Zaterdag 24 Augustus 1912. No. 8150. 61e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. F RB DB RIK S. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels /T.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ostous 9. BUREAU: SORTZGIUCHT 9. Telefoon 19. KENNISGEVING. LOTING VOOR DE MILITIE. De Burgemeester van Amersfoort, maakt bekend, dat de loting der in dit jaar voor de lichting der militie van het volgend jaar ingeschrevenen voor deze gemeente zal plaats hebben te Amersfoort Gymnastieklokaal O. L. school 2e soort aan de Hellestraat op Maandag, den 9den September aanstaande, des voormid dags 10 uur voor hen wier geslachtsnamen be ginnen met de letter A tot en met de letter K en op Dinsdag, 10 September 1912,des voormid- dags 10 uur, voor hen wier geslachtsnamen be ginnen met de letter L tot en met de letter Z. Hij herinnert, dat de ingeschrevenen, naar alphabetisohe orde opgeroepen, zelve hunne nummers trekken dat voor den niet opgekomen loteling of voor hem, die, hoezeer opgekomen, buiten staat-of onwillig is zelf zijn nummer te trekken, de trekking kan geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator, terwijl, zoo ook deze niet is opgek -men of wel buiten staat of onwillig is een nummer te trekken, door den Burgemeester, een lid van den raad ofeen amb tenaar zijner gemeente voor hem een nummer zal worden getrokken. Aan de loting nemen deel alle voor de lich ting ingeschreven personen, met uitzondering van hen: le. die vóór den aanvang der loting voor de gemeente blijken te zijn overleden 2e. die voor den dienst bij de Militie onge- Bchikt zijn bevonden 3e. die vóór 1 September bij onherroepelijk geworden uitspraak van den militieraad of van Gedeputeerde staten of bij or een ingesteld be roep genomen Koninklijke beslissing voorgoed of tijdelijk van deD dienst zijn vrijgesteld -le. die vóór 1 September onherroepelijk, hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. Eindelijk wordt onder de aandacht gebracht dat gedurende tien dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, of, indien zij niet in ten dag afloopt, van dien, waarop zij is geüindigd, door belanghebbende lotelingen of door hun vader, moeder, voogd-of curator, tegen de wijze waarop de loting is ge schied, bezwaren kunnen worden ingebracht by den commissaris der Koningin in de provincie, en wel bij verzoekschrift, op ongezegeld papier geschreven, en onderteekend door hem of haar die bezwaren inbrengt, welk verzoekschrift, op straffe van niel-ontvankelijkheid, behoorlijk met redenen omkleed, tegen bewijs van ontvang zal moeten worden ingeleverd bij den burgemeester der gemeente, waar de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, voor de militie is ingeschreven, die het terstond aan den commissaris der Ko ningin doorzendt. Amersfoort, 23 Augustus 1912. De burgemeester voornoemd. II. W. VAN ES VELD, Weth., lo. Br. Als de balans wordt opgemaakt. De boeken zijn afgesloten. Nog enkele dagen ter verifieering van Debet en Credit en uit de nauwkeurig gerangschikte cijfers wordt de Balans, wordt de Verlies- en Winst rekening opgemaakt. Hoe zullen de cijfers zijn Zeker een gedeelte van hen die zich tot afsluiting hunner boeken nederzeten, zal met vrees het juiste eindcijfer wachten. Men wist wel, dat het jaar geen reden tot tevreden heid. geen aanleiding tot jubelen gaf, maar, dat er trots noeste vlijt, taaie volharding en ijverig pogen, verlies geboekt moest worden tot eindcijfer, men wilde het liever niet ge- looven Wat zullen dezen in sombere stemming het eindcijfer onderteekenen 1 Rimpels in het voorhoofd en grijze haren zijn de vrucht van dat tóch ijverig pogen. Toch zijn zij nog ge lukkig indien zij zich vergelijken bij weer een groep anderen, die door eigen schuld een nadeelig saldo onvermijdelijk maakten speculatie, hazard zijn daar veelal oorzaak van. En dat daarvoor nog zooveel slachtoffers gemaakt worden Niet alleen eigen geld wordt gewaagd, misbruik wordt gemaakt van het toevertrouwde, fortuintjes en fortuinen wor den verloren en sleepen kleinbezitter. klein handelaar en sparend ambtenaar mede. Onverantwoordelijk zekerMaar maken wij de Balans eerlijk op, is er dan geen groote factor, »Eigen SchuldBlind ver trouwen wordt geschonken waar wantrouwen niet misplaatst ware! Er zijn er ook velen, die geen boeken meer af te sluiten hebben, die het recht daartoe door de Wet is ontzegd. Als ze in eenzaamheid neerzitten, zal, misschien slechts een