Inge examen wordt afgenomen voor het politie- diploma. Met den heer Nijhoff heeft o. a. zitting in de examen-commissie de heer R. J. Stel- linga, thans Inspecteur van politie te Utrecht. De heer S. Posthuma, Hoofdinspecteur van politie, is gedurende dc afwezigheid van den heer Nijhoff belast met de waarneming der function van Commissaris van politie. Brigadier-titulair E. Bosch, van de Rijks- veldwacht hier, hoopt 30 September den dag te herdenken waarop hij 25 jaar gele den werd aangesteld tot Rijks-vcldwacnter. Het verluidt, dat de heer J. van dc Lyke thans weder heeft bedankt voor de candi- datuur voor den Gemeenteraad, hem aange boden door de kiesvereeniging «Gemeente belang». Mejuffrouw J. Murkens, nieuwbenoemd onderwijzeres aan school B (de Meisjesschool) verwierf dc hoofd-aktc. De heer A. A. Verburg. thans onderwijzer te Leusden, behaalde de Lagere akte Land bouwkunde. Overste J. C. Camerling Helmolt, vroeger als ritmeester der cavalerie hier in garnizoen, is Zaterdag in den ouderdom van 60 jaar te Haarlem overleden, Mr. P. L. Baudet schreef in het jongste nummer van »Ons maandblad», het sympa thieke orgaan der vereeniging tot bevorde ring der belangen van slechthoorenden. een hartelijk woord aan dc nagedachtenis van dr. J. Th. Mouton, die ook aan dit werk zijn eminente gaven wijdde. De bronzen medaille der Oranje Nassau- ordc is ook toekekend aan den zadelmaker A. H. F.Craanen, van het ie regiment huzaren, en aan den wagcnlichtcr J. van Spengen, van de H. IJ. S. M. Kolonel jhr. E. C. Boogacrt, commandant van het ie regiment veld-artillcrie is be noemd tot officier in de Oranje Nassau-orde, terwijl de titulaire rang van generaal-majoor is toegekend aan den oud-kolonel van den geneeskundigen dienst C. de Mooij. Bij dc tweede admissie tot het stedelijk Gymnasium zijn toegelaten tot kl. IJ. J. Moolhuizcn en G. Stader- rntnn tot kl. IIW. Vissering tot kl. IllH. J. de Vries tot kl. VIW. H. Oeberius Kapteyn en tot kl. VlaJ. E. Eilerts de Haan. Dc houwitser-compagnie van het ie regi ment vesting-artillerie, uit Utrecht, kwam gisterochtend op haar marsch naar de leger plaats bij Oldebroek, door Amersfoort. Aan kapitein K. Kooiman, van het 5e regiment infanterie, is, op zijn verzoek, met ingang van 16 September eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met toe kenning van pensioen en benoeming tot com pagnies-commandant in het 20ste landweer district (Kaarden). Reserve-kapitein jhr. W. A. Ortt, Direc teur der Maatschappij «Zandbergen», is gister bij het ie regiment veld-artillerie onder de wapenen gekomen. Luitenant jhr. P. J. Boogaert, van het 3e regiment huzaren, wordt 30 September, na ommekomst van zijn detacheering bij de Rijschool hier, overgeplaatst naar het ie depot huzaren, te Haarlem. In het «Nieuws- en Advertentieblad» dicht een inzender d'Omgeving van de Koppclpoort, Die zeker tot het schoonst behoord', Is nu voorgoed bedorven. Men bouwde er een groote sluis, En als pendant een waterbuis, AfÜchtlijk om te aanschouwen. Gezwegen van gelegenheén, Die, voor 't gemak der heeren. Eerwaardig middeneeuwsch gebouw, U links cn rechts flankecren. Alsook, dat uit uw fraai kanteel, Eertijds bezet door dapperen. Wij nu, als beeld van huislijkheid, De schoone wasch zien wapperen. Gister was het 25 jaar geleden, dat de grafheuvels in den J.eusderberg werden onder zocht. Wie daarvan meer wil weten, ga naar het Museum van «I-'lchite», dat veel meer merk waardigs bevat. Als 't nu maar wil ophouden met stormen en gieten, schreven we toen we den korten inhoud meedeelden van het officieelc pro gramma voor de Koninginne-feesten. En ziet, terwijl het Zaterdagochtend om 5 uur nog regende dat het zoo'n aard had en om 6 uur weer plaste van je welste, brak opeens het Oranje-zonnetje door en kon dc Amerafbortsche Muziek-vereeniging klokke 7 van den St. Joriskerk-toren haar koralen over de stad doen klinken. De