Stadsnieuws. schilderde «gevangenen t van Corinth, uit Berlijn, »de dochters der zon*, van Laure Knfght (Engeland), de «nieuwe stem* van Shaw (Londen), het prachtige «middag*, naaktschilderij van Besnard (Parijs), de aardige kindertjes van Demont-Breton, het prachtige .hoekje van 't atelier* van Csók (Hongaar), een «Bacchanaal* van Galli (Italiaan), het prachtige naakt van Piatti >de spiegel der liefde* en het allermooiste naakt figuur (met goud bekroond) van mej. Becke- rath, uit Parijs. Nog even de aandacht gevestigd op de inzendingen van onze stadgenooten en oud- stadgenooten een knappe Wolter, een eigen aardige Birnie (uit Hoogland), een prullige Schulmann, een (voor Van der Valk) onbe duidend stilleven, de bekende ets van de Kamperbinnenpoort van Dirk Harting. Bij Kon. besluit is bepaald, dat bij de re geling van de zitting der keuringsraden zoo veel mogelijk wordt in acht genomen 10. dat de keuringsraad voor elke groep personen niet eerder vergadert dan 14 dagen nadat de vergadering van den militieraad in diens eerste zitting voor die groep heeft plaats gehad 20. dat de zitting van den keuringsraad eindigt vóór 16 Juli; 30. dat per dag ongeveer 45 ingeschre venen worden onderzocht; 40. daf aan het einde van de zitting een vergadering wordt gehouden voor afdoening van de zaken, welker behandeling nog niet is afgeloopen. Aan ingeschrevenen, die nog geen onder zoek naaf hun geschiktheid voor den dienst hebben ondergaan, kan de Voorzitter van den raad toestaan, zich op die laatste ver gadering alsnog aan een meting en zoo noo- dig aan een geneeskundig onderzoek te on derwerpen. De aanwijzing van een burger-geneeskun dige als lid van een keuringsraad geschiedt zoodanig, dat in den regel een zelfde bur ger-geneeskundige niet langer dan zes dagen achtereen in den raad zitting heeit, Als lid van een keuringsraad wordt bij voorkeur aangewezen een burgergeneeskun- dige, van wien niet te verwachten is, dat vele van de door hem als lid van den raad te onderzoeken personen tot zijn patiënten behooren. Onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken Zaterdagavond haar 175ste open bare vergadering ten Raadhuize. Afwezig met kennisgeving de heeren S. van Vollenhoven, H. Meursing en D. H. (t. Kleber. De notulen van 24 Februari werden ge lezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen waren een schrijven van den heer D. H. Cr. Kleber, houdend bericht, dat hij, wegens vertrek naar Amsterdam, ophoudt lid der Kamer te zijn ter mededeeling aan Bur gemeester en Wethouders; een schrijven van den Minister van Waterstaat nopens de benoeming der Com missie van advies voor de spoorwegdiensten voor kennisgeving de gewone periodieken en verslagen als voren voor belanghebbenden ter lezing aan het Secretariaat der Kamer, Muurhui zen 13; een brochure over de ontwerp-Tariefwet als voren een verzoek van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen om steun van haar verweer tegen de ontwerp-Tariefwet te behandelen in een volgende vergade ring; brochures over concessies op Borneo en titaanijzerzand op Java ter lezing voor belangstellenden een verzoek van de Kamer te Arnhem om steun van haar adres aan de Tweede Kamer nopens de toepassing der Ongeval lenwet, De Kamer merkt op, dat de Rijks Ver- zekerings Bank somtijds na afloop van het boekjaar premiCn bij vordert, terwijl de abuizen worden begaan door de R. V. B„ en ver zoekt, dat dit bij vorderen worde beperkt tot het boekjaar. De heer A. Eysink stelt voor, het adres te steunen. Het is inderdaad zeer bezwaarlijk, later de verhoogde premie bij te betalen. De