enkel oogenblik, misschien uren lang een Balans hen voor de oogen schemeren. Berouw zal er een beduidende post op inne men, Schuldbesef niet minder en telkens zal het hen in de ooren klinken: Afgerekend! Afgedaan Maatschappelijk zal het waar zijn, maar op andere wijze zal er niet afgerekend zijn en is er niets afgedaaner is geen zonde zonder straf, geen misdaad zonder wroeging Dat een ieder zich zelf eens even als cri ticus van eigen Balans neerzette. Men moge doen alsof men geen verstand heeft van dezen arbeid, de cijfers moge wat vreemd onder elkander staan, als de uitkomst maar een zuiver beeld geeft van den waren toestand, dan is men zelf wel in staat, bij een gunstig eindcijfer 't »eigen ik-je* te streelen en de oor zaken aan te wijzen, waaraan de gunstige toestand te danken is. En «eigen ik-je* komt er dan in de meeste gevallen wel wat tr gestreeld uit, de factor 'geluk* laat men dan buiten beschouwing. Tóch is deze factor, deze post niet fictief! Ja, buiten op de straat komt men ze te gen, die lieden wien men op het gelaat kan lezen, wier houding het u toeroept: «Zie je mijn zaak Zie je me zelf? Welgedaan, hé Allemaal vrucht van eigen doorzicht, eigen koopmanswijsheid en eigen accuratesse Hen kan men fijntjes lachend voor bijgaan, gerust kan men mompelen Blaas kaak!*. want hun kracht is «stom ge luk Maar als de Balans nadeelig sluit, roep dan vooral uzelf even op als criticus, uw ijdelheid zal dan niet schreeuwen om 't «eigen ik-je«, haal er daar dan u zelf bij in volle, nuchtere waarheid. Geen accountant ter wereld is in staat u de fouten, de oorzaken van achter uitgang beter aan te wijzen, dan ge zelf dat kunt; wat hij moet zoeken, kunt gij direct aanwijzen Speel dan geen verstoppertje, dat deedt ge reeds te veellaat niemand voor u zoeken, wat ge zelf hebt verborgen. Wees openhartig tegen uzelf en over u zelf en alle fouten zult ge zonder hulp vinden. En is er dan een wil om ze te verbeteren, dan is de weg er óok. Hebt ge uzelf niets in uw zaken te ver wijten en stemt het u daarom te meer somber, dat het eindcijfer verlies constateerde 't Is te begrijpen Neem dan nog eens uw Balans in handen en bestuur haar goed. Het ver liescijfer kan in een winst worden omgezet. Trek uit uw balans uw voordeel, zoek uw fouten en herstel zeZoek naar de elementen in uw zaak die versterking noodig hebben, schoor ze, ondervang ze en zorg, dat ze stevig komen te staan. Die studie zal uw kennis uitbreiden, uw doorzicht verruimen, uw accuratesse verscherpen en u winst be^ zorgen in de toekomst. Tot uzelf ingekeerd en uw balans beoor deeld hebt ge reden tot juichen Gelukkig Met voldoening zult ge de Balans hebben afgesloten houde het geluk vast, tart het niet, opdat het bij u blijve, uw koopmans- beleid, uw doorzicht, uw accuratesse ten zegen Ter overdenking. Tweelingzusters. Ze hebben beiden in een wieg gesluimerd, Waarheid en Leugen als tweelingzusters. En toen ze daar beiden in haar zachte donzen bedje naakt lagen te spartelen, waren ze beiden even rein en onbedorven. Het eene kindje ontving als doopgeschen- ken vastheid van wil en oprechtheid, 't andere begeerte naar genot, naar rijkdom, naar weelde. En dat verlangen doodde langzamerhand alle ontschuld, alle reinheid in haar. Ze werd dra onrustigZe kon het niet langer vinden met haar tweelingzuster, beider karakters kwamen voortdurend in botsing met elkaar en op 'n goeden dag vloog ze de wereld in, de wijde wereld, welke haar lonkte en lokte. Ze nestelde zich spoedig bij die menschen, welke niet hielden van een vredig leven, die haakten naar eer, naar rijkdom, naar genot, evenals zij. En ze deed zich voor als een aanzienlijke dameze wist zich goed te kleeden en ver stond de kunst om onder mooie woorden haar armoede van geest te verbergen.-. Ze had al spoedig opgemerkt, dat de menschen je den rug toedraaien, als je niet mooi gekleed bent, als je zegt, zooals je het meent. En ten einde de kosten te kunnen be strijden van al die fraaie kleeren en haar weelderige levenswijze, moest ze haar toe vlucht tot de schande nementot den laster om een wit voetje bij de menschen te krijgen. Ze zonk al dieper en dieper en om de wereld zand in de oogen te strooien, verviel zij van de eene onwaarheid in de andere, totdat ze ten slotte werd de Leugen In een prachtig equipage rijdt ze thans door de straten alleen 's avonds als 't don ker is, zit er een heer naast haar met een lintje in zijn knoopsgat... 