AMERSFOORTSCHE COURANT TWEEDE BLAD Stadsnieuws. Ingezonden van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF" VAN ZATERDAG 16 MAART 1912. Aanstaanden Donderdag worden in de Fröbelschool, aan de Beekesteinschelaan, openbare lessen gegeven, welke kunnen bij gewoond door ouders en belangstellenden. Op uitnoodiging der plaatselijke afdeeling van de vereeniging «Volksonderwijs®: zal dr. L. J. de Rochemont hier op de openbare Lagere scholen een onderzoek instellen naar de gehoorsterkte der leerlingen. De «Baarnsche Crt.« meldt, dat de heer H. Meulenbelt 1 April te Amersloort zal openen een fabriek van gesteriliseerde vruch ten en groenten. Bij de ten overstaan van architect J. H. Verhey gehouden aanbesteding voor het ver bouwen, voor rekening van den heer C, M. M. Vermolen, van het perceél hoek Lauge- straat en Varkenmarkt werd ingeschreven door de volgende stadgenooten L. J. Hemels f 10 425; G. Mostertman f 10 2'JO; J. Bos huizen f 9420; 11. Lensing f 9297 firma J. Wildeman gebrs. Fijnenberg 1' 8985; en A. C. Beyer f 8425. Gegund aau den minsten inschrijver. Uitslag van Je veiling van vaste goederen, Donderdagavond ten overstaan van notaris A. P. Schröder gehouden: 1, een ruim winkelhuis, met afzonderlijke bovenwoning, aan den Soesterstraatweg, hoek Borstraat, verhuurd voor f 300 per jaar 2, eeu woonhuis met voor- en achtertuin aan den Soesterstraatweg, naast het voor gaande 3 en 4, twee gelijke woonhuizen met voor tuinen en groote achtertuinen aan deuSoes- terstraatweg, naast het voorgaande, verhuurd voor f13 per maand 5 tot 8, vier woonhuizen met tuinen aan de Borstraat, verhuurd voor f3 per week in massa gekocht door den heer P. N. van Doornik, te Amsterdam, voor f 14 880. 9 tot 1*2, vier woonhuizen met erven en tuinen aan de Borstraat, elk verhuurd voor f13 per maand, in massa gekocht door den heer P. N. van Doornik voor f5560. Tydens de geweldige bui van gisteravond omstreeks half zeven trof een bliksems'raai den schoorsteen der sigarenfabi iek van den beer J. van Raay, aan de Stoovestraat en veroryzelde dien grootendeeis. Andere ongelukken werden niet veroor zaakt. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten over half zeven, die van de overige voertui gen op 't laatst tien minuten na zevenen zyn aangestoken. Goede voornemens beteekenen niets als zij niet worden gevolgd door goede daden. TTlt den Omtrek. Tot Directeur van den Soaster Paarden- Tramweg is benoemd de heer J. J. L. Vlaan deren. Te Stoutenburg trad deze week in het huwelijk eeu paaltje, waarvan het bruidje 19, doch de bruigom 62 lenta's telt. Niet alleen het bruidje, doch ook de brui degom deed den gewichtigen stap voor den eersten keer. Wanneer naar de bloembollen Een der Bestuursleden 7an don A. N. W. B. schrijft in antwoord op bovenstaande vraag: Dit is moeilijk veel van ts voren te zeggen. We zijn ten deze te zeer afhankelijk van de nukken en grillen van het weder, en hoewel het thans bij ons zeer lenteachtig voelt, kan het zeer goed zyo, dat over eeu paar dagen alles stijf bevroren is, wat dan de ontwik keling erg vertraagt. In doorsnee is de goede tijd voor den bloei tusschen 10 en 15 April; maar, zooals gezegd, is daarvan geen zekerheid te geven. Wij zullen de volgende nummers van »De Kampioen* er eens op nalezeu en daarvan intyds mededeeling doen. In acht