Ingezonden, zorgsmaatregelen getroffen om de hitte, die ons vriendelijk klimaat ons dezen zomer weer bereidt, gastvrij te ontvangen, d. w. z. te doen wat in haar vermogen is om Utrecht's ingezetenen ongestoord en geregeld van water te blijven voorzien. Zoo is een nieuwe standpijp geplaatst in het hoogreservoir op den Stompert, waardoor het mogelijk wordt, het water tot een druk op te voeren van 75 M. boven A. P. Door die nieuwe standpijp kan weer 150 kubieke Meter per uur meer dan vroeger de stad worden binnengeloodst. Tot dusver is er dan ook nog geen enkele klacht bij de Waterleiding-maatschappij bin nengekomen overal bleek de druk voldoende. Toch is dit geen reden, om zorgloos te wordeneerder om met de Maatschappij mede te zorgen. Te zorgen, dat het waterverbruik geen water verspilling wordt. Verspilt ge thans, later wordt ge er zelt de dupe van. Dan moet wellicht gebrek gele den worden, omdat er thans overdaad was. Bovendien moet ge bedenken, dat ge mede de oorzaak kunt worden, dat uw medemen- schen later óok gebrek lijden. Utrecht heeft Zaterdag van al 't opge pompte water 21 000 kub. M. voor eigen rekening genomen. Hopen we, dat dit record niet nog wordt overschreden. Noodzakelijk is 't niet! Aan de gemeentelijke gasfabriek is gedu rende de zomermaanden een reserve-stoker aangesteld, die dienst doet-in den nacht van Zaterdag op Zondag. Hierdoor krijgen de stokers, die tot dusver vrij waren van Zondagochtend 6 uur tot Maandagochtend 6 uur, om de drie weken vrij van Zaterdagavond 6 uur tot Maandag ochtend 6 uur. Niet bij het Binnenlandsch bestuur, gelijk het eerste telegram ons Donderdag meldde, doch bij de rechterlijke macht in Ned. Oost- Indiü wordt mr. II. W. J. M. de Jong werk zaam gesteld. Het aanvullend telegram bereikte ons juist nadat de courant was afgedrukt. De heer J. W. de Jong slaagde voor het notarieel Staats-examen 2e gedeelte. De heer Louis Klein Hz, heeft tegen 1 Augustus ontslag gevraagd als koster van de Ned. Israelietische hoofd-synagoge hier. Luitenant W. H. Warnsink, van het 5e regiment infanterie, sedert 1 Mei 1911 non- actief, wordt i September in activiteit her steld bij het ye regiment infanterie. Kapitein C. C. de Gelder, commant-direc- teur der militaire school-compagnie, is tevens belast met het bevel over de school voor verlofs-ofïicieren der infanterie, te Amersfoort. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voor de landmacht zijn aan te merken als dagen, waarop Zondagsdienst wordt ge houden voor de Protestantsche militairenNieuw jaarsdag, Goede Vrijdag, de beide Paasch- dagen, Hemelvaartsdag, de beide Pinkster dagen en de beide Kerstdagen voor de Roomsch-Katholieke militairen, behalve in het bisdom RoermondNieuw jaarsdag, Driekoningen, Eerste Paaschdag, Hemelvaartsdag, Eerste Pinksterdag, Petrus en Paulus, Maria Hemelvaart, Allerheiligen en Eerste Kerstdag. Bovendien voor de bis dommen 's-Hertogenbosch en Breda 8 De cember terwijl in het bisdom Roermond zijn aan te merken als feestdagenEerste Paaschdag, Hemelvaartsdag, Eerste Pink sterdag', Maria-hemelvaart, Allerheiligen en Eerste Kerstdag. voor de Israelietische militairenPaschen (de eerste twee en de laatste twee dagen), Wekenfeest (twee dagen), Nieuwjaarsfeest (twee dagen), Verzoendag, Loofhuttenfeest (twee dagen) en Slotfeest (twee dagen). De Oud-katholieke militairen vinden we niet vermeld in dit besluit De miliciens der voorjaarsploeg van het 5e regiment infanterie zullen aanstaanden Donderdag naar de legerplaats bij Marskamp marcheeren en daar tot 1 Augustus gevechts schietoefeningen houden. Het detachement is sterk officieren en 210 minderen. De Centrale commissie voor Plan 1913 hield te Utrecht