Dinsdag 16 Juli 1912. AMERSFOORTSDHE COURANT. Roina Cacao No. 8133. 61e Jaargang. Op reis. DE VOLKSDRANK Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CleefP HOOFDREDACTEUR F. J, FRKDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement-per 3 maanden ft, franco per postAdvertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiefile- en onteigenings- advertentifin per regel 15 cent Reclames i5 regels f1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SOaTXQBAOBI 9. Postbus 9. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tydelyk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidely Iso opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonueerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 11 Juli 1912aan de lirma ENGELSMAN DE VRIES ingevolge art. 8 der Hinderwet ver gunning is verleend tot het oprichten van «ene inrichting tot liet vervaardigen van lederappre- tuur en schoen-creme met gebruikmaking vin een verticalen steemketel in het perceel St. Agatbastraat hoek Bolderstraat, kadastraal be kend Gemeente Amersfoort, sectieE. no. 2497, 2408, 2409, 3029, 3030, 3031, 3033 en 3035. Amersfoort, 11 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIËRS. De Secretaris, J. G. STËNFERT KRO ICS I)e Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 204 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het primitief kohier der Straatbelasting over het dienstjaar 1912, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 13 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIËRS* De Secretaris, J. G. STENFERT KROLSE. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens mededeeling van den Minister van Oorlog op 17, 18 en 19 en zoo noodig ook op 20 Juli a.s. schietoefeningen gehouden worden op het strand onder Rockanje, eiland Voorne. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber en met mitrailleurs, waarbij on veilig wordt gemaakt bet Nieuwe of Noordergat. De doelen, die beschoten worden, zijn opge steld op de Westpunt van het strand van het eiland Voorne, terwijl de batterijen, waaruit gevuurd wordt, Zuidelijk daarvan staan tusschen de mijlpalen 12 en 14. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zullen tusschen de mijlpalen 10 en 14 op ongeveer 500 M. van het strand op de hoogste duin toppen roode vlaggen waaien, vanaf éen uur vóór het begin der oefening tot na afloop daarvan. Een stoom vaartuig lot het verleenen van sleepdienst is niet aanwezig. Amersfoort, 15 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIËRS. Rijks Pluimveeteelt- onderwijs. (INGEZONDEN.) Van 5 tot, 10 Augustus zal t.e Amers foort een van Rijkswege gesabsideerde cursus voor Pluimveeteelt worden ge geven, waaraan zal worden deelgenomen door onderwijzers uit alle deeleu des lauds, waaronder verscheidene Hoofden van scholen. De keuze uit een overgroot aantal caudidaten is geschied door een Com missie vau toezicht, samengesteld door de Regeering en het Hoofdbestuur van de V. P. N. Deze Commissie wordt bijgestaan door eene Regelings-commissie ter plaatse. Voorzitters dezer commission zijn de heeren M. L. Sprayt, te Gorredijk, en A. M Tromp vau Holst, te Amersfoort, terwyl verder ziju benoemd de heeren F. E. Posthuma, R. Hou wink, J. Schuyle- inan, en II. D. Zelders; en in de Regelings commissie de heeren mr. J. K. II. de Beaufort, C. A. J. J. van der Lindeu en P. Nierop, te Amersfoort. De leiding is opgedragen aan den heer H. B. Beaufort, Rijks-Pluimvceteelt-eon- sulent, te Haarlem, terwijl mede onder wijs zal worden gegeven door den heer Houwiuk en een Rijks-veearts. Een belangrijke verzameling pluimvee, machines en ander materiaal zal daartoe alhier worden bijeengebracht. Behalve de aangewezenen uit elke Provincie, die na afloop van den cursus bepaalde opdrachten voor het winter- onderwys zullen ontvangen, is nog