maanden tyds is uitverkocht de tweede^ druk van «De hoofdbegrippen over electriciteit en het gebruik van electrischo toestellen, uiteengezet voor den leek, door A. ten Bosch N. Jzn„ electrotechnisch in genieur*. De uitgever, de heer /E. E. Kluwer, te Devonter, heeft een derden druk ter perse gelegd, die is aangevuld met twee nieuwe hoofdstukkenlucht-electriciteit, en de in vloed van den electrischen stroom op het menschelyk lichaam. De nieuwe druk zal 96 afbeeldingen be vatten. Inhoud Wereldkroniek* 16 Maart 1912: De geografische Zuidpool eindelijk bereikt. Zwitsersche Alpenspoorwegen en Zwit- sersch toeristen-verkeer, met 10 afbeeldin gen. De staking in de kolenmijnen. De overwinning van het Hollandsche elftal te Antwerpen. Personalia. Rythme en dans. K-oniek van de week. St. Moritz in Ober Engadin. Kroniek voor de vrouw. Caricaturen en humor uit het buitenland. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Nederlandsche Padvinders Organisatie. Geachte Redactie, Er doet een bericht in de pers de ronde, waarin sprake is van de oprichting van den Nedcrlandschen Padvinders Bond. Aangezien die naam verwarring kan stich ten, omdat hij wellicht niet zonder opzet zeer veel overeenkomst heeft met dien van onze vereeniging, wenschen wij hierdoor duidelijk te maken, dat de Nederlandsche Padvinders Organisatie daarmede niet be doeld wordt en er ook niets mede heeft uit te staan. Wel hebben er onderhandelingen plaats gehad, waarbij ten slotte door ons werd voorgesteld de anderen in onze organisatie op te nemen, maar deze onderhandelingen zijn daarop afgestuit, dat er in de besturen en afdeelingen van andere partijen atheïsten en anti-monarchalen zitting hebben, die zich met de door ons gehuldigde ethische begin selen niet konden vereenigen. Aangezien juist die beginselen het bij de jeugd hooghouden eener anti-atheïstische levensbeschouwing, gepaard met trouw aan den Vorst (Koningin) en liefde voor het vaderland een van de fundamenteele kenmerken vormen van de Padvindersbewe ging in alle landen, bleek voor ons samen smelting onmogelijk met anderen, die geheel of ten deele tegenover genoemde beginse len, hetzij vijandig of althans onverschillig, staan. In bovengenoemd pers-bericht worden ook de namen genoemd van de afdeelingen van de nieuwe vereeniging; daarbij zijn er echter vermoedelijk per abuis enkele genoemd, die bij de Nederlandsche Padvin ders Organisatie thuis behooren o. m. Am sterdam en Middelburg. Ter wille van ver warring wordt dit abuis hier recht gezet. De Organisatie heeft hare afdeelingen over het geheele land en bij haar zijn aangesloten over de 4000 Padvinders. Ter vermijding van verdere verwarring, die uit de naamsgelijkheid zou kunnen voort spruiten, volgen hier de namen van de le den van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Padvinders OrganisatieW. D. H. baron Van Asbeck, Hr. Ms. gouverneur van West- IndiëK. W. Bouwensch, C. J. M. Colette, A. E. Dudok van Heel, W. A. H. G. baron Van Ittersum, P. J. P. Metelerkamp, H. J. Roelofs, jhr. H. van Rijckevorsel, jhr. mr. B. W. T. Sandberg, Gos. de Voogt, mr. W. W. Wichers Wierdsma. Het Secretariaat is gevestigd Heerengracht 104 te Amsterdam. HET HOOFDBESTUUR, Amsterdam, 14 Maart 1912. Geachte Redactie, In uwe courant van 14 Maart j. 1. komt een verslag voor van de op 11 