Ingezonden De Kamer-overzichtstschrij ver van deArnh. Crt.< teekende het volgende aan omtrent df stemming in de Tweede Kamer over de Bakkerswet. Er waren g leden afwezig, i van links. 7 van rechts. De2e verhouding spreekt al. Maar er is meer. Van links afwezig waren de heeren De Meester en Dolk, die beiden in 't buitenland vertoeven, de eerste om ge zondheidsredenen. En van de zeven rechtsche leden wij hebben er voor de aardigheid eens nauwkeurig op gelet zagen wij de heeren Arts, Blum, Van Nispen (Nijmegen), Van Asch van Wïjck, De Monté Verloren en Van Wichen (zes van de zeven dus) kort nè. de fameuse stemming weer in de zaal. Alle zes hadden dus blijkbaar de stemming opzettelijk ontloopen. Alleen de heer Kuyper bleef den geheelen middag weg. Een toevalligheidsstemming is het dus niet geweest. Men mag zelfs aannemen, dat alle 9 afwezigen bij de tegenstemmers zich zou den hebben gevoegd, indien zij waren aan wezig geweest. Volgens de Haagsche bladen zijn reeds zeer spoedig te verwachten de voorstellen der Regeering tot Grondwetsherziening. Ten andere is men druk bezig aan een geheele omwerking van het wetsontwerp tot herziening der bestaande tarieven. En op de derde plaats zullen pogingen worden aangewend om den arbeidstijd der bakkersgezellen te beperken. Het centraal-persbureau van den Neder), bond van Gemeente-ambtenaren verzoekt ons, het volgende op te nemen: Bij zeer vele Gemeente-ambtenaren heeft verbazing en ernstige ontstemming gewekt de oproeping van sollicitanten voor Secre taris van de Gemeente Amersfoort en wel wegens de daarin opgenomen beperking »Voor deze betrekking komen in aanmerking doctoren in rechts- of staatswetenschappen, terwijl volledige kennis der gemeente-admi nistratie tot aanbeveling strekt*. Het wordt in hooge mate onbillijk geacht, dat aldus zelfs de meest bekwame en erva ren Gemeente-ambtenaren van mededinging worden uitgesloten. Naar de ervaring leert, is het bezit van een academischen graad voor een goede waarneming van het gemeentelijk Secretari aat op zichzelf geenszins voldoende en zelfs voor de belangrijkste betrekkingen in de Gemeente-administratie niet noodzakelijk. Het laatste kan zeker wel hieruit blijken, dat niet gepromoveerd zijn bijv. de Secre tarissen van Maastricht, 's Hertogenbosch, Breda, Enschede, Deventer, Hilversum, Alk maar en tal van andere zeer belangrijke Gemeenten. Ja, de Griffiers van Noord- Brabant en Limburg hebben ook niet den voor het Secretariaat van Amersfoort ver langden titel en tot voor kort was dit even min met de Secretarissen van Amsterdam en 's-Gravenhage het geval. De eisch van den Gemeenteraad van Amersfoort (van dezen toch moet wel de beperking zijn, daar anderen daartoe naar de wet onbevoegd zijn) is vooral ook on billijk, omdat hij zoo geheel te onrechte de voorstelling wekt, alsof het bezit van den verlangden academischen graad op zichzelf reeds voldoende en volledige kennis van de Gemeente-administratie voor een Gemeente secretaris (die aan het hoofd staat van ge meentelijke administratie) slechts bijzaak is. Het Bestuur van den Nederlandschen bond van Gemeente-ambtenaren besloot dan ook eenparig tegen deze oproeping zijn ernstig protest te doen hooren. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond ten Raadhuize een open bare vergadering. Aan het plaatselijk telefoonnet is alsnog aangesloten met no. 116 het woonhuis van den heer P. Douma, Brouwerstraat u. In den ouderdom van 8o jaar is hier gis teravond na landurige ziekte overleden de heer D. P. Hamers, ridder in de orde van Gregorius den Groote, sedert 1886 lid van de Provinciale Staten van Utrecht, Lid van den hoofdraad en Voorzitter van den bijzon deren raad der confërentién van den H. Vlncentius a Paulo. Dr. E. Kruisinga is weder benoemd tot lid der examen-commissie voor de akte Engelsche taal. Luitenant-ingenieur G. A. Meijer, thans te