Zaterdag 31 Augustus 1912. No. 8153. 61e Jaargang. BELEEFD VERZOEK terugkeer Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. 7BSDSRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f r.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de ihcasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU; ZOHT&GHAGBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. aan hen, die nitstedig waren en zich de „Amersfoortsche Courant" lieten nazenden, doch geen datmn opgaven, ons bericht te zenden van hun opdat de courant niet langer naar buiten worde gezonden. KENNISGEVINGEN. De burgemeester Wethouders van Amersfoort, Gelet op artt. G en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dot een door de NaamloozeVecnootsehap „FLEVO" inge diend verzoek, met bijlagen om vergunning tot het uitbreiden van hare inrichting bestemd tot het vervaardigen van inkt, gom en parfumerieën, (uitgezonderd muscus) en gloeikousjes met stoomketel van 3 P.K. voorzoover betref' het bijplaatsen van een lokaal ter vervaardiging van gloeikousjes, in het perceel alhier gelegen aan den Lageweg No. 2, bij het Kadaster bekend onder Sectie ANo. 1551, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 12 September aanstaande, des voonniddags te half elf uren, gelegenheid ten Rnndhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 29 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, II. W. VAN ES VELD. Weth., Lo. Br. De Secretaris, J. STEN EERT KROESE. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door C. M. LABLANS ingediend verzoek met bijlagen om vergunning tot het oprichten van een steenhouwerij, in het perceel aihier gelegen aan den Bisschcpsweg No. 19, bij het Kadaster bekend onder Sectie B, No. 2352, op de Secre tarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 12 September aanstaande, des voormiddags te half elf ure, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 13, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn vereche- nen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 29 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. W. VAN ES VELD, Weth., Lo. Br. De Seeretaris, J. G. STENFERT KROESE. toenemenden drang otn den 31sten Au gustus te maken tot een algemeeneu feestdag. Immers daaruit blijkt de behoefte om ten minste óen dag van bet jaar het verschil in denken en gevoelen, dat, jammer genoeg, zooveel Nederlandsclie Staatsburgers scheidt, ter zijde te stellen en eenparig zich te verblijden, om dat zij allen zonen en dochteren zijn van het gezegende kleine Nederland, dat, groot door zijn verleden, zelfstandig wil blijven naast en te midden van de Euro- peesche grootmachten. De vlag, die heden overal weer uit waait, zij onzer eenheid zinnebeeld. Wat ook ons verdeelt, wat ons elkaar dikwijls doet bestrijden, op Koningin nedag gevoelen we ons allen Nederlan ders, beseffen we meer dan menigeen wellicht wil erkennen dat de eenheid van onzen itara is verpersoonlijkt in de draagster van het hoogste gezag in ons land. In de liefde, welke het Nederlandsche volk zijn Koningin toedraagt, hebben ook deel Kaar sympathieke Gemaal en Prinses Juliana. Moge de Koningin nog tal van jaren worden gespaard voor land en volk moge Gods zegen Haar werk kronen. Moge het Haar geschonken worden, Ilaar land te zien toenemen in voorspoed en welvaart. Oranje boven In dien jubelkreet, die hedeu weerklinkt in stad en dorp, ligt de belofte, dat ieder onzer naar eigen krachten zal meewerken tot verheffing van den Staat en vau het volk, dat Koningin Wilhelmina vertegen woordigt in dien jubelkreet ligt dank baarheid voor hetgeen is en behouden bleefin dien jubelkreet ligt vooral de bede, dat onze Vorstin nog lang gespaard moge blijven voor Man, Moeder, en Kind en voor gansch het volk, dat Haar om ringt met zijn trouw en liefde. LEVE DE KONINGIN Koninginue verjaardag. Telkens meer is de