Stadsnieuws. Gemengd nieuws. en oorlog het bijzondere. Hot streven is nu dit bijzondere nooit te laten voorkomen. Ware in de hedendaagsche volkengemeen schap oorlog het gewone, dan zouden vrede bonden en vrede-conferentics, hoe goed ook bedoeld, weinig kunnen uitrichten. Gelukkig is het echter niet aldus. In de tegenwoordige volkengemccnschap is vreed zame samenwerking op allerlei gebied; na tuurlijk kunnen er wel tusschen volken ge schillen ontstaan, die van ernstigen aard zijn en oorzaak tot oorlog zouden kunnen zijn, doch deze door arbitrage te doen oplossen, a is het streven van de vredebonden. Het is waar, de eerste vredebonden zijn gesticht alvorens de moderne internationale samenwerking een aanvang genomen had. Dc eerste vredebond werd in Amerika in 1815 en in Europa in 1816 (Engeland) ge- sticht. Het eerste internationale congres had in 1843 te Londen plaats en wel een vrede- congres. Men zou eigenlijk het internatio nale congres tegen de slavernij, in 1840 te Londen gehouden, als eerste kunnen be schouwen, hoewel dit moestal niet wordt gedaan. Dc eerste diplomatieke internationale sa menwerking in Europa dateert van 1851, namelijk een diplomatieke conferentie over sanitaire politiek te Parijs, in 1859 gevolgd door een tweede. In 1852 werd te Parijs een verdrag gesloten tusschen België, Frank rijk en Pruisen over de telegrafie; dit was het begin van de w ereldtelegraaf-unie en in 1863 had te Parijs de eerste conferentie plaats, die leidde tot de stichting der wereld post-unie. Dc eerste pacifisten, de stichters en leden van bovengenoemde vredebonden, moeten meer idealist geweest zijn, dan thans daar voor noodig is. Toen er nog geen interna tionale samenwerking bestond, als waarvan men tegenwoordig getuige is, het internatio nale verkeer veel geringer was, internatio nale huwelijken minder talrijk waren, inter nationale handel minder belangrijk was, moet de mogelijkheid van wereldvrede, ten minste van permanente vrede tusschen de moderne Staten, minder gemakkelijk denk baar zijn geweest dan thans aanneemlijk is. Nu is de moeilijkheid juist het zich inden ken in de mogelijkheid van oorlog tusschen een paar West-Europeesche staten, wanneer men goed op de hoogte is van de internatio nale samenwerking, die op 't oogenblik reeds bestaat. Men denkc aan het internationaal verkeer van goederen, maar óok van men- schen. Men denke aan de sympathieke Ncderl. Reisvereeniging, die op coöperatieven grond slag het reizen in het buitenland mogelijk maakt, voor standen die anders daarvan zijn uitgesloten. Men denkc aan den omvang van den internationalen handel, aan het enorme be zwaar van een meer of minder groote on derbreking daarin, door een staking van een groep werklieden, het sluiten van de Dar danelles of iets anders. Men denkc vooral aan hetgeen door diplomatieke internationale samenwerking reeds is gedaan. Men denke aan de internationale regeling van post en telegraaf; sinds 1906 ook van de radio- telegrafie aan de internationale regeling ter bestrijding van cholera en pestaan de internationale bescherming der onderzeesche telegraafkabels; aan de internationale rege ling ter afschaffing van uitvoer-premies op suiker; aan de internationale regeling ter bescherming van arbeiders; aan de inter nationale regeling ter bescherming van den industrieelen en artistieken eigendomaan de internationale vaststelling van maten en gewichtenaan de internationale regeling van het privaatrecht. Hiermede is nog lang niet alles genoemd, het lijstje is lang niet volledig, maar dat behoeft ook niet, het zou ook niet lang volledig blijven steeds worden nieuwe zaken voor diplomatieke internatio nale regeling aan de orde gesteld. En dan denkc men nog aan de interna tionale congressen, die jaarlijks plaats hebben over alle mogelijke vakken en onderwerpen Het aantal jaarlijks toenemend Wanneer men van dit alles goed op de hoogte is, vermindert van zelf de angst en het geloof in de mogelijkheid van een oorlog tusschen de meest