Donderdag 1) Juli 1912. No. 8131. 61e Jaargang. Op reis. COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. FH2SZHZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per postƒ1.15. Advertentien 1— 6'regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTZGBACBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan <vel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met dfiidaly ka opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zeilde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. De Gedeputeerde Hiaten van de Provincie Utrecht, Gelet op artikel 162 der Provinciale wet, Brengen ter kennia van belanghebbenden, dat het uitvoerig en beredeneerd Verslag over den toestand der Provincie U t r ec h t in 1911, legen betaling van fl.ter Provinciale gritlie alge meen verkrijgbaar is gesteld. Utrecht, 8 Juli 1912. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. 'SCHIMMELPENNINCK, Voorzitter. A. VAN DOORN 1NCK, Griffier. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft ontvangen van Z. Ex. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het verslag van de Centrale commissie voor de Internationale tentoonstelling te Brussel, afd. Nederland (geïllustreerd) verslag omtrent Handel, Nijverheid en Scheep vaart van Nederland 1911 en verslag omtrent' de wijzigingen in de Bel gische ouderdoms-voorziening, door mr. dr. A. van Rijckevorsel van de Centrale Werkgevers-Risico-Bank het Jaarverslag over 1911. Belangstellenden kunnen bovengenoemde ver slagen voor eenige dagen ter lezing ontvangen. Aan te vragen bij den ondergeteekende. Herms. P. van HASELEN, Secretaris. Amersfoort, 11 Juli 1912. Kleinigheden. We zeggen zoo gauw »Och, 't beteekent nietsj 't is maar een kleinigheid» en hou den geen rekening met de kracht, die van kleine dingen uitgaat. En toch, in werkelijk heid hangt ons bestaan aaneen van kleinig heden ze zijn de som van ons leven. Daarom handelen we dwaas en onvoorzichtig als we kleine dingen verachten. Getuigt het niet van weinig gezond verstand, alleen het groote, het belangrijke, het grootsche en het machtige te achten, alleen te waardeeren, hetgeen zich met veel ophef en majesteit aandient, en te verontachtzamen het kleine, het oogenschijnlijk onbeduidende, dat weg schuilt in de stilte Is het niet dwaas, alleen op te gaan in het verhevene of het gewel dige, en geen oog te hebben voor den een voud of het onaanzienlijke Niemand is er, die niet weet of niet onder vonden heeft, dat kleine oorzaken vaak groote gevolgen hebbenmaar wij letten er niet op. Uit een eikel wordt een woud ge boren. De zephyr wordt een loeiende, ver nielende orkaande sneeuwvlok ontwikkelt zich tot een lawinehet ijsvliesje wordt een ijsberg, waarop een Titanic» zich te pletter loopt. Het versmade beekje op de bergen wordt een machtige stroom. Kleine druppels water en kleine korrels zand vormen de oceanen en het vasteland. Neem het kleine roer weg en het groote schip is de speelbal van wind en golven. Een kleine hapering aan de stoomschuif en de regelmatige loop der machtige machine is verstoord. Een verkeerde handgreep, een schijnbaar onbeduidende stoornis aan den motor en de vliegmachine, spottend met het leven van den aviateur, ploft verbrijzeld op den grond. Dwaas, meer dan d-vaas is het, kleinig heden niet te achten. In menige kleinigheid ligt een schat, een wonderschat, die nog slechts wacht op zijn ontdekker. In menige schijnbaar onbeduidende zaak sluimert een geheim, dat zijn tooverprins verbeidt, die het zal wekken. Er valt een appel van een boom. Wie vindt het de moeite waard, over dit een voudige feit na te denken. Wie? De