SA ;in li Amersfi Laatste Berichten. Advertentiën. Dien* "bovei Methc i LAMAK im italienischen Style, Schubert. La housarde, valse militaire, Ganne. Grande fantaisie sur des motifs de 1' opéra »Faust«, Gounod. Ouverture Banditenstreiche, Suppé. Triiume- rei aus der russischen Suite, Wuerst-Bikkers. La caravane, Asch. Sextuor de l'opéra »Lu- cie de Lammermoor», Donizetti. Grande fan taisie sur des motifs de l'opéra »Le trouvèref Verdi-Van Aaken. Zie nog laatste berichten. Het toelatings-examen voor den Hoofd cursus wordt gehouden van 4 tot 6 Juli. Door de Directie der Staatsspoor is be paald, dat de bekende dubbele zwarte tasch, die de A. N. W, B. aan zijn leden verstrekt en die tegen de voorzijde van het frame wordt bevestigd, tijdens het vervoer daar niet blijven mag als bagage. In de Donderdagavond gehouden leden vergadering van het plaatselijk Nutsdeparte- ment deed de waarnemend Penningmeester, de heer F. J. van Grasstek, rekening en verant woording en werden benoemd tot leden der commissie tot nazien van het geldelijk be heer de heeren T. van Daal, J. M. Sporry en C. van der Zoo dc Jong. Ook werd behandeld een subsidie-aanvraag van het Bestuur der departementale biblio theek aan het Hoofdbestuur der Maatschap pij, dat f 150 toezegde voor uitbreiding en aan vulli ng mits het departement de resteerende f 100 verstrekte. Daar het hiertoe niet bij machte is, zal men dit bedrag door vrijwil lige bijdragen trachten bijeen te krijgen. Het aantal lezers bedroeg in het verslagjaar 1911 1912 niet minder dan 457, of bijna 90 per week, terwijt ruim 9000 boekwerken werden uitgegeven. De heeren H. W. van Esveld en C. van der Zoo de Jong werden herkozen tot lid der bibliotheeks-commissie. In plaats van de heeren P. S. R. Wolter- beek en C. J. F. Prins, die op 1 Juli perio diek aftreden, en niet herkiesbaar zijn, wer den gekozen tot Bestuurslid de heeren S. J. van Duinen en G, H. Kolf. Dank werd gebracht aan den heer Wol- terbeek voor hetgeen deze als Voorzitter van het departement en als Secretaris-pen ningmeester der Fröbelschool en haar perso neel heeft gedaan en aan mevrouw Wolter- beek voor den krachtige wijze waarop zij haar echtgenoot verving, telkens als deze door drukke werkzaamheid afwezig was, Ook aan den heer Prins, die acht jaar Secretaris en het laatste jaar Onder-voorzit- tt. was, werd dank gebracht voor de zeer verdienstelijke wijze wearop hij de belangen van het departement behartigde. Ten slotte bracht de Secretaris, de heer A. F. Sutherland, verslag uit als afgevaar digde naar de Algemeene vergadering der Maatschappij, den 29 Mei te Amsterdam ge hóuden, waarbij aanleiding bestond, de wenschelijkheid te bespreken om het aantal leden van het departement te doen aanne men opdat het nut van het Nut meer tot zijn recht kan komen. Men verzoekt ons, het volgende op te nemer.. In de Donderdagavond gehouden vergade ring der R. K.-propaganda-club »dr. Schaep- manc bleek van een opgewekte actie en grooten steun ook van buiten deze politieke vereeniging staanden, zoodat ook de finan- cieele toestand gunstig is. Het ledental klom van 78 tot 85. Tot Bestuursleden werden in de plaats van de heeren F. J. Kisner, J. van Noort en W. Rosmalen gekozen de heeren W.J. Berg, C. van den Heuvel en M. van Lent. Ter sprake werd gebracht het geval, dat een lid van de R. K. kiesvereeniging en van de R. K. propaganda-club een candida- tuur voor den Gemeenteraad aanvaardde tegenover den candidaat der drie rechtsche partijen. Bedoeld lid werd, evenals door zijn kies vereeniging