Stadsnieuws. De hooikoorts. Een eigenaardige zomerk waal is de zoo genaamde hooikoorts. Idereen kent deze zonderlinge ziekte, of beter gezegd, deze zonderlinge ongesteldheid, want ziekte kan men ze nog niet noemen. Meestal van begin Mei tot einde Juli komt het voor, dat menschen, die daaraan onder hevig zijn, bij het ontwaken zekere kittelin gen en jeukingen in den neus gewaar wor den en na eenige minuten ontstaat een krampachtig niezen, dat uren kan aanhouden en gepaard gaan met neus- en oogenloopen, als bij een verkoudheid in het hoofd. Wan neer de persoon, aangetast door deze kwaal, in de zon of in de velden wandelt, dan barst een nieuwe aanval uit, die slechts een einde neemt wanneer hij in de stad is weerge keerd of in de duisternis verblijven kan. Vooral in den hooitijd komen die aanval len het meest voor. De scherpriekende planten en gewassen van allen aard zoo als hooi, leliën en jasmijn veroorzaken deze krampachtige gevoeligheid. Deze .koorts» komt in ontelbare vormen voor. In Amerika zijn het weer andere ge wassen, welke haar doen ontstaan men ziet soms gevallen waarin de geur van rozen hooikoorts verwektdaarom noemt men ze wel eens in Frankrijk «Coryza des roses Men beweert, dat het stuifmeel der bloe men de ongesteldheid verwekt, maar het spreekt van zelf, dat de leider zelf de eerste oorzaak is, bijzondere gevoeligheid der reuk zenuwen moet bezitten of onderhevig is aan jicht, dan wel een zeer zenuwachtig tempe rament heeft, of iets van dien aard. Feitelijk is de naam niet goed gekozen want hooikoorts heeft noch met hooi, noch met koorts iets te maken. Wel werd erlan gen tijd, zoowel door doktoren als door leeken aangenomen, dat de ziekte iets uit te staan had met hooi, omdat ze net samen viel in de periode van het hooien. Koorts heeft de hooikoortslijder ook niet ofschoon hij wel klaagt over voorbijgaande oogen- blikken van verhit gelaat en handen en voeten. Een Engelsch dokter, Bostock, die zelf aan hooikoorts leed, vermeldde de ziekte in 1829 voor het eerst, en daarom wordt de ongesteldheid ook wel Bostocksche katarrh genoemd. I^ater werd de ongesteldheid weer beschouwd als een gevolg van andere ziekte, als jicht, rheumatiek of neurasthenie. Nog is men niet recht over de oorzaken eens; evenmin als de behandeling vaststaat. Dat de ongesteldheid verband houdt met kouvatten, staat algemeen vast en daarom komt ze hier te lande met zijn kliemerig klimaat ook vrij veelvuldig voor. Dr. A. Cartaz, die in »La Nature» over hooikoorts schrijft, houdt het in elk geval voor zeker, dat het stuifmeel een over wegenden invloed uitoefent op deze onge steldheid. Deze geneesheer beweert, dat van al de ontelbare geneesmiddelen, die tegen deze kwaal worden voorgeschreven, er geen middel bestaat, dat waarlijk genezend werkt. M. Holbrook Curtis meende een paar jaren geleden een geneesmiddel gevonden te heb ben door inspuitingen onder het vel van een aftreksel der planten of bloemen, welke der gelijke crisissen veroorzaken. Bij een jonge vrouw, die zeifis niet voorbij een bloemen winkel kon gaan zonder een aanval te krijgen, paste hij dit middel toe en deed hij inspuitingen met rozenwatersindsdien schijnt het, dat zij van deze kwaal verlost is. Andere personen deed hij afkooksel drinken van de planten, die bij hen aanvallen van hooikoorts veroorzaaktende aanvallen hielden op en voortaan kunnen zij zonder vrees de geuren dezer planten en bloemen inademen. Dr. Cartaz meent echter, dat de genezing in deze gevallen