't is de laster, met wien zij zich niet o p e n 1 ij k durft ver- toonen, want dan zouden de menschen haar meer niet willen .ontvangen, dan zouden ze niets meer met haar te maken willen hebben. Elkeen weet echter, dat zij met hem in vrije liefde leeft. Maar zoolang zij de wereld geen aanstoot geeft, doet ieder, alsof hij niets vermoedt. En de wielen van haar rijtuig doen den modder opsprltsen en bespatten een bleek, heel armoedig gekleed meisje, dat zich ang stig en schuw tegen de huizen drukt. De mooigekleede dame kijkt onverschillig naar buiten plotseling trekt zij het hoofd terug, alsof ze den doordringenden blik van dat tengere kind niet verdragen kan. Heeft ze misschien haar tweelingzuster herkend, naast wie ze eens, onschuldig en engelrein, in het zachte donzen bedje lag te spartelen toch wijd openzetten misschien hooren we dan ook dat frissche lachen dat juichende «klingelingeling klingelingeling*. Godsdienstige verdeeling vau de volken der aarde. Protestanten Roomsch Katholieken Abyssinische kerken Andere kerken 150 000 000 240 000 000 104 000 000 250 000 Totaal Christenen 494 250 000 Confucianen Hindoes Grieksche Armenische en Mohammedanen Boedhisten Polytheïsten Israëlieten too 000 000 200 000 000 110 000 000 10 000 000 Totaal niet Christenen 1080 000 000 Rnadstukkeii. Humor. De zon schijnt! 'n Groote, stralende zon is 't Maar tegelijkertijd lijkt de hemel op een reusachtige, donkere wolk waaruit groote, zware regendruppels op de aarde vallen P2n de zonnestralen spiegelen zich er in en veranderen die druppels in gouden tranen. Een regenboog teekent een lichte, veel kleurige streep over die grauwe wolk poëzie te midden van smart In dien regenboog zit een kleine schelm, eèn guitige knaap vol dwaze invallen. Hij steunt het blond gelokte hoofd op de hand en peinst Plotseling springt hij op. Klingelingeling en hij gooit er zijn narrekapje met schelletjes versierd hoog in de lucht Klingelingeling en hij vangt het weer „op! En hij lacht en hij lacht er zoo frisch en zoo jong als een, die niet weet, dat er verdriet en leed bestaat. En zijn «klingelingeling* schalt heel de wereld door. En die jonge, blijde lach jubelt over ber gen en dalen schatert in stad en in veld Laten we onze vensters en onze deuren Hoewel we in het vorige nummer een paar hoofdpunten uit het antwoord van B. en W. op de verslagen -van de afdeelings- vergaderingen in zake de brandweer-reorga nisatie en het Werkliedenreglement ver meldden, laten we dat antwoord, tot goed begrip, in zijn geheel volgen Reorganisatie Brandweer. Met genoegen werd door ons kennis ge nomen van den lof, waarmede gesproken is over het rapport in zake de reorganisatie van de brandweer. In 't algemeen komt het ons voor, dat er geen bezwaar bestaat aan het College van B. en W. de bevoegdheid toe te kennen, aan corporation, welke ten doel hebben eerste hulp bij ongelukken te verleenen, onder nader vast tc stellen voorwaarden, toegang te geven tot het terrein van den brand. Naar onze meening kan op dit onder werp terug gekomen worden bij de vast stelling van den. tengevolge der reorgani satie, noodzakelijke, nieuwe verordening op de brandweer. In het bepalen van den onderlingen af stand van de brandkranen ligt steeds iets willekeurigs. Vertrouwd mag worden, dat met den aangenomen afstand van ongeveer 80 M. voldoende water onder genoegzamen druk gegeven kan worden. De vraag of maatregelen zullen getroffen worden, opdat politieagenten, die verwond worden of schade beloopen aan hun unifor men, van gemeentewege verpleegd of schade loos gesteld worden, zal door ons onder de aandacht van het hoofd der politie worden gebracht. Nadere overweging van hun rapport heeft de rapporteurs de wenschelijkheid doen uit spreken de alarmeering nog een weinig uit te breiden boven het in het rapport voor gestelde. Zij achten het n.l. zeer gewenscht ook de woningen van den hoofd-inspecteur, inspecteur en van een tiental agenten te voorzien van een alarmbel, ten einde spoe diger de beschikking over een grooter aan tal politiemannen te hebben. Deze uitbreiding lijkt ons eene verbetering, terwijl de kosten, vermoedelijk niet meer dan f 60.bedra gende, geen beletsel behoeven te vormen. W erkliedenreglement. Ten aanzien van de beantwoording der opmerkingen betreffende het concept-\Verk liedenreglement zij opgemerkt, dat wij daartoe in overleg zijn getreden met de raadscom missie, welke het reglement ontworpen heeft.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1