Oranje-vefeeniging, die minstens 1000 leden te weinig beeft, kon geen beter weer wenschcn zonnig, droog, niet te warm een uitgezochte dag. Alles liep dan ook als op rolletjes, behalve 's middags, toen de gansch onverwachte menschenmassa toegang trachtte te krijgen tot het feestterrein aan de Koninginnelaan. De toegangskaarten waren dra uitverkocht; men schreef toen maar dagkaarten op al wat maar op papier geleek en op den duur kwamen dan toch allen op het terrein. Een volgenden keer zal ook dit beter zijn ge regeld. Alle met zorg voorbereide nummers van het lange programma konden worden af gewerkt de zang der grooten op het terras van «Amicitia», die der 500 kleinen, die wat parmantig van Kamperbuitenpoort via Utrechtscheweg naar het Juliana-plein stap ten en tot hun niet geringe vreugde den Burgemeester onder hun gehoor haddende volksspelen en tot slot het concert van de stafmuziek van het 5e regiment infanterie en Amersfoort's mannenkoor, dat thans 73 leden telt, met het vuurwerk, weder geleverd door de firma B. A. van Ruyven zn., toch altijd het groote nummer. De parade en het concert van de Amers- foortschc Muziek-vereeniging niet te ver geten, die, evenals dat van de muziek van het ie regiment huzaren op het verlichte terras van «Amicitia»,den menschen de ge legenheid benamen zich te vervelen. De wedstrijden op het voetbalveld aan de Koninginnelaan vielen ook zeer in den smaak. Jammer, dat het publiek af en toe al te be langstellend was en gymnasten en schermers soms hinderlijk in den weg stond. Daar waren heel aardige vliegers, zeshoe ken en achthoeken, menschen en dieren en allerlei figuren zelfs Monnikendam zeker wel niet door den knaap zelf geschilderd ging de lucht in en wat best ook. In het geheel waren er om en bij de 40. De uitslag van de wedstrijden was deze ringrijden in tilbury: ie prijs, f20, J. van de Lagemaat, te Leusden2e pr., f 10, Gerrit Hooijor, aldaar; 3e pr., f6, Jan Hooijer, aldaar, ringrijden per rijwiel: ie prijs, f 10, H. Wijnen; 2e pr. f8. F. Veenendaal, te I.eusden: 3e pr. f5, G. Willigenburg4e pr„ f4, W. Brink 5e pr., f 2. J. Leiendekker; Wielrijden met hindernissen: ie pr., inktstel, H. Wijnen 2e pr., horloge, J. Arlar 3e pr„ schemerlamp, F. Veenendaal vliegerwedstrijd, hoogste stand: ie pr., zilveren horloge, R. van Apeldoorn 2e pr., klokje, H. Haarsma; 3e pr., nikkelen horloge, K. Mulder; 4e pr., sigarenkoker, H. Flos; 5e pr., binocle, W. Jansen. vliegerwedstrij d: mooiste vlieger, een schrijfmap, J. Riksen; eigenaardigste, een portemonnaie door W. Jansengrootste een kokkert van belang een sigaret tenkoker, F. van Vtenkleinste (een heel kleintje) een schrijfgarnituur, H. Mol. De Burgemeester, die bij zijn komst op het feestterrein door het Bestuur der Oranje- vereeniging werd ontvangen, had de groote welwillendheid al aanstonds het Eere-voor- zitterschap te aanvaarden. In die functie reikte mr. graaf Van Rand- wijck de prijzen uit en toonde daarbij, dat hem ook dit ten volle is toevertronwd» Zoo kregen de wielrijders den goeden raad, nu ze getoond hadden zóo goed te kunnen sturen, toch vooral in de straten nooit iemand aan te rijden't was aardig om te zien, hoe menig wielrennend boodschappenjongen 't zich voor gezegd hield. Moge het met een lachend gelaat gegeven vriendelijke lesje be klijven. Natuurlijk was de jeugdige meisjes-afdeeling van «Ajax» de favoriete onder de gymnasten, die goede dingen te zien gaven en, uit erken telijkheid voor hetgeen hun Directeuren voor hen hadden gedaan, aan de heeren P, de Jong (van «Ajax en Wilhelmina») en A Katerberg (van «E.M.M.A.») een zilveren medaille aanboden. Vooral tegen den avond werd het rumoerig in de stad. De buitenlui kunnen nu eenmaal niet feestvieren zonder lawaai te maken, ruzie te zoeken en dan het mes voor den dag te halen. De politie die pas 's nachts over tweeën naar huis kon gaan en dus wel verre van een feestdag had gebruikte telkens veel tact, tot de vlegels niet wilden luisteren naar goeden raaddan werd hun beetje verstand gescherpt door de gummi-stok, die wonderwel uitwerkte hetgeen de rustbewaar ders beoogden. Een messteek in een arm en een in een hand werden, nadat een voorloopig verband was gelegd door leden der Roode Kruis transport-colonne, door Inspecteur Seeuwen in het verbandlokaal van het Commissariaat van politie nog eens nagezien en beter ver zorgd dan onder een straatlantaarn moge lijk is. 