groote Engelsche wis-, natuur- en sterrekundige Isaac Newton. Langen tijd reeds bestudeerde deze geleerde de theorie van Keppler over de wetten omtrent de beweging der plane ten, zonder dat hij tevreden was over de resultaten. Eens zat hij, in gedachten ver zonken, onder een boom, toen een appel aan zijn voeten viel. Deze eenvoudige ge beurtenis bracht hem tot ernstig nadenken over den aard der zonderlinge kracht, die de lichamen trekt naar het middelpunt der aarde en ze er met steeds toenemende snel heid heenvoert. Terstond ging hem nu een licht op. Waarom zou die aantrekkingskracht zich niet uitstrekken tot de maan En dan, welke was de kracht, die deze houdt in haar loopbaan otii de aarde Daarna strekte hij zijn vraag uit tot de planeten, die zich om de zon bewegen, en het eenvoudige val len van dien appel bracht hem tot de ontdek king van de wetten der zwaartekracht, het geen zijn naam onsterflijk heeft gemaakt. f Een koster vulde een hanglamp in den dom te Pisa. De lamp bleef, na deze bewerking ondergaan te hebben, eenigen tijd in slinge rende beweging, hetgeen de aandacht trok van een achttienjarig jongeling. Hij merkte op, dat de schommelingen, hoezeer in wijdte verschillend, steeds den zelfden tijd duurden. Dit bracht hem op het denkbeeld om door middel van zulke regelmatige bewegingen den tijd te meten. Vele jaren lang bleef dit voor hem een onderwerp van ernstig onder zoek en ten slotte slaagde hij er in, den eersten tijdsslinger te vervaardigen. Deze jongeling was de later beroemde Italiaansche wis-, natuur- en sterrekundige Gallileï. Een aandachtige beschouwing der móóie kleuren van een zeepbel bezorgde ons de schoone theorie van de straalbreking. Wat voerde tot de ontdekking van de stoom kracht? Wat leidde tot de ontdekking van Amerika? Hoe werd de boekdrukkunst uit gevonden Zoo zouden wij nog honderd vragen kun nen stellen, en steeds tot antwoord krijgen: kleinigheden gaven aanleiding tot de groot ste uitvindingen en ontdekkingen. Ontdek kers waren dun ook altijd mannen, die op kleinigheden letten. En al ontdekt men niet altijd groote dingen, die den stoot geven aan wereldbewegingen, 't is nooit vruchte loos, oog te hebben voor het kleine en het te waardeeren. Het slagen dan wel het mislukken van van een zaak is vaak afhankelijk van een kleinigheid. Ware Blücher iets later gekomen om Wellington te steunen bij Waterloo, wie weet wat het resultaat van den slag zou zijn geweest. Maar ook kan een kleinigheid somtijds een goed begonnen onderneming tot fiasco leidenomgekeerd ontleent een zaak vaak haar eigenaardige waarde aan een kleinigheid. Michel Angelo, de Italiaansche schilder, beeldhouwer, bouwkundige en dichter, een der grootste kunstenaars die ooit geleefd hebben, werkte sinds eenigen tijd aan een standbeeld. Op zekeren dag ontving hij bezoek van een vriend, die meermalen bij hem kwam en hem dan ook eenige weken geleden aan het zelfde werk had aangetrof fen. De vriend, die weinig of geen verande ring in het standbeeld bespeurde, vroeg hem, wat hij sedert dat laatste bezoek gedaan had. Het antwoord van den kunstenaar luidde »Hier heb ik wat bijgewerkt, daar wat af genomen; in die lip legde ik een andere uitdrukking; dien rimpel heb ik wat dieper gemaaktdie spier deed ik een weinig meer uitkomen en in dit been trachtte ik wat meer kracht te brengen.» iMaar dat zijn kleinigheden», riep de bezoeker uit. Zeker», antwoordde Michel Angelo, »kleinigheden zijn het; maar juist die kleinigheden brengen mijn werk tot volmaking. En noemt gij vol making een kleinigheid?» 