Harderwijk, ia bevorderd tot kapitein bij zijn wapen. De akte van bekwaamheid voor onder- wijzere» werd alsnog behaald door mejuffrouw H. C. T. J. Morien, thans te Enkhuizen. Kolonel jhr. E. C. Boogaert, commandant van het ie regiment veld artillerie, is voor nemens. tegen i November den dienst met pensioen te verlaten. Tot Voorzitter van de R. K. bouwvereeni- ging is gekozen de heer M. van Lenttot Bestuurslid, in de plaats van den heer T. Calon, die zijn benoeming niet aannam, de heer C. van den Heuvel. In de gisteravond gehouden vergadering van het kies-college der Ned. Hervormde kerk zijn herkozen tot ouderling de heeren M. van Heioma én N. Veis lleyn en tot diaken de heeren B. van 't Eind en H. van Ommeren. Iemand, die 't weten kan, deelde ons mee, dat nog deze maand de zoo gewichtige ver gadering van Handel en Nijverheid* wordt gehouden. Hst is heden 25 jaar geleden, dat de voor- loopige overeenkomst werd aangegaan met het Rijk tot afstand ran grond voor den bouw der Infanterie-kazernes, hier. De Tweede Kamer stond 19 December 1887 zonder hoofdelgke stemming de gelden voor dien bouw toe. Het groote nummer van het nieuwe week - programma der bioscoop aan de I.angestraat is een Gaumont-film van een Kilometer lengte, voorstellend den val van Troje. Wel is hier en daar met den Franschen slag ge werkt en zijn er een paar leuke anachro nismen in. doch 't geheel doet het èn wat kleuren èn wat levendigheid betreft maar wat goed. Een aandoenlijk mooie beeldenreeks is »Waar is moedertje?*, een zeer goed ge dacht en door het kleine meisje, dat haar moeder door den dood verloor en van een nieuwe mama niets wil weten, bijzonder lief gespeeld huiselijk tafereel. Een werkelijk spannend detective-drama is »Kamer no. 31*, waarin een juweelendief op zijn beurt wordt beetgenomen door een detective, die den juwelier vervangt bij het bezorgen der preciosa in het hotel en die als chaufeur den schavuit en zijn kompane met groote zorgvuldigheid brengt naar het politie-bureau. Behalve de overige, in het programma hier achter genoemde nummers, worden twee extra's gegeven. Goed half acht maakte Van Meel uit het vliegkamp bij Soesterberg gisteravond een zeer mooie vlucht boven een deel der stad. Ter hoogte van den Hof keerde hij in een sierlijke bocht. De tweedekker, door de avondzon prach tig belicht, lokte geweldig veel bekijks. Hij was in twintig minuten uit en thuis. Bij de oefeningen, welke het ie regiment huzaren gisterochtend op de Vlasakkers hield, is een paard doodgevallen. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk tien minuten over negenen, die van de overige voertuigen op zijn laatst tien minuten over half tien zijn aangestoken. Een jo-jarig Amsterdammertje, dat een goederen waggon tot speelplaats gekozen en niet bemerkt had. dat de trein zich in bewe ging zette, maakte gisteravond tegen wil en dank een reis naar Amersfoort. Hier aangekomen, nam de politie, die reeds was verwittigd, hem in ontvangst en stelde hem met de eerste gelegenheid op transport naar zijn ouders. Zooals de tak wordt gebogen, groeit het boompje. XT it don Omtrek. Watergraaf en heemraden van het Heem raadschap »de rivier de Eem, beken en aan kleven van dien* zullen schouwen de Lun- tersche en de FHerbeek, opwaarts tot de Barneveldsche sluis, op 24 Junide Flierbeek van de Barneveldsche sluis tot de grens van Gelderland, en de Modderbeek op 27 Junu en de Moorsterbeek benevens de verbin dingswaterleiding tusschen Heiligenberger en Flierbeek op 29 Juni. Tot assistent te Hamersveld is door den Aartsbisschop van Utrecht benoemd de heer F. H, J, Stokman. Hoevelaken telde, volgens de in de »Staatscourant* van Donderdag opgenomen opgave van het centraal-hureau voor de statistiek, op 1 Januari j.l. 1081 inwoners, PREDIKBEURTEN. Zondag 9 Juni. Evang. I.utherscha kerk. Voorm. io'/2 uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10V2 ut"", prof. dr. H. Oort, uit Leiden, Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. jo uur. ds. Teerink. Avond 5*/2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 93/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5l/t uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9'/2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 4*/a uur, godsdienstoefening. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijk bezoe kers en Belangstellenden zal het Centraitl-bnreau as. DINSDAG 11 JUNI a.s. namiddags ten vier nor, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeisehende zaken wende men zich tusschentijds tot deu Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. VAN DE STADT, Zuidsingel 12. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Na het bezoek van H. M. de Koningin te Parijs. Geachte Redactie, U zult mij, die ruim 44 jaren te Parijs woont, wel een plaatsje willen gunnen in het belang van het lieve vaderland. Mijn landgenooten zullen zeker protiteeren van bovenstaand bezoek geheel Frank rijk weet nu waar Holland ligt en dat het een mooi en rijk land is en zeker zullen een massa Franschen dat land willen zien. Ik moet echter de heeren hotelhouders en restaurateurs, enz., opmerkzaam maken, dat ze veel te duur zijn en dat na een eerste bezoek geen tweede volgen zal. Ik heb vrienden hier, die verleden jaar ons land bezocht hebben, maar er niet meer zullen terugkeeren. Ze zeggen eenstemmig »Votre pays est trés beau et trés pit- toresque, mais bien trop cher*. Ik geloof met deze paar regeltjes een dienst aan mijn landgenooten bewezen te hebben. Dankzeggende voor de opneming, Hoogachtend E. ELSBACH DELSART. Rainey bij Parijs, 6 Juni 1912. bladluizen zijn er weer en kunnen heel wat vernielen. Kijk daarom alles eens na. Uw rozen kunnen ze geheel vernielen. I.aat men de kleine booswichten hun gang- gaan, dan vermenigvuldigen ze zich uiterst snel. Men moet het kwaad in het begin stuiten. Heeft men de luis in de rozen, dan neemt men eiken ochtend een gieter met water en giet die over de planten uit. Zeep sop is een goed bestrijdingsmiddel tabaks water doodt de luis. Een volgenden keer hopen we een en ander te schrijven over bladluizen. LAND- EN TUINBOUW. Vragen betreffende land- en tuinbouw, aan het Bureau van dit blad. KRUISBESSEN. Men is het zeker met ons eens als we beweren, dat de voeding grooten invloed heeft op de gezondheid. De dokters schrijven in vele gevallen een dieet voor, in. plaats van geneesmiddelen. En onder de stoffen die voor de gezondheid van veel belang zijn, rekenen we ons fruit en dan ook onze bes sen. Voor heden willen we ons bepalen tot de kruisbes. De kruisbes is een van de eerste vruchten die de natuur ons biedt. Ze bevat een vrij hoog gehalte aan phosphor, kalk, natron en ijzerstoffen, die ons lichaam noodig heeft, Het gehalte aan natuurlijke vruchtenzuren oefent een gunstigen invloed uit op de spijs vertering en de zuivering van het bloed. Het gebruik ervan prikkelt den eetlust en het sap lest den dorst. Kinderen eten gaarne kruisbessen, en als deze rijp zijn, late men ze er gerust van smullen. Nadeelige gevolgen zullen ze er niet licht van ondervinden. Weet de huismoeder de kruisbessen te bereiden, dan leveren ze met niet te versch brood een smakelijke boterham. Gewoonlijk worden de kruisbessen groen geplukt. Ze zijn dan gemakkelijk te verzen den. Engeland is de groote afnemer. Daar worden de kruisbessen verwerkt tot jam. Toch kan men zeer goed de kruisbessen laten rijp worden. Wie eenige boompjes heeft, die volgeladen zijn, kan een gedeelte groen plukken voor den inmaak en de rest aan den boom laten rijpen. Deze laatste zullen daardoor grooter en mooier worden. Over het algemeen wordt de kruisbes in de tuinen stiefmoederlijk behandeld. Velen meenen, dat de minste standplaats nog goed is voor kruisbessen, dat bemesten