't Was ondoenlijk, uit de verwarde ver halen der verwonden op te maken of ze zichzelven hadden gekerfd dan wel of een ander hen had bewerkt. Van een derde is 't zeker, dat hij zichzelf snijwonden toebracht in een hand. In zijn ijver om een zijner buren zijn meening te doen kennen, had hij met een mes op diens deur gebeukt, doch, in zijn ietwat zeer bene velden toestand, het lemmet in de hand geno men, zoodat bij bij eiken por op de deur zichzelven bewerkte, wonder boven wonder zonder zich ernstig leed te doen, hoewel 't mes flink scherp was. Laat ons tot slot en als tegenhanger wijzen op de werkelijk fraaie versieringen van Groote en Kleine Haag en Hellingstraat, waar de politie zelfs geen omkijken naar had. Het huis aan de achterzijde van het feest terrein, dat 's avonds zoo fraai was verlicht, blijkt dat te zijn van architect E.P.J. Smith, aan de Prinses Marie-laan. Er is of een brief weggeraakt, öf hij is bezorgd bij een van de Bestuursleden, die uitstedig isalthans Vrijdagavond laat werd de plaatselijke afdeeling der Ned. Padvinders Organisatie vrijwel verrast met de zending van slechts 50 heide-tuiltjes van «Het Loo». Kort nadat hiervan per telefoon bericht was gedaan, zaten de Padvindsters en de Padvinders al druk heide saam te binden tot bosjes en Zaterdag omstreeks het middag-' uur waren alle 750 tuiltjes reeds verkocht; een zeer klein deel er van, met slechts een paar «echte» te Nijkerk, vanwaar het ver zoek was gekomen, ook daar van deze bloempjes te verkoopen. „Succes verzekerd» stond er in de uitnoodiging en inderdaad hebben de twee Padvindsters en de twee Padvinders, die er om 8 uur heengingen en even »ia 1 uur terug waren, succes gehad. Met dat al kon de verkoop niet goed worden voorbereid en heeft menigeen, die al zijn best deed om een «echt» tuiltje machtig te worden, er geen kunnen koopen. De verkoop heeft toch nog f 152 opge bracht, waaronder begrepen f41.78 uit dien te Nijkerk. Een mooi bedrag, als men óok bedenkt, dat tevens oranjebloempjes werden verkocht voor het Chr. militair tehuis en de R. K. militairen-vereeniging. Wat de verkoop dezer bloempjes opleverde, is nog niet bekenddoch voor het R. K. militair tehuis is het louter winst, omdat een belangstellende den aankoop der bloempjes geheel voor zijn rekening nam. Wie geen tuiltje kon koopen en toch nog den nood in onze West-Indische bezittingen mocht willen helpen lenigen, kan het be drag, dat hij voor den aankoop bestemde, nog altijd doen toekomen aan den heer J. D. Reiman, Prinses Marie-laan 2. Zes Amersfoortsche Padvinders hebben een buitengewoon succes gehad te Zeist, waar zij Zaterdag deelnamen aan den wed strijd in eerste hulp bij ongevallen en met 56 van de 60 punten den eersten prijs be haalden door het samenstellen van een draagbaar uit stokken en lasso's, het daarop beuren en het daarmee vervoeren door zeer moeilijk terrein van een gewonde. Net op 't laatste oogenblik stootten onze flinke jongens, die 't beste verband hadden gelegd, wier draagbaar 't best in elkaar zat en 't vlugst gereed was, en die de ka meraden uit Zeist en Utrecht een eind vóór waren, de baar tegen een boom. Dat kostte hun 4 strafpunten. De jury bestond uit de doktoren C. J. te Boekhorst, J. M. van 't Hof en F. W. Lui king. Zeist behaalde .50, Utrecht 42 punten. Of dr. Roll ook eer heelt van zijn onder wijs. Bij gunstig weder zal