Zaterdag 3 Augustus 1912. No. 8141. 61e Jaargang. Op reis. Stadsnieuws. AMERSFOQRTCCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. 7HSDSEZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi.— franco per post /1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij rcgol- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiefile- en ontelgenings- advertentifin per regel 15 cent Reclames 1—5 regels /1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advcrtentifin van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: COXLTXQRAOBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Aan onze abonné'a die tndeljjk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidel^ke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tjjdenshun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders rau Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 September a.s. nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten op de scholen A (hoofd mej. Van Lessen) de heer E. Lindenhovius) de heer G. A. L. Spelberg) 1 den Hooff). B C D de heer P. van Zij, die leerlingen ter school wenschen te zen' den, worden uitgenoodigd zich daartoe vóór den 26 Angustus e.k. aan te melden bij het hoofd der school en dien onderwijzer de door hem noodig geoordeelde opgaven te doen. Tevens wordt herinnerd, dat vóór de toelating moet worden overgelegd eene verklaring, ver meldende naam, voornamen, jaar en datum van geboorte en woonplaats van den adspiranl-leer- ling. Deze verklaringen zijn te verkrijgen op de Gemeente-secretarie (afdeeling Bevolking). Amersfoort, 27 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WL'YTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens mededeeling van den Minister van Oorlog de volgende schietoefeningen zullen wor den gehouden van 5 tot 27 Augustus a.s. van verschillende verdedigingswerken in de stelling van DEN HELDER a. van het fort Kijkduin, waarbij de zee onveilig is tusschen de ware richtingen Z. W. en N. W. (90) tot op 8000 M. van het fort. b. van het werk Kaaphoofd, waarbij onveilig gemaakt wordt een sector tuBSchen de ware richtingen N. W. en N. N. O. (67*) tot op 4500 M. van het fort. ien uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen te gelijker tyd en op de zelfde wijze roode vlaggen waaien van de batte rijen Diemerdam en Dttrgerdam, de Westbattery, naby Muiden en den kerktoren te Muiderberg, op 6 en zoo noodig ook op 7 Augustus a.s. eene schietoefening zal worden gehouden van het fort HOEK VAN HOLLAND. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c. M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag benoorden en een bezuiden bet zeegat, tot op 3100 M. van het fort. Op den dag waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, 1 Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, H. W. van ES VELD Weth., loco Borg. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat de voor bereiding van de werkzaamheden betreffende de na te noemen takken van dienst als volgt is verdeeld a. Wethouder VAN ESVELD: Armwezen, Financiën, Gemeente-reiniging, Openbare gezond heid, plantsoenen en beplantingen b. Wethouder RIJKEN8: Onderwijs en Open bare werken c. tijdelijk Wethouder TROMP VAN HOIJ3T: Gasfabriek en Waterleiding. Amersfoort, 1 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, II. W. VAN ESVELD, Weth., lo. Burg. De Secretarie, J. G. STENFERT KROESE. c. van het fort Erfprins, waarbij het onveilig :errein ligt tussohen de ware richtingen W. Z. W. N. N. O. (135«) tot op hoogstens 9000 van het fort. De onveilige sector zal voor elk fort worden aangegeven door bakens, op het fort of op de zeewering geplaatst en wel voor Kijkduin door een stel bakens, voorzien van een ronde schijf, voor Kaophoofd door een stel bakens, voor zien van een driehoek, voor Erfprins door twee stellen bakens, waarvan éen voorzien van 2 dwarslatten de O. lijke grens, en éen, voorzien van 1 dwarslat de W. grens aangeeft. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van den lichttoren van Kijkduin of van het lort Kijkduin en van de betrokken verdedigingswer ken een roode vlag waaien die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt een waarschuwings bord geplaatst worden op het terrein van den gemeentelyken vischafslag te Nieuwediep. Indien een stoomvaarluig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, n.l. indien de oefeningen zulks toelaten, zal aan kleinere vaartuigen desge- wenscht hulp worden verlsend om uit den on- veiligen sector te komen. op 8 en zoo noodig ook op 9 Augustus eene schietoefening zal worden gehouden van het fort PAMPUS. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen Noord door Oost tot Zuidoost (136*) tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die drie uur vóór net begin der oefening halfstok Voor zakeomensehen. Het heeft me meermalen bevreemd al dus een inzender in het «Tijdschrift voor Posterijen en Telegrafie* dat zoo hoogst zelden gebruik wordt gemaakt van de ge legenheid, geboden om telegrammen te doen overbrengen aan gene zijde van de Neder- landsche grenzen door middel van een bin- nenlandsch telegram plus de kosten van de postverzending naar het land van bestem ming. Zoo biedt de nachtboot Vlissingen Folkstone hiervoor een zeer gunstige gele genheid voor Londen en naaste omgeving; een gelegenheid, die voor den handel van ge wicht mag worden geacht en waarvan bij grootere bekendheid grif gebruik zou worden gemaakt. Hieronder eenige gegevens: Laatste buslichting aan het station Vlis singen (afvaartplaats) 11.55 avond, vertrek nachtboot 12.10 morgen, aankomst Folkstone 5.30 m, aankomst van den correspondeerenden posttrein te Londen 7.45 m. Tijdingen op deze wijze verzonden, kun nen dus geacht worden (force majeure voor behouden) te ongeveer 9 uur 's ochtends tc Londen bezorgd te zijn. Tijdstippen van vertrek van op de nacht boot correspondeerende treinen Rotterdam 9.54a, 's-Gravenhage 8.5a, Amsterdam 8.20a, Arnhem 7.50a, Leeuwarden 3.25a, Groningen 320a, Amersfoort 5.30 avond. Om ons te bepalen tot de laatste plaats, heeft men alzoo te Amersfoort van de laatste buslichting aldaar (ongeveer 5.35a.) tot on geveer 9 uur a. nog de gelegenheid tegen bi n n e n 1 a ndsch tarief plus i2l/a cent een tijding te verzenden naar Londen met de zekerheid, dat deze tijding te 7.45 den anderen ochtend te Londen aankomt. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren in Juli ingelegd bij de Rijks- postspaarbank f 53 085.19 en daaruit teruggenomen f 46 465.87. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 17 143. In de Raadsvergadering van Dinsdag werd zonder discussie of hoofdelijke stemming besloten, het volgende adres te verzenden aan H. M. de Koningen. Mevrouw Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Raad der Gemeente Amersfoort, dat bij Raadsbesluit van 20 Februari 1912, no. 683, een wijziging is gebracht in de Ge- meentcbegrooting, dienstjaar 1911, van den volgenden Inhoud verlaagd hoofdstuk V artikel 14 volg nummer 147kosten van bruggen uitge trokken f 4212, vast te stellen op f 2712, te verminderen met f 1500. Hoofdstuk V dientengevolge vastgesteld op f 77 708,251"' waarschijnlijk batig saldo geraamd f 1500. dat de Gedeputeerde Staten van de Pro vincie Utrecht bij besluit van 13 Juli 1912 hun goedkeuring aan dit besluit hebben onthouden dat dit besluit van de Gedeputeerde Staten ig vooraf gegaan door een briefwisseling tusschen dit college en Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, waarvan dc Gemeenteraad zich veroorlooft hierbij afschrif ten of uittreksels over te leggen dat aanvankelijk bij het vaststellen der Begrooting, dienst 1911,09 1 November 1910, onder volgnummer 147 der uitgaven «Kosten van bruggen*, o a. een bedrag van f1500 geraamd is voor do herstelling van de vleu- gelmuren der Arnhemschepoortbrug deze herstolling in 1911 niet heeft plaats gehad, aangezien plannen aanhangig waren voor een verbreeding van de bestaande brug, in welk geval de herstelling van de vleugelmuren achterwege kon blijven dat de Gemeenteraad op 20 Februari 1912 besloot tot verbreeding van die brug en tot het aanleggen van eenige daarmede in ver band staande werken, waarvan de totale uit gaven geraamd werden op f7150; dat de Gemeenteraad het een cisch van 1 voorzichtig geldelijk beheer oordeelde, de oorspronkelijk voor de vernieuwing der vleugelmuren in 1911 bestemde f1500 welk werk immers uitgespaard werd door de voorgenomen verbreeding te bestem men tot gedeeltelijke betaling van het zoo veel duurdere werk dat dit werk in 1912 zou worden uitge voerd en derhalve op de Begrooting voor dit dienstjaar de noodige gelden, zoowel in uitgaaf als in ontvangst, moesten worden aangewezen dat dus het op den dienst 1911 bespaarde bedrag ad f1500 ter beschikking van den dienst 1912 moest worden gebracht; dat hiertoe, zooals reeds uit den aanhef dezes is gebleken, het genoemde bedrag bij Raadsbesluit van 20 Februari 1912, no 68", als batig saldo voor den dienst 1911 werd geraamd en dat vervolgens bij Raadsbesluit van 20 Februari 1912, no. 68*. beschikt werd over dit saldo en een artikel onderdo ontvangsten op de Begrooting 1912 werd gebracht luidende«Volnummer 68bge deelte van het vermoedelijk batig saldo der rekening over 1911, bestemd voor verbree ding der brug over de beek nabij de Arn- hemschestraat enz., f11500.