Zaterdag 20 Juli 1912. No. 8135. 61e Jaargang. Op reis. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „I)e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van fleert" HOOFDREDACTEUR F. J. F&SfiSBZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /t. franco per postƒ1.15..Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieGle- en onteigenings- advertentien per regel 15 "cent Reclames 1—5 regels f t.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasscerkosten in rekening gebracht. XORTMICAOXT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidel^jlso opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tjjdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENN I8QEVI NflKN. De Gedeputeerde Staten van Utrecht Overwegende, dat door het overlijden van den heer D. P. HAMERS op 7 Juni 1912 eene vaca ture is ontstaan in de Staten van deze Provincie voor het kiesdistrict Amersfoort; Overwegende, dat daarin behoort te worden voorzien Gelet op de artikelen G en 7 der Provinciale Wet; Gezien de Wet van 5-November 1852 (Staats blad no. 197) houdende regeling van de ver deeling der Provinciën in kiesdistricten ter be noeming der leden van de Provinciale Staten, enz., zooals die laatstelnk gewijzigd is by de Wet van 30 November 1903 (Staatsblad no. 287) Hebben goedgevonden lo Te bepalen, dat de verkiezing van een lid dor Provinciale Staten van Utrecht, in het kies district Am'ersfoort, zal geschieden op Woensdag den 31sten Juli 1912, zullonde de stemming, zoo noodig, geschieden op Dinsdag den 13den Augustus 1912 en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag den 22sten Augustus 1912. 2o. Dit besluit te zenden aan den Burge meester der Gemeente Amersfoort, ter kennis neming en verdere uitvoering, zullende het wijders ter algemeene kennis worden gebracht door afkondiging in het „Provinciaal-blad" en door opening in het „Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad" en de „Amersfoortsche Courant". Utrecht, 15 Juli 1912. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK, Voorzitter. A. VAN DOORNINCK, Griffier. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht dd. 15 Juli 1912, no. 2002; Overwegende, dat door het orerlyden van den heer D. P. HAMERS op 7 Juni 1912 eene vacature is ontstaan in de Staten van deze Provincie voor het kiesdistrict Amersfoort en daarin behoort te worden voorzien; Gelet op de betrekkelijke bepalingen der Kieswet, der Provinciale wet en der Koninklijke besluiten van 2G Februari 1897 (Staatsblad no. 09) en 8 Mei 1897 (Staatsblad no. 144) Brengt ter kennis van belanghebbenden dat dal op Woensdag den 31 Juli 1912 een verkiezing zal plaats hebben ter voorziening in de ontstane vacature door het overlijden van den heer D. 1'. Hamers, van éen lid der Provinciale Staten van Utrecht in het kiesdistrict Amersfoort dat voor deze verkiezing de stemming, zoo noodig, zal geschieden op Dinsdag den 13 Augustus 1912 en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag den 22 Augustus 1912 dat op den dag der verkieziDg bij heir, ten Stadhuize, van dos voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, opgaven van candida- ten kunnen worden ingeleverd. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van de candi- daten en önderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt. De formulieren voor de bedoelde opgaven zijn kosteloos verkrijgbaar ter Gemeente-secre tarie van af heden tot en met den dag der verkiezing. De inlevering moet persoonlijk geschieden door éen of meer dergenen, die haar hebben onderteekend. Amersfoort, 19 Juli 1912. De Burgemeoster voornoemd, WUYTIKR8. Verkiezing van 5 leden-patroons en 5 leden werklieden der Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Amersfoort. burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den 18 Juli 1912, no. 1754, afdeeling „Arbeid", brengen ter algemeene kennis, dat bovenbe doelde verkiezing zal plaats hebben, ter vervul ling van de op 9 December 1912 open zijnde plaatsen, op Maandag den 26 Augustus a.s. en de eventueele herstemming op Woensdag den 4 September d.a.v. Hst stembureau zal zitting houden ten Raad- huize van des middags 12 unr tot des namid dags 3 uur. Amersfoort, 19 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIKRS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Moeten kinderen gedurende de vacantie werken Toch eigenlijk eéti heel zotte vraag, zal menigeen dadelijk zeggen vacantie en toch werken, dat past totaal niet bij elkaar en evenals voor volwassenen is ook voor kin deren de vacantie om uit te rusten, naar lichaam en geesthij of zij, die nog zou willen spreken van vacantie-werk is dus zeker de eene of andere verstokte schoolvos, zóo vasthoudend aan een ouderwetsch vol prop- en overlaadsysteem, dat alle waarlijk gevoel voor de kinderen daardoor onderdrukt wordt. Thans, nu juist de vacanties alom weer gaan beginnen, is het wel niet van belang ontbloot, de vraag nog eens goed onder de oogen te zien of de kinderen nu waarlijk geheel vrij moeten' zijn in de vacantie, of dat zij toch eenig werk moeten hebben Er is toch wel geen jongen of geen meisje, die overigens ook de school bezoekt, in de vacantie op eens te zwak, cm geregeld éen uur per dag te werken. En laat dit werken nu bijv. 