't Zijn meestal bijna onmerkbare parasieten, die de sappen van onzen levensboom rooven. Wie dit weet, is voorzichtig, denkt na en oor deelt niet lichtvaardig over hetgeen gering schijnt, maar ons dikwijls groote, niet altijd aangename verrassingen brengt. Vooral met betrekking tot de opvoe ding van ons en de onzen, kan de macht van het kleine niet licht worden overschat. Er bestaan daar zóo veel schijnbare kleinig heden, die dr< r. machtige elementen te worden om ons ongelukkig te maken. Bij de jeugd is een kleine leugen een groot kwaad; een kleine ongehoorzaamheid kan treurige gevolgen hebben. Geen verontschul digingen de kleinigheden groeien met de de jeugd en wassen haar weldra over het hoofd. Met betrekking tot de waarheid is het gevaarlijk, toegevend te zijn. Van alle ondeugden, die ons aangrijnzen met hun ellendigen nasleep, is er geen afschuwelijker dan de onwaarheid. Laten wij van onze jongens en meisjes maken ware menschen, geen stumpers die er op uit zijn, de zaken te ver draaien, maar menschen met een open, kla ren blik, niet bevreesd de dingen bij den waren naam te noemen, zelfs al zou de leu gen tijdelijk voordeel kunnen bezorgen. De oorlog moet verklaard aan alles wat onwaar is. Wie niet meer voor de leugen afschrikt, heeft reeds een belangrijke schrede gezet op den weg, die leidt tot zedelijk verderf. Waarom dat nauwkeurig aanteekenen van al die kleinighedeneen postzegel hier, een plakzegel daar en nog een groot aantal kleine dingen, die het noemen niet waard zijn Gij, die zoo spreekt, handelt zeer onvoor zichtig, om niet te zeggen dwaas. Gij hebt die kleinigheden nooit geteld en weet dus niet welke belangrijke factor zij nog vormen op uw budgetgij beklaagt u, dat ge niet uitkomt met uw weekgeld of uw huishoud geld als ge in zaken zijt, moppert ge, dat uw calculaties vaak falikant uitkomen, en uw winst ver onder de raming blijft. Begin eens met de kleinigheden te noteeren, die gij tot heden versmaad hebt, en tien tegen een, dat gij groote oogen opzet, als gij een poos later de resultaten ziet. Hebt ge nooit gehoord de bekende spreuk onzer vaderen, die van zooveel levenswijs heid en practischen zin getuigt»Wie 't kleine niet eert, is 't groote niet weerd"? »Gij ijvert zoo voor kleinigheden", werd ons onlangs tegen geworpen, alsof ons wel en wee er van afhing; en zij spelen zoo'n onbeduidende rol. Wie het daarvan hebben moet, komt er tóch niet". Gij, Zondagskind der fortuin, die zoo kunt spreken, wees niet vermetel. Hebben de omstandigheden u een voorsprong gegeven op anderen, wees zuinig met uw welvaart, omgeef haar met wijsheid en omzichtigheid want misbruikt gij uw voorspoed, onttrekt gij uw waakzaam oog aan de meest dage- lijksch voorkomende dingen, dan kent ge niet eens meer den tegenwoordigen toestand, het heden, en moet dus totaal onkundig zijn van de toekomst, omdat gij daarvoor elke gezonde basis mist. En gij die zoo boud durft spreken, wat denkt ge dan van de groote menigte, die niet kapitaalkrachtig is Zouden zij anders hun doel kunnen bereiken, dan door op de kleintjes te passen Geen enkele factor hoe minutieus hij ook schijne mag of kan worden verwaarloosd. Het gros van onze daden wordt beheerscht door kleinigheden, d. w. z. kleinigheden in*het oog van den buitenstaander; want in waarheid zijn deze kleinigheden de levensvoorwaarden voor hun bestaan. Laten wij niet schouderophalend staan tegenover zoogenaamde kleinigheden, 't Is waar, het eischt veel van ons, ze naar waarde te schatten en er voldoende rekening mee te houdendoch hebben wij ons eenmaal gewend aan de waarneming der kleinigheden en leggen wij er ons op toe er de noodige aandacht aan te verleenen, ze te bestudeeren, dan kan