*; dat dit laatste besluit (no. 684) door dc Gedeputeerde Staten van Utrecht is goed gekeurd bij besluit van 22 April 1912, doch dat het besluit no. 683 niet is goedgekeurd op grond van de volgende overweging: «Overwegende, dat door voormeld Raads besluit het noodzakelijk evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven der Begrooting 1911 zou verbroken worden, hetgeen hun college niet toelaatbaar acht* dat naar het oordeel van den Gemeente raad door voormeld Raadsbesluit in geen enkel opzicht het noodzakelijk evenwicht tusachen ontvangsten en uitgaven der Bo- grooting voor 19:1 zal worden verbroken; I dat immers op 20 Februari 1912 vaststond, dat een saldo van f 1300, ten gevolge van de niet-uitvoering van de vernieuwing der vleugelmuren, op den dienst 1911 bespaard was en dat een voorzichtig financieel beheer vorderde, dit bedrag over te brengen naar het dienstjaar 1912 ten einde als gedeelte lijke ontvangpost te kunnen dienen tegen over dc uitgaaf van het in 1912 aan die brug uit te voeren werk dat op 20 Februari 1912 er geen sprake van kon zijn óf de ontvangsten over 1911 op f 1500 lager te ramen (schrijven van (iedeputeerde Staten van 13 Maart 1912) óf het art. voor onvoorziene uitgaven met f 1500 te verhoogen (gelijk Gedeputeerde Staten in hun schrijven van 22 April 1912, In overweging geven) óf het besluit van 20 Februari 1912, no 68*. in te trekken (schrijven van Gedeputeerde Staten van 22 April 1912) aangezien afgescheiden van andere be zwaren daarmede allerminst de zekerheid zou zijn verkregen, dat het bedrag van f 1500 inderdaad voor den dienst van 1911 beschikbaar zou zijn dat er afgezien van andere bezwaren evenmin voor den Gemeenteraad sprake van kan zijn, op de wijze, ala Gedeputeerde Staten in hun schrijven van 24 Juni 1912 voorstellen, deze zaak te regelen, omdat dit schrijven, beoogende wijzigingen in de Begrooting voor 1911 te brengen, ontvangen is op 3 Juli 1912, en volgens de «Voorschriften, be treffende dc inrichting der Begrooting van inkomsten cn uitgaven van de Gemeenten in de Provincie Utrecht* de Begrooting wordt gesloten op den iaatsten Juni van het jaar, volgende op dat, waartoe zij betrekking heeft en daarna geen ontvangst of uitgaaf meer daarop wordt toegelaten dat Gedeputeerde Staten wel goedgekeurd hebben het besluit van 20 Februari, no 684, waarbij op de Begrooting voor 1912 een artikel gebracht werd«Gedeelte van het vermoedelijk batig saido der rekening over 1911, enz.* dat echter voor het brengen op de Be grooting 1912 van dit artikel, het naar 's Raads oordeel onvermijdelijk is, dat de Be grooting voor 1911 een even groot vermoe- delijk saldo aanwijst, zoodat voor intrekking van het besluit van 20 Februari no 68'' geen reden was (schrijven van Gedeputeerde Staten van 22 April 1912); dat Gedeputeerde Staten het in 't alge meen niet ongeoorloofd achten, een voor- deelig saldo op een Begrooting te ramen, aangezien het voor de Begrooting vastge stelde model voor de Gemeenten in de fto- vlncic Utrecht een rubriek voor een batig- dan wel een nadcelig saldo bevat; dat Gedeputeerde Staten echter niet aan- toonen, waarom in het onderhavige geval niet van het vastgestelde model gebruik ge maakt mag worden dat, integendeel, in casu, naar 's Raads oordeel, alle redenen aanwezig waren tot het ramen van een batig saldo, aangezien immers de zekerheid bestond, dat het saldo verkregen was en een voorzichtig financieel beheer eischte, dit saldo voor den dienst 1912 to bestemmen dat de Gemeenteraad, op grond van het bovenstaande, voorziening vraagt tegen het genoemde besluit van dc Gedeputeerde Sta ten van Utrecht van 15 Juli 1912 dat de Gemeenteraad voorts nog eerbiedig het volgende onder de aandacht van Uwe Majesteit brengt dat het nict-goedgekeurde Raadsbesluit is vastgesteld op 20 Februari 1912, en aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht is verzon den op 22 Februari 1912 dat de Gedeputeerde Staten hun afwijzende beschikking van 15 Juli 1912 verzonden heb ben op 19 Juli 1912 en deze ter Secretarie is ontvangen op 20 Juli 1912; dat de Gedeputeerde Staten derhalve hun afwijzende beschikking niet genomen hebben binnen dertig dagen na den dag, waarop het besluit hun is aangeboden dat evenmin binnen den in art. 196 der Gemeentewet gestelden termijn een bericht.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1