haar zesde vergadering. Met groote erkentelijkheid werd kennis genomen van het besluit van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal tot het verlecnen van een subsidie aan de Centrale commissie ten behoeve der buitenlandsche reclame, verbetering der verkeersmiddelen, enz. Een regeling werd gemaakt om een doeltreffende besteding der gelden te ver zekeren. Bij het stelselmatig bewerken van het buitenland met het oog op de reclame zijn rcèds waardevolle relaties aangeknoopt, die ook na 1913 het vreemdelingenverkeer zullen blijven bevorderen. Met de Tucht-unie is overeenstemming verkregen over het uitgever, van een lees boekje voor de Lagere scholen over «onze verplichting tegenover den vreemdeling». Voor de uitvoering van het denkbeeld zal de Unie zorgdragen. Als dit boekje nu óok maar wordt gelezen in de Lagere scholen en daar buiten. In de Provincie Utrecht hebben zitting genomen in het Eere-comité der Ned. Pad vinders Organisatie de heeren mr. F, D. graaf Schimmelpenninck, Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht; J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Óye, Voor zitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, te Hoevelakenmr. W. H. de Beaufort, oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, te I.eusdenA. li. H. Boissevan, te Baarnen prof. dr. P. H. Damsté, te Utrecht. In de te Dordrecht gehouden Algemeene vergadering van den Nederlandschen slagers hond is aangenomen een voorstel om te streven naar de verkrijging van een alge meene Rijks-keur voor alle vee en vleesch- waren in den meest uitgebreiden zin, terwijl, zoolang die Rijks-keur niet is ingevoerd, door den Bond een handelsmerk zal worden ingevoerd ter bestrijding van het onder be naming van Nederlandsché waar in den han del brengen van buitenlandsche artikelen. Herinnerd zij aan de belangrijke vergade ring van «Handel en Nijverheid», aanstaan den Maandag te houden. Vooral onder de Mededeelingen zal veel zijn, dat den middenstanders bijzonder kan interesseeren. Een der nummers van het programma der feesten vanwege de Oranje-vereeniging aanstaanden Koninginnedag te geven, is een vliegerwedstrijd. Deze zal worden gehouden op het terrein bij de zwemschool, waar weder sportfeesten plaats hebben en ook een ringrijderij. 't Kwam ons goed voor, ditmaal uit de school te klappen. Zij die willen deelnemen aan den vliegerwedstrijd kunnen dan nu reeds een baas van een vlieger maken en zich ter dege oefenen. De Amersfoortsche waterpolo-club heeft ook morgen rust, Volgenden Zondag krijgt ze «Triton», uit Weesp, te gast. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten over half negen, die van de overige voertuigen op zijn laatst vijf minuten over negenen branden. De politie heeft Donderdagavond een goede vangst gedaan. Een als heer gekleed persoon, voorgevend ingenieur te zijn bij de hier ter stede wel bekende firma Klönne, te Dortmund, ver voegde zich bij de directie der gasfabriek, deed een heel verhaal van tijdelijke verlegen heid en trachtte eenig geld los te krijgen. Hij klopte aan doovemansdeur. Iets later gelukte het hem, van twee mon teurs ieder f2 te leenen. Maar nu ook had de politte hem in den neus gekregen. Spoedig was hij gevonden en aanvankelijk ging hij gewillig mee. Doch in de Utrechtschestraat zette hij het op een loopen. Een infanterist trachtte hem te stoppen, een korporaal der huzaren gaf hem een klap die aankwam en in de Koe straat werd hij weer gevat en nu onder hevig verzet naar het Commissariaat gebracht. Hedenochtend werd hij onder secuur ge leide naar Utrecht geleid en daar ingesloten ter beschikking van de justitie. Het bleek inmiddels, dat sinjeur bij ver schillende