BIJBLAD iBMTnCOWT Stadsnieuws. Ingezonden. behoorende by de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. VAN CLEBFF" VAN ZATERDAG 27 APRIL 1912. Door het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B., toeristenbond voor Nederland, is besloten op Hemelvaartsdag 16 Mei a.s. te Zeist een samenkomst van leden te doen plaats hebben. Uit alle windstreken zullen dien dag wiel rijders, Bondsbroeders en zusters, naar het schoone Zeist peddelen om deel te nemen aan een grootsche betooging. Daartoe aangezocht door het Hoofdbestuur zal de heer G. J. Slothouwer, consul voor Amersfoort, bij genoegzame deelneming een Bondstocht naar Zeist organiseeren en ver zoekt hij beleefd, dames en heeren bondsleden, die daaraan wenschen deel te nemen, hem hun naamkaartje te willen zenden. Nadere bijzonderheden zullen dan later worden be kend gemaakt. Nu zij reeds gezegd, dat gereden zal wor den in zoodanige tempo,dat iedereen in staat zal zijn, den tocht mede te maken. Mr. E. W. H. Duyzings, te Utrecht, geeft in »De R. K. Middenstander* den volgenden behartenswaardigen wenk: Herhaaldelijk komt het voor, dat een han delaar, in geval van faillissement of accoord- aanbieding van een zijner afnemers, bij den curator of advocaat aanspraak maakt op preferentie zijner vorderingen, uit hoofde, dat deze belt effen geleverde levensmiddelen. Daar bij wordt, zooals mij uit persoonlijke ervaring bekend ts, meermalen over het hoofd gezien, dat die preferentie zes maanden na de leve ring vervalt. Immers de betreffende bepaling van art. 1195 B. W. luidt: De bevoorrechte inschul- den op alle de roerende en onroerende goe deren in het algemeen zijn... 5e. De schuld- vorderingen wegens levering van levensmid delen, gedaan aan den schuldenaar en deszelfs gezin, gedurende de laatste zes maanden*. Heeft men dus bijv. gedurende een jaar ctediet gegeven, dan zullen alléén de posten over de laatste zes maanden aanspraak op preferentie geven, terwijl die over de eerste zes maanden gewoon concurrent zijn. Daarom, slagers, bakkers, kruideniers, melk- slijters, boternandelaars, grutters, poeliers, enz. enz. laat uw rekening niet ouder worden of langer oploopen dan een maand of vier, opdat gij, mocht de afnemer een wanbetaler blijken te zijn, nog een behoorlijken tijd hebt voor het nemen van maatregelen, zonder dat gij gevaar loopt inmiddels uw preferentie verloren te zien gaan. Dat uitstel licht afstel kan worden, hebben we tot onzen schrik ervaren. Verleden week was er door den grooten toevloed van advertentiGn geen plaats en dus moest o. a. het verslag der N. C.0.0 V. worden uitgesteld. Het werd ter zijde gezet en bleef door nog onverklaarbare oorzaak staan. Eerst gisteravond maakte men ons op merkzaam op dit verzuim en men verzocht ons, het alsnog te plaatsen. Het volge dan hier, met onze verontschul diging voor dit geheel onwillekeurig verzuim. In het Militair tehuis aan de Beekstraat hier werd Donderdag, onder voorzitting van adjudant A. van Helden, van de jagers, van 10 tot 5 uur gehouden de tiende jaar vergadering van de Nationale Christen Onder officieren Vereeniging, voor militairen van land- en zeemacht, welke zeer druk was bezocht. Van de 15 afdeelingen waren alle Ede en Willemstad niet vertegenwoordigd. Na de opening op de gebruikelijke wijze werd een telegram verzonden aan H. M. de Koningin, waarop antwoord werd ontvangen, en werden de ingekomen stukkon meege deeld, waarbij verscheidene gelukwenschen van zusterverenigingen, van Kamerleden, enz. De Voorzitter schetste hierna de tot stand- koming der vereeniging ten gevolge van pogingen daartoe half October 1901 aange wend door den heer G. Kamerling, destijds hoofd der Chr. school te Harskamp, en kapi tein J. B. Fannoy, van het O.