mogelijk alleen aan suggestie of inbeelding moet worden toegeschreven en minder aan de genezende kracht dezer afkook sels. Men heeft namelijk meer dan eens ont dekt, dat aanvallen ontstonden alleen uit angst voor de bloemen die de aanvallen veroorzaken. John Noland Mackenzie deelt in zijn geschriften mede, dat bij een jong meisje een aanval van hooikoorts ontstond door haar een roos te toonen die, bij het nader brengen en betasten, bleek eenvoudig een papieren kunstroos te zijn. Als nu het drinken van een afkooksel der bloemen, 't zij door suggestie dan wel door werkelijk genezende kracht, genezing tot gevolg kan hebben, waarom, zegt Cartaz, zouden wij dan dit eenvoudig en gevaarloos middel niet beproeven. Ook gorgelen met citroen water geeft veel verlichting. Ds. E. M. ten Cate hoopt aanstaanden Zon dagochtend voor te gaan bij de godsdienst oefening van den Doopsgezinden kring, hier. Het wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling der pensioenen voor de landmacht is Dinsdag door de Tweede Kamer aange nomen met 38 tegen 25 stemmen. Over het verhoogen der pensioenen van officieren, gepensionneerd volgens de oude wet, werd met geen enkel woord gesproken. De Kamer is op reces. Gelijk we gistermiddag per bulletin be kend maakten, hebben Proviciale Staten van Utrecht verleend het subsidie van f 1170 per jaar aan de Handelsdagschool, hier. In het vorige nummer deelden we mee, dat de commissie van rapporteurs, in over eenstemming met het afwijzend prao-advies van Gedeputeerde Staten, voorstelden, we derom afwijzend te beschikken op het ver zoek van het Bestuur der vereeniging Han delsschool voor Amersfoort en omstreken». Aan de warme verdediging van onze vroegere stadgenooten prof. mr. J. de Louter en mr.dr. W. A. van Zijst en van de Staten leden de heeren K. van der Burg J. H. Th. O. Kettlitz cn A. J. Bicker Caarten is het te danken, dat het subsidie werd toegestaan met 28 tegen 10 stemmen. Teekenend en wel volkomen juist is het geen de heer Bicker Caarten aanvoerde «bankiers en kooplieden hebben liever jonge lui van de lagere handelsschool dan jonge lui die de hoogere handelskunst hebben geleerd. De eersten leeren de eigenlijke practijk veel beter». De subsidiën, door andere instellingen hier ter stede aangevraagd, werden toege staan zonder hoofdelijke stemmen. De vereeniging Handelsschool zal dus nu ook kunnen aanvaarden het subsidie van f5000, door het Rijk toegestaan en blij kens een in de zitting van Provinciale Staten meegedeeld schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken ook op de Staats-be- grooting voor 1913 gebracht en dat van f4000, door de Gemeente verleend, boven en behalve het kosteloos gebruik van school lokalen aan de Koestraat. Al is 't kort dag, toch heeft het Bestuur goeden moed, de school reeds in September te openen. De ouders en verzorgers hebben immers nog tijd om te overleggen, welk onderwijs zij de kinderen thans zullen doen volgen. Mogen de middenstanders nu toonen, dat zij metterdaad belang stellen in deze vak school, die voor hen werd opgericht. Door den Burgemeester, als Hoofd der politie, is heden aan den Raad verzonden een voorstel van 31 Mei tot herziening der Verordening, regelende de inrichting der plaatselijke politie, ten einde met ingang van 1 Januari 1913 verbetering te brengen inde salarissen. Het voorstel strekt, om het salaris van den hoofd-inspecteur en den inspecteur te vermeerderen met f 50, tot een maximum van f 1500 en f 1200, te