directies van gasfabrieken zijn verhaal van tijdelijke geldverlegenheid op- dischte. Oók werd vastgesteld, dat hij een jaar of vijf geleden wegens wangedrag is ontslagen als teekenaar bij de firma Klönne. Zeer vermoedelijk is hij de zelfde, die in de Zaanstreek opereerde onder apothekers, voorgevend een Duitsch collega te zijn. Dat zal de justitie eens netjes uitzoeken. Het openbaarministerie bij de Rechtbank te Utrecht eischte veertien dagen gevange nisstraf tegen een makelaar uit Baarn ter zake van diefstal, subsidiair verduistering, van een hondje, toebehoorende aan zijn vriend den heer F. A, J., hier. Het hondje liep wel eens met den dader mee en toen dit onlangs weer het geval was en hij met het diertje in een buiten-café zat, verkocht hij het voor een rijksdaalder aan een anderen, gast. Den eigenaar, die aan stonds informeerde naar het hondje, ant woordde hij, dat hij 't dier niet had gezien. Dit antwoord en de vertrouwenspost die de dader bekleedt, deden den ambtenaar ge vangenisstraf en geen boete eischen. In de woning waar niet wordt gelachen, weven verdriet, ontevredenheid, en ziekte hun spinnewebben. Inhoud «Wereldkroniek» 20 JuliDe Koninklijke roeiwedstrijden op de Theems. Tentoonstellingen in NederlandNijmegen 1912. Openlucht-voorstelling te Hilver sum. De geheimzinnige boomen te Hoog- Soeren. De Valkenburgsche catacomben. Personalia. Internationaal concours hippique te 's-Gravenhage Caricaturen en humor uit het buitenland. maakt. Men heelt nl. te Palos, in Spanje, de rekeningen-boeken terug gevonden van het I huis Pinzon, dat aan Columbus de vaartuigen I verschafte en hem de voorloopige kosten voorschoot. De geheele uitrusting der drie 1 karveelen beliep 14 000 pesetas. Columbus zelf ontving 1900 pesetas salaris perjaar.de beide andere gezagvoerders elk 900 pesetas de manschappen der equipage ontvingen 50 realen per maand en hun onderhoud kostte door elkaar, per hoofd en per maand, 6 pesetas. Voor de geheele reis, die duurde van Augustus 1492 tot Maart 1493, bedroeg het totaal dier bezoldigingen 22 950 pesetas. Het totaal dier onkosten beliep dus onge veer 36 000 pesetas, hetgeen in onzen tijd nog geen 17 000 gulden iswerkelijk niet te veel. v- De ontdekking van Amerika heeft nog geen 17 000 gulden gekost. Men zou het niet willen gelooven, indien de kosten onlangs niet precies hadden kunnen woroen -opge- Buïten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmei1 teruggegeven. Prijsvraag voor een aanplakbiljet voor de Tentoonstelling *De Vrouw 18131913». Het Bestuur van de tentoonstelling «De Vrouw, 18131913» verlangt een aanplak biljet, waarvoor het een openbare prijsvraag uitschrijft onder de volgende voorwaarden De mededinging is uitsluitend opengesteld voor Nederlandsche vrouwen. Het biljet moet 120 bij 80 c,M. groot zijn, de marge medegerekend. Deze maten kunnen zoowel in de hoogte als in de breedte genomen worden. Desnoods kan een speling van 10 c.M. boven en onder elk dezer matr 1 worden toegestaan. I Iet zal lithografisch ii. ie kleuren, behalve de papierkleur, door de eerste prijswinster moeten worden uitgevoerd. Het biljet moet den volgenden tekst be vatten Tentoonstelling »De Vrouw 1813—1913» van 1 Mei tot 15 September 1913 op «Meer huizen» Amsteldijk, Amsterdam. De ontwerpen voor dit. biljet moeten op ware grootte in twee kleuren, behalve de papierkleur, worden uitgevoerd. Nadat de jury haar voorloopige uitspraak heeft gedaan, zal de inzendster van het eveneens voorloopig voor de uitvoering bestemde biljet, verplicht zijn een fragment van haar ontwerp, naar keuze van de jury, op steen te brengen en te doen afdrukken, om haar bekendheid met de lithografische techniek