Zaterdag 16 Maart 1912. Rona Cacao Van Houten s No. 8082. 61e Jaargang. twee bladen. EERSTE BLAD. KOSTELOOS. De beste voor den prijs Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. 7RSDSRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per postf1.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ostbus 9. BUREAU; KORTSGRACHT 9. Telefoon 19. I)it nummer bestaat uit Wie zich met ingang van 1 April doet in schrijven alsabonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers Dus töch? „Een geschenk'' zegt de Japanner de zomer is in het Land van den ker senbloesem geweldig warm en de winter vervaarlijk koud „een geschenk is een zomerjas als je een winterjas noodig hebt". Van de week heeft Amersfoort een ge schenk gekregen waarop het boven staande ter dege van toepassing iswe bedoelen de belofte, dat bij de drie wapens hier zullen komen de aan strengere krijgstucht onderworpenen, die tot dus ver in de bomvrije kazerne te Vlissiugen werden ondergebracht. Wie de periodieke opgaven van vesti ging in en vertrek uit de Gemeente nagaat, weet wel, dat Amersfoort zeer veel baat heeft bij en behoefte aan ves tiging van welgestelden. Daarop wezen we ook toen, in het be gin desjaars, ter sprake kwam het ves tigen ook in de Provincie Utrecht van een landbouw-winterschool. Immers aan zoo'u inrichting zijn, be halve het leeraarspersoneel, nog zeer velen verbonden, die korter dan wel lan ger in de plaats vau vestiging vertoeven. Wie niet steeds in het locaaltje zit te dutten, wie 's ochtens in de vroegte wel eens buiten de Utrechfeehepoort heeft gekeken, weet heel wel, dat de stad Utreht is een centrum van tuin bouw. Maar toch is er than3 veel kans op, dat, bij de zeer vele inrichtingen van onderwijs waarmede de provinciale hoofd stad reeds is bevoorrecht, ook de 1 a n d- bouwschool zal worden gevoegd. Immers in het „Landbouwhuis", aan de Rijnkade te Utrecht, om zoo te zeg gen het Centraal-bureau van alle land- bouwmaatschabpyen in den lande, is de commissie weder byeen geweest, welke in de vergadering van 10 Januari werd benoemd om te bespreken de wensche- ïykheid der inrichtig van een landbouw- winterschool in de Provincie Utrecht. De conclusion van het gesprokene kun nen hierin worden saamgevat, dat de voorkeur werd gegeven aan de Gemeente Utrecht om er de school eventueel te vestigen, omdat Ja omdat het gebouw „Nieuweroord", waar than3 de cursussen der Nederland- sche Heidemaatschappij worden gegeven, binnenkort beschikbaar komt. Men weet, dat de Ned. Heidemaat schappij, wier zetel de laatste vijftien jaar te Utrecht was gevestigd, grif heeft aangenomen het royale aanbod van de Gemeente Arnhem, die een in ieder op zicht"; goed tehuis aan de Maatschappij aanbood. „Nieuweroord" komt dus vacant en de commissie voor de landbouwschool verzocht hu ook maar aan het Utrechtsch Landbouw Genootschap, bij den Gemeen- raad van Utrecht stappen^ te doen, welke er toe leiden, dat de landbouw-winter school in dat gebouw wordt onderge bracht. 't Gaat dus op een koopje. Maar is dat nu een reden, waar het een zóo hoog belang geldt. Alle leden van de commissie be staande uit vertegenwoordigers van vak lieden en het Dagelyksch Bestuur van het U. L. G. weten heel best, dat de landbouwer in Utrecht in menig op zicht verre achterstaat bij die in andere Provinciën. Doel is, door zoo goed moge lijk onderwys, den landbouwenden stand vooruit te helpen. Men verwacht een regelmatig flink bezoek. Maar waarom dan niet de school inge richt te Amersfoort, dat ligt in land bouwcentrum, en juist voor de land bouwers zooveel gemakkelijker te be reiken is dan Utrecht. Misschien is het nog niet te laatte meer niet omdat ook in de vergadering