Zaterdag 6 April 1912. BLOOKERS No. 8090. 61e Jaargang. Stadsnieuws. DAALDERS CACAO. FROGER Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. I van Cleeff" F. J. FH2DBBIS! AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. franco per postƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels /"1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZOHTSGIUCST 9 Postbus 9. Telefoon 19. K E N N 18 G E V I N Burgemeester en Wethouders van Amersioort uiaken bekend, dat hel Bureau van den Bur gerlijken Stand gedurende den Tweedon i'naschdag voor het publiek geopend zal zijn van des voormiddags half negen tot negen uur uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. Voor het doen van aangiften op den Tweeden l'aaschdag moet de aanvrage geschieden aan het Gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiter lijk tusschen S en Sure ties voormiddags van dien dag. Amersfoort, 3 April 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd Be Burgemeester WUYTIER8. Da Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. LichtLeven Al is 't geen echt-Groene Paasch en al is 't druilerig nog, toch gaan we heerlijke da gen te gemoet. De sneeuwklokjes luiden reeds een paar weken geleden de lente in wat later waren het de crocussen, die met hun gouden ko kertjes door de aardkost zich een weg baan den eti zoovele andere lieflijke boden meldden reeds van den bloemenschat, die volgen gaat. De tijd van genieten nadert met rassclie schreden. De knoppen van kastanje-en linde- boomen wachten op wat malschen regen om open te gaan. Het gras der weiden wordt met den dag groener. De vogeltjes oefenen zich reeds om straks, als hun tijd gekomen is, de vreugde huns harten uit te zingen. Alle dingen om ons heen gaan weer aan jeugd ons doen denken. Wij gaan de vreugd aanschouwen in de van zonnevonken doortintelde lucht, in het rossige goud der korenaren, die wij als voorheen weer van uit de verte en van dichtbij zullen zien golven. Wij gaan luisteren naar het lied der voge leti en in ons eigen hart zal al die blijdschap om ons heen weerklank vinden. Onze adem zal sneller gaan, de zon zal onze wangen kleuren. Onze oogen zullen schitteren, wij zullen de zaligheid gevoelen, welke is in alle dingen, die ons kussen zal in de zonne stralen, in bloemen ons zalomgcuren en die overal en in alles met ons zal wezen. De lucht, de wolken, de velden, de blijde viooltjes, ver van den heirweg tusscher. 't gras verscholen, de primula's met hun le vend goud, de dichtbegroeide hagen vol vogels, insecten en groote witte vlinders, die als levende leliën heenzweven op den wind, de wouden als met een zilveren nevel omhangen, het vee dat weidt in de grazige vlakten, alles, alles gaat getuigen van leven en herleven. De tijd is nu weer gekomen waarop het licht zijn stralen neer zendt ook in de zie len der menschen; het licht, dat de drop pelen van den dauw maakt tot juweelen, dat kleur en vernis geeft aan de bloemen en den lecuwrik uit het lage nest lokt, om in het hooge, hoogc blauw zijn ochtendlied te zingen. Naar het licht, het heerlijke, schoone licht, dat in heilige oogenblikken de menschenziel aanroert, die rondzoekt in het donkere leven en snakt naar eeuwig geluk, naar eeuwigen vrede, naar eeuwige liefde, naar het ondoor grondelijke licht gaan alle naar schoonheid zoekende harten uit. En daarom is het zoo heerlijk, dat wij het Paaschfeest, de kroon en moeder aller feesten, vieren in deze da gen, waarop de ontwakende natuur in schoone beeldspraak liet ons toeroept, dat de dood niet op den duur heerschappij voe ren kan. Daar is nog leven in dierlijkheid, dat, even als bij het redeloos vee, bestaat in eten, drinken, slapen en genieten, en er niet aan denkt, dat een hooger leven ons wenkt. Daar is nog leven in geesteloosheid, dat zich uit in onverschilligheid en lichtzinnig heid. Daar is nog leven in liefdeloosheid, door hoogmoed en zelfzucht, vooroordeel en onver draagzaamheid gekweekt. Maar het Paaschfeest spreekt ons van andere, van betere dingen, van een bevrij ding van al deze ondeugden, van een ver lossing uit de kringen van