Maart t. v. gehouden vergadering van de afd. Amers foort van den Kon. Ned. Bond van Oud- onderofficieren. Als het adspirant-lid, in dat verslag be doeld, verzoek ik U beleefd, ter voorkoming van het maken van verkeerde gevolgtrek kingen, de volgende verbeteringen in dat verslag te willen aanbrengen. Door mij werd geen propaganda gemaakt voor de Coöperatieve vereeniging behoo- rende tot »Ons Belang*, zooals dat uit het verslag valt op te maken. Slechts is door mij medegedeeld, dat de leden van den Kon. Ned, Bond van Oud- Onderofficieren, ieder persoonlijk, lid konden worden van de bedoelde coöperatieve ver eeniging, onder vermelding van de daaruit te betrekken artikelen, benevens van de wijze waarop zij lid konden worden. Van een instemming met de woorden van den heer G. van Ede was noch uit woorden, noch uit daden (applaus) iets te bespeuren. Integendeeleen lid, dat overigens niet wenschte te verklaren of hij al dan niet voorstander vat coöperatie is, verzocht mij den dank te willen overbrengen aan »Ons Belangt voor hare gunstige bepaling ten opzichte van de leden van den Bond van Oud-Onderofficieren, hetwelk blijkbaar wèl bijval vond. Mijn mededeelingen en het verdere ge schiedden eerst na sluiting der vergade ring; een en ander had dus met de ver gadering niets uitstaande. Waarom uw verslaggever het tóch in zijn verslag opnam, daarvoor zal hij, voor zijn persoon, wel goede redenen hebbenof het gepast en der kameraadschap bevorderlijk is, meen ik te mogen betwijfelen. Met dank voor plaatsing dezer regelen, hoogachtend HET ADSPIRANT-LID. BEURSOVE It ZICHT. van 9 tot 16 Maart 1912. De Amerikaansche markt heeft in de af- geloopen week een vast verloop te zien ge geven ondanks de nog steeds voortdurende arbeidsmoeilijkheden, die allerwege blijven bestaan. In Engeland duurt de staking nog steeds voort en voorloopig is het einde daar van nog niet te voorzien. In Duitschland is de staking in het begin der week eerst be gonnen en, in tegenstelling met het gedrag der mijnwerkers in Engeland, die zich tot nu toe zeer rustig hebben gehouden, zijn in Duitschland in deze enkele dagen van sta king reeds hier en daar vrij ernstige onlus ten voorgevallen, waarvan soms bloedige botsingen met de politie het gevolg waren. Is dus de toestand op arbeidsgebied in Europa nog steeds niet zooals hij wezen moet, ook in Amerika schijnt een staking in de antracietmijnen niet meer te kunnen worden vermeden. Daar toch hebben de mijneigenaars alle eischen der mijnwerkers afgewezen met de verklaring, dat deze eischen niet konden worden ingewilligd zonder dat een verhooging der kolenprijzen daarmede gepaard zou gaan, welke verhooging zij niet uitvoerbaar achten. De Amerikaansche fondsenmarkt heeft zich van het voor de deur staand mijnwerkers conflict, noch van de toestanden in Europa iets aangetrokken en is verder door gegaan met het opzetten der koersen. Gedeeltelijk werd zij daarin gesteund door eenige grootere welwillendheid van de Regeering ten |op- zichte van de trusts, blijkende uit het niet- instellen eener vervolging tegen de Ameri can Smelting and Refining, zooals eerst het voornemen was. De voornaamste steun is echter de geldmarkt, die, hoewel niet zóo ruim als enkele maanden geleden, toch nog groote bedragen tegen matige rente ter beschikking heeft, in tegenstelling