Voorzitter acht het zachtst genomen zonderling, dat de werkgever wordt aan sprakelijk gesteld voor fouten van de R. V. B„ die te veel betaalde premie niet terug betaalt. Met algemeene stemmen wordt besloten, adhfcsie te verlecnen. Ingekomen was nog een verzoek om adtaesie op een adres der Kamer te Haarlem aan de Tweede Kamer over het ontwerp Ziekteverzekering, welke bij tot oordeelen van zeer bevoegden van allerlei richting tal van bezwaren ontmoet. Het zou adressantc zeer spijten als ook van dit wetsontwerp een pclitike quaestie werd gemaakt. De Voorzitter deelt mede, dat het, Dagelijksch Bestuur der Kamer naar aan leiding van het schrijven der Kamer te Haar lem en andere nader ingekomen missives zich heeft gewend tot belanghebbenden hier ter stede, welke evenzeer tal van bezwaren inbrachten. De heer II. van Haselen betreurt het dat het particulier iniatief ten deze zoo wordt terug gedrongen en dat hetgeen het Rijk doet noch op zuinigheid, noch op gemak voor de betrokkenen wijst. Nadat de Voorzitter heeft gewezen op den administratieven omslag, welke het gevolg zalzijn ook van deze wet en heeft herin- nind, dat zoo veel zal worden geregeld bij maatregel van bestuur, besluit de Kamer met algemeene stemmen adha?sie te ver- leenen. Nog was ingekomen een missive van het Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, houdend bericht, dat niet kan worden vol daan aan het verzoek dor Kamer te Zutfen, gesteund door die te Amersfoort, om den telegraafdienst in plaatsen boven 10 000 in woners op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen uit te breiden voor kennisgeving. Ten slotte was ingekomen een adres van binnenschippers over den slechten toestand van de Eem. De Voorzitter herinnert, dat deze zaak reeds meermalen in de Kamer bespro ken en door haar onderzocht is en zelfs in den Gemeenteraad is besproken. Het best ware, de schippers te hooren en hun bezwa ren mee te deelen aan het Dagelijksch Be- sruur der Gemeente. Besloten wordt, het adres aan te houden tot een volgende vergadering. De vergadering werd hierna gesloten. Bij de werken voor de gemeentelijke wa terleiding zijn benoemd tot opzicl er bij den aanleg van het buizennet de hee. B, F. van Dijnen en tot opzichter bij het bouwen der dienstgebouwen de heer H. van der Velde. De heer C. V. Gerritsen zal als afgevaar digde van de Ned. Vereeniging voor den graan-, meel- en zaadhandel bijwonen de conferentie, uitgeschreven door den Duit- schen handelsdag en te Berlijn te houden omtrent de moeilijkheden, welke voor den graanhandel ontstaan door de sluiting der Dardanelles Overste N. E. Rost is benoemd tot Voor zitter van den tweeden keuringsraad voor de Nationale militie in de Provincie Groningen; overste E. G. Staal tot plaatsvervangend Voorzitter van den tweeden raad in Gel derland. De akte van bekwaamheid voor onder wijzeres werd alsnog behaald door de jonge dames M. C. Tromp, J. H. Verheij en C. M. Vinke. Prof. mr. J. de Louter zal aan het eind van den loopenden cursus ontslag vragen als hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Dr. D. Romeyn, dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse te Breda en inspecteur van den geneeskundigen dienst bij de spoor wegen, is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. In de vereeniging »Weduwenzorg*, opge richt ten dienste van gepensionneerde mili tairen vóór de Wet van 1909, nam het aan tal weduwen zóo sterk toe, dat men vreesde, dat in de toekomst niet aan de verplichtin gen zou kunnen worden voldaan. In ver band hiermede zijn vele leden uitgetreden- Dezen hebben thans een nieuwe vereeni ging opgericht. Donderdag zal te Utrecht een Algemeene vergadering worden gehou den tot het vaststellen van Statuten en Huis houdelijk reglement en het verkiezen van een Bestuur. Aldus de »N. Rott. Crt.