werd gepleit voor Amersfoort. Eer de landsregeering de feitelijke stichting der school mogelijk maakt, d. i. eer zy daarvoor gelden uittrekt op de Staats-begrootiug, zal er nog heel wat water door de Eem loopen. Het Kamerlid voor Amersfoort en de ledën der Provinciale Staten kunnen ten deze nog heel wat doen voor Amersfoort, dat immer wordt achtergesteld* by de reeds zoo zeer bevoordeelde provinciale hoofstad. Dat men dan hier ook wakker zy. Staatspensionneering. De heer Treub heeft den voorstanders van Staatspensionneering geen hart onder den riem gestoken. In een te Gasselte Nije- veen gehouden politieke rede besprak hij o.a. het vraagstuk der ouderdomsverzorging en in verband daarmede de Staatspension neering. De voorstanders van Staatpensionneering betoogen, dat men deze zou kunnen invoeren voor 8 a 9 millioen gulden. Naar sprekers innige overtuiging is deze berekening veel te laag; hij schat de kosten op ten minste 20 millioen. De voorstanders zeggen, dat men niet al leen naar het Engelsche stelsel moet kijken, doch ook naar het Deensche en dat dit laatste stelsel, hier te lande overgeplaatst, 8 a 9 millioen zou kosten. De vraag is evenwel, of men van dat stel sel wel gediend is; dit geeft n.l. niet het recht aan ouderen van dagen op uitkeering, maar alleen uitkeering aan ouderen van da gen, die behoeftig zijn en niet in hun onder houd kunnen voorzien, In Denemarken gaat dit stelsel op, omdat de armenzorg daar een gemeentelijke is. Doch hoe moet het hier te lande Daarvoor moet men de burgelijke en de kerkelijke armbesturen in de hand nemen. In kleine plaatsen wil spreker gelooven, dat het Ge meentebestuur kan weten, wie behoeftig zijn onder de ouderen van dagen, en wie niet; doch in een groote plaats zou de tusschen- komst van burgelijke en kerkelijke armbe sturen ingeroepen moeten worden en dan krijgt men gewone b e d e e 1 i n g, en juist dit willen de voorstanders van Staatspensionnee ring nietzij willen een recht geven. Daarom moet men komen tot het Engelsche stelsel en wil men dan de dan de ouderen Stel iets goeds niet uit. Koop dus nog heden bij Uw winkelier een bus den dirigeerend apotheker (majoor) K. Ver- laan, die I Mei den dienst met pensioen verlaat. op 65- of 70-jarigen leeftijd f 3 per week pensioen geven, dan kost dit ten minste 20 millioen. Daarmede zijn echter de invaliden nog niet geholpendie moeten maar wach ten tot ze oud genoeg zijn om hun recht op Staatspensioen te kunnen doen gelden. Door de uitgebreidheid der oflïcieele ken nisgevingen konden deze ditmaal geen plaats vinden aan het hoofd van dit nummer, doch zijn ze opgenomen in het tweede blad. De heeren A. Rinkel, G. P. Giskes en H. J, Verhey, theologanten aan het seminarium der Oud-bisschoppelijke clerezie, zullen mor gen door den aartsbisscbap van Utrecht worden gewijd tot sub-diaken. Door onderscheidene organisaties van Cbr. scholen in ons land is een commissie benoemd om te komen tot afschaffing der overheids- examens voor de onderwijzers-acten. Een 10-tal inrichtingen voor opleiding van Cbr. onderwijzers hebben instemming be tuigd en zullen medewerken. Doel is het verkrijgen van eeu examen, dienstig voor Gereformeerde scholen, zóo ingericht, dat de overheid eenmaal haar examens zonder bezwaar kan loslaten. In een Donderdag te Amsterdam gehouden vergadering van iimonadefabrikanten is be sloten tot het oprichten van een Nederland- scben Bond van fabiikanten van limonade en alcoholvrije dranken. Door de Rijks- en de Gemeentekeurings diensten is reeds een etiket vastgesteld, dat op alle flesschen zal worden geplakt en waarop de inhoud vermeld staat. Over eenige weken zal te Amsterdam een groote algemeene vergadering worden