-I. leger, welke pogingen gehoor vonden bij de sergeanten- majoor Van Veen, te Naarden, en F. de Haan, van het korps mariniers te Den Helder, dc laatste sedert 10 jaar lid van het Hoofdbc- stuur, en Van Raven, te Naarden, die mot sergeant-majoor Van Veen de oprichting schriftelijk voorbereidde en 16 Januari 1901 de rirste circulaire daartoe verzond. De eerste vergadering had plaats 13 Februari 1902 in het Militair tehuis te Utrecht en werd bijgewoond door 36 actief dienende onder officieren uit 10 garnizoensplaatsen. De vereeniging, als rechtspersoon erkend bij Kon. Besluit van 14 Juli 1902, telde aan het eind van het eerste jaar 0» en heeft hans ruim 300 leden, benevens 600 begun stigers en donateurs. Met groot beleid heeft zij en hebben haar afdeelingen en haar leden gearbeid onder kameraden en ondergeschikten, vooral mili ciens van Christelijken huize, die thans vóór en na den maaltijd kunnen bidden, in de kazerne den Bijbel lezen en te wier behoeve zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met bevordering van Zondagsrust er Zondags heiliging. Behalve het eigen orgaan, »De Banier*, geeft de vereeniging om het andere jaar uit «Onze Gids*, welke haar veel bekendheid naar buiten gaf en tot groot nut is van do miliciens en hun ouders en vorzorgers. Het verslag der vorige Algemcene verga dering werd vastgesteld, onder mededeeling, dat het Hoofdbestuur nog zoekt naar een andere wijze van stemuitbrengen. Evenzeer werd vastgesteld het jaarverslag van den Secretaris, die de kortheid er van toeschreef aan gebrek aan inlichtingen door de afdeelings-secretariaeen, vooral die van de Marine, welke een zoo gansch andere orga nisatie heeft als de landmacht. Aan adjudant J. Rens, van de veld-artll- lerie te Amersfoort, werd décharge verleend als algemeen Penningmeester onder dank betuiging voor hetgeen hij in die moeilijke functie sedert de stichting der vereeniging heeft gedaan. Een voorstel om de Algemeene vergade ringen in een anderen tijd van het jaar te houden werd verworpen met 234 tegen 66 stemmen; waarna met 226 tegen 74 stemmen werd bepaald, dat dc contributie zal worden verhoogd tot 73 cent, terwijl z. h. st. werd besloten, dat hetgeen buitengewone leden en donateurs bijdragen gedurende het eerste jaar aan de afdeelingen, doch daarna aan de algemeene kas komt. Nadat het Hoofdbestuur had verklaard, dat de geldmiddelen het niet toelaten, werd met 249 tegen 51 stemmen verworpen een voorstel om »De Banier* kosteloos te ver zenden aan 33 militaire tehuizen, 76 cantines en alle militaire hospitalen. Tot leden van het Hoofdbestuur werden herkozen sergeant-majoor-schrijver J. van Mourik, van het ie regiment huzaren te Amersfoort (algemeen-Secretaris), sergeant majoor S. Wierda, van het 10 regiment infanterie te Haarlem, en sergeant-majoor L. Kamper van de vesting-artillerie te Utrecht. Ds. A. M. Donner bracht een heilgroet namens het Hoofdbestuur van den Ned. Mili tairen Bond en het Bestuur van het Militair tehuis te Amersfoort; de Voorzitter van den R.K.onderofficiersbond »St.Martinus« voegde aan zijn gelukwensch en zijn dank voor de ondervonden sympathie toe een verzoek om steun voor dien jeugdigen Bond, door de afgevaardigden uit te noodigen in hun gar nizoen een R. K. onderofficier te willen ver zoeken als correspondent van den Bond te willen optreden. Bij de nu volgende rondvraag werden onder meer ter sprake gebrachthet sluiten der cantines des Zondagsochtends onder kerk tijd hot kerkgaan van daartoe in staat zijnde verpleegden in de hospitalenhet kerkgaan en catechiseeren van minderjarigen, waarbij werd opgemerkt, dat dit geheel afhangt van de ouders of de verzorgers; het bezoeken van schouwburgen uit de cantlne-fondsen en het deelnemen aan wedstrijden op Zondag. Het Hoofdbestuur zal deze zaken nader over wegen. Op de vraag of zooals werd beweerd het Hoofdbestuur dan wel het Dagelijksch Bestuur op audiëntie is geweest bij den Minister van Oorlog antwoordde de Voor zitter, dat hem noch zijn medeleden daarvan iets bekend is. Om half twee werd door ruim 80 der afge vaardigden gemiddagmaald in «De Arend*. Hierna nam de heer Th. F. van der Pol in den tuin van het Militair tehuis twee groepen. Hij wist het klaar te spelen, dat reeds even n? vieren twee zeer goede proeven ter vergadering konden circuleeren. In de middagvergadering, welke om half drie werd geopend, hield de feitolijke stichter der vereeniging, de heer G. Kamerling, thans Hoofd eener Chr. normaalschool te Dokkum, de feestrede, welke ruim in druk zal worden verspreid. In de pauze, welke spreker omtrent 4 uur hield, werd door alle aanwezigen op de wijze van Psalm 138 gezongen een Loflied en bede bij het tienjarig bestaan der N. C. O. O. V. door een der leden gedicht. Tegen 3 uur werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Onder voorzitting van den heer A. M. Tromp van Holst werd gisteravond in »De vergulde zwaan* de eerste algemeene vergadering gehouden van de Tuinbouw- vereeniging «Amersfoort*. In zijn openingswoord sprak de Voor- 1 sitter de hoop uit, dat de jeugdige vereeni ging mocht strekken niet Alleen tot nut van den tuinbouw, die hier zooveel ten achter is ondanks den uitstekenden bouwgrond, maar ook ten bate van allen die groente of fruit gebruiken en dat dan ook teer velen het algemeen belang van deze vereeniging zou den inzien en haar zullen steunen door toe te treden als lid (contributie éen gulden per jaar). Geplaatst zijn thans 23 van de 30 aandee- len van f too, terwijl 13 leden toetraden. De vereeniging heeft een uitstekend terrein op het oog, groot 3 H A., waarop een laag teelaarde van 30 c. M., gelegen aan den Hoogeweg tegenover de kweekplaats van den heer J. Meijer en toebehoorend aan de stichting »De armen de Poth«, welke het gedurende 30 jaar wil verburen. De ver eeniging behoeft dus geen terrein te koopen. De ie Secretaris, de heer C. A. J. J. van der Linden, heeft een uitstekende circulaire op gesteld, die, naar de Voorzitter hoopt en vertrouwt, maasa's leden zal doen toetreden. Aan de orde was het vaststellen van het Huishoudelijk reglement De ie Secretaris deelde mede, dat de Statuten reeds zijn goedgekeurd in deatich- tingsvergadering. Spr. memoreerde daaruit, dat het doel der vereeniging is de verbete ring en de uitbreiding van den tuinbouw in Amersfoort en omstreken, welk doel men o. a. hoopt te bereiken door het aanleggen van een proeftuin, waar proefteelten, demonstraties, enz,, zullen geechieden. De leden zullen op door het Bestuur zoo ruim mogelijk te be palen uren toegang hebben tot dien tuin. Het Bestuur zal bestaan uit 7 leden. Er tullen minstena twee vergaderingen per jaar worden gehouden, éen vóór 1 Mei en éen in November of December. Het Huishoudelijk reglement werd vast gesteld z. h, st. Aan de orde was vervolgens het Regle ment voor exploitatie van den proeftuin.dat eveneens is ontworpen in overleg met den Riiks-tuinbouwleeraar. Het werd evenzeer vastgesteld t. h. st. Ook de Begrooting. loopende van najaar 1912 tot 31 December 1913, werd voorloopig vastgesteld t. h st. Daaruit bleek, dat de proeftuin zoo moge lijk reeds in het najaar van dit jaar aange legd en er dan ook iemand in geplaatst zal worden. Men denkt een f400 te besteden aan planten en zal er een warenhuis maken, d. I. een kas als in het Westland waarin alles op tuinbouwgebied is vereenigd, welke een f 1000 za) vorderen, en eenruiters. Men hoopt aan aubaidiftn te ontvangen van het Rijk f300. van de Provincie f130 en van de Gemeente f 30a Voor 1913 meent men te kunnen rekenen op een productie van f300. De gewone posten, -- dus buiten de oprichtingskosten, worden voor 1913 geraamd op f1400. voor volgende jaren op f1700 in ontvangst en uitgaaf. De Voorzitter bracht nog dank aan het Bestuurslid den heer F. Lamérla, die zorgde, dat er zoo veel aandeden werden geplaatst en herinnerde er aan, dat het hier gewoonte is, den kat uit den boom te kij ken. Dit nu moet men ten opzichte van deze vereeniging. bij welke ieder belang heeft, niet M te lang doen, want hoe sneller zij een groot aantal leden telt, dee te krach tiger zal zij wezen en daardoor te grooter nut stichten. De heer Vink vroeg hoe men den ver koop denkt te regelen; in de stad dan wel naar een veiling elders, vooral bij overpro ductie. De heer Van der Linden antwoordde, dat van overproductie vooralsnog wel geen sprake zal kunnen zijn. Vooral in den beginne zal de Rijks-tuin- bouwleeraar wel den weg wijzen en ver moedelijk wel die gewaaaen doen teelen aan welke hier een tekort bestaat. Vooral in het vroege voorjaar zal er geen overproductie zijn, terwijl er in het najaar weer behoefte ia aan late producten, Hoewel hier waggon- ladingen kool worden aangevoerd, heeft apr. geconstateerd, dat zeventien venters van het station kwamen met ledige wagens. Slechts in den hoogzomer kan er wat te veel zijn doch art. 2 van het Reglement opent dan een débouchee o. a. naar een veiling. De heer L a m r I s merkte nog op, dat indien er over productie mocht komen, wel een uitweg zal worden gevonden. Ook te Zutfcn geschiedde dit, waar het teveel per tram via Emmerik werd vervoerd naar de mijnbouw-districton in Duitachland. De heer Frederikadanktabet Bestuur, dat aan