's ochtends vroeg geschieden dan is het net of het kind, eiken dag weer zooiets doormaakt als de voorpret vóór de vacantie; na dit uurtje toch is het weer geheel vrij, mag gaan en staan, waar het wil, kan ravotten in huis, of buiten Toch geloof ik, dat in het algemeen de werklust bij normale kinderen bijzonder heden natuurlijk daargelaten veel te gering isdat zij, als het werken bepaald noodig is, dit dan onder leiding moeten doen, en het kin wel zijn, dat dit af en toe zijn nut heeft. Bijvoorbeeld in geval van ten achteren zijn, zoodat het gelijk opgaan met een hoogere klasse soms onmogelijk zou wezeniets, dat vooral veel voorkomt bij eventueele verplaat sing der ouders, dus verandering van school door kinderen, zooals dit plaats heeft bij onze Indische verlofgangers. Ook is het mogelijk, dat het wel eens lukt, een kind, dat altijd heel achteraan zit in de klasse en nu eenmaal het idee heeft, dat het toch nooit tot de eersten kan behooren, op de manier van privaatlessen geven, tot wat grooterc zelf- waardeering te brengen, die het met het volgen van den nieuwen cursus tot wat groo terc activiteit aanspoort. Verlangen de ouders alleen maar uit ge makzucht, dat de kinderen wat bezig zijn, dan kan men in den regel niet veel goeds verwachten van dergelijk werken. Ik zou haast zeggen, het wekt slechts onachtzaam heid en nauwkeurigheid, enz.het resultaat is dus negatief! Ware uitzonderingen zijn kinderen die werkelijk degelijken arbeid zouden verrichtten, zonder dat er eenige controle op was Dat de kleinen alles weer zouden vergeten in de vacantie, daar hoeft men niet bevreesd voor te zijn Als er geen bijzondere omstandigheden zijn, zou ik er dus niet vóór zijn, dat de kinderen werken gedurende vacantie. Ook moet er nooit overgegaan worden tot het geven van privaatles, zonder het hoofd der school of den betreffenden klasse-onderwijzer te raad plegen. Een soort vóor-werken, zooals sommige ouders wel eens verlangen, is, bij een nor- maai aangelegden leerling beslist af te keu ren. Wat voor de klasgenooten dan nieuw is, is voor den vooruitgewerktc niet belang rijk genoeg meer en dit dooft den arbeids- lustmen heeft dus hard kans, dat het kind indommelt en als het ware afleert, zich in te spannen. Vacantie komt het kind toe; het hoeft daarom nog niet heelemaal leeg te zitten, maar behalve, dat de leerlingen-genoegzaam profiteeren van de heerlijke, friasche, ver sterkende buitenlucht, kunnen ze immers eens iets anders doen. De meisjes maken zich ecnigszins verdienstelijk in het huis houden en wasschen eens kopjes, maken eens bedden opwant gewoonlijk valt er in huis juist iets meer te doen, door logees of zoo. De jongens gaan eens kijkje nemen bij va der in de zaak; ze zien vast hetgeen «r in de wereld omgaatbeiden staan daardoor een tijdje op eigen beenen. Vacantie zij een tijd van rust, d. w. z. rust van de gewone bezigheden, uitspanning en algeheele verandering van omgeving. In deze paar weken moet weer kracht vergaard worden voor een heel jaar ingespannen be zig zijn en waarlijk het beoogde effect zal te grooter wezen naarmate men zich rust en ontspanning gunde. Aldus Marie van Amstel, in >De huis- houdgids< wat dat betreft het tegengestelde. Het is in elk jaargetijde de onaangenaamste wind, die er waaien kan, omdat hij altijd koud en ruw is; maar éen goede eigenschap is er aan verbondenneiging tot opklaren. Be gint hij zijn dagen met regen en buien, ge woonlijk blaast hij de lucht tegen den avond schoon en geeft klare koude nachten, die somwijlen in den zomer nog vorst brengen. Ordertusschen is de Noord-Westenwind dikwijls een voorbode van beter weer, al komt het In natte zomers ook vaak voor, dat de wind schommelt tusschen Zuidwest en Noordwest, tusschen lauwe regen of koude buien. Is dat zoo, dan wil het vaak weken lang niet meer veranderen en krijgt men zoo'n zomertype, dat de menschen die uit willen en de menschen die van 't uit gaande publiek moeten leven, gelijkelijk tot wanhoop brengt. Nauwelijks behoeft het te worden gezegd, dat deze windkarakteristiok alleen geldt bij duidelijk blijkende, eenigen tijd aanhoudende