Stadsnieuws. middelen, machines en werktuigen aanwezig zijn, en de afzonderlijke werkplaatsen met de bedrijfsvaardige inrichting aan flinke indus- trieelen verhuren. Door modelinrichting wordt het bedrijf productief en kan het concurreeren, in welke omstandigheid weer de grootste waarborg ligt voor den verhuurder. Voor de speciale bedrijven, waarover de onderneming haar bemoeiing niet zou uitstrekken, is het tegenwoordig veel eerder mogelijk de noo- dige geldmiddelen op te brengen dan voor de gewone bedrijven. Bij de voorgestelde 'inrichting zou de industrieel, die zulk een werkplaats huurt, het groote en fundamen- teele voordeel hebben, zijn bedrijf uit te oefenen in een waarlijk doelmatige lokaliteit. Nog grootere voordeelen zou de inrichting der werkplaatsen voor den ondernemer ople veren. Zulk een ondernemer zou bij andere leveranciers kunnen inslaan, die hem meer faciliteiten kunnen verleenen dan den gewo nen industrieel. In de mogelijkheid, bestendig op de hoogte der techniek te kunnen blijven, ligt een hoofdvoorwaarde voor succes in het bedrijf. Door de verwaarloozing van het onder houd, een der hoofdgebreken van kleine-be drijven, zal natuurlijk de productiviteit en de waarde van een machine veel sneller dalen dan bij onberispelijke instandhouding. Uitgaven op den juisten tijd voor reparatie en onderhoud beteekenen even zooveel be sparingen. Voor dergelijke model-werkplaatsen zou men ook gemakkelijker goede werklieden kunnen krijgen dan voor gebrekkig inge richte bedrijven in slechte lokaliteiten. Het onder éen dak brengen van een grooter aantal bedrijven zou waarschijnlijk nog an dere voordeelen geven dan besparing van beweegkracht, van verwarmingskosten, enz. Zoo zou de ondernemer een bureau van ad ministratie kunnen inrichten, dat zich be lastte met de boekhouding, het berekenen der kostende prijzen en het opmaken der rekeningen. Eenige flinke boekhouders, met ondervinding van het berekenen van den kostenden prijs, zouden gemakkelijk de ge- heele boekhouding en administratie voor een groep van werkplaatsen op zich kunnen nemen. Verder zou dit bureau zich kunnen belasten met den inkoop voor de geheele groep van werkplaatsen. Deze inkoop zou dan op meer deskundige wijze en met meer koopmanschap kunnen geschieden. Verdere besparingen zouden nog kunnen worden verkregen, wanneer dit beginsel van concentratie ook werd toegepast op de admi nistratie van den magazijnvoorraad. Een magazijnmeester met twee goedkoope hulp krachten zou voor ongeveer twintig werk plaatsen voldoende zijn. Hierdoor zou ook het in kleine bedrijven wel voorkomende gebrek aan orde worden verholpen, zouden verliezen voorkomen en zou een vaste grondslag gelegd worden voor de berekening derzelf- kosten en het opmaken der rekeningen. Aan al deze voorstellen ligt een zelfde beginsel ten grondslag: de centralisatie van installatie en bedrijf, zoover deze maar door te voeren is, met instandhouding der zelf standigheid van de afzonderlijke bedrijven. Het zou niet eens noodig zijn, dat de huur ders een gilde of vereeniging met rechts persoonlijkheid vormden, om dit denkbeeld te verwezenlijken. De mogelijkheid, geldmiddelen voor het bedrijf op te nemen, vloeit voort uit het bestaan van een centraal bestuur. Alle moei lijkheden zouden wegvallen, wanneer de ondernemer van het in dit artikel uiteenge zette plan geld zou voorschieten op de boek- vorderingen van zijn huurders, wat hij gerust kan doen, doordat hij, door de centrale admi nistratie, een volkomen overzicht bezit over den financieelen toestand zijner huurders. Naar *Dcr Ingenieur 't Algemeen, BaarnG. S. de Clercq, Se cretaris Mij. van Nijverheid, Bloemendaal dr