beschaafde Staten, temeer nu het het streven van de Haagsche vrede- confcrcntics is om geschillen tusschen Staten door arbitrage te doen oplossen. Een belangrijk deel van de taak der vrede bonden is om het publiek op de hoogte te brengen en te houden van den stand van het internationalisme, van de internationale samenwerking dit doen zij meerendeels door hun geschriften. Men trede dan ook toe tot den Nederlandschen Vredebond Vrede door Recht», secretariaat Jan van Nassaustraat 93 te 's-Gravcnhage. Men beeft dan bet beste middel om op de hoogte te komen en te blijven van de onder linge samenwerking tusschen de verschillende volken, waarvan men door het voortdurend lezen en hooren over leger en vloot nu juist niet den besten indruk krijgt. In de Remonstrantsche kerk hoopt aan staanden Zondag voor te gaan ds. W. H. Stenfert Kroese, uit Rotterdam bij de gods dienstoefening van den Doopsgezinden kring, ds. H. Britzei, uit Wormermeer. Voor de vacature, in de Provinciale Staten ontstaan door het overlijden van den heer D. P. Hamers, stelde de plaatselijke R. K. kiesvereeniging Recht en orde* met 38 van de 48 uitgebrachte stemmen tot candi- daat den heer j. W. Jorisser De gros-lijst der Centrale bevatte de namen van de heeren P. F. van Ditzhuyzen, notaris te Baarn, die 4 stemmen verwierf; arts Jorissenen J. R. Visser, landbouwer te Stoutenburg. Uitgebracht werden op de heeren Sinnige en B. Brom ieder 1 stem en 2 in blanco. De R. K. Centrale zal Zondagmiddag den definitieven candidaat stellen. Gedurende het verlof, aan den heer A. Nijhoff van 2 tot 14 Augustus verleend, is de hoofd-inspecteur, de heer S. Posthuma, belast met de waarneming der function van Commissaris van politie. Overste D. J. van Bosveld Heinsius is met ingang van 1 Augustus benoemd tot militie- commissaris in het 2e district van Gelderland standplaats Zutfen. Behalve de in het vorig nummer vermelde nieuwbenoemde officieren bij het leger hier te lande is nog benoemd tot luitenant bij de infanterie van het Oost-Indische legerde cadet W. F. Bisschoff. De vier leerlingen van de Hoogere Bur gerschool hier, die in de 3e groep deelnamen aan het eind-examen slaagden allen, te weten H. J. W. van Esveld, S. P. Geerts, W. Harm- sem en C. E. A. van Zeventer. Eén trok zich vóór het mondeling examen terug. Tot de Middelbare technische school voor bouwkunst te Utrecht is toegelaten de heer P. A. Jonker. Van de 27 candidaten werden er 12 afge wezen, Dc heer J. K. Bossenbroek behaalde de hoofd-akte. Het zal morgen veertig jaar geleden zijn, dat gcneraal-majoor G. A. Buhlman, com mandant der 4e divisie, werd benoemd tot officier. Paardenarts 2e klasse dr. J. Eggink, die 15 Augustus in activiteit wordt hersteld bij het 2e regiment veld-artillerie, zal paarden arts ie klasse dr. E. C. H. A. M. Bemelmans, die dan van het 4e regiment veld-artillerie wordt overgeplaatst naar het 2e regiment huzaren, vervangen in het remonte-depot te Millingen. Paardenarts 2e klasse W. M, P. Pulle, die is gedetacheerd bij het Oost-Indische leger, zal 3 Augustus per stoomschip »Prinses Ju liana* zijn nieuwe bestemming volgen. Men schrijft aan het »N. v. d. Dag* Bij de artillerie in alle landen is behoefte gebleken aan een eenheids-projectiel, dat als brisantgranaat en tevens als granaatkartets dienst zou kunnen doen, daar men, als men te velde trekt, onmogelijk kan berekenen in welke verhouding deze projectielen moeten worden meegenomen. Veel soorten waren er niet uitgevonden in 1904 vond Reicheman er een uit, in 1908 Hein, in 1909 Carl Puff, in 1910 Krupp. Deze alle hadden grootere of kleinere ge breken ook Schneider, te la Creusot, heeft er een, maar het beste scheen dat van Van Essen, later fabriek Ehrhardt-Van Essen, Rheinische Metallwaaren- und Maschinen- fabrik, te Düsseldorf-Derendorf. Ons Ministerie van Oorlog liet proeven nemen met dit projectiel, dat wel niet twee maal dienst kan doen, maar toch naar keuze kan dienen als brisant granaat of als granaat kartets. Onder