Donderdag 20 Juni 1912. No. 8122 61e Jaargang. kosteloos. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff' HOOFDREDACTEUR F. J. FREDERIK9. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentién 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieêle- en onteigen ings- advertentiön per regel 15 cent Reclames «—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU; XORTZGR4CBT B. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 Juli doet in-' schrijven als abound, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVING K N brengen ter openbare kennis, dat het proces verbaal van de zitting van het hoofd-slerabureau van den uitslag der op 18 Juni 1912 gehouden stemming voor de verkiezing van éen lid van den Gemeenteraad van Amersfoort, in het kies district IH, in afschrift is aangeplakt en ter Hecretarie der Gemeente voor een ieder Ier in zage is nedergelegd. Amersfoort, 19 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I)e Burgemeester, WUYTrKRS. l)e Secretaris, J. K. H. i»i5 BEAUFORT. loco-Secr. HERSTEMMING. De Burgemeester der Gemeente Amersloort brengt ter openbare kennis, dat de herstem ming, ter vervulling van éen plaats in den Ge meenteraad van Amersfoort in het kiesdistrict III zal plaats hebben op Vrijdag den 28en Juni 1912, van des voormiddags acht tot des na middags vijf uur. Gandidaten zijn: ACHTERBERG IT, P. van K LEBER, W. Verder worden de ingezetenen herinnerd aan den inhoud van artikel 121 Wetboek van Straf recht, luidende: Hij, die, opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste éen juar. Amersfoort, 19 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd. WUYTIERS. KIESRECHT. I)e Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt, met het oog op de aanstaande herstem ming ter verkiezing van éen lid van den Ge meenteraad van Amersfoort, aan belanghebben den in herinnering het bepaalde bij de artikelen 57, 5S en 154 der Kieswet, luidende: Art. 57. Personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waar bij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zyn, zijn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplichtte zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddag8 en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Art. 58. Personen en bestuurders, in het voorgaand artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk- piantsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeids- lokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan éenarbeids- lokaal, gedurende twee werkdagen vóór ep op den tot stemming bepaalden tijd op eene zicht bare wijze is opgehangen eene- door hen of van hunnentwege onderteekende lijai, de uren in het voorgaand artikel* bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk, Art. 15'1. Overtreding van de artt. 57 od 58 dezer wet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van t^n hoogste vijf en twintig gulden. Bovenbedoelde algemeene maatregel van be stuur, welke is vastgesteld bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) luidt als volgt: Art. 1. Vrijstelling wordt verleend aan dein art. 57 der Kieswet bedoelde personen en be stuurders van bijzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van bü hen in-dienst betrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der Btemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijd stippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de Gemeente, op welker Kie zerslijst zij voorkomen. Art. 2. Vrijstelling, als omschreven in het voorgaand artikel, wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personon, alsmede aan personen en bestuurden van bij zondere instellingen en ondernemingen ten aan zien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Amersfoi loort, 20 Juni 1912. De Burgemeester voornoei WUYTIERS. KQSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op artikel 18 der Wet van 4 Decem ber 1872 (Staatsblad No. 134); brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze in- wordt wordt gegeven op den eersten en den tweeden Maandag van de maand Juli, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit van het voormalig school gebouw wijk A. Koestraat no. 9. Gedaan te