te bewijzen. Ieder ontwerp moet voorzien zijn van een motto en bevatten den naam en het adres van de- vervaardigster. Op de buitenzijde van de enveloppe moet tevens een correspondentie adres vermeld zijn. De ontwerpen moeten voor den isten October a.s. franco worden toegezonden aan het Secretariaat, Damrak 28--30 te Amsterdam. De ingezonden ontwerpen, uitgezonderd dat, hetwelk met den eersten prijs bekroond en voor uitvoering aangewezen wordt, blijven eigendom van de inzendster, Het Bestuur behoudt zich het recht voor, alle ontwerpen twee keer te exposeeren den eersten keer onmiddelijk na het verschijnen van het jury-rapport, den tweeden keer op de Tentoonstelling «De vrouw 18131913». Als eerste prijs wordt uitgeloofd de som van f 250, als tweede prijs f 100. Bovendien zal de prijswinster f 100 ontvangen voor het op steen brengen van het biljet. De Jury behoudt zich het recht voor, zoo geen der ingekomen ontwerpen baar voor uitvoering geschikt voorkomt, den eersten prijs niet toe te kennen. Het biljet moet acht weken na ontvangst van de opdracht voor den druk gereed zijn. De jury zal bestaan uit de dames en heer en: Mevr. Thérèse van Duyl Schwartze. Mej. Nelly Bodenheim. Mej. Marg. Verwey. Mevr. Baanders-Fockema. De heer Nijhoff. De heer Roland Holst. Mej. dr. Mia Boissevain. Het verslag van het Voorloopig comité, waarin het doel van de tentoonstelling nader omschreven is, is te verkrijgen aan het Se cretariaat Damrak 28—30, alwaar tevens meerdere exemplaren van deze voorwaarden verkrijgbaar zijn. Het Dagelijks Bestuur Mej. dr. Mia Boissevain, Presidente. Mej. W. AsserThorbecke, Vice-pres. Mevr. J. E. van BuurenHuys, iste Secr. Mej. R. Manus, 2de Secretares. Mevr. J. P. OdijkWouters, Penningm. Mevr. dr. G. Docters van Leeuwen—Van Maarseveen. Mevr. J. P. Wesseling—Van Rossum. Geachte Redactie, Naar aanleiding van een bericht in het »Amf. Nieuws- en Advertentieblad» verzoek ik U beleefd opneming van het volgende, daar genoemd blad geen stuk tegen het vorige bericht wilde accepteeren. Dit bericht sprak van een ongeval, dat in de zweminrichting hier ter stede zou hebben plaats gehad cn stelde de zaak zéfer ernstig voor, zóo zelfs, als ware er een menschenle- ven mede gemoeid geweest. Daar dat bericht enkele onjuistheden bevat, die den goeden naam van onze zweminrichting en dien van haar hoofd, den heer Pezie, ten zeerste zou den kunnen benadeelen, wenschte ik een paar opmerkingen te maken ten einde het Amers foortsche publiek beter op de hoogte te brengen. ie. Het jongetje, waarvan sprake was, viel niet in het diepe bassin, doch gleed van een trapje op de grens van het tweede bassin, een plaats, waar op dat oogenblik 80 a 90 centimeter water stond. 2e. Er was geen sprake van levensgevaar door verdrinking, te meer, daar er op dat oogenblik vele zwemmers in het bassin aanwezig waren, zoodat er dus voor den heldhaftigen aspirant-menschenredder in het geheel geen reden was om zich zoo maar pardoes, gekleed en wel, in het water te storten, en zoodoende den schijn te wekken als ware de zweminrichting een plaats, waar allerlei verschrikkelijke ongelukken zouden plaats vinden, als er geen dappere-mensch- lievende, tegenwoordigheid van geest bezit tende toeschouwers waren om zulks te voor komen. Ik hoop het verschrikkelijke(!) ongeluk(?) hiermede eenigszins beter voorgesteld tc hebben aan den blijkbaar op sensatie belusten inzender van het andere bericht en teeken, U bij voorbaat dank zeggende voor de ver leende ruimte, Een mede- toeschou wer. Amersfoort, 19 Juli 1912. BE URSO VER ZICHT. van 6 tot 20 Juli 1912. De zwakkere stemming op de Ameri- kaansclie markt, waarvan wij in ons vorig 14-daagsch overzicht