Zaterdag 22 Juni 1912. No. 8123. 61e Jaargang. kosteloos. Uitgave van (le Naainloozo Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFDREDACTEUR F. J. FEEDEHIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentien i—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels /T.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evei als afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTZGBACHT 9. Postbus 9. Telefoon Wie zich met ingang van 1 Juli doet in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. De burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de ltuad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den '2'> Juni aanstaande, des namiddags te balt' twee ure. Amersfoort, 2<l Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, VVUVTfURS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort brengen ter 8lgemeene kennis, dal zij voor nemens zijn, aan den Baad voor te stellen aan den openbaren die 1st te onttrekken een strook grond ter grootte van ongeveer 17',M'., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie K no. 51ö2. Enne teekening betredende genoemde strook ligt ter inzage op de Gemeente-secretarie, kamer no. 8. Zij, die tegen de onttrekking bezwaren wen- scbon in te brengen, worden uitgenoodigd die vóór 2"> Juni a.s., «les namiddags 1 uur, schrif telijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. Amersfoort, 21 Juni 1912. Burgemeester en Wethoudeis voornoemd, De burgemeester, Wl> YTHCKtf. De Secretaris, J. K. II. i>K BEAUFORT, Joco-Secr. De burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat volgens mede- deeling van den Minister van Oorlog op 25 Juni a.s. enne schietoefening zal worden gehouden van het lort Hoek van Holland. lïr zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (G c. M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag benoorden en een bezuiden bet zeegat, tot op 3100 M. van het fort. Op den dag waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die drie uur vóór liet begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, 22 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. Het Werklieden-reglement. Van half negen tot half elf besprak de heer N. van Hin-te, uit Rotterdam, Se cretaris van het Hoofdbestuur van den Ned. Hond van Gemeente-werklieden, gisteravond in de groote zaal der sociëteit >Vereeniging« het concept werklieden-reglement voor deze Gemeente, dat aanstaanden Dinsdag op de agenda staat van den Raad. Spreker zeidc, dat het voor de hand ligt, dat allen, wien het aangaat, met zeer groote belangstelling ervan kennis namen zoodra het publiek bekend werd. Bijna gelijktijdig zeide de »Eemlander* reeds bij voorbaat er van, dat het een uit stekend stuk werk is, maar tevens schreef dat blad, om alle critiek verdacht temaken, dat de werklieden er wel tevreden mee zou den zijn als er maar geen raddraaiers en opruiers kwamen om hen ontevreden te maken. Dit is een hoogst atkeuringswaardige houding, want het is de plicht van de Hoofd besturen der vverklieden-vereenigingen er voor te zorgen, dat, waar een reglement zal worden vastgesteld, dat vijf jaren van kracht blijft, de arbeidsvoorwaarden zoo goed mogelijk te doen zijn. Het is hun plicht de wenschen en verlangens der werklieden kenbaar te maken en van dien plicht laten ze zich niet weerhouden zelfs niet door ver dachtmaking. Wil dat nu zeggen, dat het ontwerp ab soluut geen waardeering verdient, dat er geen draad goed aan is? Integendeelhulde moet gebracht voor het vele goede, dat in dit ontwerp wordt voorgesteld en gehoopt moet worden, dat dit goede behouden blijft: zoo bijv. dat onder de straibepalingen niet zijn opgenomen boeten en dat zelfs bij schor sing het loon niet wordt ingehouden. Doch sommige bepalingen kunnen onze instemming niet wegdragen. De commissie, die het ontwerp samenstelde, heeft de zaak zoo aardig ingezet. Toen zij pas aan den arbeid ging, hoorde zij Hoofd bestuurders en werklieden een zeer breed standpunt, dat ten gevolge had zeer vrucht bare beraadslagingen, waarvoor wij een woord van dank brachten, terwijl de commissie waardeerend sprak over onze immer zake- lgke opmerkingen. Toen werd dus gevoeld het nut om de organisatie te erkennen. De inmiddels ge- wijzigde commissie echter zegtwij willen niets te doen hebben met de organisatie. Volgens art. 1 geeft de betrokken com missie van bijstand advies; de organisatie mag echter niet een woordje meespreken, zelfs niet waar het geldt de bijzondere din gen van een der Gemeente-bedrijven, hetgeen bijna overal elders wel geschiedt. Drie artikelen, 1. 