J. Dekker, Directeur Koloniaal Museum, Haarlem; prof, dr. G. van Iterson, planten- technologie, Delft; D. Ingerman, leeraar technologie, openbare Handelsschool, Am sterdam A. Jonkman, Hoofd Chr. school, AmsterdamJ. F. van Oss, leeraar chemie, Openb. Handelsschool, Amsterdamjhr. Ch. F. van de Poll, Voorzitter Centraal-comité Plan 1913, Haarlem; Jac. P. Thijsse, leeraar Natuurlijke historie, BloemendaalB. Weus- tink, Hoofd R. K, schoolvereeniging, Am sterdam E. F. Witte, hortulanus, I.eiden en J. IJzerman, Directeur openb. Handels school, Amsterdam. Voor scholen, wetenschappelijke- en volks- ontwikkelingsvereenigingen hoopt zij het middelpunt en de vraagbaak te worden, met haar uitstekend materieel, haar geschoolde beambten en haar verbindingen over de ge heele wereld. Het lange en zeer kostbare vraagstuk, hoe de bioscoop in dienst der ontwikkeling te stellen, is door haar een goede stap nader ter oplossing gebracht, aangezien zij van plan is, het geheele land met een speciaal voor dit doel geconstrueerde hal, met circa 1000 zitplaatsen, te laten bereizen. Grooten steun mocht zij bij dit doel reeds van de »Prins der geillustreerde bladen' ondervinden, die haar machtige medewerking verleende om een bioscopische industrie-ten toonstelling mogelijk te maken, door verschil lende groote fabrieken van binnen- en bui tenland uit te noodigen hun bedrijf cinema tografisch te laten opnemen en de exploita tie dezer films aan de Naaml. Venn, op te dragen, die ze in een 100-tal plaatsen van Nederland zal vertoonen, terwijl den fabri kanten gelegenheid zal worden geboden, belanghebbenden tot deze voorstellingen uit te noodigen. 's Winters zal worden gebruik gemaakt van bestaande zalen, des zomers van de eigen, verplaatsbare hal. De ochten den en de middagen zullen op deze plaatsen worden dienstbaar gemaakt aan de zooge naamde school-bioscoop, waardoor de kinde ren van verschillende scholen, in overleg met de paatselijke school-autoriteiten, bijeenko men, om speciale les-uren te volgen, waarbij, in overleg met de pedagogische leden van het comité een zeer vruchtdragende wijze van onderricht zal gevolgd worden. Een leer programma zal ten spoedigste aan de betref fende autoriteiten worden toegezonden, om vattende leerstof, zoowel voor de Lagere- als de Middelbare scholen. De les-uren zul len met nieuwe leerstof herhaald worden, zoo dikwerf hiertoe van bevoegde zijde de wensch zal worden kenbaar gemaakt. In eigen ateliers, te Haarlem, zullen, voor- loopig door buitenlandsche ervaren krachten, de benoodigde schoolfilms, met medewerking van het speciaal bevoegde comité-lid, worden vervaardigd, ontwikkeld en afgewerkt. Reeds werd een overeenkomst getroffen, met het Hoofdbestuur van Plan 1913, waarbij het Bestuur heeft besloten, vreemdelingen, die in het feest- en tentoonstellingsjaar 1913 Nederland zullen bezoeken, uit te noodigen de Bioscopische industrie-tentoonstelling te bezichtigen. Met een 12-tal groote bedrijven zijn de overeenkomsten voor bioscopische opnamen reeds gemaakt en nog velen zullen volgen, om het beeld der Nederlandsche industrie zoo volledig mogelijk te doen zijn. Aangezien van de voornaamste vereeni- gingen, die zich met het organiseeren van voordrachten bezig houden, Bestuursleden zitting hebben in het comité, zullen, buiten industrie- en schoolfilms, ook voor hun afdee- ling speciale programma's ontworpen worden. De aanvullingslijst der comité-leden zal spoedig ter kennis worden gebracht, daar van verschillende zijden nog medewerking werd toegezegd, die men bij de omvangrijke taak zeer gaarne aanvaardt. Het voorloopig correspondentie-adres is D. de Clercq, Bloemendaal, Koepellaan 4. H*- M. de