het niet anders, of wij moeten de gunstige resultaten er van ondervinden. En al moge voor ons niet zijn weggelegd het succes, dat het ernstig pogen van een Galileï, een Michel Angelo bekroonde, wij zullen de vruchten plukken van ons volhardend streven om de kleinigheden niet te versmaden, maar ze als hulpmiddelen te beschouwen om te komen tot eigen verheffing. Ter zuivering van de koopmanstaal. Naar men zegt, is er een firma hier te lande aldus schrijft >Neerlandia« die, in heiligen ijver ontgloeid voor de zuiverheid onzer taal, allen die gewend zijn, bij het zaken doen vreemde woorden te gebruiken, den oorlog heeft verklaard en haar afnemers het volgende ultimatum (natuurlijk niet zoo geheeten) heeft toegezonden >Wij hebben hierbij het genoegen umede te deelen, dat van nu af op offerten uwer- zijds door ons geen acht zal worden gesla- gen en dat wij niet niet wenschen, geïnfor meerd te worden in zake de komst van uw voyageur, met verzoek onze geëerde orders wel te willen reserveeren. Daarentegen hou den wij ons voor uw aanbiedingen beleef delijk aanbevolen en ontvangen gaarne intijds bericht van een aanstaand bezoek van uw reiziger of vertegenwoordiger, om daar mede bij onze bestellingen rekening te houden. Circulaires, memoranda, catalogi, prijscou ranten en dergelijke onbegrijpelijkheden gaan bij ons voortaan onontcijferd de papiermand in. Aan kennisgevingen, mededeelingen, mon sters, stalenboeken en prijslijsten wordt door ons echter steeds aandacht geschonken. Uw reizigers behoeven bij ons geen order- copie of specificaties van perfect geworden commissies achter te laten, maar kunnen vol staan met een eenvoudig afschrift van de gedane bestelling. Wij remitteeren de valuta uwer facturen noch a comptant, noch per cassa of in accepten of vista-papierwij verlangen nooit bonificaties, die in strijd zijn met de condi tiën, noch courtages voor anticipaties; wel kunnen wij ons echter verbinden om de ons toegezonden rekeningen, indien deze in over eenstemming worden bevonden met onze boeken, te voldoen in baar geld of in rente bewijzen of in wissels op zicht, onder de gebruikelijke korting van 2 ten honderd, indien geen andere betalingsvoorwaarden zijn overeengekomen. Wie emballage volgens usance franco retour verlangt, behoeft er niet op te rekenen, dat hij de verpakking volgens gebruik vrachtvrij van ons terug krijgt. Sortimenten en collecties worden door ons aan interressenten niet meer gratis toege zonden, want van nu af bepalen wij er ons toe, belanghebbenden onze monsters en stalen op aanvraag vrij van kosten toe te zenden. Wij fabriceeren geen ordinaire kwaliteiten voor export, of voor overzeesche debouches en hebben geenerlei preferentie voor engros- of voor détailconsumenten reflectaties in die directie zullen bij ons geen succes hebben, want uit beginsel vervaardigen wij voorden uitvoer of voor overzeesche afzetmarkten geen minderwaardige waar en bij ons wordt geen verschil gemaatct tusschen groote en kleine afnemers. Nouveauté- of prima-fabrikaten in moderne fa^.ons koopen wij ovenmln a civiele prijzen als tegen minimale noteeringenheeft men daarentegen iets nieuws aan te bieden, dat aan den heerschenden smaak voldoet en zijn prijs waard is, dan zullen wij steeds tot de j eerste afnemers behooren. Voor het overige zal het ons een waar genot zijn, van nu aan alle vreemde woorden en uitdrukkingen in ons gezonden stukken en papieren stelselmatig niet te verstaan en we waarschuwen bij voorbaat, dat wij voor 1 mogelijke onaangename gevolgen geenerlei verantwoordelijkheid aanvr.arden

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1