moesten melding maken, heeft aanvankelijk verderen voortgang ge had. De naaste aanleiding daartoe was de op 6 dezer gepubliceerde Bankstaat, welke aantoonde dat, ten gevolge van de enorme geldbehoeften ten behoeve van de Juli-cou- pons en de vrij groote goudverschepingen die naar Europa hadden plaats gevonden, in éen week de positie der Banken zoodanig was verzwakt, dat een reserve-surplus van ruim 20 millioen dollar had plaats moeten maken voor een tekort van bijna 5 millioen dollar. Een angst voor duur geld, omdat een dergelijke verzwakking der Banken in éen week sinds 1907 niet had plaats gevonden, kreeg de overhand en leidde tot groote likwidaties, gedeeltelijk ook uitgelokt door het opzeggen van beleeningen door de Ban ken om het financieel evenwicht te herstellen. Hoewel deze angst ongemotiveerd was, vooreerst door de groote credit-saldi welke Amerika npg in Europa heeft en welke, zoo noodig, kunnen worden opgevraagd, maar ook omdat men wel kon nagaan, dat de groote onttrekkingen aan de Banken slechts van tijdelijken aard zouden zijn en een groot gedeelte der onttrokken gelden geleidelijk wel weer naar de Banken zou terugvloeien, werd de markt er toch door in een ongunstige stemming gebracht en was men meer geneigd, alles van den pessimis- tischen kant te beschouwen. Toen dan ook enkele dagen Jater het officieele oogstbe- richt werd gepubliceerd, dat, hoewel onte genzeglijk gunstig, echter niet geheel beant woordde aan de hooge verwachtingen welke men er van gekoesterd had, werd ook dit ongunstig uitgelegd, terwijl de publicatie van den orderstaat der Steeltrust, waarvan men zich óok al overdreven verwachtingen had gevormd, hoewel hij opnieuw een ver meerdering der orders aan wees, niet vermocht de stemming te doen keeren. Zoo bleef de markt de geheele week tot 13 Juli zwak eti afbrokkelend, doch de Bank staat van dien dag, die een flinke verbete ring in de positie der Banken aantoonde, maakte aan de zwakke tendenz een einde. Het vertrouwen keerde terugde baissiers, die zagen, dat voorloopig hun macht ten einde was, gingen tot dekking over en opnieuw kreeg men oog voor hetgeen wer kelijk gunstig in den algemeenen toestand te vinden was. Het oogstrapport, thans kal mer bekeken, werkte bemoedigend, terwijl de latere oogstberichten, die vooral voor de Noord-Westelijke Staten zeer gunstig luid den, den kooplust stimuleerden en zoo trad een geleidelijk algemeen herstel in, waardoor de meeste fondsen het in de vorige week geleden verlies weer geheel konden inhalen. Wel werkte het bericht, dat de Stanley-com- missie met algemeene stemmen besloten had op ontbinding der Steeltrust aan te dringen een oogenblik remmend op den onderne mingsgeest, maar van een eigenlijken invloed op het koersniveau kan niet worden ge sproken. Hoewel dus een geleidelijke verbetering in de stemming niet te ontkennen valt, is van een bepaald willige stemming nog niet te spreken. Trouwens de tijd van het jaar leent zich daar niet erg toe en dat ook in Amerika een vacantie-stemming heerscht, blijkt het best uit de omzetten ter Beurze van New-York, die nog steeds zeer gering blijven. V| afgeloopen lende vc£ sluiten, vv* mission nj 'l de markt. I STAAT.' voor de I Zoowel de 1 e" de inte, af. Van de Russen jc de handel j I INDUS: waarden z, der voort 1 zwak. Del pCt. Toen 1 statistiek ge een vermim aanwees, tr ook toen d te stijgen, gevolge hei Steel-shares verloop, 1 procenten t tien dagen, CULTUl gingen de omtrent dei ten van s rokkend droogte. deelen der; gen tijd door gering prijzen koi de meeste vooruitgani INDISC waren we Redjang-I tot 300 J flauwer soorten giriJ tot 81. 1

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2