overbodig is en dat de plant de cultuurzorgen niet noodig heeft. Men ziet het gras er vaak in opklimmen, 't Zijn maar kruisbessenI En wat is het gevolg van die verwaar- loozing Dat de bessen klein en onooglijk blijven en de smaak veel te wenschen over, laat. En een plant, die zulke vruchten geeft, trekt niet de belangstelling, zoo redeneert men. Ten onrechte echter. Wanneer men goede struiken kiest, ze goed verzorgt en ze regelmatig mest, dan zal men zien, wat zoo'n struikje levert. Dan is de kruisbes een van onze dankbaarste gewassen. En als men dan nog bedenkt, wat we boven mededeelden omtrent de waarde der bessen, dan zal menigeen zijn struiken met een ander oog bekijken. Als goede soorten noemen we Gewone Hollandse he witte, zeer geschikt ook voor zandgrond. Deze kan gebruikt worden voor de tafel en voor inmaak. Een andere soort, die goed groeit, is de Crown Bob, een vruchtbare soort. De groote witte Engelsche vormt een grooten struik, die heel wat hes sen kan geven. WAARSCHUWING. Let op uw boomen, struiken, enz. De verbeteren. BE U BSO VERZIUHT. van 1 tot en met 8 Juni. De Amerikaansche markt gaf in de nfgft- loopen week een gunstig verloop te zien. Van den invloed van den naderenden ver kiezingsdag voor de candidaten der conven tie in November werd niets bemerkt en het schijnt wel alsof de magnaten In Wallsteet zich hebben voorgenomen, ditmaal do ver kiezingen zonder eenigen invloed op het verloop der markt te laten. Deze bevindt zich nog steeds geheel in handen van beroeps handelaars; het publiek is nog weinig of niet geïnteresseerd en door de ruimte van geld, die in Amerika blijft aanhouden, zijn de lei ders in staat om elke beweging naar omlaag tijdig te stuiten, terwijl elke gunstige factor, die zich voordoet, wordt aangewend om de koersen weer wat omhoog te schuiven. Te onzent blijft men een afwachtende houding aannemen en, in tegenstelling met hetgeen men vroeger vaak zag gebeuren, dat een rijzing in Amerika steeds gevolgd werd door verhoogden kooplust aan onze Beurs, ziet men thans, dat van elke cenigs- zins belangrijke rijzing gebruik wordt ge maakt om fonds aan het buitenland over te doen. Men kan er zich hier nog maar niet indenken, dat de verkiezingen zonder eenigen invloed op de koersen zullen plaats vinden en ook de blijken, die men nog steeds krijgt, dat in het optreden der Regeering tegen de trusts nog weinig matiging bestaat, doet ons publiek de rijzing op de fondsen markt met wantrouwend oog gadeslaan. Van dezen ijver tot vervolging is deze week weer op verschillende wijze gebleken. Niet alleen toch, dat de vervolgingen tegen de koffietrust en tegen de geldtrust weer krachtiger werden aangepakt, maar zelfs werd opnieuw een eisch lot vervolging van de oude ontbonden tabakstrust gesteld, omdat de ontbinding vroeger niet te goeder trouw zou zijn geschied en het beweerde monopolie feitelijk intact zou zijn gebleven. Op deze wijze redeneerende, zou eveneens een hernieuwde vervolging tegen de Stan dard Oil kunnen worden ingesteld, want hel valt niet te ontkennen, dat dit machtige lichaam sinds de ontbinding niet minder sterk is geworden, hetgeen ten duidelijkste blijkt uit de verhooging van haar dividenden, ter wijl, wanneer men de koersen van de waarden der verschillende Maatschappijen, waarin zij verdeeld is, te samen neemt, men op een belangrijk honger niveau komt, dan de oude aandeeleu Stahdard Oil ooit gehad hebben. Zooals gezegd, oefenden al deze factoren weinig invloed op Wallstreet zelve en had men*uitsluitend oog voor de gunstige ont wikkeling der industrie, terwijl van de afwis selende berichten omtrent de oogsten alleen de gunstige de aandacht trokken. De koer sen gaven dan ook doorloopend een gere gelde stijging te zien, waarop slechtsopden laatsten Beursdag eenige reactie volgde, in yerhand met een beslissing van hel Hoog gerechtshof, waarhij een