Stadsnieuws. Ingezonden moorden samenvalt met den tijd der exa- Alvorens voor ditmaal van dit onderwerp af te stappen, wil ik nog de aandacht vesti gen op een soort examen, dat m. i. al bijzonder funest gesignaleerd dient te wor den, en wel de her-examens. Voor de meeste kinderen (en niet minder voor het onderwijzend personeel) zijn de vacanties, die onmiddellijk op de examens volgen, de tijd, waarin zij eenigszins op hun verhaal kunnen komen en waarin veel van de geleden schade hersteld wordt. Maar wee de stumpers, wien, in plaats van finaal afge wezen te worden, de kans van een her-examen in een of meer vakken ten deel valt. De angst, de reden voor nerveusiteit, blijft bestaan, en daar het kind in de vacantie aan het werk blijft, komt het niet tot volle ont spanning, geniet het geen voldoende rust. Soms slaagt de stumpersoms niet. Maar in elk geval treedt hij het nieuwe schooljaar in, niet opgefrischt en opgewekt, maar afge werkt en niet in staat om het onderwijs verder te volgenmet de kans zoo hij al door het her-examen gerold is het volgend jaar opnieuw echec te lijden. Daarom, ouders en verzorgers, als uw jongens en uw meisjes zonder taak of herexamen er doorgerold zijn, jaag hen de wei in, opdat hun geest rust krijge, hun zenuwen zich ontspannen tot het normale, en ze, zooveel mogelijk, frisch zich kunnen voorbereiden voor het volgende examen. De zoogenaamde vuile wasch van de Tweede Kamer omvat 66 wetsontwerpen, 20 motiën en een ongewoon groot aantal adressen. Een ander record vormt het aantal zit tingen en wel 109 dag- en 24 avond-verga deringen. In verband hiermee wies het aantal blad zijden der Handelingen tot 3154, dat in het zittingsjaar 19041905, met zijn 87 verga deringen, 2iti bedroeg. foortsche industrie- en huishoudschool, ver wierven het diploma voor leerares in koken en voedingsleer van den Bond van leera- ressen bij het huishoudonderwijs. De heer H. J. van Daal werd aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht bevorderd tot veearts. De Naamlooze Vennootschap rijwiel-, auto mobiel- en machine fabriek voorheen D. H. Eysink verwierf op de Nationale tentoon stelling te Meppel een eere-diploma en een medaille van H. M. de Koningin-moeder voor haar inzending rijwielen, motor-rijwielen en auto's van eigen fabrikaat. Bij het garnizoen is gister de zomerdienst ingevoerd, zoodat op het warmste gedeelte van den dag geen uitrukkende diensten worden gedaan. In dit verband mag wel eens gewezen op de schromelijk overdreven berichten, die sedert de laatste paar de ronde doen zoodra 't wat warm wordt en óok op het volgende entrefilet van de »Arnh.Crt.«, welke schrijft: We vinden in het »Vad.« enkele andere bladen hadden het bericht ook een ver haal van een militaire marscji, welke Don derdag j.l. door het Arnhemsche garnizoen gemaakt zou wezen, waarbij verschillende soldaten flauw vielen. Eén der uitvallers moest naar het hospitaal gebracht worden, een ander, die eerst in de kazerne te bed gebracht was, werd later ook naar het hos pitaal vervoerd. Van de opgenomenen zou er een overleden zijn, terwijl de toestand van den ander zorgwekkend heet. Dat is de quintessens van het verhaal waarvan ongeveer niets waar blijkt te zijn. Er zijn bij de militaire marsch van Donder- derdag verschillende personen uitgevallen, van welke twee in het hospitaal zijn opge nomen. De éene daarvan is Zaterdag, de andere Maandagochtend als genezen ont slagen. De zoogenaamde militaire postwissels in rooden druk en bestemd voor militairen beneden den rang van officier worden buiten gebruik gesteld. zilveren medaille van den Commissaris iler Koningin in Drente, sergeant-majoor Botesz, 2e prijs verguld zilveren medaille van het tentoonstellings-comité. sergeant-majoor Katerberg 3e prijs, verguld zilveren medaille van de schermvereeniging 'Mars«, sergeant Tuning personeel sabel: ie prijs sergeant Tuning personeel floret: ie prijs sergeant Castein, 5e prijs sergeant Tuning, 7e prijs sergeant-majoor Katerberg korps sabel: ie prijs de heeren Kater berg. Botesz en Tuning; korps floret: 2e prijs de heeren Kater berg, Botesz en Verstege. Wegens de zwemwedstrijden