11 en 44. doen dit ne- geeren der organisatie vooral op den voor grond treden al wordt in de toelichting op art. 44 gezegd, dat er geen bezwaar is, dat de werklieden een en ander bespreken in hun organisatie. In het belang van de werklieden, maar óok van de Gemeente is het wel zeer te be treuren, dat de organisatie geen medezeg genschap heeft, gelijk bijv. te Delft, waar geen enkele wijziging, zelfs niet in de tech niek, mag aangebracht zonder dat de orga nisatie is gehoord. Indien men de gelegen heid wil scheppen om niet te weten te ko men wat er onder de werklieden leeft, dan bepale men, dat de organisaties niet moeten worden gehoord. liet is genoeg bekend, dat geen werk man in staat is, te spreken de zenuwen zijn hem de baas. Welnu, de organisatie kan wel spreken en de belangen voordragen, nadat deze door de kroes zijn gegaan. Dan, doch ook dan alleen, zullen de bedrijfsdirec teuren vernemen hetgeen er gaande is of gewenschst wordt; dan, maar ook dan alleen, zal het bedrijf er wel bij varen. De werk lieden, die geen pleitbezorgers hebben, gaan mokken. De commissie, die het ontwerp maakte, heeft dit begrepen, want omtrent het scheids gerecht stelde zij voor, een verdediger toe te laten. En het moet tóch komen tot de erkenning der organisaties, want de organisatie van den arbeid grijpt steeds verder om zich heen en zal zich ook hier zóo uitbreiden, dat de vakvereenigingen moeten worden erkend. Art. 2 bepaalt, dat de Raad zal beslissen wie als werklieden worden beschouwd. Er moest staan alle werklieden vallen onder dit reglement, behalve de bij Raadsbesluit uitgeslotenen. Art. 3 noemt de feestdagen. Daarbij moest gevoegd1 Mei. Dan zal Amersfoort niet langer achterstaan bij Brussel. Art. 6 zegt, dat Lager onderwijs moet zijn genoten. Hier behoort te staan voldoend Lager onderwijs. Art. 3 bepaalt, dat men niet langer dan 2 jaar werkman op proef mag zijn. Beter warena éen jaar wordt men vast werkman, .tenzij bijzondere redenen de aanstelling niet wettigen. De bewijslast komt dan op de bedrijfs-directeuren, terwijl thans de gelegen heid is opengesteld om iemand met een wat blozende kleur of ietwat rechte ruggegTaat weg te werken. Art. 8d schrijft voor een tweede genees kundig onderzoek, dat de toelichting nog wel zeer aanprijst. Zou de werkman, die in Gemeentedienst een breuk kreeg of die, als stoker, kou vatte, er werkelijk zoo veel belang in stellen, te vernemen dat hij codille is De commissie zag over 't hoofd, dat éen keuring voldoende is en dat de Gemeente de risico moet nemen voor in haar dienst ontstane gebreken. Die eerste keuring moet er zijn opdat de Gemeente gewaarborgd zij, gezonde menschen in haar dienst te nemen. Art. 10 bepaalt eigenlijk, dat losse werk lieden niet vallen onder het reglement. Als er nu eens een groot werk wordt uitgevoerd, krijgen dan de losse werklieden geen zieken geld, geen verlof. Tal van Gemeenten geven wel ziekengeld en verlof als een los werk man vier of acht weken in dienst is geweest en zij doen daardoor niet meer dan de Wet op het arbeids-contract oplegt aan eiken particulieren werkgever. Hoofdstuk III regelt de algemeene plichten en de rechten. Van de zijde der organisatie zal nooit éen poging worden gedaan om een werkman af te houden van zijn plicht; in tegendeel eischt zij van hem, steeds zoo cor rect mogelijk zijn plicht te doen, óok bij buitengewoon werk, opdat de burgerij zoo goed mogelijk worde bediend. Wie steeds volkomen zijn plicht doet, komt ook nooit in de zwakke positie van hem van wien al eens iets door de vingers is gezien en die daar om moet zwijgen. Wie zijn plicht tot het uiterste doet, is ook gerechtigd om op te komen voor zijn rechten. Art. 13 is met recht een ongeluks-artikel. De commissie zelf erkende in haar toelich ting. dat hier een verfoeilijke daad wordt geëischt. Maar waarom dan voor te schrij ven, dat bij werkstaking een werkman kan worden bevolen werk te verrichten in een anderen tak van dienst? Te erger is dit met voeten treden van het solidariteits-gevoel, waar in de toelichting van art. 24 daarop juist wordt gespeculeerd. Ook niet-werklieden hebben hun solidari teits-gevoel getuige het het overbekende feit, dat niemand solliciteerde naar de open gevallen betrekking van Directeur der Ge meentebedrijven, te Amsterdam, zelfs niet toen het salaris aanzienlijk was verhoogd, dan nadat het Gemeentebestuur bakzeil had gehaald. Enschede en zelfs het zwarte* Maastricht hebben deze inderdaad verfoeilijke* bepa ling niet (in beide art. 17) en het is ook in het belang der Gemeente, dat zij uit het ontwerp worde gelichtgetuige het gebeurde te Kiel, waar, nu 2 jaar geleden, alle Ge meente-bedrijven werden stop gezet omdat alle 580 Gemeente-werklieden weigerden den arbeid te verrichten van de 25 Ge meente-voerlieden, die tot staking waren gedreven door het Gemeentebestuur, dat hun zeer billijke verzoeken jaren achtereen niet wilde aanhooren. Art.