bereiken na 6 jaar; dat van den hoofd-agent met f 150 tot een maximum van f 1000, thans f800; en dat van de agenten 1 e klasse met f 100 per jaar te vermeerderen tot een maximum van f900, te bereiken na 9 jaar. Het salaris van de agenten 2e klasse, thans f 600 tot f 700 na 12 jaar, wordt voorgesteld op f 675 tot 800, na 9 jaar te bereiken. De tijdelijke geldleening der Gemeente Amersfoort groot f 25 000 is bij inschrijving fegund aan het Amersioortsch Wissel- en ffectenkantoor. Tot concierge aan de openbare Lagere school aan de Puntenburgerlaan is, ter ver vanging van H. A. van Zwieten, die met iagang van 1 Augustus is benoemd tot Ge meente-bode, door Burgemeester en Wei- houders benoemd A. van Vulpen. De heer J. B. Bloemendal slaagde bij het overgangs-examei. naar het hoogste studie jaar van 's Rijks-veeartsenijschool. De jongedames W. A. G. van der Meiden en M. F. Rolandus Hagedoorn verwierven het Mulo-diploma A. Kapitein-intendant W. Jansen, van de 4e divisie, is benoemd tot lid der commissie voor het officiers-examen van den Hoofd cursus, dat 6 Augustus aanvangt. De 2e luitenant L. J. Moggenstorm, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot ie luitenant bij het korps. Bij de Rijschool worden 1 October gede tacheerd van de regimenten huzaren de luite nants H. G. van Everdingen, J. A. Willinge Brandtsma, jhr. W. A. van den Bosch en A. T. Colenbrander, allen van het ie regi ment J. J. van Diepenbrugge, W. A. M. Westerouen van Meeteren en jhr. S. M. S. A. A. de Marees van Swinderen van het 2e regimentjht L. C. de Villeneuve van het 3e regimenten D. A. Camerling Hei- molt, R. J. Hinlopen en W. A. van Tien- hoven van het 4e regiment huzaren Bij hun korps zijn bevorderd tot ie luite nant de 2e luitenants R. van Lutterveld van het 2e, en jhr. F. Beelaerts van Blokland, van het 4e regiment huzaren, beiden gede tacheerd bij de Rijschool, hier. De cadetten der cavalerie, die aan de Kon. Militaire Academie te Breda slaagden voor het officiers-examen cn sedert gister onder geleide van ritmeester D. R. Buma en luitenant R. O. van Manen in het kamp van Zeist vertoeven om de pionier-oefeningen der genie-troepen bij te wonen, zullen morgen een bezoek brengen aan de rij- en hoefsmid- school, hier. De Amersfoortsche Muziek-vereeniging, Directeur de heer J. A. Jochems, zal aan staanden Vrijdagavond weer een uitvoering geven in de tent op het plantsoen. In de gister gehouden 63ste Algemeene vergadering van de Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst werd met alge meene (126) stemmen en onder daverende toejuichingen aangenomen het bindend be sluit nopens de Ziekenfondsen in verband met de Ziektewet, waaromtrent we reeds een paar malen mededeelingen overnamen uit .de «Vox medicorum». Dat niet alleen de slagers hier ter stede te lijden hebben van de enorm hooge prijzen van het goede slachtvee blijkt uit een mede- deeling in hes «Hdbid,» naar aanleiding van de plannen om rechtstreeks uit Argentinië zoogenaamd bevroren vleesch in te voeren Woordelijk wordt daarin gezegdEr wor den thans te Amsterdam per week omstreeks driehonderd runderen minder geslacht dan éen of twee jaar geleden. Onder nadere goedkeuring van Gedepu teerde Staten zijn door het college van Regenten van het Burger Weeshuis voor f60 000 verkocht aan de congregatie van O. L. Vrouwe van Amersfoort de aaneenge- legen perceelen Zuidsingel nos. 43, 42, 41 en 40, door het grachtje gescheiden van perceel no. 44, het R. K. pensionaat. De 