Zaterdag 10 Augustus 1912. No. 8144. 61e Jaargang. BIJBLAD. Öp reis. AMERSFOORTSCHE CDÏÏRAIT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cloeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FREDEHZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/i.— franco per post/1.15.'Advertentien 1—6 regels 5o cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiede- en onteigenings- advertentiOn per regel 15 cent Reclames 1—5 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertcntiiSn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SOP.TSGRAOBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een Aan on/.e abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens mededeeling van den Minister van Oorlog op 18 en zoo noodig ook op 14 Augus tus a.r. eene schietoefening zal worden gehouden van het fort HOEK VAN HOLLAND. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber ('24 en 15 C.M.), in de richting W'. t. Z., waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, gevormd door het fort, eene lijn in de richting van een roode vlag op het vuurpeiltoestel nabij den Zuiddam, en een lijn in de ware rich ting VV. N. \V. van het fort tot op 9000 M. van het fort. Uitvarende schepen moeten, om buiten den onveiligen sector te blijven, N. VV. t. W. koersen of N.ljjker aanhouden over een afstand van 2'/, z.m. buiten de hoofden. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die drie uur voor het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgehescben wordt. Amersfoort, 10 Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, H. W. van ESVELD VVeth., loco Burg. l)e Kampei-binnenpoort. Reeds deelden we met een paar woorden mede den hoofdinhoud van de voorstellen, door de heeren S. J. van Duinen, H. Koning en F. M. Houbaer aan den Raad gedaan nopens de verbetering van den verkeersweg door of om de Kamperbinnenpoort en her innerden we, dat hierbij minder sprake is van een afgezond voorstel dan wel van een meer uitgewerkt plan. Bij dat voorstel dan waren gevoegd twee lichtdrukken, die echter niet voor reproduc tie 111 een courant vatbaar bleken. Daarom moesten de hoofdzaken uit het grootste der beide plannen (het zoogenaamde plan B) worden overgeteekend en hiervan clichees gemaakt, waarmee, als wel van zelf spreekt eenige tijd gemoeid ging. Het is ons zeer aangenaam, deze clichees hier thans te kunnen afdrukkenieder kan nu zien, dat er iets zeer fraais kan worden tot stand gebracht. Het voorstel zelve luidt in zijn geheel: Bij deze hebben ondergeteekenden, S. J. van Duinen, H. Koning en F. M. Houbaer, de eer U aan te bieden twee plannen, waar van ieder kan strekken tot verbreeding van den verkeersweg door de Kamperbinnenpoort. Vooraf zij door hen in 't midden ge bracht, dat zij overtuigd zijn, dat het snellere verkeer dat in den laatsten tijd sterk is toegenomen nieuwe eischen stelt en dat de Kamperbinnenpoort, door haar beperkte ruimte, gevaar oplevert voor dat verkeer. Zij meenen, dat zij voor deze overtuiging het geheele Gemeentebestuur aan hun zijde hebben, waardoor het voor hen minder de vraag is of de Kamperbinnenpoort moet worden verbreed, dan welhoe zal die ver breeding tot stand komen Bij elk der hierbij aangeboden plannen zal verruiming worden verkregen. Bij plan A zullen de kosten, nu nog door de Gemeente te maken, luttel zijn; doch in dit plan is de opoffering van de torentjes begrepen. Bij plan B zullen de torentjes behouden kunnen blijven, doch worden de kosten hooger voor de Gemeente. Uit de toelichting, zoowel bij plan A als bij plan B, zal het U duidelijk worden hoe ondergeteekenden zich de verwezenlijking daarvan voorstellen. Die toelichting luidt Na den jongsten aankoop der beide percee- len (die van de heeren Sinnige en Stuurop. Red.) is reeds een verbetering tot stand te brengen, mits de Gemeente nog een per ceel aankoopt, nl. perceel kadastraal bekend als no. 1901, sectie F. (dat van de lirma Kamps. - Red.) Kamperbinnenpoort zijn vastgesteld, kan later getracht worden, de rooiing te doen doorloopen bij eventueele verbouwing dier perceelen. Voorloopig kan worden volstaan met de voorgestelde verbreeding, die de Gemeente niet tot uitgaven zal nopen. Uit een financieel oogpunt is dus plan A aan te bevelen, doch de voorstellers erkennen, dat daardoor niet een fraai aspect van 't ge heel zal worden verkregen. (Dat zij verre. Bij eventueele uitvoering toch van plan A zal de doorkijk van Lange- straat naar Kampstraat rechttoe rechtaan worden de »lange pakriem» waarop inder tijd jhr. VV. A. den Beer Poortugael reeds in zijn ingezonden stuk in deze courant wee». Hebben we 't wel dan zal de breedte van de Kamperbinnenpoort 10 M. worden. Red.) Wanneer de Gemeente ook dit perceel in eigendom heeft, kan de Raad een rooilijn vaststellen, getrokken van de hoeklijnen der Kampstraat naar die van de I.angestraat. Indien de huizen, die de Gemeente aan de Zuidzijde reeds in eigendom bezit (Bloe- mink, enz)., welke met het oog op eventueele verbreeding zijn aangekocht, door de Ge meente weer worden verkocht met de be paling, dat de respectieve koopers gehouden zijn, binnen een te betalen tijd, de voorgevels dier perceelen achteruit te brengen in de richting van de nieuwe rooilijn, dan zal 't blijken, dat de Gemeente geen meerdere kosten zal behoeven te maken. Wijl de beide torentjes vallen buiten de rooilijn worden deze afgebroken. Een