generaal Van Ermel Scherer werden de proeven genomen en de generaal kwam tot de conclusie, dat het projectiel zeer verdienstelijk was, maar dat er levens gevaar was voor de manschappen, die het stuk bedienen, daar de bij het projectiel aan gebrachte kwikbuis gevaar heeft te springen en er een noodlottige ontploffing kon plaats hebben. Daarom werd dit projectiel niet ingevoerd. Intusscben was er in ons land een ander dergelijk projectiel uitgevonden, waarbij de tijdregeling zonder eenig gevaar geschiedde door ccn verplaatsbaren wijzer en waarbij de werking geheel anders is. Bij Krupp, evenals bij Ehrhardt-Van Essen e.a., wordt de kop van het projectiel afgeschoten, welke kop dan als brisant-granaat dienst doet, zoodat dus de achterblijvende stalen bus als waardeloos beschouwd kan worden. Bij het laatst hier te lande uitgevonden projectiel blijft, als hoedanig ook gebruikt, steeds al het staal voorhanden voor de detonatie, dus blijft steeds een volkomen brisant-granaat over. Bij dit projectiel namelijk werkt eerst de granaatkartets en daarna, op een tc stellen tijdstip (door de verstelbare bodembuis) daarna of direct, naar dat verlangd wordt, werkt de brisant-granaat. Het systeem berust op het idee, dat een granaatkartets en een brisant-granaat in éen projectiel worden ondergebracht, waarvan deze beide deëlen op zich zelf aliijd hun uitwerking hebben. De superioriteit is in Duitschland over tuigend gebleken, want het patent is daarop, na jaren van bestrijding tegenover alle Duitsche en andere patenten, ten slotte ver leend en hoogstwaarschijnlijk zal op voorstel van den generaal-inspecteur der artillerie dat projectiel worden ingevoerd. In Nederland, dat evenals Zweden, nog geen éenheidsprojectiel bezit, zal nu, in strijd met het advies van generaal Van Ermel Scherer. het projectiel Ehrhardt-Van Essen worden ingevoerd en denkelijk zal reeds eerstdaags met de aanmaak worden begonnen. Deze zaak, die geheim schijnt gehouden te worden, zal wel opzien wekken in militaire kringen. Indien de koop der vier perceelen aan den Zuidsingel, toebehoorende aan het Burger weeshuis, doorgaat dan zal daar het gesticht voor R. K. weezen en verlaten kinderen ver rijzen, die voorheen werden ondergebracht in het thans afgebroken perceel aan de Muurhuizon bij de Nieuwstraat. Aan het verslag over 1911 van den pluim veeteelt-consulent, den heer H. B. Beaufort, te Aerdenhout bij Haarlem, worde het vol gende ontleend Ingevolge vati verschillende zijden ont vangen berichten, o.m. van de onder-afdee- ling Amersfoort der V. P. N., werd onder zoek gedaan naar het voorkomen van be smettelijke hoenderziekten iii de omgeving van Barneveld en Amersfoort. Vooral in de omgeving van Barneveld kwamen Hoender- cholera en Kleinsche ziekte veelvuldig voor; deze ziekten keeren aldaar telken jare in meerdere of mindere mate terug. Bij het onderzoek bleek weder de groote zorgloosheid van den landbouwer-pluimvee- houder, waar het betreft' het aanwenden van middelen tot bestrijding dezer ziekten. Men is zeer wel overtuigd, dat de genoemde be smettelijke hoenderziekten groote schade aanrichten en is er ook uiterst bevreesd voor, doch middelen ter bestrijding worden hoogst zelden aangewend. De behandeling met serums, door de Rijks- seruminrichting beschikbaar gesteld, heeft hier goede resultaten opgeleverd. Niettegen staande dit feit wordt de hulp van den vfee- arts slechts hoogst zelden ingeroepen. Ont smetting en scheiding van zieke en gezonde dieren vindt geen toepassinghet eenige middel, dat men aanwendt, is de verkoop van het zieke gevogelte voor de consumptie. In het betreffende rapport werd aange drongen op beter toezicht op de plaatselijke markten, vooral ten plattelande, en op het verleenen van veeartsenijkundige hulp, daar waar deze voor dit doel niet, dan wel moei lijk te verkrijgen is. Door de moderne en de religieuse afdeelingen der timmerlieden-organisaties hier ter stede is, naar »Het Volk* bericht, een loonsbewe ging begonnen. De eischen