met de Europeesche geldmarkt, waar de toestand de laatste weken, vooral wat Duitschland betreft, vrij sterk gespannen is geworden. De leiding bij de opgaande beweging had den industrieele waarden, hoewel ook spoor- wegaanöeelen nu en dan van een willige stemming blijk gaven. Van de kleinere soor ten kwam dit vooral tot uitdrukking in Erie- waarden, waarvan de gewone shares in groote bedragen uit de markt werden genomen. Men vertelt nog steeds, dat deze aandeelen voor controle-doeleinden door een der groo tere systemen worden gekocht. Vroeger, heette het altijd, dat de Canadian Pacific- deze kooper was, doch deze week werden de Erie-aandeelen, volgens het gerucht, ge- "kocht door de Hill-groep, die zich daardoor den toegang tot den Atlantischen Oceaan zou willen verschaffen. Hoe dit ook zij, deze oncontroleerbare geruchten werkten stimu- leerend op den koers dien wij aan het einde der week op 37 vinden, een koers sinds Juni 1911 niet meer bereikt. Van de overige spoorwegwaarden was er geen die de bijzon dere aandacht trok, doch met uitzondering van Denvers, die onder den invloed stonden van de voortdurend slechte exploitatie-cijfers, konden alle soorten eenig avans behalen. STAATSFONDSEN. Onze Nederl. Wer kelijke Schuldsoorten lagen deze week zeer flauw, vooral voor de 3 pCt. soorten, die bijna 2 pCt. in koers verloren, hetgeen voor een dergelijk fonds zeer belangrijk is. Ook de 3 x/o pCt. leening moest een procent inboeten, terwijl Integralen met slechts ruim een half procent verlies zich nog het beste hielden. Behalve de stijvere geldmarkt moet biervoor waarschijnlijk ook aansprakelijk worden gesteld het vooruitzicht van een nieuwe Indische leening. In de buitenland- sche soorten ging zeer weinig om, terwijl de koersen vrijwel op prijs bleven. INDUSTRIEELE WAARDEN lagen zeer vast voor Steel-shares. onder den invloed van gunstiger berichten uit de nijverheid en een geringe stijging in de prijzen van afge werkte artikelen. De orderstaat, op to dezer gepubliceerd, maakte met een vermeerdering van 70000 ton een ganstigen indruk en deze factoren lieten niet na, hun gunstigen invloed op het fonds te doen gelden. De koers kon per saldo bijna pCt. opkomen. Willig waren vooral gestemd koperwaar den, die, eveneens onder den invloed van gunstige berichten omtrent de metaalmarkt, flink konden vooruitgaan. Amalgamateds stegen bijna 3 pCt.Smelting and Refining bijna 2 pCt. Van de overige waarden merk ten wij op American Can die voor rekening van America gekocht werden en daardoor 3 pCt in koers opkwamen, terwijl Studebakers op sterk aanbod van Amerika 10 pCt in koers verloren. Een later door de emittenten gepubliceerde informatie, waarbij bericht werd, dat voor complicaties geen gevaar bestond, bracht echter geen herstel in den koers te weeg. INDISCHE CULTUUR- en CREDIET- WA ARDEN hadden een vast verloop. De meeste fondsen konden hun koersen goed handhaven, terwijl enkele, zoaals Cultuur Maatschappij der Vorstenlanden, Ilandels- vereeniging Amsterdam en Koloniale Bank, nog eenig koersavans kunnen aanwijzen. Suikercultuur iets zwakker, terwijl de aan deelen Nederl. Handel Maatschappij op prijs bleven, hoewel daarin bijna geen affaire tot stand kwam. Van INDISCHE MIJNWAARDEN trok ken vooral aandeelen Redjang l.ebong de aandacht door een verdere koersinzinking