meer practisch en veel sierlijker ge heel vormt plan B. Dit plan is ruim opgevat en biedt gelegenheid om een eigenaardig stadsgezicht te krijgen. Bij dit plan blijven de torentjes niet alleen behouden, maar kunnen zij dienen tot milieu, zoo zij met meerdere torentjes worden ver bonden door ronde bogen, die dan in den geest en den stijl van de bestaande torentjes moeten worden bijgebouwd. Daarop is, zooais uit bovenstaande afbeel ding blijkt, ontworpen een flinke rijweg langs de beide buitenzijden van de b e- staande torentjes, benevens breede ver hoogde voetpaden, in sierlijke ronding om buigende naar dc beide singels. Een flinke ruimte zal dan worden ver- De perceelen, die geen eigendom der Ge meente zijn, kunnen dan in den bestaanden toestand blijven (uitgezonderd het bovenver melde perceel No. 1901), en reeds dan zal de verkeersweg aanmerkelijk worden ver breed, voornamelijk naar de zijde van de Kampstraat (perceel Sinnige). Aan de Noordzijde worden volgens plan A de beide perceelen, onlangs door de Gemeente aangekocht, geheel opgeruimd. Dan kan de straat van den Weverssingel met een flinke ronding aansluiten aan de Kamperbinnenpoort. De verbreeding zal dan niet loopen in een rechte lijn. Als de rooilijnen voor de kregen, die te allen tijde, hoe ook 't verkeer moge toenemen, zal blijken te beantwoorden aan de eischen, door het snelverkeer in 't leven geroepen. Voor dit plan is 't echter noodig, dat dc Gemeente kan beschikken over alle per ceelen aan de Kamperbinnenpoort, 't zij door aankoop, hetzij mocht dit op bezwaren stuiten door onteigening. De gronden, die dc Gemeente niet noodig heeft, kan zij als bouwterrein doen verkoopen, met amotie van 't bestaande. Subsidie van het Rijk zal mogelijk worden toegestaan. Ken niet te ontkennen voordeel van dit plan is, dat de grond-idee het verkrijgen van een flink en verkeersweg met behoud der torentjes kan worden gewijzigd, nl. in het aanbrengen van minder bijhouwels aan de torentjes, zonder nadeel tc brengen aan dc grondgedachte. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het bijbouwen van meer torentjes met bogen, door archeologen zal worden beschouwd als een te ver afwijken van de historie anderen zullen zich kunnen vereenigen met den aan bouw, wat het aspect betreft, doch bij dezen zal dc dubbeltjeskwestie te zwaar wegen weer anderen zullen er meer voorgevoelen, de verkregen ruimte op het grondvlak zoo min mogelijk te bebouwen, om daardoor de passage zoo ruim mogelijk tc houden nog een andere categorie kan tegenwerpen, dat bij geheele uitvoering van plan B de torentjes enz., een te decoratief karakter zullen dragen en dit aan den welstand niet bevorderlijk zal zijn. Allemaal bezwaren wij erkennen het die meer of minder recht var. bestaan hebben. Maar dan is aan al die bezwaren bij plan B gemakkelijk tegemoet te komen door alleen de beide bestaande torentjes door een boog te verbinden, zooals dc toestand vóór 1827 is geweest. Ten slotte veroorloven wij ons de vrijheid er op te wijzen, dat, wanneer, bij behoud der torentjes, het verkeer slechts om èen der torentjes wordt geleid, hetzij aan dc Noord-, hetzij aan de /uid-zijde, een misstand zal ontstaan en 't op den duur zal blijken een kostbaar lapmiddel te zijn, wijl dan niet een radicale oplossing zal worden verkregen. Indien het verkeer om èen der torentjes wordt geleid, zal dit ten opzichte van de omgeving een wanstaltigheid doen ontstaan, en zal worden verkregen een geheel, dat zal blijken tc zijn een product, dat in strijd is met goeden smaak en harmonische verhoudingen, een bespotting van welstand. Op plan B is tevens aangegeven een nieuwe rooilijn voor het hoekhuis Kamp straat—We verssingtl (het pand van den heer De Jong! en een voor het hoekhuis Zuid- singel - St. Andrlcsstraat (Het pand-Van Lum mei) om daar, te bestemder tijd, dc lastige bocht te doen verdwijnen. De voorstellers meenen om de verschil lende aangevoerde redenen, dat, èn ter op lossing van het vraagstuk van een ruimen verkeersweg èn ter verkrijging van een monumentaal stadsbeeld, waarbij de geschied kundige herinneringen eer worden versterkt dan verdoezeld, zij plan B ter uitvoering mogen aanbevelen. De bovenste figuur stelt voor den platte grond der Kamperbinnonpoort gezien uit de Langcstraat, van welke zijde het overgroote meerendecl der Amcrsfoorters de poort pleegt te aanschouwende teckening spreekt voor zichzelve. De onderste figuur is de opstand van de nieuwgedachte poort. Uitvoering nieuwe Armenwet. De Minister van Binnenlandsche Zaken hoeft bij brief van 23 Juli aan Gedeputeerde Staten verzocht o. in. het volgende ter ken nis te brengen van de Gemeentebesturen. Een van de belangrijkste oogmerken van de nieuwe wet is het bevorderen de onder linge aanraking en samenwerking tusschen dc onderscheiden instellingen van weldadig heid, met eerbiediging van ieders eigen ka rakter, waartoe zal moeten dienen het nieuwe instituut van den Armenraad. Met betrekking tot dc burgerlijke over heid en haar armenzorg wijs ik hierop, dat het instituut berust op onderling vertrouwen en onderlinge waardeering tusschen de ver schillende instetlingen van weldadigheid (die met uitzondering van de burgerlijke instellingen vrij zijn, aan den Armenraad al ot niet deel te nemen) en alleen dan heilzaam kan werken, indien dat vertrouwen

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1