20ste velddag van het Leger des Heils, gister weer op een deel van het landgoed «Nimmerdor» gehouden, was in opzet ge lijk aan de twee vorige. Doch èn om de viering van het zilveren feest des Legers hier te lande èn om het afscheid van luitenant-kolonel Palstra en brigadier De Groot waren uit alle oorden des lands nog meer leden en vrienden van het Leger toegestroomd en de hartelijke blijheid van deze menschen, van welke velen een heel jaar sparen om dezen éenen dag buiten te kunnen zijn en goede vrienden te kunnen ontmoeten, was zoo mogelijk nóg grooter dan de vorige keeren. Het Leger heeft er slag van, zulk een velddag, zulk een samenzijn van duizenden menschen, in te richten en te doen slagen zonder dat er ook maar éen wanklank wordt vernomen. De politie, versterkt door een 20-tal Rijks veldwachters, had alléén te letten op wat nieuwsgierigen, die meer kwamen voor een pretje en telkens trachtten op terrein van het landgoed zich te begeven, dat niet voorden velddag bestemd was. De Amersfoortsche postduiven-vereeniging «De luchtpost» hield Zondag een vlucht voor jonge duiven (broed 1912) welke om half elf werden losgelaten te Roermond. De eerste streek nog binnen de twee uur hier neer en wel om 12 uur 23 minuten 4 seconden. De geheele uitslag is: ie prijs A. J. van Munster 12-23-4; IC Pr- de zelfde 12-24-27; 3P pr. S. van Hartogsveld 12-24-42 4e pr. F. Geurtsen 12-25-45; 5e pr. G. Morre 12-25-52; 6e prijs F. Geurtsen 12-26-32. Verder kwamen duiven aan vanA. Neerincx 12-26-50, A. J. van Munster 12-27-28, F. Geurtsen 12-28-31, E. J. van Ling 12-28-30, H. Lautenschütz 12-28-35, ,.Chr. Baarsman 12-28-43, F. Geurtsen 12-28-48, A. Neerincx 12-28-50, F. Geurtsen 12-29-5, A. J. van Munster 12-29-7, de zelfde 12-33-39. E. J. van Ling 12-37, en A. J. van Munster 12- 42-14- Er is alle kans op, dat de bamboe-fabriek blijft bestaan. Er wordt althans doorgewerkt en zeer vermoedelijk zal in Augustus een groote reorganisatie haar beslag krijgen. Gelukkig voor het personeel, dat anders buiten werk zou zijn geraakt. Bij de door architect W. Salomons gehou den aanbesteding van den bouw eener dubbele woning met postkantoor aan den Dolderscheweg. voor rekening van den heer Chr. Pleines, werd ingeschreven als volgt W. van Genderen, te Amersfoort, f 13 800 J. Wildeman, aldaar, f13 500; J. van de Kamp, te Zeist, f13 332 E. de Bruijn, te Hoogland, f 13 025 Lensing Van de Vijzel, te Amersfoort, f 12 200en G. van den Burg, te Soest, f 11 880. De gunning zal morgen plaats hebben. Ruiters, wielrijders en wandelaars mogen er wel aan denken, dat bij «Kampoord» de genie weer oefeningen houdt met spring ladingen. Er zijn roode vlaggen en waarschuwings borden en dus blijve men maar netjes uit den radius. Van wielrijders gesproken, hoe komen dezen er toch toe, nog maar altijd te doen alsof de Rijwielwet-1905 niet bestaat. Die schrijft toch duidelijk voor, dat de rijwiellantaarn een half uur na zonsondergang moet zijn aangestoken en een helder licht moet uitstralen. Een kaarsje is toch oneindig goedkooper dan de geldboete, welke de kantonrechter oplegtnog afgescheiden van de rompslomp, het derven van loon door verzuim, en veel vijven en zessen meer. Door den keurmeester van het vleesch is afgekeurd een voor de consumptie bestemd paard. Het werd onder politie-toezicht verbrand. Aan het Commissariaat van politie is voor de rechthebbende terug te bekomen een schooltasch, waarin eenige zakdoeken. Een minderjarig meisje, uit Amsterdam