Koningin zal morgen zich van Amsterdam naar »Het Loo* begeven. Z. K. H. de Prins der Nederlanden vertrok heden naar München. H. M. de Koningin-Moeder zal 17 Mei, terugkeerend uit Heidelberg, het paleis »Soestdijk« betrekker.. De Tweede Kamer besloot Dinsdag na langdurige discussie den 21 Mei te beginnen met de behandeling der Ziektewet. De Regeering zal weldra een wetsontwerp indienen, strekkende om aan de Staten-Gene- raal voor te stellen, een bedrag van f 115 000 toe te staan voor subsidies aan het zooge naamd Plan 1913, uitgaande van de Maat schappij van Nijverheid, nl. het organiseeren van een groot aantal plaatselijke tentoonstel lingen in 1913. Gravin F. SchimmelpenninckPauw van Wieldrecht had Dinsdagochtend het onge luk, in de vestibule van Paushuize over een tapijt te struikelen en daardoor het linker been te breken, i Hierdoor is zij voorloopig verhinderd, Vrij dags bezoeken af te wachten. I De toestand van gravin Schimmelpenninck, I die wordt verpleegd in de diaconessen-inrich- ting, is bevredigend. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, zal op Zaterdag den 12 Mei 1912, des avonds te 8 uur, ten Raadhuize een openbare ver gadering houden. Aan mejuffrouw F. G. Murkens is, op haar verzoek, met ingang van 15 Mei eervol ont slag verleend als Rijks-telefoniste. Zij wordt aan het Postkantoor hier ver vangen door mejuffrouw F. de Weerd, thans te Baarn. Het is heden 25 jaar geleden, dat de nieuwe klokken der R. K. kerk aan het Zand voor de eerste maal werden gebruikt. Na langdurig doch gedutdig lijden ont sliep hier Dinsdag op 69-jarigen leeftijd de heer M. H. Pel, redacteur van »De Eembode«, sedert de oprichting van dat weekblad, nu ruim 25 jaar geleden een eerlijk en een voudig man, die Amersfoort oprecht lief had en zonder eenige nevenbedoeling ondanks zijn wankele gezondheid in woord en ge schrift voor zijn geboorteplaats heeft geijverd. De heer W. G. Klomp, die sedert de op richting der plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond, nu ruim 13 jaar geleden, haar Voorzitter was en bij zijn periodiek aftreden als Bestuurslid zich niet herkiesbaar stelde, is benoemd tot Eere-voorzitter. »Een nieuwe voorzitter zal straks de leiding van den R. K. Volksbond in handen nemen, doch in het voorbeeld van Voorzitter Klomp zal hij vinden een richtsnoer, waarlangs deze vereeniging veilig en zeker geleid kan worden. »Bij de hulde, door de leden van den Volksbond aan hun aftredenden Voorzitter gebracht, voegen wij gaarne de onze*, teekent »Het Centrum* hierbij aan. De heer G. F. G. de Bruyn, leeraar in Wiskunde aan het stedelijk Gymnasium is weder benoemd tot lid der commissie voor het Staats-examen tot toelating aan een uni versiteit. Mejuffrouw M. C. A. Sporry is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare Lagere school te Stoutenburg. De acte van bekwaamheid voor onder wijzeres werd alsnog behaald door de jonge dames J. van Eek en H. H. de Korne. De heer E. F. M. J. baron Michiels van Verduynen is aan de Rijks-universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de Rechts wetenschap na verdediging van stellingen. In verband met de hoog ere eisciien, welke na de reorganisatie der Rijks-opvoedings gestichten voor jongens aan onderwijs en opvoeding in die richtingen mogen worden gesteld, en teneinde aan de opvoedende ambtenaren bij genoemde gestichten, die blijk geven van voldoende bekwaamheid, ruimere ambtelijke vooruitzienten te openen, ligt het in de bedoeling van het Departement van Justitie om, nadat de daarvoor noodigc fondsen op de aanstaande Staatsbegrooting zullen zijn toegestaan, aan bedoelde Rijks opvoedingsgestichten een nieuwe