Amersfoort een vereeniging schonk aan welke een zoo dringende behoefte be staat en op de stichting waarvan reeds zoo dikwijls is aangedrongen. Spr. hoopte, dat de vereeniging in lengte van jaren mocht groeien en bloeien tot welzijn van de geheeie bevolking. De vergadering werd hierna gesloten. De zangvereenlging van Toonkunst geeft Dinsdagavond weder een uitvoering en tal ten gehoore brengen het Requiem van Sgambati. De Arnbemsche Orcheet-vereeni ging zal vervolgans onder leiding van Petor van Anrooy uitvoeren de vijfde symphonie van Von Beethoven De algemeene repetitie, Maandagavond te houden, is alleen toegankelijk voor minver mogenden, voor wie het bezwaarlijk is, lid van Toonkunst te zijn. Men verzoekt ons mee te deelen, dat In de Woensdag hier gehouden vergadering van de Vrijzinnig-democratische klee vereen 1- ging afdeeling van den V. D. bond het Bestuur als voegt is saamgeeteld dr. E. Kruislnga, Voorzitterde heer Fr. Kater. Secretaris; en de heer R, Smit, Penning meester. Bij de Donderdag ten Raadhuize gehou den aanbesteding voor het uitbaggeren van de binnengrachten en de haven werd inge schreven als volgt; C. van de Lagemaat. te Woudenberg, f1400; G. Waaelnk, alhier, f 1088 E. van de Beek >Sr H, van Doorn, alhier, f998; N. van Daaselaar, te Wouden- bMg. f 9f°PI»- M- Putman, alhier, f 933. Gegund aan den minsten inschrijver. Bij de ten overstaan van architect W. Salomons gehouden aanbesteding voor de verbouwing der kantoren van de firma Wol ter A Dros werd ingeschreven door de vol gende stadgenootenG. van Nea f 2800, J. van Keulen f2100, L. J. Hemels f1933, G. Pijnenberg f 1937, J. Boshuizen f 1840, en firma Lensing A Van de Vijznl f1744. De gunning is in beraad gehouden. Aan de verkoopplaats der V. P. N. wer den gister aangevoerd 33 000 melkverache eieren, die voor 66 cent per Kilo werden verkocht, d. I. voor f3.80 a f4.40 per 100 stuks. Aan de markt werden aangevoerd 200 000 eieren. De prils was f 3.70 a f 4 voor de witte en f4 a f4.30 voor de bruine. Gedurende de uitlaudlgheid van den eige naar, den bewoner van een der buitens bij de stad, is Donderdag een chauffeur met eenige vrienden een tochtje gaan maken in de auto van lijn meester en, zooala dat ge woonlijk gaat, zó o hevig tegen een boom gereden, dat hij vermoedelijk met hersen schudding naar het St. Elisabeths-gasthuis ia gebracht, terwijl de iwaar beschadigde auto later door de firma Nefkene is gehaald De overige inzittenden kwamen er nogal goed af. Een zoogenaamd dolle koe. die wiet los te komen, heeft gisterochtend heel In de vroegte heel wat ontsteltenis te weeg ge bracht op het Sasje en heel wat schade be rokkend in groententuinen aan den Kleine Kopp«l. Op verzoek van den eigenaar werd het koebeest, dat niet te naderen was, ten slotte met een paar welgerichte schoten neerge legd, waarna de schade in der minne werd geregeld. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten voor achten, die van de overige voertuigen niet later dan tien minuten voor half negen zijn aangestoken. De dwazen wenachen en morren de wijzen werken en wachten. Vit d«n Omtrok Ingenieur A. J. Krieger heeft nu volle dige exemplaren van zijn ontwerp buurt spoorweg Gouda Utrecht m»t begrooting aan de Besturen der door de lijn te door snijden Gemeenten, de Gedeputeerde Staten der betrokken Provinciën, de Kegeering en de Directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen tot onderzoek over gemaakt. De resultaten van dit onderzoek en nog te verkrijgen eenstemmigheid over richting, enz. dienen thans te worden afgewacht, eer met de bevordering der tot atand koming dier verbinding kan worden voortgegaan Aan de stations-versiering nemen o.a. deei Amersfoort en Haam van de H. IJ. S. M. en Soeatdijk, Voorthuizen en Err.ieloo van de N. C. S. En waarom Soeaterwey en Zeiet niet. die altijd zoo moo zijn Voor den bouw van het post- en telegraaf kantoor te Baarn waren 18 gegadigden, van wie de hoogste f 37 600 en de laagste f 29 930 besomdc. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het stukje, voorkomend in uw blad van Donderdag 1.1. en geteckend Een leeraar met veel ervaring*, wilde Ik gaarne het volgende opgenomen zien. De opmerkingen, in dat stukje gemaakt, hebben weinig om het lijf. Het is een van

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5