«. Een der hier wonende leden van het Hoofdbestuur van »Weduwenzorg« deelt ons mede, dat de vergadering is uitgeschreven door het geschorste en daarna geroyeerde Bestuur der afdeeling Gouda en dat het doel der nieuwe vereeniging minder is het verschaffen van pensioen aan weduwen der leden dan wel een pogen om de Wet van 1909 van terugwerkende kracht te doen verklaren. Het Hoofdbestuur, de afdeelingen en vooral de afdeeling Amsterdam gehoord, heeft gemeend, niet te moeten reageeren op de oproepings-circulaire en zal zich te Utrecht niet doen vertegenwoordigen. Het schijnt niet algemeen bekend te zijn. dat gedurende het kegel-concours, dat tot en met twintig Mei des middags te vijf uur wordt gehouden in de sociëteit Vereeniging*, iederen avond ook muziek wordt gemaakt op de werkdagen een strijkje, op Hemel vaartsdag. en de Zondagen en bij de prijs- uitdeeling op 20 dezer een concert in optima forma. Wie het vorige concours meemaakte, weet wel, dat de sociëteit er prijs op stelt, het haar gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. Dat blijkt ook uit de vele en fraaie prijzen. Mocht de Utrechtsche kegelbond, die weldra zijn eerste lustrum viert, cïuizend gulden ont vangen van Vreemdelingenverkeer en is hij daardoor in staat o.a. een vuurwerk tc geven, toch blijkt, bij een vergelijking der feest wijzers, dat zij die aan het kegelfeest hier deelnemen veel beter bedacht zijn wat de geldprijzen, de gouden medailles en de zilve ren lauwertakken betreft, dan te Utrecht het geval is. Zooals we Zaterdag meedeelden, heeft de Voorzitter der sociëteit in zijn openingswoord uit de meewerking van alle corporaties die er voor in aanmerking kwamen, op éen enkele na, geconcludeerd, dat ook dit kegelfeest zou worden een reuzen-succes voor Amersfoort naar buiten. Welaan, dat ieder naar zijn vermogen helpe, dit woord in vervulling te doen gaan. Dat de vreemdelingen (bijna 120 korpsen deden zich inschrijven) de overtuiging krij gen, dat de Amersfoorters belang stellen in dit concours, waar inderdaad goede sport wordt te zien gegeven. Dat allen het goede voorbeeld volgen van den Burgemeester, die gistermiddag het concours bezocht. De stand is tot dusver (Maandag te midder nacht): korpswedstrijd: eerste vijftal van I.. O. K. E., uit Utrecht, 249 punten personeel: G. Eibers, Arnhem, 37 p.; serie personeel: G. Eibers, 86 p. dames -wedstr ij d mejuffrouw A. Groenhuizen, Amersfoort, 33 p.; v r ij e b a a n: A. Nefkens, Amersfoort, 41 p, De heer A. Nefkens won tevens Zaterdag en Zondag den extra-prijs voor het hoogste aantal houten op éen kaart geworpen, onder scheidenlijk 37 en 41 punten de heer Th. H. G. Brandsen verwierf dien gister met 32 punten. Reeds gister toonde de heer B. Nieweg ons vier zeer groote en heel scherpe photo's, door hem gemaakt bij de inwijding van het clubhuis der Padvinders en 's avonds, bij kunstlicht, in de zaal van »Amicitia«, waar het echt prettig toeging en zoowel de muziek van het eigen strijk-orkest als de voordrachten bijzonder in den smaak vielen. De heer J. S. van der Werf, die eens kwam luisteren naar de uitvoering van zijn «Pad vinderslied*, werd, zóo ais men hem had op gemerkt, hartelijk toegejuicht. De ^iaatselijke ontmoeting tusschen Het Vijfde en Quick, Zondag op Birkhoven ge speeld, eindigde met 1 -1. De rust ging in met 1o in het voordeel der onderofficieren. De C. Ii. W. ontving