Zaterdag 27 Juli 1912. No. 8138. 61e Jaargang. Op reis_ Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FREDERIKS, AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 régels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiiin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTSGRAOBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en tnet duidelijke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den .10 Juli aanstaande, des namiddags te half twee ure. Amersfoort, 2G Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. Verkiezing van 6en lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat op Don derdag den 12 Heptember 1912, des voormiddags vsn 10 tot des namiddags 1 ure, ten Iiaadhuize dezer Gemeente zal plaats hebben een verkiezing van óen lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort en zulks ter vervulling der plaats, ontstaan door liet bodanken door den heer D. H. G. Kleber. De stemming geschiedt bij ongeteckende brief jes, waartoe met het zegel der Gemeente ge waarmerkte stembriejes ten minste acht dagen vóór den dag der verkiezing door den Burge meester aan de kiesgerechtigden worden toe gezonden. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvangen heeft, wordt gelegenheid ver schaft om er aan bet stembureau een te be komen. Het openen der stembriefjes geschiedt dadelijk na afloop der verkiezing. Van onwaarde zijn briefjes, welke niet zijn gewaarmerkt met het zegel der GemeoDte, welke onderteekend zijn, welke niet duidelijk een per soon aanwijzen, of waarbij ot waaraan andere stembriefjes zijn ingesloten of vastgehecht. Amersfoort, 2(1 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STENFEUT KROESE. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rjjks directe belastingen, enz. te Utrecht executoor verklaard kohier No. 1 van de Redrjjfcbelastliig over het dienstjaar 1912/1913 aan den Ontvan ger van 's Rjjks directe belastingen alhier ia ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldaan. Gedaan en op de daarvoor gebruikelüke plaat sen aangeplakt te Amersfoort den 20 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. Agenda voor de vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 Juli 1912, des namiddags half twee. 1. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer P. van Achterbergh. 2. Benoeming van een lecraar in de oude talen aan het Gymnasium. Aanbevolen worden de heeren M. R. J. Brinkgreve, doctorandus in de klassieke let teren te Utrecht, en dr. A. C. II. Boissevain, te Winschoten. 2. Benoeming van personeel bij het Lager onderwijs. Voordracht voor de benoeming van on derwijzeressen A aan school C ie betrekking: 1 mej. W. M. van Eek, te Amersfoort; 2. mej. A. M. den Hertog, te Koog aan de Zaan3. mej. J. Murkens, te Utrecht. 2e betrekking1 mej. G. Th. W. Mezger, te Amersfoort2. mej. W. Ravenhorst, te Leusden3. mej. A. M. den Hertog, te Koog aan de Zaan. B aan school B1 mej. J. Murkens, te Utrecht; 2, mej. J. S. C. Brederode. te Soest; 3. mej. J. E. Onnekes, te Lonneker. C aan school E ie betrekking: 1 mej. J. S. C. Brederode, te Soest; 2. mej. C. E. Mensing, te Amers foort; 3. mej. S. G. G. van Kalken, te Amersfoort. 2e betrekking: 1 mej. C. E. Mensing, te Amersfoort; 2, mej. S. G. G. van Kalken, te Amersfoort; 3. mej. E. M. van 't Wel, te Haarlem, Voordracht voor de benoeming van onder wijzers, A aan school E: 1. I. Meijer, tc Veenen- daal2. K. A. Groenhuijzen, te Dordrecht; 3. W. C. I.uberti, te Maarsen. B aan school C voor de klasse gewoon Lager onderwijs: ie betrekking: 1. P. Kortland, te Amers foort; 2. K. A. Groenhuijzen, te Dordrecht; 3. W. S. Bruinenberg, te Wapenvelde. ze betrekking: 1. K. A, Groenhuijzen, te Dordrecht2. W. S. Bruinenberg, te Wa penvelde; 3. W. C. I.uberti, te Maarsseti. 3e betrekking: 1. W. S. Bruinenberg, te Wapenvelde 2. W. C. I.uberti, te Maarssen; 3. A. M. Hordijk, te Hagestein. 4e betrekking 1W.tC. I.uberti, te Maars sen; 2. A. M. Hordijk, te Hagestein; 3. B. van Elk, te Diemen. C aan school C voor de klassen M.u.l.o.: ie betrekking: 1. A. Pot,te Amersfoort; 2. G. llooghwinkcl, te Harderwijk; 3. H. J. Klunder, te Groningen. 2e betrekking: 1. W, C. de'Blécourt, te Hoorn; 2, I. van Spiegel, te Amersfoort; 3. G. Boland, te Hengelo. 