te Amsterdam ging Zondag de competitie-wedstrijd, welke de A. Z. P. C. te Weesp zou spelen tegen Triton van daar niet door. Een vriendelijke hand schrijft ons: Dezer dagen werden eenige leesgezel- schen en biblotheeken van verschillende richting alhier aangenaam verrast door een geschenk van het Amersf. Drankweer Comité, in den vorm'van den propagandistischen roman »Het zwijgen der dooden», een boek dat overal een goede pers geniet. Moge het nu ook een goede ontvangst hebben het lezend publiek. Het A. D. C. hoopt met Koninginsver jaardag met een leuke en voor Amersfoort nog geheel nieuwe propaganda uit te komen. Wat zou 't zijn In ieder geval wel een verstandige raad. De bijkans 60-jarige hoofdconducteur C. A. Q., die Zaterdagmiddag den trein der H. IJ. S. M. van Zutfen naar hier geleidde, viel omstreeks half twee, na het openen der portieren, te Apeldoorn plotseling achterover op het perron. Toen men hem wilde ophelpen, bleek hij reeds overleden te zijn. Door het breken van een gedeelte van het paardetuig dompte Zondagmiddag in de Langeslraat de tweewielige kar van den heer H. van der Wilde. De voerman kwam er af met den schrik en een paar onbeduidende ontvellingen van de flinke lading bier- en limonade-fleschjes bleef slechts zeer weinig heel. Iwee woonwagens met waschechte Zi geuners werden gistermiddag onder toezicht van den inspecteur en 6 agenten door de Gemeente geleid in de richting Nijkerk. Er werd wel beweerd, dat de paardjes niet meer konden, dat de zeer talrijke fa milieleden nog 't een en ander in de stad te doen hadden, doch de agenten wisten de stadgenooten te behoeden voor een neer strijken van de kolonie en brachten haar tot den Liniedijk. Daar vernam de man, die aan 't hoofd reed, dat er kermis was te Utrecht. Opèens waren de paardjes niet meer moe; vrouwen en kinderen wipten in de wagens en in gestrekten draf ging 't naar de grijze bisschopsstad. Eén agent per rijwiel was nu voldoende om 't zaakje tot de grens der Gemeente te geleiden. De politie maakte proces-verbaal op tegen eenige Klein-Hagenaars, die Zondag de Beek in het Plantsoen als zwemplaats be schouwden, hoewel deze minder dan 60 M. van den openbaren weg gelegen is, Ook verbaliseerde zij automobilisten, mo tor-fietsers en wielrijders wegens rijden zonder licht. Zij legde de hand op een venter, die uit een winkel koperen gewichten ontvreemdde. Bij een drankwet-controle zag de politie gisteravond in een verloflokaal op den Soes- terweg een flesch staan, waarin 'kennelijk iets anders dan nu juist melk of iets van dien aard was. Zij wilds gaarne weten, welke dtank er wél ir. was, doch de vrouw des huizes meende heel slim te doen door met de flesch beenen te maken. De Rechtbank zal haar weldra heel ge voelig aan 't verstand brengen, dat men niet ongestraft een bedienend beambte mag belemmeren in de uitoefeningen van zijn functie. Honderden menschen kunnen praten, tegen éen denken; maar duizenden kunnen denken, tegen éen zien De Münchener bouwmeester Karl Musz- beck beweert een middel te hebben gevon den ter bewaring van schilderijen. Het berust op de ervaring, dat de zuurstof uit de lucht de verflaag aantast. Daarom bergt Muszbeck het sehilderij :n een glasdicht omhulsel van glas of glas met aluminium aan den voor kant. In dat omhulsel bevindt zich stikstof. Zou dit ook iets wezen voor de zoo zeld zame muurschildering aan den buitenkant der St. Joris-kerk, die thans wel goed beschermt is tegen weer invloeden, doch nég beter kati bewaard blijven. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen heeft bij de Ned. Kiosken Maat schappij, te Rotterdam, het licht doen zien I »Op reis met de Staatsspoor c, een keurig geïllustreerd boekje, waarvan de tekst werd verzorgd door het Centraal-bureau voor V reemde n gen verkeer. Een :kje, dat er zeker toe zal bijdra gen om Neder ders, die half Europa heb ben bereisd. het denkbeeld te brengen, het eigen la. toch óok eens te gaan be kijken. Wat Amersfoort betreft, wordt er toe- komstmuziek in aangeheven. Immers daar lezen we: «Ten Oosten van de stad treft men de oude tabnksgrondcn aan (voorheen 1300 H.A.) thans in