Amersfoort, den 18 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STKNFERT KROESE. De langste dag! Plotseling' is hij gekomen, de zomer. Op- eens gister, na de reeks van laat-herfstdagen, die wel eindeloos scheen, al zeide <'.e kalen der dat het Mei was en we zeifs reeds Juni moesten schrijven; opeens was er gister zomerwarmte, de eerste dag van het schoon ste jaargetijde. Maar óok, morgen reeds de langste dag en we zullen dus al aanstonds terug gaan naar het koude jaargetijde. Wie weet hoe snel. Wisten niet^ïeeds de Ouden, dat »de tijd vliegt» toen ze onder hun zandloopers plaat sten *hora ruit». Maar toch mag de lachende aarde, zich badend in 't kostlijk zonlicht, blijdschap bren gen in ons hart, wegvagend alle sombere gedachten aan kliemerig klimaat en mist en winterkoude. Blijdschap, groote blijdschap, omdat wc ons verheugen in het volle, heer lijke zonnelicht, omdat we ons kunnen koes teren zoo lang mogelijk in de goudene stralen der dagvorstin. >Zie hoe het vriendelijke zonlicht Schittert op weide en op woud Zie, hoe zich velden en heide Baden in sVoomen van goud Lietlijke zonne, zoo helder, als rein Diep in mijn hart dringt uw heerlijke schijn, En uit een dankbaar gemoed Breng ik u vroolijk mijn groet». Ja, nu leeft in' ieder een drang om te ge nieten van dat heerlijke licht. Vroeg, zeer vroeg, even vóór half vier verrijst morgen de vuurbol statig, maar zeker boven de lichtende kimme. Reeds een uur te voren wordt de naderende dag aangekondigd door de vogelen des velds, die bijna niet slapen, 's Avonds eerst laat, heel laat, staken ze hun lieflijke zangen, en nauwelijks komt het eerste morgenkrieken, of ze ontwaken uit hun korten zomerslaap, om blij te jubelen hun lied van grooten dank. In statige vlucht stijgt de leeuwrik op van zijn nestje om, al klimmende, te stijgen naar ijle luchten. Steeds hooger klimt hij, hoog boven de groene weiden, als wil hij zich onttrekken aan de aarde en een bezoek brengen aan hoogere gewesten. En steeds luider jubelt uit volle borst zijn helder lied, den Schepper ter eere. En ook in de weide ontwaakt weer het leven en weide en sloot en plas zij alle vormen het beeld van opgewekt, blij leven. De yischjes spartelen in 't frissehe nat, en de eendjes plassen en ploeteren in 't water en kleppen met hun vlerkjes om te zien, of ze 't vliegen nog niet verleerd zijn. 't Blinkende zonnelicht, 't Wieglende gras, 't Fluisterende waterriet, 't Vischje in den plas: Zwellende bloesemknop, Klaar-blauwe lucht, 't Eendje, dat tuimelend 't Water in vlucht. 't Jubelende vogelkoor, Suizende wind. Takken en twijgen, zoo Heerlijk getint, 't Effen stil watervlak Zonder éen plooi. Luid roept mijn harte uit: »God wat is 't mooi Ja, alles zoekt de zijde van 't licht Mensch, dier en plant. Vroeg, heel vroeg trekt ook reeds de landman naar den akker, waar hem de arbeid, die hij den vorigen avond zeer laat heeft neergelegd, weder wacht. Zomer tijd, drukke tijd voor den landman. Maar tevens een dankbare tijd, nu hij de kroon ziet op het werk zijner handen. En met moed en opgewektheid stapt hij voor dag en dauw reeds henen naar zijn werk, om met frissc'nen moed zijn gereedschap te hanteeren. Schoone, heerlijke tijd voor wie oogen heeft om te zien de groote werken der Schepping. Hooger -- steeds hooger en schooner stijgt de Koningin van den dag en jaagt de enkele wolkjes, die nog bedekten het azbur van den hemel, voor zich op de vlucht. Hooger, steeds hooger, tot zij het hoogtepunt bereikt, en alles in vollen gloed en heerlijke schoon heid praalt. Dan juicht de schepping. Alom leven en bedrijvigheid. In volle majesteit giet de goudene zonne haar heldere stralen uit over de jublende aarde. De langste dag 't Is of de volle, zachtgouden zonnebol t ons wil toeroepenMensch, zoek de zon in uw leven. Keer u naar de lichtzijde van uw bestaan. Richt uw oogen niet naar 't don ker op deze aarde. Wees opgewekt, wees blij en gelukkig, en wees tevreden. Zoek de zonzijde uws levens. Ja, daarvan moest ieder zich bewust zijn. Want hoeveel angsten en smarten er zijn in ons dikwijls moeilijk bestaan, toch zijn er in ieder men- schenleven oogenblikken, vaak tijden, ja gansche perioden, van groote blijdschap. En