laatste Augustus een feestdag voor heel Nederland. De Koningin verjaart en vooral op Haar geboortedag is levendig het bewust zijn: Oranje en Neorlaud éen, Er is iets verheffends in dien steeds DRINKWATER 5 cent per glas. gers)tarief worden er niet toegestaan. Terecht heeft het Bondsbestuur ingezien, dat anders de kwaliteit van het gebodene er onder zou moeten lijden en de Bondsleden alleen met een vriendelijk oog zouden ontvangen wor den als het zeer slap was in het reizigers verkeer. De toerist, die eens wil uitrusten van zijn vermoeienis, wil dikwijls het liefst een glas frisch water nemen, doch dit durft hij niet goed, omdat men niet gewend is, geld er voor te vragen, zelfs aan te nemen. Een aardig denkbeeld is het van den Volksbond om kaarten te maken, zooals boven dit artikeltje is aangegeven en die den koffiehuishouders aan te bieden aldus ver valt voor den toerist-onthouder het bezwaar en voor de andere partij de winstderving. Als nu maar goed, zuiver drinkwater wordt gegeven voor die 5 centen, dan kunnen beide partijen tevreden zijd. De bestrijders van het drankmisbruik heb- beu terecht ingezien, dat ook bij hun zaak het geheim van het succes kan gelegen zijn in het verbinden van verschillende, schijnbaar tegenstrijdige belangen. In de sport, maar vooral in het toerisme, dat cp eigen kracht steunt, vindt de strijd tegen drankmisbruik goede en zeer machtige bondgenooten. IIoc minder alcohol op een wandel-, een wieier-, een motortocht, voor den chauffeur, den ruiter, den roeier, des te beter. Meer dan eens hebben wij en zoovele anderen daarop gewezen, zegt de Redactie van »De Kampioen*. Maar toch hebben wij, toeristen, noodig goede pleisterplaatsen, koffiehuizen, hotels en wat dies meer zij, en als wij er niets of maar zeer weinig verteren dan kunnen wij niet verlangen, dat wordt voldaan aan onze mo derne eischen van comfort en hygiëne; en zoo zijn wij het wel in de eerste plaats, die er voör moeten waken, dat bij elke bewe ging de zaak niet eenzijdig worde beschouwd en er ook gelet worde op de belangen van hen, die hun brood verdienen in deze takken van bedrijf. Zoo betaalt men in de Bondshotels een prijs, niet minder dan de regelmatige bezoc- j ker daar heeft te bestedenextra-kortingen op dit minimum-(zoogenaamde handelsreizi In het weekblad Eenheid* vonden we het volgende Wiegelied. Stilstil.kindeke.stil, Hoor wat moeder neuriën wil. Fluisteren wil ze van blijde dingen, Die diep in heur harte zingen. Stilstilkindeke stil. Klein klein kindeke klein Kussen wil ik je lijfje, rein, Rein als der leliën witte bloemen, Waar de gonzende bijen zoemen, Klein klein kindeke klein Klein klein kindeke mijn Kussen wou ik je lijfje rein, Rein van donkere, zwarte gedachten, Rein als d'engelen, Gods Wachten, Klein klein kindeke klein Slaapslaap kindeke mijn. Engelen zullen bij je zijn. Vaders trouwe Moeders harte Trouwe en liefde, in alle smarte. Slaapslaap kindeke klein. welke 4 September te Apeldoorn wordt ge houden, De dank- en bidure, gisteravond in de Groote kerk gehouden, is een waardige inzet geweest tot het Koninginnefeest. Het vooral bij avondverlichting zoo fraaie kerkgebouw was overvol. Ds. Den Hollander wist zijn talrijk gehoor zeer te boeien cn de fraaie liederen door mejuffrouw G. W. van den Burg gezongen, verhoogden evenals het uitnemende orgelspel van haar broeder den machtigen indruk van deze samenkomst. Reeds lang is het bekend, dat het toren tje der Kamperbinnenpoort aan den kant van het woonhuis des heeren Van Dijk nog al sterk overhelt naar het Zuidwesten. Nu het huis van den heer Sinnige groo- tendeels is afgebroken, blijkt, dat ook het andere torentje bedenkelijk overhelt en wel naar het Westen. Pisa is wereldberoemd om zijn scheeven toren; Amersfoort heeft er twee. Tot luitenant-ter-zee 2e klasse zijn o.a. be vorderd de adelborsten ie klasse J. Th. Stroeve