betrekking in 't leven te roepen, n.l. die van leeraar. Deze leeraren zullen zijn te onderscheiden in drie groepen, n.l. leeraren belast met ge stichtsopvoeding (d. i. de leiding van ver- plzegden buiten de school of arbeidsuren leeraren belast met schoolonderwijsen leeraren belast met vakonderwijs. De jaarwedden dezer leeraren zal bedra gen f 1200 a f 1300 tot f 1600 a f 17 00. Voor allen zal aan de betrekking verbon den zijn het kosteloos genot van ambtswo ning of, bij gemis daarvan, een toelage van f 2.50 per jaartevens genieten zij vrije ge- neeskundige behandeling. Vrijdag 17 Mei zal in het Militair logement, aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht, de indeeling plaats hebben van lotelingen der lichting 1912, die voor korte oefening onder de wapenen moeten komen. Het aantal daarvoor door de Provincie Utrecht te verstrekken, bedraagt 270, die als volgt over de korpsen zullen worden verdeeld: 17 bij het regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenhage, 46 bij het 5e regiment infan terie te Amersfoort, 62 bij het 9e regiment infanterie te Utrecht, 50 bij het 1 ie regiment infanterie te Ede, 70 bij het ie regiment vesting-artillerie te Utrecht en 15 bij het regiment genietroepen te Utrecht. Bovendien zal de indeeling plaats hebben van lotelingen aangewezen voor korte oefening van de lichting 1911, die ter vervanging moeten opkomen van hen, die het vorige jaar ongeschikt voor den dienst werden bevonden of om de een of andere redenen van den dienst bij de militie wer den vrijgesteld. De uitslag der verkiezing voor tien leden van het kiescollege der Ned. Herv. kerk, Dinsdag van 8 tot 5 uur gehouden, was eerst tegen 1 uur 's nachts bekend. Er werdei. uitgebracht 719 stemmen, van welke 6 blanco en 5 van onwaarde. De vol strekte meerderheid was dus 355. In de vacature werd gekozen jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers met 496 stemmen, tegen 242 op den heer II. Gordeau. Herkozen werden de heeren A. M. van Bemmel met 4«6, E. Lindenhovius 406, W. van Surksum 399, C. J. van der Nagel 373, J. H. Kleber 366, N. van Veen, 360, C. I). van Kuijk 350 en J. W. tröger 355. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren L. Ruitenberg die 350 en J. C. Kamp die 338 stemmen verwierf. Verder verkregen de heeren J. IBoen der 332, G. van de Wetering 329. G- Adri aans 322, C. Renes 322. G. van Nieuwen- huizen 311J. E. van Nie 199, Joh. van Veen 166 en G. A. L. Spelberg 151 stemmen. De voor den middenstand zoo belangrijke vergadering van »Handel en Nijverheid*, waarin moet worden voorzien in zeven vaca tures in het Bestuur, zal worden gehouden op Donderdag 23 Mei. Het gebrek aan de dynamo der bioscoop aan de Langestraat, ten gevolge waarvan deze Dinsdagavond was gesloten, werd gister verholpen, zoodat de voorstellingen weer geregeld kunnen doorgaan. De vele en zeer fraaie prijzen van het Groot nationaal kegel-concours, dat aanstaan den Zaterdagmiddag te half twee in de socië teit Vereeniging* wordt geopend, zijn thans ten toon gesteld in het magazijn van do firma Fortmann Hehenkamp. Iets heel nieuws is de wijze waarop de ballen worden teruggevoerd naar den kege laar. Men ga dat zien en trachte dan tevens den eersten prijs te winnen. Maandag j.l. is opgericht de Nederlandsche loeristen-Kamp-Club. Alleen leden van den A. N. W. B., N. A. C\, N. M. V. en N. M. C. kunnen lid van de club worden. Als antwoord op vele desbetreffende aan vragen kan worden medegedeeld, dat de club binnenkort in staat zal zijn, alles te leveren, wat op kamp-gebied noodig is. Binnen een paar weken verschijnt een geïl lustreerde prijslijst. Aanvragen voor het lidmaatschap richte men tot