hierheen gebracht, werd door de politie verder geleid in de richting Meppel, waar haar ouders wonen. Teleurstelling is nu en dan eeu hoogst heilzame artsenij. Uit den Omtrek. Dinsdagavond werd in het stations-park te Baarn een concert gegeven door het Nieuwe Amersfoortsche Strijkorkest, direc teur de heer A. A. van Hedel. Zondagavond wordt er een concert gege ven door het ie regiment huzaren uit Amers foort, kapelmeester de heer W. H. Scholtens. Bij de Besturen der beide Middenstands- vereenigingen te Hilversum zijn reeds ver scheidene lijsten inzake de verplichte win kelsluiting ingekomen. Ongeveer 70 pCt. der antwoorden luidt vóór verplichte sluiting. De lijst van firma's en bureaux in Saksen waar Esperanto gesproken en geschreven wordt, bevat reeds meer dan 170 namen en adressen. Bijna iedere tak en ieder vak is er op vertegenwoordigd. We vinden er o.a. 3 hoofd-politie-bureaux, 19 district-politie- bureaux en 3 postkantoren op. Het Koninklijk Saksisch Staats-ministerie van Binnenlandsche Zaken gaf toestemming tot het samenstellen van officieele Esperanto-stenografische cur sussen door het Kon. stenografisch bureau te Dresden. De cursusgelden komen ten bate v^n de Staatskas. De ervaring leert, dat de geur van bloemen slaapwekkend werkt en dat bloemen in de slaapkamer vaak bedwelmen. Er zijn echter geuren, die, zonder bedwelmend te zijn, de zenuwen rustig maken, waarvan 't gevolg is, dat de slapelooze spoedig inslaapt. Een middel tegen slapeloosheid is nu, de kussens van zulk een geur te voorzien. In de eerste plaats is hiervoor geschikt de geur van dennenaalden, die pas van de hoornen gehaald zijn. Na eenige rnaanden moet men ze vervangen door nieuwe. Zeer aan te beve len zijn ook gedroogde hop, of gedroogde rozenbladeren, vermengd met klaverbloemen. Men kan 't licht probeeren. De Fransche Kamer heeft aangenomen het voorste! tot het heffen van een naar gelang van omstandigheden zelfs zeer hooge belasting op reclame-borden, die het land schap ontsieren. Gisterochtend heeft volgens de «Kamper Crt.» de politie te Kampen aangehouden een jongmensch, genaamd J. S., wonende te Kamper Nieuwstad, leerling van de Rijks normaallessen te Kampen, verdacht van op lichting. Hij maakte er werk van, in ver schillende bladen te adverteeren, dat zij, die uit het woord «MuziekinstrumenteuhandeK de meeste Hollandsche woorden konden sa- stellen, voor prijzen in aanmerking kwamen. Eerste prijs gramaphoon van f50, 2e dito van f25 en 100 andere fraaie prijzen. De deelnemers moesten 40 cent aan post zegels insluiten daarna kregen zij bericht, dat zij voor een prijs in aanmerking kwa men, waarvoor ft.25 moest worden overge zonden voor vracht, enz. De toezending van de prijzen echter bleef achterwege. Mijnheer deed alles grootscheepshij hield er o. a. een postbus aan het postkan toor op na, voor de vele inkomende brieven. Verder is nog gebleken, dat hij zich toe legde op het doen van bestellingen zonder dat betaling volgde, tot zelfs in het buiten land. Een goed beginner dus. Hij is thans naar Zwolle vervoerd, ter beschikking van den officier van justitie. Padvinders- hoekje. De meisjes aanstaan- #£§£2 den Zaterdagmiddag half VjgjT twee met hun rijwiel bij Ji vflK mevrouw Van den Bergh, f ^*«1^ Stationsweg. «Jwk De Amsterdamsche meisjes kampeeren de laatste week van Juli onder leiding van mevrouw Den Tex te Valkeveen, bij Naar- den. De Amersfoortsche meisjes zijn voor een

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2