J. P. Abbinga, L. A. C. M. Door man en K. W. F. M. Doorman. De jongedames C. Mensink en G. Mulder en de heer W. Wijk zijn benoemd tot tijde lijk onderwijzer aan de openbare school aan de Heerenstraat; de heer H. Overeem, uit Hilversum, tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school aan de Puntenburgerlaan. Met ingang van 1 September zullen door de N. C. S. worden afgegeven traject- kaarten derde klasse voor afstanden van hoogstens 90 K.M. voor jongelieden van beiderlei kunne, jonger dan 19 jaren, die zich buiten hun woonplaats begeven om een door het Rijk, een Provincie of een Ge meente gesubsidieerde en in de plaats van bestemming gevestigde Ambachtsschool als leerling geregeld te bezoeken (kortheids halve genoemd ambachtskaarten). Deze zijn gedurende éen maand op werk dagen geldig tusschen de twee op elke kaart genoemde stations. De prijs bedraagt per maand f 0.25 per K.M. voor de eerste zestien tarief-Kilo meters, en f 0.05 per K. M. voor de daarop volgende vier-en-veertig tarief-kilometers. Is de door Rijk, Provincie en Gemeente gesubsidieerde Handelsschool te Amers foort ook een Ambachtsschool, althans vak school zoodat deze kaarten ook door leerlingen der n ieuvveschool kunnen worden gebruikt De altijd zoo welwillende Inspecteur der N. C. S., de heer J. H. Bosch, zal stellig wel weer zorgen, dat ook dit in orde komt. Het aantal Lagere scholen in de Provincie Utrecht bedroeg ten vorigen jare 263. Hier aan waren verbonden, behalve de Hoofden, 1423 leerkrachten en 3:7 kweekelingen. Deze scholen werden bezocht door 23 308 jongens en 22 324 meisjes. Onder dezen waren 5703 niet-betalende jongens en 5608 niet-betalende meisjes. De openbare scholen werden bezocht door 12 270 jongens en 10 250 meisjes; hiervan waren 917 jongens en ,597 meisjes na den leerplichtigen leeftijd. De bijzondere scholen werden bezocht door 11 038 jongens en 12 074 meisjes; hiervan waren 806 jongens en 764 meisjes na den leerplichtigen leeftijd. Op de openbare scholen waren kosteloos geplaatst 3746 jongens en 3244 meisjes; op de bijzondere scholen 1957 jongens en 2346 meisjes. Voor opleiding tot luitenant-ingenieur bij het leger hier te lande werden aan de Kon. Militaire Academie te Breda voor den nieu wen cursus opengesteld drie plaatsen, die alle zijn ingenomen door oud-leerlingen der gemeentelijke Hoogere Burgerschool hier, met name J. J. van Os J. Kok, en J. F. Bischoff. De andere drie oud-leerlingen, die evenals zij bij het jongste examen bet eind-diploma verwierven, werden eveneens toegelaten tot de K. M. A. en wel J. M. Steenbeek bij in fanterie h. t. I., A. J. Dahler bij infanterie Gost-Indische legeren J. Dekker bij artil lerie Oost-Indië. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau zijn benoemd de heer J. Ger. Kleber, Voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabriekenen kapitein L. F. T. Vogel, van het 5e regiment infanterie. De zilveren medaille dier orde is toege kend aan den adjudant-vaandeldrager K. J. Kerling, van het 5e regiment infanterie. De titulaire rang van kolonel is verleend aan overste A. Holland. De heer Th. J. H. Biatichi is benoemd tot afgevaardigde der plaatselijke afdeeling van den Volksbond tegen drankmisbruik naar de 39ste Algemeene vergadering van dien Bond, De garnizocns-commandant maakte gister ochtend zijn opwachting bij den Burgemees ter, die gistermiddag een tegenbezoek bracht. De vermoedelijke opheffing van het instruc tie-bataljon te Kampen houdt volgens »De Avondpost* verband met het voornemen van den Minister van Oorlog, om aldaar een Centrale kaderschool te vestigen voor het wapen der infanterie. Het voornemen bestaat om voortaan alleen die personen tot een vrijwillige verbintenis bij de korpsen toe te laten, welke geschikt worden geacht tot opleiding tot den onder officiersrang.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1