den Secretaris-administrateur, Hee rengracht 167 te Amsterdam, waar ook alle inlichtingen te verkrijgen zijn, die noodig mochten blijken. Mej. Louise Denig, 2e Secretares, Heeren gracht 167 te Amsterdam, geeft gaarne inlichtingen aan dames, die wenschen te kam peeren. De N. T. K. C. hoopt op de reünie te Zeist, op Hemelvaartsdag, in den tuin van Parkoord* een demonstratie van tenten en kampmate riaal te geven. Het Leger des Heils zal aanstaanden Zon dag den dag herdenken waarop het 25 jaar geleden in Nederland kwam. In verband met dit zilveren feest zullen in het versierde lokaal aan het Havik bijzondere samenkomsten worden gehouden door bri gadier Vlas en diens echtgenoote, uit Am sterdam. Heden voor 25 jaar werd in veiling ge bracht het Christiaanpark, vroeger het Kalfs veld geheeten, groot 2 II. A. 78 A. 26 c.A., in 30 perceelen van 500 tot 800 M-', 20 tot 27 M. breed en 27 tot 40 M. diep. De verkoop geschiedde door het overlijden van de toenmalige eigenaars Christiaan Oostendorp en J. G. II. Tonus. Het geheel werd opgehouden voor f 21 050. De bouw der Jongensschool op het voor malig artillerie-park, tegenover de Wester straat, is gegund aan den heer H. G. J. Rientjes, die met f 40 000 minste der 11 inschrijvers was en tevens de vergrooting van het St. Elisabeths ziekenhuis uitvoert. De bouw der Meisjesschool werd 12 April 1887 gegund voor f 16 200. De aanbesteding van de verbreeding der Arnhemschepoortsbrug zal 23 Mei plaats hebben. Een der bepalingen van het bestek luidt, dat de passage niet mag wo.den gestremd. De politie hield hier gister twee bengels aan, die uit Iloenderloo waren gedrost. Onnoodig te zeggen, dat ze met groote snelheid daarheen werden terug geleid. Een armlastig krankzinnig meisje werd heden door een liefdezuster en twee agenten in politiek per rijtuig van hier naar het Krankzinnigengesticht te Utrecht overge bracht. De politie maakte proces-verbaal op tegen eenige strijksters wegens overtreding der Arbeidswet. De gierigaard heeft armoede, de verkwis ter roept armoede, de spaarzame weert ar- moede. "CTit don. Omtrek. De Gemeente Barneveld heeft aangekocht een uitgestrekt par.d met grooten tuin aan Langestraat en Amersfoortscheweg om dit in te richten voor marktplaats. Er zijn toch nog goede menschen. Maandag kwamen twee vrouwtjes uit Hatert ter veemarkt te Nijmegen om haar eenige koe uit armoede te verkoopen. Het Wetenschappelijke cinematogrnpkio. Ter Kon. goedkeuring zullen worden aan geboden de Statuten der Naaml. Vennoot schap voor wetenschappelijke cinematografie, die zich ten doel jstelt, door een vaste or ganisatie te vereenigen de verschillende toe passingen der bioscoop op het gebied van industrie, kunst, onderwijs, ceconomie en etiek, afgewisseld door gepaste ontspanning. Als Directeur der Vennootschap werd be noemd de heer D. de Clercq, te Bloemen daal, die door zijn wetenschappelijk-techni- sche ontwikkeling daarvoor berekend en als spreker geen onbekende in Nederland is. Als gedelegeerd commissaris is gekozen de heer Maurits H. Binger, te Haarlem, die met zijn organiseerend talent en zijn zaken kennis den Directeur in het beheer zal ter zijde staan. Tot ze commissaris en rechts kundig adviseur werd aangewezen mr. dr. W. P. Vis, te Haarlem. Ter voorlichting van het Bestuur op het uitgebreide werkterrein werd een Comité van advies uitgenoodigd, waarin zich bereid verklaarden zitting te nemen de heeren C. L. van Balen, Hoofd eener Lagere school, AmsterdamH. M. van Bern melen, Voor zitter van de vereeniging »Onze Vloot*, aldeeling HaarlemJ. Bruinwold Riedel, Algemeen Secretaris der Mij, tot Nut van

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2