3e betrekking: 1, T. Beverloo, te Amers foort; 2. H. Meijlink, te Culemborg; 3. I. van Spiegel, te Amersfoort. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het opmaken eencr opgave voor de benoeming van drie leden van het Col lege van zetters voor 's Rijks-dircctc belas tingen. 5. Benoeming van een stembureau voor de aanstaande verkiezing en evcr.tueele her stemming van leden van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven tc Amers foort, 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van jaarwedden en pensioensgrondslagen van de leeraren 'J'j. Kielstra en W. Emmens. 7. Voorstel van Burgemeester cn Wet houders tot het geven van eervol ontslag op verzoek aan den leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool W. Emmens. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende reorganisatie van de brandweer. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende verkoop van haver cn rogge. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een verzoek van de regelings-commissie voor don Natio- nalen wedstrijd in solo- en duetten-voor- drachten om beschikbaarstelling van een medaille. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een verzoek van de Amersfoortsche Kleermakers-vereeniging om steun voor een snijcursus. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van pensioen en een gratificatie aan N. Vink. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het in beroep gaan van het besluit van. de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 15 Juli 1912, 3e afdeeling, no 2891/2014, waarbij goedkeuring is onthouden aan het Raadsbesluit van 20 Februari 1912 no 683. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Begrooting, dienst 1912. 15. Benoeming van cene commissie, bedoeld in artikel 1 der Verordening naar aanleiding van de 3 en 4 der Woningwet. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een stukje grond, in eigendom toebehoorende aan de Gemeente Amersfoort. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van afschrijving inzake Inkomstenbelasting wegens vertrek cn overlijden, diensten 1911 en 1912. 18. Benoeming van een tijdelijk Wethou der wegens ontslagname als lid van den Gemeenteraad door den heer W. H. Kam. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van de tooneel-vereeniging »Door Inspanning Uitspanning* om uit de Gemeentekas een medaille beschikbaar te stellen voor den nationalen wedstrijd in solo- en duetten-voordrachten, hier op 8 en 15 September a. s. op haar aanstichting te houden. Zij meenen, dat slechts in zeer bijzondere gevallen de Gemeente kan overgaan tot het uitloven van prijzen en dit niet moet gebeu ren bij elke gelegenheid, dat een vereeni- ging een concours uitschrijft. Vervolgens stellen zij aan den Raad voor, gedurende een jaar een subsidie van f 100 toe te kennen aan de Amersfoorschc kleeder- makers-verceniging voor het houden van een snij-cursus in den winter 1912/1913. Aan het verzoek, ook een lokaal daarvoor beschik baar te stellen, kan niet worden voldaan, aangezien de Gemeente geen lokaal beschik baar heeft. De voorwaarden, waaronder het subsidie kan worden verleend, zijn dat er ten minste 15 personen deelnemen aan den cursus; dat alle vakgenooten ook niet-leden van de vereeniging worden toegelaten; en dat aan den Raad een verslag met rekening en verantwoording worde gezonden. Ook stellen B. en W. aan den Raad voor, don Gemeente-bode N. Vink, wien op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus aanstaande onder dankbetuiging eervol ont slag is verleend uit den Gemeentedienst, een pensioen van f 140 en, met het oog op zijn bijna 50-jarigen trouwen dienst aan de Ge meente, een jaarlijksche gratificatie van f 260 toe te kennen. Ten slotte stellen B. cn W. aan den Raad voor, aan den vrachtrijder H. van den Bie- zenbos een stukje grond aan den Groote Haag van 6.92.75 M2 te vorkoopen voorf 1 per M2, ten behoeve van een verbouwing van zijn perceel. De overdrachtskosten komen ten laste van den kooper. Vcrkcersbelangen verzetten zich niet tegen de overdracht, terwijl de welstand ter plaatse zal worden bevorderd. Door de afdeeling Amersfoort van den Bond van Noderlandsche Gemeente-werk lieden is heden het volgende adres verzon den aan den Raad dezer Gemeente: dat zij