BIJBLAD AMERSFOORTSCHE COURANT Stadsnieuws. QuakerOats behoorende bij de uitgave van n.v. de amersfoortsche courant voorheen Firma a. h. van cleeff" van ZATERDAG 20 APRIL 1912. De 36ste verjaardag van den Prins der Nederlanden werd hier gister herdacht door het uitsteken der vlaggen van openbare ge bouwen en particuliere woningen en het bespelen van het carillon. Gisteravond gaf de Amersfoortsche muziek - vereeniging een uitvoering in de tent op het Plantsoen, waaryoor zeer veel belang stelling was. Een groote parade kon door het garnizoen niet worden gehoudendoch de onderofficiers- schermvereeniging »E. M. M. A.« gaf een welgeslaagden wedstrijd op degen, sabel en geweer. Aan den Gemeenteraad is het volgende adres verzonden door den Chr. Bestuurders- Bond, omvattende de plaatselijke afdeelingen van Patrimonimm, den R. K. Volksbond, den Chr. Bond van bouwvakarbeiders, de R. K. vereeniging, van -spoor- en tramweg personeel, de Chr. yereemgjng van dat per soneel, en van Qpn. Bond van Chr- kantoor- en handelsbedienden dat hij, overwegende dat in de thans be staande Verordening betreffende het Fonds tot bevordering $ln de. verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid in de Gemeente Amersfoort bepalingen voorkomen, welke naar hun mee ning niet werken in het algemeen belang, besloten heeft UEdelAchthaar College be leefd doch dringend te verzoeken, daarin de volgende wijzigingen aan te brengen Art. 6. punt 1 van de ze alinea, aldus te lezen Zij moet zijn een rechtspersoonlijkheid be zittende plaatselijke of landelijke werlieden- vereeniging van vakgenooten of zulk een vereeniging, aangesloten bij een rechtsper soonlijkheid bezittende hoofdyereeniging; Punt 2. minstens 8 der leden, deel uit makend van het werkloozenfonds, moeten inwoners zijn der Gemeente Amersfoort Punt 3. alle leden, inwoners der Gemeente Amersfoort moeten lid zijn van het werk loozenfonds. Punt 4. Zij moet in het bezit zijn van een kas, welke uitsluitend dient tot hei geven van een uitkeering in geval van onvrijwillige werkloosheid, welke geheel afgescheiden van de overige geldmiddelen der vereeniging wordt beheerd. De kas zal uitkeering mogen doen aan haar leden, die hun 18e levensjaar bereikt hebben. De Gemeente zal haar bijslag geven aan die leden, die inwoners der Ge meente Amersfoort zijn, hun 18e levensjaar bereikt hebben en kostwinner zijn. Overigens zal de Gemeente baar bijslag geven aan die leden, die inwoners der Gemeente zijn en hun 20e levensjaar bereikt hebben Punt 5 te doen vervallen. Art. 10, 3e alinea, punt 3 te lezen De (bijslag zal niet gegeven worden) van hen, die in het voorafgaande jaar een gemiddeld weekloon van 20 gulden of meer verdiend hebben. De Memorie van toelichting zegt Daar het blijkt, dat de Verordening aan gaande den toeslag uit het gemeentelijk Fonds tot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwil lige werkloosheid niet in alle opzichten in de practijk voldoet aan datgene, wat er billijkheidshalve van te verwachten is. meen den wij het zeer wenschelijk, dat de in ons verzoek genoemde wijzigingen worden aan gebracht. Het verzoek tot wijziging van art. 6 punt 1 vindt zijn gronden in het feit, dat er vele landelijke vakorganisaties zijn, welke in hun bond een werkloozen-verzekering hebben, en deze ook in verschillende andere plaatsen den toeslag der Gemeente krijgen. De wijziging van punt 2 staat met punt 1 in verband wat betreft 8 ledendaar uit de landelijke organisaties alle leden trekken, hoe klein hun getal ook plaatselijk is. Bij dezen is het naar onze meening recht, dat ook zij steun der Gemeente ontvangen. Even wel noemden wij een getal van 8 personen; wij meendener moest toch, in verband met administratie en controle, een grens gesteld worden. Wij meenden ook hierdoor te gemoet te komen aan verschillende plaatselijke veree nigingen, daar er zeer veel vakvereenigingen zijn, die uit den aard van het bedrijf en andere oorzaken niet aan het thans vereischte getal leden kunnen komen. Omtrent punt 3, dat alleen de inwoners der Gemeente Amersfoort leden van het werkloozenfonds behoeven te zijn, vinitzijn grond in het volgende. Bij de nu geldende verordening kunnen aan een vakvereeniging gten andere leden worden aangenomen dan juist inwoners onzer stad, terwijl