gebruik door warmoe- zeniers en vruchtenkweckorsi. Zóo ver is 't nog niet. Maar de jeugdige tuinbouw-vereeniging «Amersfoort» zal er wel voor zorgen, dat, eer een nieuwe druk noodig is, de voorspelling in vervulling is gegaan. De boekjes worden, op aanvraag, koste loos toegezonden door de Ned, Kiosken Maatschappij. Padvinders- hoekje. Hoe zit het, jongens? Zóo onder den indruk van de warmte Natuurlijk meldde zich een zestal aan en even natuurlijk de lui. die al t ij d haantje de voor ste zijn en op wie je nooit twee maal een beroep behoeft te doen. Maar zes is te weinig en dus zal ik mijn vraag nog maar eens herhalen. Als je dan nu maar óok er voor wilt zor gen, dat de meisjes-Padvindsters je niet vóór zijn want die laten zich niet tweemaal nooden als 't er op aankomt, hulp te ver leenen. )p Maandag 5 Augustus zal door ons land worden gehouden een betrouw ba a r h e i d s r i t voor motorfietsen. Dat is dus geen dolle renpartij in tegen deel, wie te vlug aankomt, krijgt strafpunten. Vóór den middag komen de deelnemers door Amersfoort. Welke Padvinders willen hierbij hun goede diensten verleenen Uniform met stok. Een vlagje wordt dezerzijds verstrekt. Hun taak is, post te vatten op kruispunten in de stad en den deelnemers met een kort woord, een enkel teeken, den verderen weg aan te duiden. Gok moet er een post van een paar jon gens wezen op den hoek van Wuytierslaan en Soesterstraatvveg, een voor motor-voer tuigen nogal gevaarlijke bocht. Wie helpt de plaatselijke commissie van voorbereiding Aanmelding bij den Secretaris, Kortegraeht 9 hoe vlugger, zoo liever. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie, Kopy van Ingezonden stukken al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, In het nummer uwer courant van Zater dag 13 Juli komt een verslag voor van de zitting der Provinciale Staten te Utrecht, voor zoover dit betreft de Amersfoortsche Handelsschool volgens welk verslag de heer De Louter gezegd zoude hebben wat de Kamer van Koophandel te Amersfoort heeft gezegd 11. 1. «Men kan het eens pro beeren*. Deze laatste zin nog wel tusschen aanhalingsteekens Vermoedelijk zal deze uitdrukking in hel verslag wel op een misverstand berusten, van wien dan ook. Wij nemen daarom de vrijheid, U te ver zoeken om, tot recht begrip der zaak. het adres, zooals dit door de kamer is afgezon den in uw blad op te nemen, tegelijk met deze regelen. Het Bestuur der Kamer van Koophandel en f abrie ken alhier, J. Ger. KLEBER, Voorz. Herms. P. van HASELEN, Secr. Amersfoort, 15 Juli 1912. Aan Heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht. De Kamer van Koophandel en fabrieken te Amersfoort geeft met verschuldigden eerbied te kennen, dat bij UEdGroot Acht baren is ingekomen een vernieuwd Verzoek van de vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstre ken» om een jaarlijksche subsidie voor een op te richten Handelsschool, waarvoor haar reeds subsidie van de Regeering en het Gemeentebestuur is toegekend. Het wil onze Kamer voorkomen, dat een goed deel van den middenstand in rui men zin genomen is aangewezen op han del en nijverheid en dus goed Handelson derwijs in het buitenland overal gegeven Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de voorgedragen Inkomstenbelasting welke bestemd is om de Vermogens- en de Bedrijfsbelasting te vervangen, heeft het licht gezien. Hoewel een aantal bezwaren werden aangevoerd heeft het verslag een niet ongunstigen toon en zelfs vrede met de beëindiging van den belastingvrijdom, welken de landbouw tot nog toe geniet. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat van 18 Juli tot 16 Augustus de adjunct-inspecteur van den arbeid A. E. Struve het Hoofd van het 4de district der arbeidsinspectie, te Utrecht, als zoodanig zal vervangen. Het schijnt wel noodig, nog eens te her inneren, dat zij, die voor eenigen tijd uit de stad gaan en aan het Postkantoor nazending hunner correspondentie verzoeken, óok de brievenbus in hun huisdeur moeten vast zetten. Doen ze dit. door een houtje of een kurk, dan kan de besteller de klep niet openen en wordt hij vanzelf herinnerd aan het verzoek om nazending. De heer W. G. Klomp verzoekt ons mee te deelen, dat er voor kern vooralsnog geen enkele reden bestaat, zich metterwoon buiten Amersfoort te begeven. Hij blijft dus lid van de Gezondheids-conv missie, enz. Bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Ned. stenografen-vereeniging Stolze Wéry is een feestnummer verschenen van «De gevleugelde pen». Het bevat, behalve de gebruikelijke over zichten, de meeningen van verschillende autoriteiten over het nut van kortschrift. Zóo de volgende: Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, Burge meester van Amersfoort, schrijftHet ge sprokene in een plaats gehad hebbende vergadering kan niet als bewijsgrond worden aangevoerd, indien van die vergadering geen goed stenographisch verslag is uitgebracht. Daarom acht ik wenschelijk, dat van het verhandelde in de Gemeenteraadsvergade ringen door een deskundige stenograaf ver slag wordt opgemaakt. Generaal-majoor G. A. Buhlman, comman dant der 4e divisie Ik acht de voordeelen van het gebruik der stenographic zóo groot, dat ik niet wel begrijp, waarom de kennis van éen zelfde deugdelijk stelsel niet verplicht is ge steld voor tal van betrekkingen, in het bij zonder in het leger, voor officieren en het hoogere kader. Kolonel A. L. Klerk de Reus, thans com mandant van het 2e regiment infanferie De stenographic heeft in het leger nog niet die plaats ingenomen, welke haar toe komt. Vooral op de bureelen kan het kort schrift. in verbinding met de schrijfmachine, vele en goede dieneten bewijzen. De jongedames M. P. van der Knoop en H. A. M. van Pernis, leerlingen der Amers- Bij het overgangs-examen van het te naar het 2e studiejaar van den Hoofd cursus, te Kampen, zijn o. a. geslaagd de sergeanten J. H. van Wermeskerken, L. Koppenol, A. Hamming, M. T. I.ichtendahl en A. F. W. B. E. von Seydlitz Kurzbach, oud-leer lingen van den cursus bij het 5e regiment infanterie. De namen zijn niet mooi, doch de dran ken zelf moeten buitengewoon goed zijn in de warmte en dit laatste is toch maar hoofzaak; wellicht vindt iemand wat minder zonderlinge namen. Zie hier de recepten: S t o k o s. Doe éen a anderhalf Hecto gram (ons) havermeel, zeer fijn gemalen, in een pan. Vermeng het met een weinig koud water. Voeg er dan anderhalf ons suiker bij (of iets minder, naar smaak) en een citroen, welke men aan dunne schijfjes gesneden en waaruit men de pitten verwijderd heeft. Giet er vier en-een-halven Liter kokend water op, terwijl men aldoor roert. Dan is de stokos gereed. Men kan die drinken warm, lauw of koud. Voor ongeveer drie stuivers heeft men zes flesschen vol. C o k o s. Meng éen Hectogram fijn ge malen havermeel en éen Hectogram cacao met een weinig koud water tot een dun be slag. Voeg er dan anderhalf Hectogram suiker bij. Giet er vier-en-een-halven Liter kokend water op, terwijl men aldoor roert. Deze cokos neemt men in een kruik mee naar het land. Zes kruiken kosten vier stuivers. H o p k o s. Neem anderhalf Decagram (lood) hop en evenveel fijngestampten gember. Kook dat gedurende vijf-en-twintig minuten in bijna zeven Liter water. Voeg er vijf Hectogram beste bruine suiker bij en kook het dan nog tien minuten. Dan giet men het dooreenzeef.doethetnogwarm in flesschen of kruiken. Als 't koud is, kan men 't drin ken. Bewaren op een koele plaats. Een hoeveelheid als bovengenoemd kost onge veer drie stuivers. Men ziet, dat men om de duurte niet te gen deze velddranken behoeft op te zien. Op het Middenstandscongres te Deventer bepleitte de heer J. Das, uit Utrecht, de wenschelijkheid der benoeming van een commissie van voorbereiding tot oprichting van een vacantie-oord voor den midden stand. Volgens spr. zou dit kunne.i gevestigd worden in de omgeving van Assen, Nun speet of Valkenburg. Zouden we der commissie in overweging mogen geven, óok eens te denken aan «Nim merdorc In den tweedaagschen Nationalen scherm- wedstrijd, te Meppel gehouden, werden o.a. prijzen behaald door de volgende leden van »E. M. M. A,«, de bekende onderofficieren- schermvereenïging van hier personeel geweer: ie prijs, groote

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2