de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, Directeur de heer G. Bikkers, aanstaanden Vrijdagavond het in te halen concert geven op het terras van «Amicitia». De oefenwedstrijd tusschen het eerste elf tal van Quick, dat begon met y en eindigde met 10 man, en de voetbalclub «Het Vijfde», Vrijdagavond op het H. V. C,-terrein ge- eindigde met 4—2 in het voordeel van Quick. Zondag werd Quick, dat ook nu niet vol tallig was, te Rotterdam in de eerste ronde voor den Holdert-beker met 16 geslagen door D. V. S. De A. Z. P. C. deed het beter en won hier Zondag zijn eersten competitie-wedstrijd voor het ie klasse schap met 5o van het tweede zevental van De Jonge Kampioen, uit Amsterdam. C. Beem doelpuntte eenmaal even vóór en driemaal na rustW. van den Berg maakte het vijfde doelpunt vlak vóór tijd. Van begin tot eind was cr aan beide zijden fair play en ofschoon 't water zeer koud was, waren spelenden en toeschouwers om strijd enthusiast. De heer D. Sturkop, uit Amsterdam, de kampioen van Nederland, hoewel zeer moe van het spel met zijn club, en J. H, Pompe, lid der A. Z. P. C., die een zeer ernstige concurrent van den kampioen dreigt te wor den, vergastten vervolgens de talrijk aanwe zigen op buitengewoon fraaie sprongen. Het Bestuur der Oranje-vereening en dat der plaatselijke afdeeling van den Kon. Nederlandschen bond van oud-onderofficieren, welke laatste hedenavond in feestelijke bij eenkomst den jaardag van H. M. de Koningin zal herdenken, zonden Zaterdagochtend tele grammen van gelukwensch aan de leden van het Koninklijk Huis en ontvingen nog in den loop van den middag telegrammen van dankbetuiging. Wc herinneren nog even aan de hoogst belangrijke voordrracht welke dr. B. J. C. te Hennepe, van de Rijks-seruminrichting te Rotterdam, morgenavond te zes uur in «Het Boompje» hier zal houden voor de onder-afdeeling Amersfoort der V. P. N. over besmettelijke hoenderziekten, hoe men ze kan herkennen en hoe men ze kan voor komen. Ook niet-leden hebben vrijen toegang. De leden van de transport-colonne der afdeeling Amersfoort en omstreken van Het Nederlandsche Roode Kruis zullen Donder dag bij de groote dokters-manoeuvre te Ede hebben te toonen of zij het in dezen winter hun onderwezene zóo goed hebben gevolgd, dat zij thans geheel zelfstandig kunnen op treden met die, in andere comité's door andere artsen opgeleid. Bij het vervoer zijn 7 hunner ingedeeld de overigen zullen, voorzoover bezigheden hen niet in de stad houden, de oefening op eigen kosten bijwonen. De jury voor de beoordeeling der stations- versieringen, voor welke de A. N. W. B. een prijskamp uitschreef, zal de reis per auto maken, ten einde zoo weinig mogelijk tijd in beslag te nemen. Het Bestuur van de plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. verspreidde een strooibiljet waarin het zegt. dat de Burgemeester van 's-Gravenhage uit louter willekeur den optocht op Rooden Dinsdag heeft geweigerd en waarin het de arbeiders uitnoodigt, Dinsdag 17 September naar Den Haag te gaan en op of zoo dicht mogelijk bij het Binnenhof te betoogen voor Algemeen kiesrecht. De heer A. B. Kleerekoper, uit Amsterdam, zal aanstaanden Maandagavond in een open bare vergadering in «Het Valkje» naar aan leiding hiervan spreken overDe betooging, die geen optocht mag zijn. Zondag is het in de St. Agatha-straat tot een treffen gekomen tusschen een bekend ruziemaker en eenigen zijner geburen. Zelfs een vijftandige hooivork werd er bij te pas gebracht en het eind was, dat den vecht lustige een wond van 20 c.M. werd toege bracht in het gedeelte van zijn rug, waar deze een anderen naam pleegt te dragen. Dr. Schreuder legde een noodverband cn dr. Morren werkte in het ziekenhuis den patiönt weer zo aver bij, dat hij naar huis kon vervoerd. Daar hij vooralsnog niet kan zitten, zullen de buren voorloopig geen last van hem hebben. De politie zocht den man uit, die wel uit