den nood. liet Paaschfeest komt licht brengen aan den hemel der menschheid, het komt den killen nachtwind verdrijven door een zwoe lere lucht. Evenals de Lente ons spreekt van wijkende duisternis, van nevelen die optrekken, van een lucht die blinken gaat, van een zon die wegwischt, de tranen in winternacht geweend, en die de kelken van het gebloemte ontsluit, opdat ze geuren doen opgaan, het gevogelte tot jubelen roept en alles doopt met den heerlijken gloed van haar luister, zoo spieekt ook het Paaschfeest tot ons van de zelfde levenwekkende dingen op geestelijk gebied. Het Paaschfeest is het feest des levens en elk jaar klinkt het machtwoord der schep ping tot allen, die ooren hebben om te hoo- ren en een hart om het op te merkendaar is licht, daar is leven De hoefijzer-correspondent van het «Hdbld.» wil weten, dat er een niet zoo geringe kans is, dat de Tweede Kamer toch nog vóór het einde van die zittingsjaar een besluit, althans een principieele beslissing, neemt inzake de Bakkerswet. Dit zou dan wezen een beslissing over het amendement-Snoeck Henkemans. Het postkantoor zal Tweeden Paaschdag geopend zijn als op Zondag dus van S tot 9 en van 1 tot 2 uur. Gedurende die uren worden echter ook postwissels en postbewijzen en quitantiën behandeld en pakketten ter verzending aan genomen. In verband met de Paasch-drukte heeft de Ned. Centraal Spoor heden verschillende treinen ingelegd en ook Dinsdag zullen er volgtreinen loopen. Nu de Oude Soesterwcg wordt verhard, zullen ook de bewoners van Achter Luiaard, Bisschopsweg, enz. zich tot den Gemeenteraad wenden met het verzoek, die wegen te doen verharden, enz. Aan het plaatselijk telefoonnet is met no. 112 aangesloten het woonhuis van ritmeester F. L. de Voogt, vroeger bewoond door ma joor 'baroiy/FP Van Boecop. Mr. W. H. de Beaufort is herbenoemd tot lid van het Bestuur der Carnegie-stichting. De opzichter van fortificatiën 2e klasse T. Rijpstra is van hier overgeplaatst naar 's-Gravenhage, waar hij wordt werkzaam ge steld ten bureele van den Inspecteur der genie. De Vereeniging tot houden van kunst beschouwingen, enz. zal einde week, ander maal in «Het Valkjet, exposeeren aquarellen van Jeannot, te Marlotte (Fr.), en <*tsen van J. G. Veldheer, tc Bergen. De heer J. J. H. Scholten heeft voor het tooneel van »De Keizerskroon* een nieuw decoratief doen vervaardigen door de firma Gebrs. Beijne, te Amsterdammooi werk, dat het heel goed doet. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan, verscheen >De Eembode» gisteravond in feestgewaad. Het aantal leden van »Ons Belang*, ver eeniging van actief dienende ouderofficieren, bedroeg op 1 April j.l. 3319, CEEf! CACAO SMAAK 1 ZOO KRACHTIC ALS 53 J3ERGWJCG 53 Dagelijksche levering van eerste kwa liteit VARKENSVLEESCH, diverse WORST, HAM, ItOOKVLEESCH, OSSE- TONG, SAUCIS DE BOULOGNE, enz. Beleefd aanbevelend, UEd. Dienaar J. H. Fröger. Op dien datum telde «Weduwenzorg», vereeniging van gepensionneerde militairen, 4056 leden, benevens 1076 donateurs en 147 begunstigers. De plaatselijke afdeeling heeft 74 leden en 25 donateurs. De in 1902 opgerichte Ned. Natuurhistori sche vereeniging telt thans ruim 2000 leden inderdaad >een macht, waarmee in allerlei gevallen rekening moet worden gehouden». De afdeeling Amersfoort, 21 October 1911 opgericht, telde op 1 Januari 60 leden, doch velen sloten zich sedert bij haar aan. De R. K. middenstands-vereeniging zal hier een agentschap vestigen van de Hanze- bank. Uit het tweede jaarverslag van den pro vincialen bond van «Patrimonium", uitge bracht in de hier gehouden vergadering, blijkt o. a., dat afdeelingen worden opge richt te Bunschoten, Doom, Driebergen en Breukelen. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren D. Meester, te Amersfoort, en M. A. Anot, te Zeist. In de kas van den Penningmeester bleef een bate van f6.23. Donderdag werd te Utrecht gehouden de jaarvergadering van de V. P. N., die op 1 Januari 17812 leden telde. Het zeer uitvoerig verslac wordt te zijner tijd opgenomen in het orgaan, dat na 1 Juli minder advertentieblad en meer weekblad zal zijn en in anderen vorm zal verschijnen, met degelijker en met interressanten inhoud. Voorshands mag het volgende meege deeld. Aangedrongen werd op meer eenvormig heid in de werkwijze der onder-afdeelingen. Enkele gaan thans te veel luk-raak te werk, hetgeen, als wel van zelf spreekt, afbreuk doet aan het geheel. Een verzend-vereeniging is opgericht, waar door de eierverkoop meer tot eenheid en dus ook meer tot zijn recht zal komen, terwijl er nauwkeurig op zal worden toegezien, dat onbevoegden het V. P. N.- stempel niet kun nen gebruiken. Ter sprake werd gebracht het uitgeven van een jaarboekje en tevens de wensche- lijkheid om den pluimveeteelt-consulent ge legenheid te geven, zich meer te bemoeien met technische zaken. Thans wordt van No vember tot April al zijn tijd in beslag ge nomen door het houden van lezingen en mist hij hierdoor de gelegenheid, meer als leeraar op te treden. Ook werd nog gesproken over het Cen- traal-fokstation. Het eerste plan daarvoor is te grootscheepsch en daardoor zóo kostbaar, dat de Regeering, ofschoon het groote nut van een Centraal-fokstation ten volle erken nend, niet geneigd was voor dat plan subsi die te verleenenwel voor een, op meer bescheiden voet. Het plan voor dit laatste is thans nagenoeg gereedhet zal voldoen aan alle billijke eischen. De rekening van den Penningmeester sloot, bij een ontvangst van f12 693.36, met een batig saldo van f21.32. In het jongste nummer van »De Midden standsbond* welk orgaan hier veel te weinig door de belanghebbenden wordt ge lezen wordt meegedeeld, dat het Bureau van advies voor middenstands-belangen, te Amsterdam, reeds een vergadering heeft ge houden in verband met het in Juli te houden ye middenstands-congres, in welke vergade ring mr. F. de Vries, Secretaris der Zuide lijke enquête-commissie, het vraagpunt voor dat congres inleidde. Van die inleiding en het debat is een stenografisch verslag verscheneneen onmis bare leiddraad voor vertegenwoordigers der vereenigingen op het congres. Men zal zich herinneren, dat begin Febru ari mejuffrouw H. M. S. J. de Hol! in een vergadering der plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Landbouw Genootschap met klem van redenen het goed recht en zeer groote nut bepleitte van landbouw-huishoudkundig onderwijs aan boerenvrouwen en boeren meisjes. We gaven 8 Februari een vrij uitvoerig verslag van de boeiende rede. Voor belang stellenden zijn nog enkele exemplaren daar van kosteloos verkrijgbaar. In een deze week gehouden vergadering van het afdeelingsbestuur met de heeren C. E. van Daalen en H. Nobel, onderscheiden lijk Rijks-landbouwleeraar en Rijks-tuinbouw leeraar. en enkele genoodigden is het programma voor dat onderwijs vastgesteld en zijn benoemd in de Commissie van toe zicht mej. De Holl, directrice van de Indus trie- en Huishoudschool, mevr. Pothoven Van Bemmel, en de heeren A. Lagemaat, H. van der Knoop, J. K. Knottenbelt en F. Laméris. Voorzitter is de heer A. M. Tromp van Holst. Men zie nog de oproeping in dit nummer en spore belanghebbenden aan, zich bijtijds aan te melden. Het eerste elftal van Quick ontvangt hier morgenmiddag om half drie op Birkhoven het eerste van R. A. P., uit Amsterdam. Voor wie van de Paaschdagen gebruik zou willen maken om naar de bloembollen- velden in Kennemerland te gaan, kan het van belang wezen, te weten, dat door het zachte voorjaarsweer de hyacinten zich zeer tijdig ontwikkelden, zoodat de vroege soorten reeds sinds korten tijd hun geuren en kleu ren verspreiden. Door het koelere weder van de laatste week is de bloei min of meer tot stilstand gebracht. In tusschen beginnen ru de latere soorten ook hun knoppen te ope nen, zoodat door de eigenaardige weers gesteldheden de meest verschillende soorten tegelijk in bloei staan, wat zelden voorkomt. De levering van het buizennet voor de gemeentelijke waterleiding is thans gegund j aan de firma Van den Berg Co., te Am- 1 sterdam, voor f 164 635. De aanbesteding van de nieuwe Jongens school, op het voormalig Vilders-kerkhof, zal weldra plaats hebben.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1