achter Rustoord het Hilversumsche Rapiditas en wist het er onder te houden met 3- 1 Rust 21 voor de Bereden Wapens. H. V. C. werd te Bussum door het eerste van Allen Weerbaar geklopt met 13. Het trok er ook op uit met 4 invallers. Zondagavond is, onder leiding van den heer P. Kortland, ook hier gesticht een jeugd-organisatie voor drankbestrijding, waar toe aanvankelijk 23 leden toetraden. Secretaris is Jan IJfs, Soesterweg 167. Aan het jaarverslag over 1911 der af deeling Gooi- en Eemland van de Ned. ver eeniging tot bescherming van dieren zij het volgende ontleend. Ook in het afgeloopen jaar konden wij opmerken, dat wij vooruitgaan* en dat de toestanden langzamerhand verbeteren. En al is er nog veel, dat wij gaarne anders zouden zien, dat dringend verbetering eischt, het stemt hoopvol en steunt ons, het werk met kracht voort te zetten, te mogen constatec- ren, dat wij geen vruchteloozen arbeid ver richten. Het beste blijkt dat uit de rapporten onzer inspecteurs. Het aantal processen-ver baal, dat in het afgeloopen jaar moest wor den opgemaakt, is belangrijk minder dan in het daaraan voorafgaande. Ingediend werden 137 verbalen, tegen 258 in 1910. Van dit totaal werden opgemaaktdoor den inspecteur E. Aalten, die in Zeist en aangrenzende Gemeenten werkzaam is, 21 bekeuringendoor den inspecteur J. F. van der Maas, die te Baarn, Amersfoort en om liggende plaatsen surveilleert, 43 bekeurin gen door den inspecteur J. B. M. Brayé, die alleen in Hilversum en 's-Gravenland toezicht uitoefent, 37 bekeuringen door in specteur A. Eerenberg, aan wien de sur veillance in Bussum en omringende dorpen is opgedragen, 36 bekeuringen. De inspecteurs hebben hun werkzaam heden weder flink en met ijver verricht. Dat er thans zooveel minder verbalen behoefden te worden opgemaakt, beschou wen wij als een bewijs van de doeltreffend heid van het stelsel van eigen inspecteurs. Houders van trekdieren, die deze onvol doende verzorgen of boven hun krachten laten werken, ervaren spoedig, dat onze in specteurs niet rusten, vóór zij hierin verbe tering hebben gebracht, als althans de wet het hen mogelijk maakt in te grijpen, en menig eigenaar van trekhonden of werk paarden. wien overigens het lot van zijn trouwe heipers .nverachillig laat, zal, uit vrees voor een bekeuring en met de weten schap, dat hij onder voortdurend toezicht staat,' zijn handelingen wijzigen tot hij ten slotte moet erkennen, dat zijn eigen belang daarmede 6ok wordt gebaat. Het mag niet onvermeld blijven, dat de Rijks cn de Gemeente politie ons in ons streven steeds en te allen tijde zeer krachtig ter zijde staat. j Den inspecteur H. Bon, die bijna sedert de oprichting der afdeeling bij ons in dienst was en zich steeds een wakker helper t°onde- hebben wij met het oog op zijn leeftijd op pensioen gesteld. In zijn plaats werd tot inspecteur voor Baarn, Amersfoort cn omlig gende Gemeenten aangesteld J. F. van der Maas, gepens. adjudant-onderofficier der Kon. Ned. Marine; wij koesteren de hoop een goede keuze te hebben gedaan. Aan de haven te Hilversum hebben wij een drinkbak voor paarden doen opstellen wij werden daartoe in staat gesteld door a dames daar ter plaatse, terwijl wij ook daarbij de medewerking mochten ontvangen van de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij. In den afgeloopen warmen zomer hebben een aantal werkpaarden er geregeld een welver diende lafenis genoten. Opmerking verdient het. dat de voerlieden zeiven een verzoek tot ons hadden gericht, daar ter plaatse een drinkbak te doen zetten en dat zij thans krachtig zo.0 ^ragen, dat de bak