geschiedde, geroyeerd. verder geleid naar haar ouders te Groningen. Een zwerver, die nog 9 dagen bleek te goed te hebben, is door de politie hier aan gehouden en naar Utrecht op transport ge steld. Het Openbaar ministerie bij de Rechtbank te Utrecht eischte Donderdag twintig jaar tegen den 27-jarigen boerenarbeider te Bar- neveld, die 30 April den 82-jarigen schaap herder Cornelis van Harten vermoordde om hem te kunnen bestelen. De Rechtbank wees af een verzoek van verdediger van dezen cynischen beklaagde en het openbaar ministerie requireerde niet een onderzoek naar diens geestvermogens. Bedenk het welals men een hart laat glippen en vallen, dan breekt het meteen. T7it don Omtrek. Onder de aangrenzende wijken waarop voor brieven en briefkaarten, uit Amersfoort verzonden, het locaal-port van toepassing is, wordt op de zomer-dienstregeling van het Postkantoor Amersfoort onder andere ver meld de Liendertscheweg. Met ingang van heden heeft dit uit. De stukken, bestemd voor de woningen aan en in de nabijheid van dien weg worden voort aan besteld door het hulpkantoor Hoogland en moeten dus worden gefrankeerd met 3 en 5 cent. De hooioogst in de Eemnesserpolders be looft zeer overvloedig te worden en zal ver moedelijk reeds vóór St. Jan, 24 Juni, aan vangen. Toch geldt het hooi f70 a f80 per dammaat of 400 oude roeden. Het Bestuur der Nederlandsche Heide maatschappij verzoekt ons mede te deelen, dat ook dit jaar een gezamenlijke excursie zal worden gemaakt met de leden van den »Verein für Wiesenbau, Moor- und Heide- kulturen in Westfalen*. Deze excursie zal gehouden worden op 27 en 28 Juni a. s. Het ligt in de bedoeling, verschillende ontginningen, een cellulose-fabriek en een druipsteengrot in het Sauerland te bezich tigen. Belangstellenden, die deze excursie wen- schen mede te maken, kunnen zich om in lichtingen wenden tot de Directie der Ne derlandsche Heidemaatschappij, te Utrecht, die bereid is alle gewenschte inlichtingen te verschaffen en opgave voor deelneming gaarne vóór 18 Juni tegemoet ziet. Het blijkt nu, dat Wilhelm Voigt een nieuwe Köpenickiade heeft uitgehaald en zelf zijn doodsbericht in de wereld heeft ge zonden om zijn in ieder geval geniale streek van 16 October 1905 in herinnering te bren gen, met het doel reclame te maken voor zijn op handen zijnde tournee als kunst-glas blazer, welke hij vanuit Lauscha in Saksen weldra zal ondernemen. Onder dagteekening van 13 Juni is heden aan den Raad verzonden het concept-Werk- lieden-reglement met Memorie van toelichting der Raads-commissie. Het beslaat 32 pagina's druks en is dus heden, zelfs in uittreksel, niet te geven. Bij het heden geëindigde eind-examen van het stedelijk Gymnasium zijn geslaagd: Voor A A. M. Beumée, G. O. Donner, A. van Duyn, L. H. van Essen, D. F. Sand- brink, H. J. van Schuppen, L. C. Spijkerboer, D. Kaars Sijpesteyn en J. G. C. Zijnen. Voor BC. de Lind van Wijngaarden, M. F. L. M. de Lind van Wijngaarden en C, Peteri. Met éen candidaat voor B wordt het examen voortgezet. Afgewezen: twee. 1' ItKI )IK B E UKT KN^~~ Zondag 16 Juni. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'L uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. lol/» uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Voorm. io'/a uur, ds. A. J. van Loghutn Slaterus, uit Wageningen. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5ty» uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. A. Middelkoop, uit Nijkerk. Avond 5Y2 uur, ds. A. Middelkoop Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 98/4 uur, godsdienstoefening. Avond 574 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, ds. L. Boonen, uit St. Philipsland. Avond 5 uur godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Een minderjarig meisje, uit Amsterdam Voorm. 10 uur, godsdienstoefening, aangebracht, werd gister door de politie Avond 4>/a uur, godsdienstoefening. Op 10 Juli wordt op «Nimmerdor» weer een velddag gehouden van het Leger des heils. Luitenant-kolonel W. Palstra en brigadier J. W. de Groot zullen daar afscheid nemen van hun vrienden. De heer Palstra wordt chef-secretaris van het Leger des Heils in Duitschlandbrigadier De Groot, die gedurende de laatste zeven jaar aan het hoofd stond der Nationale kweek scholen, is benoemd tot territoriaal leider van het Leger des Heils in Ned.-Indië; zulks in de plaats van kolonel Govaars. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om vijf minuten vóór negenen, die van de overige voertuigen op zijn laatst om vijf minuten vóór half tien zijn opgestoken. Voor de rechthebbende is aan het Com missariaat va 1 politie terug te bekomen een koperen beuwie. Tegen een aantal personen is proces-ver baal opgemaakt wegens het rijden zonder licht aan rijwiel of ïandkar. Burgerljjke Stond ran Amersfoort van 6 tot 13 Juni. GEBOREN: Gerarda, d. van Gerard Prins en Rika Johanna Radersma. Gerritje Jacoba, d. van Willem Pegtol en Trientje Bijlsma. Evert, z. van Gijsbertus van den Hoek en Johanna Clasina Gerritsen. Klasinus Gijs bertus, z. van Johannes van der Pol en Sophia Margaretha van Oostveen. Wil- helmina, d. van Evert Ruizendaal en Hen driks de Roef. Hilligje Berendlna Jan- tina, d. van Harm Kreulen en Jaantje Hol- terman. Willem Frederik, z. van Johan nes Marinus Welter en Adrians van Wes- terlaak. Nicolaas Arie, z. van Jacob Hei- lijgers en Elisabeth Dam. Margaretha Jacoba, d. van Johannes Jacobus Boers en Jannetje Vonhof. Dirkje Hendrika, d. van Gerrit Nieuborg en Margrietha van Laar. Pieternella Hendrika, d. van Marinus Giljam en Geertje van de Hoef. Maria Elisabeth, d. van Friedrich Wilhelm Speek man en Geertruida Berendina van Schuppen. ONDERTROUWD: Abraham Muller en Johanna Gerarda Pothoven. Pieter van Veenschoten en Maria van de Klashorst. GETROUWD Hendrikus Beijer en Catrina Johanna Wijntjes. Berent Noordewier en Catrina Stam. OVERLEDEN Daniël Petrus Hamers, 80 jr., echtg. van Maria Catharina Lamberta van Beek. Gerrit Jan van Gelder, 87 jr., wednr. van Gonda Rachée. Een als levenloos aange geven kind. Johannes Gregorius Bootz, 7 mnd, Wilhelmus Arler, 3 dg. Bart van Loenen, 74 jr. Alberta Hendrika Sureman, 3 jr. Antonius Poort, 50 jr., wednr. van Jacoba Arler. Dierk Anton Stöver, 91 jr., wednr. van Johanna Marga retha Brouwer. Alexander Lulgjes, mnd. William Thomas Dufrenne, 48 jr., echtg. van Antonia Catharina Scbmitz, Joseph Désiré Deijs, 10 mnd. BEURSOVERZICHT. van 8 tot en met 15 Juni. De tendenz der Amerikaansche markt was in de afgeloopen week, in tegenstelling met de daaraan voorafgaande, min of meer zwak ïoemen, terwijl de laatste Beursdag zelfs bepaald flauw aanzien had. In de eerste plaats moet voor de zwakke stemming aan sprakelijk worden gesteld het officieele oogst- verslag, hetwelk voor de wintertarwe een vermindering in het standcijfer per 1 Juni (74-3) vergeleken met dat per Mei (79.6) opgaf. Wel was het standcijfer der zomerge wassen zeer gunstig, maar aangezien bet nog te vroeg is om uit deze cijfers eetiige conclusie te trekken, maakte het betrekkelijk ongunstige cijfer voor den stand der winter tarwe meer indruk dan