zijnhet mini mum-uurloon te stellen met ingang van 15 Augustus a.s. op 22 cent (thans 20 cent) met een jaarlijksche verhooging van 1 cent per uur gedurende 3 jaar, zoodat het uurloon in 1915 zal bedragen 25 cent. Een maximum arbeidsdag van u uur, met een jaarlijksche verkorting van een half uur per tot 10 uur per dag en directe invoering van den vrijen Zaterdagmiddag. Voor overwerk te betalen 25 pCt., nachtarbeid 50 pCt. en Zondagsar- beid ioo pCt. extra. Afschaffing van stukwerk en onder-aan neming. Ter voorkoming van misbruik van jeug dige arbeidskrachten niet meer dan 25 pCt. onder het minimum-loon. Een en ander vast te leggen in een col lectief contrakt. De lompen, beenderen, flesschen, enz., door de Gemeente-reiniging verzameld, zijn heden bij inschrijving gegund aan de heeren S. J. Cohen en P. Lobel. Actief als altijd deelde >Handel en Nijverheid* Vrijdag aan haar leden mede, dat een industrieel zich hier had gevestigd. En ziegister is hij alweer vertrokken. Wel heel korte vreugde dus. Door te schrikken voor een toeterende auto maakte gister een trampaard tegenover de Valkestraat zoo'n zijsprong, dat de tram er van derailleerde. Heel vlug was een andere tram ter plaatse, zoodat er bijna geen vertraging was in den dienst. Voor zijn straf moest de spring in 't veld meehelpen de tram weer te brengen waar ze behoortmaar toen ze ook weer op de rails stond, was 't leed weer geleden. Het levend villen van palingen is volstrekt noodeloos, schrijft de afdeeling Zeeland van dierenbescherming aan de »Middelb, Crt.«. Het is niet goed mogelijk, een paling te j 'stroopen, die niet meer leeftmaar er is toch een eenvoudig middel om het dier zijn be- wustzijn te ontnemen. Men moet de hersenen kwetsen. Daartoe snijdt men met een scherp mes den kop door en door in het midden en wel van achteren naar voren tot tusschen de oogen, vervolgens een dwarssnede op de hoogte der oogen (dus loodrecht op de eerste snede) en een tweede dwarssnede een halve vingerbreedte dichter bij den hals. De zenuwtrekkingen van het lichaam blijven dan nog plaats hebben en het schijnt den leek alsof ae smarten van het dier even hevig zijn, doch men behoeft zich dan echter niet te verontrusten, want het gevoel van pijn is er niet meer. Aan u, koopsters en koopers, de zorg, dat dit voortaan ook door de Bunschoters ge beurt. Een van valschheid verdaohte zeer vermoedelijk een verminkte dan wel bij het aan munten gescheurde gulden is door de politie in beslag genomen. In het jongste nummer van het Algemeen politieblad staan niet minder dan 33 rijwiel diefstallen vermeld, alle in de vorige week Wielrijders mogen er wel aan denken.dat vooral in dezen tijd er erg veel liefhebberij is voor hun karretje. De politie hield hier aan twee minderjarige jongens, waarvan de een te Groningen, de ander te Amsterdam bleek thuis te behooren. Ze zijn huiswaarts geleid. Wie het veulen in al zijn nukken ge hoorzaamt, wordt door het paard uit den zadel geworpen. Vit don Omtrek. Ds. J. Jac. Thomson, uit Hoogland, zal hedenavond te Hilversum in een bijeen komst, met genoodigden, van de Ned. mid- dernachtzending-vereeniging de volgende stellingen verdedigen: 1. Het recht der schoonheid is haar niet-zedelijkheid. 2. Een kunstwerk wil nooit onzedelijk zijn. 3. Wet geving grijpe op kunstgebied nooit verder in dan pedagogisch strikt noodzakelijk is. 4. Waardeering der kunst door geloovigen is het beste middel tegen haar onzedelijkheid. Tot Directeur van het post- en telegraaf kantoor te Soest is benoemd de heer G. C. Franken, thans Directeur te Overschie. Onderzoek van aardewerk. Alle glazuur is vermengd met lood, dat, gelijk bekend is, nadeelig is voor de gezondheid. Men schrijve nu met inkt op de boeden of andere aarden voorwerpenvertoont het bord, wanneer het afgewasshen en tegen 't licht gehouden wordt, violette vlekken, dan is dit een teeken, dat het lood bij herhaald gebruik te voorschijn zal komen en zich met de spijzen vermengt. Dergelijk aardewerk schade