beslissing van het Interstate Commerce Court, afwijzende <le aangevraagde verhooging van sommige tarie ven hij de spoorwegen, bevestigd werd. Een tweede factor, die tot de reactie bijdroeg, was eenige stijging van de prijzen op de graanmarkten, hetgeen men in verband bracht met de verwachting van een minder gunstig Regeeringsrapport omtrent den oogst. Toch vinden wij, de koersen vergelijkende met die der vorige week, over de geheele lijst voordeelige verschillen, voor sommige soorten tot zelfs 4 pCt. bedragende. Van STAATSFONDSEN hadden onze Nederlandsch Werkelijke Schuldsoorten een zwak verloop; zij moesten zich fractioneel koersverlies getroosten. Russen geanimeerd. INDUSTRIEELE WAARDEN' hadden in de afgeloopen week een opgewekt verloop, waarbij vooral koperwaarden de aandacht trokken. De positie van het metaal verbetert nog steeds, hetgeen ook weer in sterke mate tot uitdrukking komt in de statistiek, giste ren in Amerika gepubliceerd. Deze toch wijst, bij een slechts geringe toeneming van de productie, op een groote vermeerdering van het binnenlandsch verbruik, terwijl de export ongeveer stationair is gebleven. Een en ander had een vermindering in de zichtbare voor raden tengevolge van 16 millioen pond; de grootste vermindering in een maand sinds Januari. Zoowel Amalgamateds als American Smel ting and Refining geven dan ook flinke koers- verbeteringen te zien; voor beide soorten ongeveer 5 pCt. bedragende. Steels hadden, in navolging van de koperwaarden, eveneens een willig verloop, waartoe bijdroegen de gun stige berichten omtrent de ijzerindustrie; ook zij konden per saldo een 4-tal procenten eg are INDISCHE CULJUF WAARDEN blijven lg zonder noemenswaard in toon blijft vastmaj [lat alles van deze afdee g INDISCHE MIJAP voor Ketahoens, dij^an hoogen koers nog moesten prijs gevei I.ebong hadden een aanvankelijk tegen boden, kwam later ...Q wekelijksche productilpg een iets hooger cijü verwerkte ertsen dan het einde der week weer de overhand, weinig verandering landsche soorten lag vast, in verband met van de kopermarkt, 100 pCt. De markt voor DEELEN gaf dezen tiger verloop te zie clai Het aanstonds na d ]ï-b Vrijdag ingetreden 1 stel voortgang en de aan iopt zeer verlaagde nive do werden hervat, verlei len de markt. Aan het e Ie tendens weer iet» fl een zwakkere stenimi den, waar men eenii 'ins verband met de verw dividend. RUBBER WAAR meerdere geanimeci van gunstige prorluc Maatschappijen. TABAKKEN stil gunstig gedisponeerd, weerberichten. PROLONGATIE 1 GEBOREN Katharlna, d. van Neeltje Sijtzema. Scholastica Maria, d. nes van Munster en Wilhelmina Hildebran z. van Hendrik Anton Ilendrina Mannee, - manus van den Boog van Vliet. Augu Albert Dros en Elisab 11 Anna Maria, d. van J an Adriana Vlot. - Ha Comelis Gordijn Hermanns, z. yam^ggÉ* ~!!isaWl Ml g 'F.' dis W I - Vliel Tl tje Schut. Elisal lis Dekker en Maria z. van Rijk Marcus Jacob, z. van Ja Willempje Hut. V Arlar en Elisabeth Maria, <1. van Nico); Rosina Hendrika van lleinrinh, z. van Herm en Emma Simon. z. van Gerrit Bos c Diermcn. ONDKRTROUWE Wilhelmus Beyer llartgher Hendrik (i mina van den Berg. Francina Ruitenberg Gotje en Willemina zen. -- Jacob Willem van Winterswijk. GETROUWD: Gregorius John Maria Smink. Wil schoten en Johanna F man en Johanna Krijn en Trui Bachraeh. - Doorn en Wilhelmina OVERLEDEN: Cornelia Kouffeld, Gorardus Donk. wed», van Aaltje III s. werens, 3 rniul. Jai 'a echtgen. van Wille: Anne Emelie Gron Hendrik Heijlijgers. - 21 mnd. Aleida V Maria Wiemers, 58 Joannes Stene. - 1 ven kind. 39»sto St li Vijfde klasse Trekking var to 1 Ten kantore vandt :o Leinweher, te Amen >r zijn aan de volgem gevallen Prijs van f 200 c Prijzen 8383 8388 tot44 Zonder prijs zij» «1 8432 16467 i/7' Volgende trektójj 14 Juni 1912, Behalve de premie n laatst uitkomenden p b

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2