de gunstige cijfers der zomergewassen. Ook de orderstaat van de Steeitfust, welke staat gelijktijdig met het oogstbericht werd gepubliceerd, viel eenigszins tegen. Men had gerekend op een vermeerdering der uitstaande orders met 100 000 ton, ter wijl die slechts ruim 80 000 ton bedroeg, Bij de beschouwing van deze cijfers werd wel een beetje over het hoofd gezien, dat een vermeerdering der orders zooals in de maand April, niet elke maand kan worden verwacht en dat het tegenwoordig bedrag der uitst'aande orders zoodanig is, dat voor gebrek aan werk bij de trust de eerste zes maanden geen vrees behoeft te worden ge koesterd. Voor de zwakkere tendenz was echter ook voor een groot gedeelte aansprakelijk de ontstemming die te New-York aanvan kelijk gewekt werd door het optreden der Regeering inzake de vervolging der money- trust. Het verluidde, dat verschillende direc teuren van groote geldinstituten o. a. de beheerders van het Clearing-house, door de Regeering zouden worden gedagvaard en dat voor het geval deze niet voor de Com missie van onderzoek zouden willen ver schijnen, een noodwet zou worden voor gesteld om hen daartoe te dwingen. Een en ander bracht nogal ongerustheid teweeg, hoewel hoogstwaarschijnlijk een zoodanige noodwet toch niet vóór de verdaging van het Congres zou zijn tot stand gekomen. Intusschen kwam op den laatsten Beursdag plotseling het bericht, dat het onderzoek tegen de money-trust gestaakt en voor on- bepaalden tijd uitgesteld zou zijn. Blijkbaar dus is de Regeering niet van plan, door een al te fel optreden, zich de groote finan- cieele lichamen tot vijanden te maken. Er was ook een bericht, dat niet geheel zonder invloed bleef, dat een onderzoek zou worden Ingesteld naar de manipulaties die den laatsten tijd in Can-shares hebben plaats gevonden. Door wien dit onderzoek zou worden ingesteld, werd er echter niet bij vermeld. Al deze factoren weerhielden het publiek, zich bij de markt te interesseeren, zoodat de transacties uitsluitend bepaald waren tot die der daghandelaars, hetgeen trouwens ook wel bleek uit de geringe omzetten. De Republikelntche conventie, thans te Chicago bijeen, iiad deze week te beslissen over vele mandaten, van welke het twijfel achtig was of zij van Taft dan wel van Roosevelt waren; zij heeft tot nu toe een zeer groot gedeelte aan Taft toegewezen hetgeen scherpe en soms ook onhebbelijke critiek van Roosevelt's aanhangers heeft uitgelokt. De kansen van Taft zijn dus weer sterk stijgende, waaruit echter nog volstrekt niet de conclusie mag worden getrokken, dat Taft ook inderdaad de candidaat der Republikeinsche partij zal worden. Want zoowel de vrienden van Taft als die van Roosevelt zullen het uiterste doen om hun man te doen zegevieren. Mocht aanvankelijk de politiek weinig invloed op het koers-niveau hebben, op den laatsten Beursdag deed zij zich plotseling gevoelig gelden en gaf aanleiding tot een koersreactie, waartegen zelfs het hierboven bedoelde bericht inzake het opheffen van het onderzoek tegen de geldjtrust niets ten goede vermocht. De verkiezingsstrijd heeft thans haar hoogtepunt bereikt, de gebeur tenissen te Chicago brengen natuurlijker wijze het publiek in zenuwachtige spanning en het mocht den baissiers dan ook gelukken, hiervan met goed gevolg gebruik te maken. De markt sluit in flauwe stemming. Vergeleken met de vorige week vinden wij nadeelige koersverschillen tot 3 pCt., grootendeels op den laatsten Beursdag tot stand gekomen. STAATSFONDSEN. De binnenlandsche soorten waren prijshoudendslechts de 3 