noodweer de verwonding bewerkstelligde. Dat oud ijs goed vriest, bleek Zondag avond toen op de bank vlak bij het Com missariaat van politie een «schwer geladen» man slapende werd aangetroffen. Hij kreeg fluks logis sans déjeuner in de meer daartoe geëigende gelegenheid in het Commissariaat. En gisterochtend moest in de Arnhemsche- straat een wielrijder worden opgevangen, die luid zingende en de heele straat noodig hebbende, nog nabetrachting hield. Een wonder, dat hij zich niet te pletter viel en anderen geen ongeval bezorgde. Ook hij kreeg gelegenheid om zijn roes uit te slapen. Te midden van de drukte, toen alle man netjes vóór twee telden, kreeg de politie Za terdag nog een minderjarig meisje, dat te Amsterdam door de recherche was opgevan gen, naar Apeldoorn te transporteeren. Zondag geleidde zij een minderjarigen jongen, die eveneens te Amsterdam rond zwierf, in de richting Hoogkerk (Gron,). De luiheid gaat zóo langzaam, dat de armoede haar weldra achterhaalt. T7it don Omtrek. De Koninklijke familie zal 14 September van Het Loo zich begeven naar Soestdijk cn 16 September naar Den Haag terugkee- Een lid van den Gemeenteraad van Bussum heeft voorgesteld, de winst van de gasfabriek als volgt te verdeelen 20 pCt. voor de vor ming van een extra-reservefonds, 10 jjCt. voor de uitkeering aan het personeel der fabriek in de verhouding van de salarissen, en 70 pCt. voor restitutie aan de verbruikers van licht- en kookgas. Burgemeester en Wethouders van Soest hebben aan den Raad dier Gemeente voor gesteld om van hen, die wenschen, dat asch en vuilnis aan hun woningen wordt opge haald, een recht te heffen van f 2.50 per jaar, te voldoen eer aan hun wensch gevolg wordt gegeven. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school in de Ker- kebuurt te Soest hebben zich niet minder dan 50 sollicitanten aangemeld. Verleden week Maandagmiddag is een motorbootje, bemand met 2 personen, uit Spakenburg vertrokken naar Amsterdam. Het bootje, dat Dinsdag had moeten aanko- nag was het altiL aangekomen. gewaarschuwd ni« ï„g1? ?en M In de betrekke, begrijpelijker»^,. Te Utrecht SL akte A MtddelbJ de heer J. D_ j drie weken te vo* diploma Hoogerei cursus verwierf en door hij is aut, vond, een vriend bereiden voor de 1 Er zijn toch no?3 II De heer J. C, wel een zeer da het licht doen zie post- en portozegi overzeesche bezitii 114 pagina's. Er worden alle t alle tandingen, all voorzoover die t de eerste uitgave, alle postzegels in afgebeeld, in zwar groot om de varii komen. Ook de postbei zegels, ja zelfs de in dit boekje besc laars van uitsluita en zijn koloniën zijn. Er zal nog wel Een» stroomen eer centrale hebben; toch, dat de wem is betoogd, dat er om het nut er va er uit de Gemeent leend om ook een proeven mogelij De heer A. ten nisch ingenieur vele lezeressen en geen onbekende 1 van Pylotechnische van de firma Van Amsterdam) een I druks waarin hij), telijken toon, de electriciteit en wa en groote voordeel gas. Ouder gewoonte dadelijk met de r ceert hij 3 van d der electrische cent gestelde verklaring! blijkt, dat het »onb ook in puncto elect is. De eerste verklar kend tabaksfabrikai lichting ofschoc den aangebracht - spaardede tweede overredingskracht zich aan dit nieuwe het electrisch licht nen missen de der in drie maanden 1 hebben. Als Hagenaar heeft de heer Ten zeer vele illustratie electrische friseertai broodrooster, kook volgen elkaar in al heeren krijgen hui steker en de artsei sator, Wel zeer spreki van een gezin vai wel - den schoi en koffiewater, water voor de groo electrisch gekookt April werden verbr 4'/a cent of voor f blijkens de gespeci zeëen zeepsops blijk Wie zich hiervoo stelle bij zijn leerzame werkje. Zij of hij zal dit onnut uitgegeven b Buiten verantwoord! Kopy van Ingez niet geplaatst, word Geachte nrf Wil s. v, p. als Ingezonden te 1

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2