die gelukkige tijden des levens moeten we naarstig vergaren tot éen groote schat, die ons kracht schenkt om moedig den strijd om 't bestaan te trotseeren. Zoek de zonzijdeDat roept de langste dag toe óok aan de zwakken en kranken die wederom herademen, nu het heerlijke getijde daar -is, nu geen Noordewinden hen opsluiten tusschen de enge muren van hyn ziekenvertrek. Neen nu niet gesloten deuren en vensters maar open alhetgeeu u scheidt van de heerlijke lucht met haar trillende stralen en kostelijke geuren. En met volle teugen wordt die heerlijke zuivere lucht ingeademd door de kranken naar lichaam, die weder sneller hun bloed voelen stroomen en zich verheugen in beter gezondheidstoestand. Leven, ja nieuw leven voelen ze in zich, nu die genezende lucht stroom hun borst verruimt. Zoek de zonzijde. Ja, ook aan ons allen geeft dit opwekkende zonlicht kracht in den strijd om met opgewektheid en moed te verrichten de taak, ons hier opgelegd. Met kracht worden we bezield als daar 's morgens die gouden stralen ons roepen tot den arbeid. O, schoon, o heerlijk zonnelichte Gij zet ons hart in gloed Gij heft ons op, gij geeft ons kracht, Gij sterkt in ons den moed Oschoon, o heerlijk zonnelicht, Dat leven wekt en voedt, Hoe wordt gij "eiken nieuwen dag, Met dankbaarheid begroet Ja, dankbaarheid moet er zijn in ons hart, en moed tot het werk. Komaan dan, ten arbeid Da. A. E. F. Junod, Evang. Lutherach predikant te 's-Gravenhage, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan bij de god» dienstoefening in de Luthersche kerk hier. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het Raadsbesluit van 30 April tot aankoop der terreinen, gelegen op de grens van Amersfoort en Leusden, van de heeren 11. van Manen en E. J. Ruitenberg. Hier circuleert het volgende iflres aan H. M. de Koningin Geven eerbiedig te kennen de ondergeteekenden, allen inwoner» der Gemeente Amersfoort van de meest uiteen- loopende godsdienstige en staatkundige rich tingen dat het ambt van Burgemeester hunner Gemeente vacant is dat, behoudens het in de slot-alinea van art. 61 der Gemeentewet bepaalde, dit arti kel zegt, dat niemand tot Burgemeester benoembaar is, dan die ingezetene* is der Gemeente dat het ondergeteekenden ten zeerste zou verheugen als het Uwe Majesteit zou xvillen behagen, tot Burgemeester der Gemeente Amersfoort te benoemen Willem Hermanus Eduard Vrijdag, geb. 13 Januari 1874 te Zwolle, ie luitenant-adjudant bij de ze af- deeling van het ie regiment veld-artilIerie; dat genoemde heer W. H. E. Vrijdag is sedert 1 o jaar ingezetene dezer Gemeente dat hij islid der plaatselijke Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs Voorzitter van Regenten van het Burger Weeshuis; Voorzitter van de Vereeniging Het Groene Kruis»; bestuurslid van het comité Amersfoort en omstreken van „Het Roode Kruis"; Bestuurslid van het kapittel van St. Joris; Voorzitter van den Doopsge zinden kring; Vice-president van de afd. Amersfoort der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose; Voorzitter van het Bestuur der Openbare leeszaalVoorzitter van de Vereeniging tot bevordering van het Vreem delingen verkeer dat hieruit blijkt zoowel, dat de heer Vrij dag veel belang stelt in het algemeen welzijn onzer Gemeente, als dat'hij bij de ingezetenen een geziene persoonlijkheid is dat de financieele positie, waarin de heer Vrijdag verkeert, zijn onafhankelijkheid waarborgt. Redenen waarom zij Uwe Majesteit eer biedig verzoeken, tot Burgemeester der Ge meente Amersfoort te benoemen W. H. E. Vrijdag. De eerste handteekeningen zijn die van de drie Wethouders en van Raadsleden. Het adres ligt van morgenochtend 9 tot Zaterdagmiddag 2 uur ter teekening in Valk- hofFs boekhandel. Bij de Dinsdag in het 8e kiesdistrict go- houden stemming tor voorziening fh de vacature, in den Gemeenteraad ontstaan door het bedanken door den hoer W. Salomons, zijn van de 879 kiesgerechtig den opgekomen 057. Bianco en van onwaarde 21 Volstrekte meerderheid819 Uitgebracht werden op de heeren I». van ACHTERBERGH .276 J. C. HAGELEN03 W. KLKBKR202 A. A. VAN OOIJEN36 Zoodat op 28 Juni herstemming moet

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1