niet door de jeugd beschadigd wordt. In de geheele afdeeling werden weder een groot aantal zieke en gewonde dieren ge holpen en verbonden of op pijnlooze wijze uit hun lijden verlost, waarbij de lieer F. Nieuwenhuizen, Gemeente-veearts te Hilver sum, evenals vorige jaren geheel belangloos veerartsenijkundige hulp verleende, hetgeen door ons zeer op prijs werd gesteld. Van den heer Horsman, te Baarn, mochten wij gratis het vogelvoeder ontvangen, benoo- digd voor den voederbak op het Stations plein aldaar. In hoofdzaak moesten de inspecteurs optre den tegen het misbruiken of mishandelen van trekhonden en paarden, terwijl mede het vervoer van vee en pluimvee voortdu rend hun aandacht had ook trachtten zij zoo veel mogelijk het uithalen van nesten en het plaatsen van vogelknippen tegen te gaan. Bij den aanvang van 1911 hadden wij 1360 leden. In den loop van dat jaar be dankten om verschillende redenen 200 leden, doch traden 259 nieuwe leden tce, zoodat wij 1912 intraden met 1419. Dat wij wederom zooveel nieuwe leden konden boeken, is in hoofdzaak te danken aan de onvermoeide propaganda van onzen 2e Secretaris, jhr. J. A. Sandberg. Aan het verslag van den Penningmeester ontleenen wij de volgende cijfers. De uitga ven hebben bedragen f2847.74, tegen ^2759-5S 'n 1910; de ontvangsten bedroe gen f2861. Spraken wij in ons vorig Jaarverslag de hoop uit, dat het woord «vogelbescherming» niet langer een holle klank zou blijven, thans is een Vogelwet in de Tweede Kamer aanhangig, terwijl mede dezer dagen, door de Commissie ter verkrijging van verbeterde wetgeving op het gebied van dierenbescher ming, een ontwerp van wet aan H. M. de Koningin is aangeboden. De mogelijkheid bestaat dus, dat der eeds lang uitgesproken wensch, een betere wet op het gebied van dierenbescherming te ontvangen (waarbij kan worden gewezen op de reeds jaren in het buitenland van kracht zijnde nuttige bepalingen te dier zake) ten leste in vervulling zal komen. Ten slotte zij ons een opmerking geoor loofd. Het komt herhaaldelijk voor, dat wij hooren«Ik zie zoo dikwerf ruw optreden tegenover dieren, maar wat kan men als particulier daartegen doen*. Dit is niet altijd ten volle juist. Ziet men een ernstige mis handeling en heeft men daarvan een of meer medegetuigen, dan kan men de politie van het geconstateerde in kennis stellen en haar verzoeken, proces-verbaal op te maken. Is zulks niet mogelijk, dan verdient het over weging, aan een onzer Secretarissen mede deeling te doen van de ruwe handelingen, die men heeft opgemerkt. Men zij daarbij zoo nauwkeurig mogelijk dan gelukt het dikwerf aan onze inspecteurs, die daarvan onmiddellijk in kennis worden gesteld, een herhaling te voorkomen. Het zeer uitvoerige verslag der rede, door mr. M. W. F. Treub gisteravond in «Amicitia* gehouden op uitnoodiging van de plaatse lijke afdeeling van den Vrijzinnig-democrati- schen bond, moet wegens plaatsgebrek uit gesteld tot het volgend nummer. De Secretaris der regelings-commissie voor den Donderdag op «Zandbergen*, bij Huis ter Heide, te houden openlucht-saineu komst van vrijzinnig-godsdienstigen schreef in het vorig nummer, dat jhet landgoed van den heer Blooker, waar die samenkomst zal plaats hebben, '.slechts enkele minuten gaans* is verwijderd van de stations Dolderscheweg en Huis ter Heide der N. C. S. Eenige heeren, wien die «enkele minuten* wel wat heel kort toeschenen, hebben do welwillendheid gehad, de wandeling eens te doen en kwamen tot de ervaring, dat er een half uurtje mee gemoeid is. Als 't zulk kos-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2