pCts leening toont fractioneel koersverlies. Russen weinig veranderd bij geringen handel, het geen ook van de andere buitenlandsche waarden kan worden gezegd. INDUSTRIEELE WAARDEN. Steel- shapes, aanvankelijk weinig beïnvloed door de publicatie van den orderstaat, blijven ten gevolge van de algemeene depressie op den laatsten Beursdag per saldo 2 jpCt, lager, Ook Am. Smelting flauw, op het bericht van stakingsonlusten in New-Yersey en eenige procenten lager sluitend, welk laatste eveneens geldt voor Amalgamated Copper- shares. INDISCHE CULTUUR- en CREDIET- WAARDEN lagen vast. Preanger Regent schappen onderscheidden zich door een koers- verheffing van 1 o pCt., terwijl de meeste ove rige soorten kleine voordeelige verschillen aanwijzen. Van MIJNWAARDEN blijven Redjangs, na eenige koersschommeling, per saldo 6 pCt. hooger. Ketahoens weder ongeanjmeerd ep verder afbrokkelend. Qreat Cobars 3 pCt. lager, vergeleken bjj de vorige week- De stemming in de afdeeling dor PETRO LEUMWAARDEN was wisselend, Onder den invloed van een zeer vaste tendenz voor Shells te Bonden, scheen het aanvankelijk, dat ook Koninklijke niet onbelangrijk zouden monteeren, doch tengevolge van vrij veel aanbod bleef de koers hangen. Koninklijke zoowel als Geconsolideerde blijven per saldo ongeveer 5 pCt. hooger. Overigens weinig verandering van beteekenis. Alleen is de noteering voor Shells aan onze Beurs in ver band met de rijzing te Londen 20 pCt, hooger. RUBBER WA ARDEN ook deze week nogal geanimeerd, hoewel de handel beperkt was, Amsterdam-Balata monteerden zelfs bijna 10 pCt. Overigens meerendeels kleinere koerswinst. TABAKSWAARDEN lagen zwak en ongeanimeerd voor de meeste soorten. PROLONGATIE sluit op 38/4 pCt. M. V. L, pr Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 13 en 14 Juni 1912. (1100 loten). Ten kantore van de" collecteur A, C. R. O. Leinweber, te Amersfoort (Breedestra^t 22) zijn de volgende nummers zonder prijs uit getrokken 8381 8416 8420 8433 10225 ">301 en 16454. HULPBANK TE AMKR8F00RT. Tot het geven van gelden ter leen, zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 17 JUNI aanstaande 's namid dags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Het EERSTE TOELATINGS-EXAMEN is bepaald op Maaudsg en Diusdag 8 en 9 Juli des voorm. te 8.30. Aangiften worden ingewacht rijor 1 Jsll bij den Rector J. H. MOLL. AMEU WISSEL- en EP? (Mr. 8.0. VAN WEI,i) j; Kortegracht 11. Telegramndreii: Assurantiën Credieten. Coupons. Vrlic Deposito's. Wj 3 Effecten. Verhuurt lokette ii speciaal gebouwde volgens tarief, op te zijnen kantore. In< e Zoo spoedig tik j flinke DIENSTBOll kunnende koken en g. v., niet te jong. Br. fr. letter Q MESTEIJN, Iïilvers Een net ingericht met afzonderlijken stand te h u ij r. prijs billgk. Te bevragen Banj TE HUUR AAi dan niet gemeubileerc KAli 't liefst aan een juft'roi Brieven onder lettel der Amersfoortsche C ui Het OUD »oor BrandsTi levert prima I.im Juni-Juli afmeting Juni-Juli Zeer goedkoop waggon. Deze anthraciet meting, geeft gee v bakt niet en laat asch na. Deze noteering reerend, en de lagt,., ciet vindt zich hiet L concurrentie, terw e dezer anthraciet qualiteit is. Doet thans uw v Bestelt dus zoo N.B. Steeds in v< aa gische anthr; t soorten Bran turn zeergoe op Aanbevelend, I ja IV I.ieV' p Kassiei (Cummanditair Yi AMERSFOfl Muurbuizeu 15, (naast Telefoon 4 Openen Cl IJ handelaren al» a verhuren in huun v< BRAND- en INBRA VI Kortegrajj Safe-loketten in ven le de-inbond en andere

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2