toch vele arbeiders zich in andere Gemeenten, onmid dellijk grenzende aan onze Gemeente, met terwoon vestigen. Deze moeten, zou men toeslag uit het ge meentelijk werkloozenfonds willen krijgen, ook uit de vakorganisatie geweerd worden, waardoor de moreele kracht der organisatie daalt en velen dit offer niet willen of kun nen brengen. Ook staat dit natuurlijk in verband met de landelijke organisatie. Wat punt 4 betreft. De vrijheid om aan leden, die hun 18e levensjaar bereikt hebben, uitkeering te doen, vindt ook haar grond in voornoemde feiten. Doch tevens meenen wij, dat ook zij niet uitgesloten mogen worden, daar waar zij zeiven zich verplicht achten, tegen de geldelijke schade van werkloosheid zich zooveel mogelijk te behoeden. Ook dat zij, die op dezen leeftijd reeds als kostwinner beschouwd moeten worden, den toeslag der Gemeente krijgen, zal als billijk geacht moeten worden. Dat wij punt 5 van art. 6 wenschen ver vallen te zien, vindt zijn grond in het feit, dat het percentage der werkloosheid in de verschillende vakken zóo uiteenloopt, dat onmogelijk een uniforme contributie vast te stellen is en blijkt het, dat in verschillende vakken de contributie aanmerkelijk lager ge steld kan worden. De wijziging van art. 10 verzoeken wij omdat er enkele organisaties van werklieden zijn, bijv. handels- en kantoorbedienden, die ook een fonds tot verzekering tegen de gel delijke gevolgen van onvrijwillige werkloos heid hebben en door de thans geldende be palingen van gemeentelijken toeslag ver stoken blijven. Het tuberculose-bloempje, geen vreemde meer in ons land, zal op Maandag 22 April wederom te koop worden aangeboden. Koopt het en volgt in offervaardigheid het voorbeeld van Haar, wier naam het, als Emma-bloem, voortaan zal mogen dragen, de Beschermvrouw der Nederlandsche Centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose, voor alle tijden verbonden aan de geschie denis der tuberculose-be8trijding in ons land. Waarom gij dit bloempje moet koopen Omdat ook hier de macht van het kleine in staat stelt tot groote dingen. Veel leed kan voorkomen worden, veel lijden verzacht, indien allen een steentje aandragen. Ziet om U, naar hetgeen thans wordt ge daan door vereenigingen en sanatoria, die zich hebben aangegord om de ziekte te be strijden maar bedenkt daarbij tevens, dat zij nog veel meer zouden kunnen en willen doen, indien hun financiën het toelieten. Koopt daarom- het Emma-bloempje en zorgt zooveel gij kunt, dat ieder het drage. Koopt ook voor hen in uw omgeving, die zelf daartoe niet bij machte zijn. Verheugt er U over en stelt er een eer in om te bewerken, dat op den 2 2Sten April het geheele Nederlandsche volk getooid zij met het symbool van medelijden en menschen- liefde. Hoe grooter de opbrengst, des te meer menschen zullen geholpen worden in deu strijd om hun leven. Velen wachten op uw hulp. Aldus de door het Hoofdbestuur verspreide circulaire, die, naar we van heeler harte hopen, een gul gehoor moge vinden. De minimum-prijs van het bloempje is slechts éen dubbeltje. Wie meer kan missen, overlegge nu niet met hoe weinig hij er af kan, doch geve naar zijn vermogen en werke zóo mede naar het voorbeeld van de Koningin-Moeder, die zóo veel schonk en jaarlijks nog schenkt ter bestrijding van deze geneesbare zichte. In de Langestraat naast de Luthersche kerk wordt hedenavond geopend de boek en kunsthandel van den heer B. M. Kramer, hier ter stede geen onbekende. Zooals de advertentie in dit nummer uit wijst. zal een technische boekhandel dc specia liteit van deze nieuwe zaak zijn. De talpa van bet 1 e regiment veld-artillerie wordt op 1 Mei vervangen door de 'cepi. En in 1913 door de pet van Engelsch model, die dan voor het geheele leger wordt ingevoerd. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de levering van de gereedschappen en schoon- maakbenoodigdheden ten behoeve van de garnizoenen dit jaar zal plaats hebben door de strafgevangenissen te Arnhem en te 's-Gravenhage, zoomede door de Rijks-werk inrichtingen te Veenhuizen en te Leiden. De «Staatscourant* bevat de gewijzigde acte van oprichting der N. V. Amersfoort sche Bouwmaatschappij, alhier. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt thans f32 000. verdeeld in 64 aandeelen van f500, van welke er 40 zijn geplaatst. Het jaarverslag over 1911 van de Amers foortsche industrie- en huishoudschool is thans in druk verschenen. Den hoofdinhoud er van deelden we mede in het verslag der vergadering waarin het werd vastgesteld. Wie het in zijn geheel mocht willen lezen, waaruit hij zal ervaren hoe trotsch Amers foort mag zijn op deze uitnemende vakschool voor meisjes, kan een exemplaar van ons kosteloos ontvangen. De A. N. G. O. B. heeft thans de zaak der oprichting van een jeugd-organisatie tot een begin van uitvoering gebracht door aan ouders en verzorgers een circulaire te zen den, houdend verzoek den kinderen, jongens en meisjes, van 12 tot 16 jaar toe te staan zich aan te sluiten. Reeds in vele andere landen, zegt de cir culaire, zijn soortgelijke organisatiesen het is heerlijk om te zien hoe zich daar de kin deren weren en hun heele wezen aan de zaak, hón zaak, geven. Sommige leden van zoo'n vereeniging hebben zich aangesloten tot een gymnastiek-club anderen tot een tooneel- of muziekclub weer anderen trekken er op uit als padvinderssommigen zullen zich aan eensluiten tot een club van timmerlieden en dan roei- of zeilbooten bouwen of voor de vereeniging een kast of banken timmeren, enz. In zulke vereenigingen leeren ze met elkander om te gaan en elkaar te helpen, iets wat ze zelden ergens anders kunnen leeren (en hiervan leveren vele ouderen het dieptreurige bewijs, door de groote mate van onverdraagzaamheid, die ze zoo dikwijls too- nen, en nooit hebben leeren onderdrukken). De jongens en de meisjes, die lid worden van deze organisatie, zullen zicb ook moeten voornemen om, zoolang ze lid zijn, nooit alcoholischen drank te gebruiken. Wie geen circulaire mocht hebben ontvan gen, kan er een toegezonden krijgen door den Secretaris, A. Baarsma, Nicasiusstraat 20. De algemeene vergadering der afdeeling Gooi- en Eemland, van de Ned. vereeniging voor dierenbescherming zal aanstaanden Don derdag te Bussum worden gehouden. Aan de verkoopplaats der V. P. X. werden gister aangevoerd 20 000 melkversehe eieren, die grif werden verkocht voor 69 cent per Kilo of ruim f4 a f4.50 per 100 stuks. Aan de markt, werden aangevoerd 20 000 eieren. De prijs was daar f3.80 a f4 voor witte en f 4 a f 4.40 voor bruine. De heer J. W. de Vaal is met f886 minste der vier inschrijvers voor de verving der militaire gebouwen te Harderwijk. De hoogste inschrijver besomde f944. De raming bedroeg f 1000. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien munuten na half acht, die van de overige voertuigen tien minuten over achten worden aangestoken. Hoe gevaarlijk het is, zon.-'.er licht te rijden, ervoer een wielrijder te Erp (N.B.) die daar door werd aangereden en ten gevolge van den val overleed. IJver zonder verstand maakt dolle spron gen op éen been verstand zonder ijver houdt beide beenen thuis. Vit den Omtrek. De Wiesselsche Heide, waarover reeds zooveel te doen geweest is, blijft nog steeds aanleiding geven tot onderlinge twisten. Thans weer heeft, volgens het «Hdbldc.een landbouwer zijn schapen expresselijk doen grazen op roggeakkers, toebehoorende aan den Rijks-veearts Barmen't Loo, te Barneveld en gelegen op voornoemde heide. Als men nu weet, dat deze eigenaar den grond indertijd heeft gekocht en in cultuur doen brengen, dan kan men zich gemakke lijk voorstellen de onaangename gewaar wording, die hij moet ondervinden, nu hij de prachtig te veld staande rogge op deze wijze met opzet zag vernielen. Haast even erg heefteen tuinder te Poel dijk het gemaakt, die, om zijn land te ver- grooten, het slot «Torenzicht*. eenmaal toe- behoorend aan Johan van Oldenbarneveldt, maar ook als bouwkundig gedenkleeken van groote waarde, heeft afgebroken. Hoe dit is kunnen bebeuren Poeldijk heeft toch óok een Burgemeester, wien de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken niet onbekend kAn zijn is een raadsel. De Redactie van de «Barneveldsche Crt.