het sfgoloopen iaar ruim een half millioen, ongerekend het salaris der ambtsnarenper jaar zyn thans een 1600 arbeiders in vasten dienst, buiten degenen die in eigen beheer werken voor particulieren. Uit een en ander blykt wel, dat de Maat schappij ook heel veel heeft gedaan tot bevor dering der welvaart ten plattelands, dat zy zoer velen heeft terug gehouden vau don trek naar de groote steden met hun klatergoud, waar ty zich tóch niet thuis gevoeld zouden hebben en het aantal werk loosen tóch maar zouden hebben vergroot. Het tegengaan van dien trek kan niet genoeg worden in de hand gewerkt en aanbevolen, want de buitenman ie te zeer gehecht aan zyn geboortegrond. Zoo'n overplanting moest even zeer mislukken ale die van den stedeling naar het platteland. Oneindig beter ie, de bevolking van hel plat teland voor te lichten, haar te loeren begrijpen dat zy van thans oogensobynlyk oovruchtbaren grond een zelfs zeer rijken oogst kan winnen als maar de juiste methode van bemesting en bebouwing wordt toegepast. Laat zij zich op die wijze voorlichten, dan behoeft zij ook niet naar landon te trekken, ver van magen en vrienden. Menigeen zal vragen wat heb ik er aan, lid te worden van de Ned. Heidemaatschappij. Door lid te worden, stelt men den evenmensch in de gelegenheid op eigen grond op oerlijke wijze een flink stuk brood te verdienen, dut toch heel wat beter smaakt dan brood, nera sis 't ware als aalmoes toegeschoven. Bovendien ontvangt men als lid kosteloos het maandblad en desverlangd gratis advies. Nog een zeede van ons land is woeste grond helpt de ontginning ervan bevorderen g>-en woorden, maar daden, geen klachten dooh krach ten heeft de Heidemaatschappij noodig voor haar bij uitstek maatschappelijk werk. Na eeu korte pauze zette spr. uiteen hetgoen thans nog in deze streken kan gedaan tot verhoogiog van de opbrenget van gras- en bouw land, meer in 'tbjjzofider voor het winnen van hooi, rogge en aardappelenmededeelingen en wenken, die met de allergrootste belangstelling werden aangehoord en op hoogst populaire wijze werden gegeven. Vervolgens werden 64 liohtbeelden geprojec teerd, die den arbeid der Heidemaatschappij in zijn geheelen omvang lieten tien en het vóór de pauze gesprokene verduidelijkten en nog beter deden doordringen. Do reeks zeer interessante beelden werd be sloten met de potretlen van de Beschermvrouwen der Maatschappij, H. M. de Koningin en II. M. de Koningin-Moeder, en van de toekomstige Beschermvrouw, Prinses Juliana. Voor de Amerfoorters was stellig leerzaam de afbeelding van hetboomen snoeien op de slechtst denkbare wijze zooals dit vroeger ook hier geeohiedde eer de boschbaaa, óok een leerling van de Heidemaatschappij, hier kwamwe bedoelen het werken van twee schepsels rast een beitel en een hamer( die wel eens een tak afhakten, doch gewoonlijk de boomen op deer lijke wijze mishandelden. 't Was bn tienen eer jhr. Den Beer Poor- tugaei den heer Wisselink kon danken voor zijn duidelijke voordracht en teer bebartene- waardige wenken. Dit voor de buitenwonenden late uur was oorzaak, dat door vorrewsg de meesten slechts éen film werd gesien van de twee, welke de N. V. bioscope-maatachappij „De Arend" de welwillendheid had aan te bieden, en wel den oogst van cocosnooteo, het plukken, eorteereu en op hoogst pracltaehe wjjzc vervoeren daar van, het bereiden van den veael, het verkrijgen van copra, enz. De andere film op landbouwgebied, aloë-oogzt op 8t. Mauritius, werd, omdat de meeaten reeds huistoe waren gegaan, slechte in klein comité vertoond. Wel een zeer gelukkig verachUnsel aehten wa hot, dat 160 veel landbouwers deze voordracht bij woonden. Waar het immer zoo veel moeite koet, pu bliek te trekken naar een leting en vooral de buitenlui te bewegen avonds nog naar stad te gaau, is door het boven elke verwachting druk bozoek aan deze leting op ondubbelzinnige wfize gebleken wn' oen goede en doeltreffende voorbe reiding en juiet op het getouw zetten vermogen. Het Tarief. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen heeft aan onzen Miniater van Flnanciön het volgende adres verzonden Sedert wij, nu meer dan twintig jaren, in het wereldcentrum onze beste krachten aan wenden om de uitbreiding der handelsrelatifin tusschen Nederland en Groot- Britannifi te bevorderen, zijn wij daarin te meer geslaagd, omdat aan beide zijdon van de Noordzee een gematigde handelspolitiek wordt toe gepast. Met leedwezen en verwondering heeft on ze Kamer vernomen, dat bij de Nederlandsche Regccring het voornemen bestaat om te breken met de tot dusver gevolgde handels politiek en den weg der bescherming op te gaan. Met leedwezen, omdat het afwijken van de tot heden gevolgde gedragslijn, naar het inzien van onze Kamer, slechts nadeeli- gen invloed oefenen kan op de pogingen van Nederlanders in den vreemde tot verle vendiging van den vaderlandschen handel met het land hunner inwoning. Met verwon dering, omdat de door Nederland tot hiertoe toegepaste handelspolitiek slechts zegenrijk voor den nationalen handel en nijverheid gewerkt heeft. Vooral sedert in i86z de be kende tariefsherziening van Minister Betz tot stand kwam, kon Nederland in den zóo scherpen strijd der natiën op handelsgebied steeds vooruitgang aantoonen, ontwikkelden zich zijn handel, scheepvaart en nijverheid in groote mate, trad ons land, ten gevolge van de energie, zoowel in als buiten Neder land ontwikkeld, als handelamogendheid meer en meer op den voorgrond en droeg de gevolgde vrijzinnige handelspolitiek er niet weinig toe bij om ook op politiek gebied met andere natifin dc meest aangename en vriendschappelijke relation te onderhouden. Mocht echter ons vaderland, zonder te letten op de ongunstige resultaten die de elders gevolgde protectionistische handels politiek afwierp, tot verhooging van invoer rechten overgaan, dan wordt daarmede een aprong in het donker gedaan waarvan de gevolgen, vooral In deze tijden van politieke onzekerheid, niet zijn te overzien. Niet alleen dat het overgaan tot bescherming zóu leiden tot maatregelen van weerwraak van de zijde van andere handelsvolken, die de onderlinge verhoudingen niet aangenaam zullen maken, doch tevens zou de met zooveel moeite en voorzichtig Staatsbeleid verkregen ver meerdering van onzen uitvoer noodzakelijk teruggaande cijfers gaan aantoonen.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1