* 16 is goed, mits de loonen zóo wor den gemaakt, dat de werklieden behoorlijk kunnen rondkomen zonder bijverdienste. Art. 18 bepaalt den werktijd op 11 uur per dag, 66 per week en gemiddeld 60 per jaar. Maar overal elders worden de werk tijden ingekrompenHilversum heeft 54 uur, Amsterdam den 9 uurs-dag (per jaar gerekend), Den Haag 58 uur, Zaandam sinds jaren 58 uur. Ook hier ware 54 uur beter, óok in het voordeel van de Gemeente denk om het ziekencijfer. Art. 20 geeft voor het 3-ploegenstelsel 10 dagen, voor alle overigen 6 dagen ver lof. Beter ware 14 dagen, hetgeen waarlijk lijk niet overdreven is. Tal van Gemeente ambtenaren, misschien ook wel leden van de commissie, plegen een langer verlof te hebben. Vroeger had een werkman geen verlof, doch nu hij er den smaak van heeft beet gekregen, waardeert hij dat zeer. Art. 21 detailleert het bijzonder verlof. Nog éen geval moest hieraan worden toe gevoegd, nl. verlof ter bijwoning van gres of meeting. Ten zeerste wordt gewaardeerd, dat B. en W. thans 3 dagen verlof met behoud van loon toestonden voor het bijwonen van een congres, al is deze beschikking slechts voor éen keer. Welnu, laat de Raad dit goede voorbeeld volgen en dit verlof voorgoed vastleggen 't gaat in éen moeite door. Art. 22 bepaalt, dat den militieplichtige loon wordt ingehouden. Dat is jammer, want het huishouden gaat door en kost evenveel al is er éen eter minder. Verschillende Ge meenten keeren dan ook het volle loon uit, evenals als aan hun onderwijzers. Art. 23 zegt, dat de loonregelingen voor iederen tak van dienst worden vastgesteld bij Raadsbesluit. Het reglement regelt de dienstverhouding der werklieden en wel een zeer integreerend deel daarvan is het loon. Waarom dit dan niet daarin vastgelegd. Wilde de commissie dan geen minima en maxima voorstellen, verwacht had toch mo gen worden, dat zij zou hebben aangedrongen op een minimum-loon met periodieke ver hoogingen. Het is alsof zij de debatten over het loon heeft willen ontgaandoch daarmee zette zij de quaestie der periodieke verhoo gingen, die toch reeds bij alle takken van dienst bestaan, weer op zeer losse schroeven En dit, terwijl in tal van plaatsen in ons land de loonen en de verhoogingen juist zijn vast genageld in het werklieden-reglement. Gewenscht ware een minimum-loon van f 11 met periodieke verhooging van 50 cent per jaar of 60 of 70 cent om de twee jaar. Art. 24 bepaalt, dat voor nachtarbeid 50 pCt. extra wordt gegeven. Beter ware 100 pCt.het huishouden heeft extra-uitgaven voor vuur en licht, brood en koffie. En stellig moeten gewijzigd de laatste twee alinea's van art. 24. Art. 27 lijkt vrij mild; doch de toelichting Als de pensioenregeling voor weduwen en weezen er is, kan worden terug gekrabbeld. Dat Amersfoort het goede voorbeeld volge van Amsterdam en Zaandam. Art. 28 zegt, dat bij ziekte het loon kan worden uitbetaaldde toelichting maakt het er niet beter op. Wel zit niet de geslachte voor, het loon niet uit te betalen; doch waar toe dan ook dit op zóo losse schroeven gezet Het reglement geldt vijf jaar en een ander college van B. en W. kan hierin vergadering brengen. Beter ware, dat er stond; zal. Het kost ook niet veel. Als een werk man 52 weken ziek is, dan is hij tóch al op 't randje. Tal van Gemeenten stellen dan ook geen termijn. In art. 30a zijn de woorden roekeloosheid, drankmisbruik en wangedrag zoo vaag. Was de stoker roekeloos die, sterk bezweet, een kou vatte en longontsteking kreeg Maakte de reiniger zich schuldig aan drankmisbruik toen hij, bij het verlaten van een café, waar hij, als onthouder, een alcoholvrijen drank had gebruikt, juist tegen een superieur opliep Wat is wangedrag, niet in het oog van een enkele, doch in dat van allen? Bij art. 30 d en e kan het geval zich voordoen, dat de huisarts het niet eens is met den Gemeente-arts. Dit is te Rotterdam gebeurd, waar de man, die het werk her vatte, dood bleef. De huisarts was tevens Gemeenteraadslid, dus wel iemand die de belangen der Gemeente voorstond. Gewenscht ware een medische commissie, die de beslis sing heeft. Art. 33 sub 5 en 7 zijn weer zoo vaag. Art. 34 d is al hoogst onsympathiek, om dat dit is een tergende straf, die elke week terugkeert en elke week oneenigheid geeft in het gezin; dat wordt op den duur on houdbaar voor den delinquent. Beter is, van c over te gaan naar e. Art. 37 kan wegens tijdsgebrek niet in zijn geheel worden besproken. Niet goed is, dat hier een poging wordt gedaan om de getrapte verkiezing in te voeren. De werklieden stellen candidate», doch de Raad benoemt daaruit de leden van het scheidsgerecht. Dit kan aanleiding geven tot zeer groot wantrouwen. Het bleek nu twee jaar geleden te Arnhem, waar Hermans, die verreweg de meeste stemmen had, niet werd gekozen door den Raad. Door de getrapte verkiezing wordt veelal de minst

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1