* wijst op het prachtige wielerpad van Leusden over de Glint naar Barneveld, aangelegd door de wegenvereeniging met geldelijken steun van den A. N. W. B. Iets voor wielrijders, die een tochtje wil len maken. Door plaatsgebrek moet de rubriek Land en tuinbouw uitgesteld tot het volgende nummer. Ook A. N. G. O. B. en N. C. O. O. V. moeten blijven liggen, evenals recensie Bouw meester. Inhoud «Wereldkroniek» 20: De Neder landsche afdeeling op de tentoonstelling van «Het huis in Olympia te Londen De «Titanic* van de White star-lijn Genève. stad van schoonheid en intellect Het ko ninklijk bezoek aan Rotterdam Het thans afgebroken slot te Poeldijk De Zons verduistering van 17 April Kroniek van de week Het boek van de week Caricaturen en humor uit het buitenland. li KM «MfUJdWT» MM mmtrn MM M I»HIM. BEU RSO VERZICHT. van 13 tot 20 April. De voor-verkiezingen voor het President schap, Zaterdag 1.1. in Pennsylvania: gehou den, brachten het voor Roosevelt schitterend resultaat, dat 70 van de 78 stemmen in dien Staat te zijnen gunste zullen uitkomen. De kansen van den ex-president zijn dus steeds 'stijgende. Meer en meer blijkt het, dat zijn invloed op de groote massa van het Ameri- kaansche volk niet te onderschatten valt, en ongetwijfeld mag hij thans een ernstiger concurrent voor Taft genoemd worden dan men gemeend heeft. De verwachting, dat een voor Roosevelt gunstige uitslag der verkiezingen in Pennsv vanië drukkend zou werken op de stem ming in Wallstreet werd intusschen niet ten volle bewaarheid. Het bleek in de afgeloo- pen week wederom duidelijk, dat de markt leiders vooralsnog krachtig genoeg zijn om de koersen op peil te houden, in die mate zelfs, dat de verschillendeongunstige gebeurtenissen, welke zich in dezeweek voordeden, niet die uitwerking hadden, welke men er redelijkerwijze van had kunnen ver wachten. Zoo bracht de tijding, dat de Mexicaansche troebelen thans Amerika beslist zouden nood zaken tot een gewapende tusschenkomst, slechts een voorbijgaand flauwe stemming te weeg en ook het verongelukken van de «Titanic», met het groote aantal slachtoffers en de zware financieele verliezen, hoewel een verklaarbare gedruktheid te weeg brengend, kon ten slotte toch het koersniveau niet merkbaar beïnvloeden. Men is te New-York echter nog zeer ontdaan door deze catas trophe en ongetwijfeld zal zij nog eenigen tijd belemmerend werken op den gang van zaken. Dat geen scherpe reactie ontstond, was. zooals reeds gezegd, voornamelijk te danken aan den krachtigen steun, waardoor de druk van het grootere aanbod werd opgeheven en de baissiers in hun pogingen werden ver ijdeld. Het zal nu echter moeten blijken of men ook krachtig genoeg zal zijn om de markt op haar niveau te houden wanneer misschien meerdere ongunstige gebeurtenissen hun in vloed zullen doen gelden. Het valt toch niet te ontkennen, dat er voorloopig reden tot bezorgheid genoeg is. Behalve de poli tieke gebeurtenissen in Amerika, staan wij daar voor een staking van de machinisten op de Oostelijke spoorwegen, wien de ge vraagde loonsverhooging, ook na onderhande ling met de directies, ten slotte toch werd geweigerd. Daarbij komt, dat de officieele oogstrapporten niet met een volkomen ge rust hart worden tegemoet gezien. Wenden wij ons naar Europa dan is het Italië's verdere vlootactie tegen Turkije, waar door Vrijdag de Europeeschc Beurzen, in zonderheid de Londensche, reeds uiterst flauw gestemd waren, die tot allerlei ver wikkelingen kan aanleiding geven. Onderden invloed der genoemde factoren werd de stemming te New-York op den laat- sten Beursdag dan ook vrij onbehaaglijk en onderging de markt aanvankelijk een reactie, hoewel zij zich spoedig weer kon herstellen en prijshoudend sloot. Opvallend is de plot seling geringe omzet, waaruit blijkt, dat men er de voorkeur aan geeft, voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. De koersen vergelijkend met die der vorige week, vinden wij voor de meeste sporen slechts fractioneele koersverschillen Canadians alleen moesten een 3 tal procen ten prijs geven, terwijl Eries tl/j pCt. lager zijn. Onder den indruk van de gebeurtenis met de «Titanic*, van de White Star Line, een der ondermaatschappijen van de Marine-trust, hadden de waarden dezer trust een gevoelig verlies te boeken. De berichten aangaande de trust waren in den laatsten tijd gunstig Dit vreeselijk ongeluk, met de daarmede gepaard gaande groote financieele schade, deed plotseling de stemming keeren. Marine waarden, op groote schaal aangeboden, blij ven dan ook voor de Commons il/a pCt.,

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5