ge houden, waartoe alle fabrikanten in Neder land worden opgeroepen. De heer P. J. F. van Voorst Vader Jr., beroepen predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Nederhemert, hoopt daar 12 Mei zijn intrede te doen. De militair apotheker (kapitein) L. J. Röhner wordt 2 Mei overgeplaatst vaD het militair hospitaal te Bergen-op-Loom naar dat te Amersfoort; zulks ter vervanging van Onder voorzitting van den heer M. van Lent werd Donderdagavond in het gebouw van den R. K. Volksbond een propaganda- vergadering gehouden om te komen tot oprichting eener R. K. vereeniging tot ver betering der volkshuisvesting. Van de uitnoodiging om haar bij te wo nen, hadden 0. a. gebruik gemaakt de Raads leden de heeren F. M. Houbaer en J. van der Wal Kz. en de Secretaris der Gezond heids-commissie, de heer A. M. des Tombe. De heer G. Bruna, uit Utrecht, zette op zeer bevattelijke en duidelijke wijze uiteen de vele en groote voordeelen eener goede en toch zoo billijk mogelijke huisvesting, vooral voor den werkman en deelde mede hoe de Woningwet, met de eerlang daarin aan te brengen groote verbeteriogeD, haar kan bevorderen. Velen gaven zich op als lid der aanstaan den Vrydag definitief op le richten verec- nigmg. Donderdagavond werd in »Ons Huist op gericht het Arbeiders-gemengd koor »De Stema. Een flink aantal personen, zoowel mannen als vrouwen, gaf ztth op als lid. Tot Secretaris werd gekozen de heer R. van Ooyen, Monnikenpad 41, terwijl met algemeene stemmen tot Directeur werd be noemd de heer P. Kortland, onderwijzer, hier. Onder voorzitting van den heer H. J. Wolter werd Donderdagavond van acht uur tot half negen gehouden de 31ste Algemeene vergadering van de Vereeniging „Ambachts school voor Amersfoort en omstreken". De notulen van 21 September 1911 wer den gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer J. W. C. Bloem. Namens de financieele commissie uit de leden rapporteerde de heer T e e n g s, dat de Rekening en verantwoording over 1911. wel ke sluit mot een bate van f 39.15, accoord is bevonden. Hierna werd het jaarverslag uitgebracht. Daar het weldra in druk verschijnt, be paalde de Voorzitter zich tot de mededee- ling van de hoofdzaken daaruit. Het aantal donateurs bleef 4, dat der le den verminderde van 167 tot 156. De heer G. A. Groote Haar trad 1 April in functie als Directeur. Voor de wijze waar op de heer C. van Ouwerkerk van 1 Januari tot 1 April, dus juist in den moeilyksten tijd van overgangs- en toelatings-examens, het Directeurschap waarnam, wordt hem hulde gebracht. De goede verwachtingen omtrent den Directeur gekoesterd, hebben zich tot dus ver bewaarheid. De school leed een groot verlies door het uittreden uit het Bestuur van den heer G. J. Buy?, die als Voorzitter werd vervangen door den heer Wolter terwijl, de heer R. Zijlstra diens plaats als Ooder-voorzitter innam. Het gedrag en de yver der leerlingen gaven, behoudens een enkele uitzondering, geen aanleiding tot klachten. Het verslag werd vastgesteld. Aan de orde kwamen vervolgens de Mede- deelingen van bet Bestuur. De Voorzitter deelde mede, dat 63 jongens zich aanmeldden voor toelating tot den nieuwen cursus, tegen 83 in 1911, en wel 37 smids-bankwerkers, 8 meubelmakers, 16 limmerliden en 2 schilders. Het resultaat van het schriftelijk examen, dat verleden week aanving, is nog niet bekenddoch al viel er geen enkele af, dan nog zou er plaats zijn voor alle adspiranten. Voor de bank- werkerij is bestendiging der parallelklasse noodighet Bestuur heeft goede hoop, het aanschaffen van gereedschappen voor die klasse te kunnen vinden op voor de school niet te bezwarende wyze.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1