men zich dus niet aan of doe het weg. Een parfum, tevens geschikt tegen de mot. Neem van kruidnagelen, nootmuskaat, karwijzaad, tonkaboontjes, foelie en kaneel elk 30 Gram en voeg daarbij evenveel FIo- rentijnsche iriswortel als gelijk is aan de hoeveelheid der andere te zamen. Maal alles fijn tot poeder en doe het in kleine zakjes tusschen uw goed. Als een bewijs van de schranderheid maar ook van de geweldige vlugheid der zwalu wen diene het volgende. In de omstreken van Zwolle huisde in een schuur een zwaluwenpaar met zes jongen Op zekeren dag bemerkte de eigenaar der schuur, dat het mannetje dood voor de schuur lag en een andere mannetjeszwaluw op den rand van het nest zat, die het der moeder 7.60 lastig maakte, dat zij haar kleintjes niet voederen kon. Daar de zoon van den eige naar naar Vlissingen moest, werd besloten den verliefden zwaluw mee te nemen en daar in vrijheid te laten. Doch ziet, den volgenden dag reeds was de lastige minnaar weer aanwezig en belette het weeuwtje haar moederplichten te vervullen, met het droevig gevolg, dat de zes kleintjes na een paar dagen allen jammerlijk omkwamen. Evenals het 5de Internationale Esperanto- congres te Dresden in 1908 van grooten in vloed was op de Esperanto-beweging in ge heel Saksen, ondervond nu ook België, al waar verleden jaar het 7e congres plaats greep, de gunstige gevolgen van een demon stratie, welke een paarduizend vreemdelingen uit een 35-tal verschillende landen gedurende een tiental dagen te Antwerpen bijeenbracht. Dat bewees o.a, het onlangs te Gent gehou den congres van Belgische Esperantisten. De ruim 300 congressisten werden officieel ten Stadhuize ontvangen door een der Wet houders, die, als bewijs der sympathie van den Gentschen Gemeenteraad voor de Espe ranto-beweging, mededeelde, dat deze een som beschikbaar stelde om ook middels Es peranto de Wereld-t bekend te maken. («durende den'at 48 Espa aan welke ,,oo l£ In September as. groep te Antwerpen vieren, bij welke eeU het Grand théStre, lijk wederom zullen' tooneelstuk Kaatje, zelfde dat tijdens het' peranto-congres zoo», el! Uil Buiten verantweon dactie. Kopy van Ingezo, niet geplaatst, wordt De Redactie van rant* zal ongetwijfi willen hebben, ook h van een bericht in d< mij van welwillende zonden in haar »De Minister van de op rustpensioen g( weten, dat de verm verleend is voor hun aan de zelfde voori ren in werkelijken di »De op rustpensiof verlangen deze hun portretkaart aai Oorlog doen geword >Op de ommezijde de officier, nevens graad en nummer adres vermelden. Dei potlood geschreven (De dagbladen word» bericht over te drukk Ook wij verzoeken dagbladen, dit >ondei drukken. Geachte kameradi onder den indruk vai op den gen Juli, 'ft »Open Brief* lazen o.a. in de aangrenze neerde officieren beje wel kunnen missen. blij, als het er 'n enl schieten, dat ze in de vroegeren oppasser, A propos van ia kon de afhamering nacht of uur wachten absentie van 37 pCt.di worden Ozoo noode za ontbreken, die zoo o[ welke groote dienstel van het leger en van de officieren was dat nu een sd weest om, door aam van zulk een belangt blijk te geven en troosten het buiten uit te stellen. Die in deze schu rouwmaar ook het boetekleed ontsie Intusschen hopen aanneming van het rust op toevallighede door onze senatoren den en daardoor dus dat ons land een arn Met bijzonderen d; geper Den Haag, Juli 19 Om ons nu masr bij ben de gepensionneerde le. Bijslag op pene' 2e. Voor 72 pCt. v 3». Spoorwegvervoer Eo de r(jke Hollanden die stellen figuurlijk officieren (althans die*i „zwart zaad" zeker 0 hoeden. Apin (De ho Tot de vijftiger jl was er van de bijen er toen alleen korven echter door pastoor bouw in toepassing g nagaan wat er in de Hij had echter gee het is dus te begrijpt heden had te overw moest hebben uit eigi Hij wist niet, hoevi moesten staan en di want staan ze te die! den ze aan elkander ze te ver uit eljffi een nieuwe raat er Ook werden de r

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2