van 432 tot 388. Wanneer wij nagaan, dat in Februari 1911 voor dit fonds nog een koers genoteerd werd van 938 pCt., dan komt onwillekeurig de vraag op of in deze koersdaling van 550 pCt. de ertsvermindering en de algemeene achteruitgang der mijn niet al te zwaar zijn verdisconteerd. Jammer maar, dat de Directie door haar absoluut stilzwijgen geen gelegenheid geeft, deze vraag in de eene of de andere richting te beant woorden. De overige Indische mijnwaarden konden hun prijzen goed handhaven. PETROI.EUMWAARDEN. Aandeelen Koninklijke Petroleum hadden een zeer vaste markt, eensdeels in verband met dc vaste stemming voor Shells te Londen, anderzijds ten gevolge van aankoopen voor buitenland- sche, speciaal Fransche, rekening, welke in Koninklijke werden uitgevoerd. De koers kon daardoor van 483 tot 497 stijgen. In verband met de goede stemming voor het hoofdfonds waren ook de aandeelen der onderhoorige Maatschappijen, als Sumatra Palembang, Moeara Enim en Dordtsche, gevraagd, terwijl Gecons. Hollandsche, hoe wel hun koers handhavende, iets matter gestemd waren. RUBBER WA ARDEN blijven nog steeds in hun apathie volharden, terwijl TABAKS- WAARDEN de geheele week een flauwe stemming te zien gaven. De prijzen, in de eerste inschrijving behaald, waren hoog en ook de taxaties voor de tweede inschrijving deden hoogo verwachtingen koesteren. De gemaakte 'prijzen wijzen dan ook. voor de tabakken van sommige Maatschappijen op nieuw zeer hoogo prijzen aan. Winstncmingen. die over de geheele lijst werden uitgevoerd, drukten desniettegenstaande de prijzen van bijna alle tabaksaandcelen sterk omlaag. PROLONGATIE vaster op 4 a 41/-» pCt. M. V. L. Burgelijke Stand van Amersfoort van 8 tot 15 Maart 1912. GEBORENLeonardus, z. van Wilhelmus Wake k imp en Fraocisca de Guoyer. Gijsberta, d. van Hendrik Meyèr en Jannigja Vin Bruramelen. -- Johanna Elisabeth, d. v i 11 Ger.ir lus vau den Brink en Johanna Elisabeth KaUansee. Dirk Wilhelmus, z. an Jacobir Johannes Louman en Jacobi Geeitruid» Blombergen. Een natuurlijk kind. Riit.i, z. v ui Rijk van Ee en Heu- drika Tormaaten. Geer.ru da, d. van Jan Renes en Hendrina StoevenheM. Maria, d. van Jacobus Jag., nberg en Cilia Boonsim. Hendrika Bernardiun, d. van Jacobus Heud-ikus van B.itTmgeo en Paulina Antonia de Graal'. Ge avilus, van We-sel van Wijlnnd en Everarda van den Hoek. Adri ans, <1. van Hendrik van Ie Peppel en Enge- lina van Dyne». Cornelia, d. van Antonie van M tanen en Jacoba Johanna de Kievid. Johannes, 7. van Johannes Buijs en Ge- rarda Epskamp. llendrikje.d, van Wijnand Elzenair en Arendiu-i Johanna Klaassen. Hubert us O ito Joseph, z. van Hubertus Hen- licus Tuieiy en Ueeitruida Maria van der Linden. ONDERTROUWD: Juban Fivderik Mou- nier en Lydi i Frederike Maassim, GETROUWD: Ario vau V'unno eu Paulina Waterkoort. Gerard Nicolaus Willem van der Made eu Johanna Sophia Verstraeten. FrancHCUS Hardeman en Jannetje Rui zendual. OVERLEDEN Hendrikus Johannes Dreije- link, 83 jr., we.Ir. van Ewrdiua üiten. Adrian.1 Auloui Schiv.teu, 83jr.,ongehuwd. Antonia .M in i B -rton. 60 jr., ongehuwd. Jannetj Schout-n, 87 jr., wed. vau Rijk Pothoven. - Michael Philip Roos, 79 Jr., echtg. van Anna Wilgensteiner. Erris Guisei.b'ok. 51 jr., cc li tg. van Hendrika van Oitorlo.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5