een beperkt aantal toehoorders aangewezen, die den cursus zullen volgen te samen ruim 30 personen. De tijd, dat aan het onderwijs in pluimveeteelt, een zóo buitengewoon alge- meeu uitgeoefend bedrijf, weinig zorg werd besteed, is voorhij. Amersfoort is de bakermat van de groote V. P. N. met haar rond 20 000 pluimveehondende leden uit alle standen. Dat deze eerste cursus hier wordt ge houden, zal in onze gunstig gelegen Gemeente zeer worden gewaardeerd.. Mogen de leden van het Hoofdbestuur en verdere belangstellenden, die Amers foort bij deze gelegenheid bezoeken, maar bovenal de leiders en de cursisten, die hier een week vertoeven, een aangenamen indruk van stad en omgeving medenemen; zij zullen er allicht ook van gewagen bij hunue leergangen, welke door hen in het geheele land zullen worden ge houden. Ëxameii-wce. Aan de medische brieven van een Esculaap in het »Nbl. v. h. Noorden» ontleenen we het volgende: Nog een maand ongeveer en zij breekt weer in volle heftigheid uit, dc gevreesde cultuur-ziekte. De ziekte waartegen geen quarantaine beschut. De ziekte, die telken jare epidemisch en vooral endemisch optreedt, telken jare meer slachtoffers maakt, voortdurend in uitgebreid heid toeneemt. De ziekte die slechts zelden aanleiding geeft tot sterfgevallen, doch daarentegen, door geregelden terugkeer en langen duur, heel wat patiënten tot chronische lijders stempelt, veel naziekten veroorzaakt, en met tal van complicaties gepaard gaat, óok voor de omgeving der eigenlijke patiënten. Totaal vrij van de ziekte zijn wij nooit, 't Geheele jaar door treedt zij, nu hier, dan daar, sporadisch opmaar de zomer is toch wel het tijdperk bij uitnemendheid, waarin zij de grootste hoogte bereikt. De examen-pest. En weldra kunnen we in ons lieve vader land de menschheid weer in twee rubrieken verdeelenexaminatoren en examinandi, beulen en slachtoffers. Een troost, dat de beulen zei ven niet geheel vrij blijven, maar ten slotte óok een tikje van de ziekte beet krijgen. Voor de meeste ziekten bestaat een leef tijd, waarin zij het veelvuldigst en het boos aardigst optreedt. Mazelen, roodvonk maken de meeste slachtoffers onder de prille jeugd longontsteking meer onder de ouderen van dagen. VAN HOÜTEN'S by uitnemendheid.. QOED en GOEDKOOP. VOEDEND en GEMAKKELIJK VERTEERBAAR De examen-pest is het gevaarlijkst, en treedt trouwens ook het meest op, bij kin deren van 10 tot 12 jaar en verder gedurende de geheele puberteitsperiode. Gewoonlijk begint zij met teekenen van agitatie en onrust, spoedig gepaard met verlies van eetlust, groote prikkelbaarheid, neusbloedingen, bleekheid, slapeloosheid, en dan met symptomen van verminderde geestes-capaciteit. Dan volgt de crisis, ge paard met teekenen van opgezweepten. tijde lijk verhoogden geestearbeid. Wanneer de crisis gelukkig doorstaan is, sluit zich aan een stadium, gekenmerkt nog lang door oververmoeidheid, lusteloosheid, uitputting, en tal van min of meer ernstige zenuwziekten, samen te vatten onder de be namingen hvsterie en neurasthenie. Krachtige, gezonde individuen herstellen mits voldoende rust genoten wordt dikwijls volkomen maar bij zwakkeren, vooral als de ziekte reeds eenige malen door staan is, blijven er min of meer belangrijke, op den duur steeds toenemende stoornissen achter. Zie hier in het kort geschetst de beruchte ziekte, waaraan wij geheel vrijwillig onze kinderen overleveren, zonder den moed te bezitten, haar uit onze maatschappij te jagen. Hoewel het vermoedelijk nutteloos en vruchteloos is, kan ik den lust niet weerstaan, hieromtrent nog in enkele bijzonderheden te treden. Allereerst -- zoo het nog noodig mocht zijn dien ik mede te deelcn, dat 'k in dit opstel voornamelijk op het oog heb de toe- latings-examens voor onze inrichtingen voor Meei Uitgebreid Lager-, Middelbaar- en, voor zoover 't Hooger