windstroomingen, terwijl het bovendien voor de hand ligt, dat men van den windwijzer alléén de komende weersgesteldheid niet kan aflezenmaar dat daarbij barometer en weerkaarten eveneens dienen te worden ge raadpleegd. Wind en weer. In deze dagen van komende vacantie, van reisjes en uitstapjes in het algemeen, wordt er heel wat naar de lucht gekeken, knoopen duizenden hun hopen of vreezen vast aan een zóo ongestadig ding als 't haantje op den toren. Want algemeen is het bekend,, dat de richting van den wind van heel gvoo- ten invloed is op het karakter van het weer, al bepaalt ze 't niet heelemaal. Toch zijn er nog menschen genoeg, die van zulke op den windwijzer berustende weervoorspelling weinig weten en 't is dus niet onaardig, in korte woorden enkele ge gevens daaromtrent samen te vatten. Vooropgesteld dient daarbij, dat van Zuiden-, Oosten-, Noorden- of Westenwind namelijks sprake behoeft te wezen, omdat van deze hoogstens de Oostenwind min of meer constant optreedt, de andere echter immer slechts den overgang vormen naar de tus- schenrichtingen, die bijna altijd van grooter bestendigheid zijn en het weerkarakter ster ker beïnvloeden. Bepalen we ons dus tot deze tusschen- richtingen, dan kan voor den zomer hun karakter als volgt worden aangeduid Noord-Oostmooi, vast, matig warm, weer. Zuid-Oostonbestendig, zeer warm, onweer. Zuid-West: slecht, vast regenachtig en koel. Noord-Westonbestendig, buiïg en zeer koel. De Noord-Oostenwind brengt het type mee van mooi, betrouwbaar, aangenaam warm zomerweer, dat de zon onbeperkte heerschappij laat en regen uitsluit. Slechts in enkele gevallen komt bij dalenden baro meter zware regonval voor. De Zuid-Westenwind geeft het type van den killen, verregenden zomer en zelfs al schijnt de zon bij dezen wind, wat vaak kan voorkomen, dan is het toch maar van korten duur en nemen wolken en regen snel weer de macht in handen. De eigenlijke hittebrenger is de wind uit het Zuid-Oosten. Wel kan het in den zomer bij eiken wind warm worden aio de zon geruimen tijd schijnt, maar de bekende drukkende ondraaglijkehitte is immer een gevolg van den Zuld-Oostelijkcn wind. Brengt de Zuid-Oostenwind gewoonlijk aanvankelijk mooi weer, dat langzaam maar zeker slechter v.ordt en ten slotte in een donderbui uitbarst, de Noord-Westenwind is De indertijd door het Bestuur der Neder- landsche Verceniging voor Gemeentebelangen benoemde commissie, aan wie werd opge dragen in studie to nemen het door den heer P. van Oort opgemaakte ontwerp van wet, regelende het beheer, het beleid en de algemeene bevoegdheid der veiligheidspolitie, heeft haar rapport uitgebracht. De commissie komt tot de conclusie, dat het stelsel eener algcmecene Rijks-politic- vereeniging, in éen korps vereenigd, wel groote voordeden zou meebrengen, maar aldus het advies »de reden waarom wij bezwaar maken tegen de algemeene doorvoering daarvan is deze, dat naar de overtuiging onzer commissio het grondwet telijke bevel, dat dc rcgoling en ook het bestuur van de gemeentelijke huishouding aan de Gemeente wordt overgelaten, door ons niet wordt beschouwd als een ten op zichte van het gehcele land ongewenscht knellende band. Flier komt nog bij. dat hoe zeer de handhaving van Rijks-wetten ook van onmiskenbaar gewicht is, ook andere belangen in tegenovergestelden zin zullen kunnen werken. De handhaving der alge meene orde in een Gemeente is eveneens van belang, en niet alleen van plaatselijk belang. Blijkt, dat in een Gemeente verzet tegen een poUtlevoorschrift tot eenig succes kan leiden, ook in oen andere Gemeente zal wellicht verzet, zij het ook tegen een andere wet, gevoerd worden. Verzet Fs besmettelijk, en alleen reeds het uitlokken van verzet moet door de politie zooveel mogelijk worden tegengegaan. Nu zal niemand ontkennen, dat het plaatselijk bestuur, beter dan een tijdelijk dienaar van het Rijks-gezag, zal kunnen be- oordeelen of de al te scherpe doorvoering van een door 's Rijks wetgevende macht gegeven bevel tot verzet in de Gemeente zal kunnen aanleiding geven*. De warmte, die ons land en niet alleen het onze, Is komen verrassen, heeft nu reeds cenf *cord doen boeken. Een record aldus schrijft het >U. D.« - ten opzichte van het waterverbruik. Te Soesterberg is Zaterdag 23 2.50 kubieke Meter water opgepompt. Wat dit zeggen wil, wordt duidelijk als wc er bijvoegen, dat daarmede het record van het vorlgo jaar met vlag en wimpel ia geslagen. De 12e Augustus nl. van 1911.de dag, waarop voor dat jaar het meeste water werd verbruikt, blijft met 3000 kub. M. achter bij gepasaeerden Zaterdag; zegge 3000 kubieke Meter. De Waterleiding-maatschappij heeft voor-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1