met groote belangstelling heeft kennis genomen van het bij uwen Raad ingediend ontwerp-werklieden-reglement dat zij, waardecrcnde het goede, dat daarin wordt voorgesteld, de vrijheid neemt zich tot uwen Raad tc wenden met het dringende verzoek, dit ontwerp niet onveranderd vast te stellen en over te gaan tot het aanbren gen van verschillende wijzigingen, waarvoor zij de eer heeft te verwijzen naar bijgaande Memorie van toelichting met bijlage, 't Welk doende, enz. Dc Memorie luidt In haar geheel: Wanneer uw Raad kennis heeft genomen van den inhoud dor bij het adre» gevoegde bijlage, bevattende het programma van onzen Bond, en de bepalingen, daarin voorkomende vergelijkt met die van het concept-werklie den-reglement, dan zal het U zeker niet ver wonderen, dat van de zijde van onzen Bond nog pogingen worden in het werk gesteld, uwen Raad te bewegen, verschillende wen- schen der Gemeente-werklieden in te willigen. Het kan niet in onze bedoeling liggen, hier nog een uitvoerige toelichting op de verschillende punten te geven. Reeds vroeger hadden wij gelegenheid die in het openbaar uiteen te zetten, zoodat mag worden verwacht, dat de leden van uwe vergadering daarvan wel kennis zullen hebben genomen. Toch, meenen wij, moet met een enkel woord worden aangegeven welke bezw.iren onzerzijds tegen de voorgestelde bepalingen bestaan. Op de eerste plaats moeten wij er dan op wijzen, dat in dit ontwerp met het bestaan van dc organisaties der werklieden in 't geheel geen rekening is gehouden, noch bij de vaststelling der bijzondere voorschriften (art. 2) noch bij het spreekuur (art. 11). Wij betreuren het zcor ernstig, dat de samenstellers van het ontwerp zóo weinig voor dc organisaties gevoelen, dat zij deze geheel willen uitschakelen. Wij doen dit te meer, omdat hierdoor een onmisbare schakel tusschen werklieden en superieuren, of Ge meentebestuur, wordt weggelaten. Bij een beleidvol optreden van de zijde der superieuren, of het Gemeentebestuur, zou het Bestuur va» de vakvereeniging zooveel goeds kunnen teweeg brengen. Ecnerzijds zou het zijn de spreekbuis der werklieden, anderzijds de overbrenger van verschillende besluiten, in 't belang van het personeel genomen. Ernstig dringen wij er bij uwen Raad op aan, te zorgen, dat de organisaties niet worden uitgeschakeld. In zake de aanstelling mogen wij zeker verwijzen naar de bijlage, terwijl wij, wat de verplichtingen aangaat, alleen opmerken, dat er bij de werklieden een groote afschuw bestaat tegen o> .derkruiperij het inne men van de plaatsen van werkstakers. Wij volstaan hier met te verklaren, dat van onze zijde tegen deze bepaling ernstig bezwaar is gemaakt en dus de gcheelc verantwoorde lijkheid van eventueele conflicten geheel voor rekening van uwen Raad komt. Wat betreft den werktijd, meenen wij te moeten opmerkon, dat wij aandringen op de invoering van den 9-urendag *n ernstig be zwaar maken tegen een 6o*urige werkweek, gemiddeld over een jaar gerekend, ook al wordt een beperking gevonden in het maxi mum van 66 uren per week, Reeds nu hebben tal van Gemeentebesturen mildere bepalingen vastgesteld, zoodat, ook met het oog daarop, een aandrang onzerzijds op verbetering, volkomen gemotiveerd is. In zake dc bepalingen over het loon, moeten wij het ernstig betreuren, dat daarom trent niets positiefs is opgenomen zelfs geen minimum-loonen en geen periodieke vernoo- gingen. Dat ware toch wel het minste wat de werklieden konden verlangen. Wij dringen er dus ernstig op aan, als nog dergelijke bepalingen op tc nemen en daarbij wel rekening te houden met het steeds duurder worden der levensmiddelen en fteeds hooger worden der wonlnghuren. Gevraagd mag zeker nog worden wat er wordt bedoeld met dc vaststelling der loonregelingen bij Raadsbesluit. Wordt dat gedaan als het Werklieden-re glement is vastgesteld, en verder ieder jaar; dan wel wordt daarmedo bedoeld, dat zulks voorloopig niet zal geschieden en dat, wanneer het aan de orde komt wie weet wanneer do Raad heeft tc beslissen Vager en onbestemder kan het zeker niet. Niemand weet waaraan hij zich heeft te houden, en welke zijn rechten zijn. Uw Raad zal zeker daarmee wel rekening willen houden en er op bedacht willen zijn, dat de

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1