onderwijs betreft, ook van de Gymasia; de overgatigs- en voorname lijk ook de eind-examens aan genoemde inrichtingen, en eindelijk het maandelijksch en driemaandelijksch proefwerk, of hoe die plagerij dan ook moge heeten. In tweeërlei opzicht doen die examens kwaad. In de eerste plaats door den over matig grooten arbeid, die tijdens en vóór het examen van den scholier geëischt wordt. De eene leerling moge het lichter opvatten dan de andere, maar een feit is het, dat de groote meerderheid, vóór de gevreesde dag is aangebroken, reeds weken lang alle krach ten inspant met voortdurend repeteeren van hetgeen geëischt zal kunnen worden, en vooral van de zwakke punten. 's Morgens heel vroeg op, 's avonds veel te laat naar bed, schiet er niet voldoende tijd over voor de onontbeerlijke rust. Wanneer wij weten, dat algemeen aange nomen wordt (Winkler, Key, Nitolitzky, e. a.) dat een 1 o-jarig kind nl/% a K2 uur een 14-jarige stellig 11 uur, een 18-jarige ruim 9 uur slaap noodig heeft, dan begrijpen wij allen, die dergelijke kinderen vóór en tijdens de examen-periode hebben zien ploe teren, dat nagenoeg geen schoolkind de noodzakelijke nachtrust in voldoende mate geniet. En evenzeer weten wij, hoe niets zóo schadelijk is, niets zóo vatbaar maakt voor allerlei lichamelijke zoowel als geeste lijke afwijkingen, als juist gebrek aan slaap, Te meer wanneer des daags bovendien overmatige herseninspanning geëischt wordt. Daarbij komt nog een andere zaak in het spelde angst voor het examen. De vrees, niet te zullen slagen, de angst voor slechte cijfers, voor dikwijls onver diende en in elk geval onverstandige ver wijten van ouders of familie, vervult den leerling dag en nacht. Voornamelijk degenen met het strengste plichtsbesef, de ijverigen (dikwijls juist de middelmatigen) zitten hier over voortdurend te tobben. De luien, de onverschilligen zullen door 't in uitzicht zijnde examen niet tot grootere inspanning aangezet worden. Zij zullen er dus geen nadeel, maar evenmin voordeel van hebben. Voor de zeer goeden is feitelijk het examen overbodigtoch zullen ook zij, door eerzucht of angst verleid, zich dikwijls aan overwerken schuldig maken. De dupe hoofdzakelijk worden echter de middelmati gen. Geen wonder, dat al die factoren sa men (overwerking, onvoldoende slaap, voort durende angst en opwinding) op den duur den grondslag leggen voor de reeds in het kort genoemde en voor vele andere ziekten. En weinig tegenspraak zal dan ook de volgende bewering van Bingerstein ont moeten iHet is volgens alle bevoegde psychiaters zeker, dat ingespannen geestelijken arbeid, zooals de voorbereidingen tot examens, welke uit den aard der zaak nog met an dere opwindende zaken gepaard gaan, schade aan het zenuwsysteem moet berokkenen». Welke diepe impressies examens dikwijls maken, blijkt daaruit, dat dikwijls nog maan den daarna do slachtoffers voortdurend in den droom er door worden gekweld. Maar ook op andere wijze is dit nadeel gedemonstreerd, waar door tal van onder zoekers gevonden werd, dat de meeste der kinderen vóór en tijdens de examens belang rijk in gewicht verminderd waren (van 242 leerlingen waren 80 pCt, verminderd, 10 pCt. stationair gebleven en slechts 10 pCt. in gewicht toegenomen). Bovendien werd aangetoond, dat de ge wichtsvermindering toenam met de hooger gestelde eischen, het sterkst in de hoog3te klasse. Geen wonder, dat de meest bevoeg den op het gebied sr schoolhygiëne dan ook bijster slecht te spreken zijn over eind examens. In hoeverre examens in verband staan met den vooral in Duitschland (Saksen) voo.-tdurend veelvuldiger voorkomenden kin derzelfmoord. ia niet met zekerheid te con- stateereamaat te denken geeft het, wanneer wij in een volksblad daaromtrent kunnen lezen, dat de meerderheid dezer kinderzelf-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1