Donderdag 5 September 1912. SSh^c No. 8155. 61e Jaargang. KOSTELOOS. HE COURANT. Uitgaye van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, yoorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FHEDERZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per postf\. 15. Advertentien 16 regels fto cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent Reclames 1—3 regels /1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZOBTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 October doet in schrijven als abound, ontvangt de tot dien datum verschijnende nnmmcrs KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 4 September 1912 gehouden herstemming ter verkiezing van vier leden-patroon» van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Amersfoort ie aangeplakt, terwijl zoodanig af schrift voor een ieder ter Secretarie ter inzage ie nedergelegd. Amersfoort, 5 September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De fd. Secretaris, Van ITTERSUM. Hoenderzicktcn. De vijand staat voor de poorten. Niet later dan gister heeft een veearts in de beek bij den Koedijk, op nog geen 100 Meter afstands van elkaar, lijken van kippen zien drijven natuurlijk van kippen, die aan de eene of andere besmettelijke ziekte zijn gestorven en door den eigenaar maar op die wijze zijn opgeruimd. Of ze de ziekte verder verspreiden, wat schort dat hem Als hij ze maar kwijt is. Dat anderen niet zoo lichtvaardig hande len, niet zulke hoogst gevaarlijke - in andere landen strafbare dingen zullen doen, dat zij groot belang stelden in hetgeen dr. 11. J. C. te Hennepe, veearts-bacterioloog van de Rijks-seruminrichting te Rotterdam, zou ver tellen over »hoenderziekten, hoe die te voor komen en hoe die te genezen*,-bleek gister avond door de zeer velen, die waren opge gaan naar de tuinzaal van »Het Boompje*. De heer C. A. J. J. v a n der Linden, Onder-voorzitter der onder-afdecling Amers foort en omstreken van de V. P. N., zoide wel in zijn openingswoord, dat van de 600 leden er nog wel velen ontbraken, maar voegde er aanstonds bij, dat het Bestuur hoogst tevreden was over de groote belang stelling in de eenvoudige kip, voor welke men een jaar of drie geleden amper een half dozijn mcnschen zou hebben warm ge kregen. Dr. Te Hennepe, die hierna het woord verkreeg, zcidc, dat het hem een bijzonder groot genoegen deed, thans deze voordracht hier te kunnen houden. Al heel wat lezingen hield ik, vervolgde spr., doch juist thans, nu duizenden kippen sterven, is hetgeen ik ga zeggen niet, als anders, gepraat in de ruimte, vooral niet in een der grootste onder-afdcc- lingcn van de V. P. N. liet is niet mijn doel, alle hier aanwezigen tot veeartsen te maken, doch wel om allen te leeren hoe zij de verschillende pluimvee ziekten kunnen onderkennen, voorkomen en bestrijden. De oorzaak van bijna alle ziekten zijn lagere organismen, die in het lichaam van mcnsch of dier dringen en dit als 't ware vergiftigen. Wat bacteriön zijn, weet zelfs iedere land bouwer, óok al zijn er sommigen, welke die bacteriën zich voorstellen als kleine wurmpje». Na nu op zeer bevattelijke wijze te heb ben duidelijk gemaakt hoe plant en dier zijn opgebouwd uit cellen, deelde spr. mee, dat er diertjes en planten zijn, die uit slechts een cel bestaan, welke men bacteriën, proto- plasma, noemt, waarvan de grootste lengte een duizendste millimeter, de grootste dikte drieduizendste millimeter is en die dus, om te kunnen worden gezien, vele honderden malen moeten worden vergroot. Het eerst werden zij gezien door Anthonie van Leeuwenhoek, een Hollander, die in 1683 te Delft onder een door hem vervaar digde lens vocht uit zijn mond bekeek en geheel verslagen was over de millioenen daarin levende wezentjes. Zij zijn van zeer verschillenden vorm en doen zich voor het gewapende oog voor als staatjes (typhus), draden (strectococcen komma's (cholera), schroefjes of spyrillen, enz. en worden zoowel op de oppervlakte van het lichaam als daarin gevonden. Over 't algemeen staan ze in een kwaden reuk, doch er zijn veel meer nuttige dan schadelijke. Men zou ze kunnen vergelijken met verscheurende- en met huisdieren. De .nuttige hebben de eigenschap, stoffen te kunnen ontleden (mest op 't land)zuivel bedrijf en kaasbereiding berusten op derge lijke nuttige bacillen. En wel de allernuttig ste zijn de stikstof-bacteriën, welke de guano, die immers eenmaal uitgeput zal raken, ver vangen en waarmee niet alleen proeven zijn genomen (groenbemesting op heidegrond) doch waarvan 111 Duitschland reeds cultures te koop zijn. Zoo'n klein wezentje op zichzelf kan niet veel kwaad; doch de reusachtig snelle ver meerdering. door verbreking, brengt het groote gevaar. In 8 uur tijds kunnen uit óen bacterie er 16 millioen andere ontstaan. (Spr. toonde enkele bacterie-koloniën op gelatine van 5, 10 en 15 minuten, waaruit de gewel dige vermenigvuldiging duidelijk bleek). Zij worden onderkend aan vorm en kleur, verdeeld in twee hoofdgroepen beweeglijke en onbeweeglijke, en gemeten met den micron d. i. een duizendste millimeter. Een microscoop vergroot op zijn hoogst 2000 maalvandaar, dat er ook onzichtbare bacteriën zijn. liet is nu aan Pasteur te danken, dat we ook de onzichtbare kennen deze bedacht een ongeglazuurd porseleinen kaars, die, met een bacterie-kolonie in eene of andere vioeistof, gevuld, middels een pers pomp wordt leeggepompt. De onzichtbare gaan met de vloeistof door de poriën van het porselein heen (bijv. hoenderpest-bacil) terwijl andere (bijv. hoendercholera-bacil) in de kaars blijven. Een middel om schadelijke bacteriën uit den weg te ruimen, is ze te koken (typhus, cholera, tuberculose, enz.) Doch dit helpt niet bij alleer zijn er, die, als men ze te na komt, doen als de huisjesslak en zoogenoemde sporen vormen. Al kookt men die h uur achtereen, toch blijven zc virulent: ook zijn deze kwade rakkers resistent tegen uitdroo- gen. Kr zijn bacteriën gevonden, die ioo jaar en langer aan planten onder zand be dolven waren geweest en toch in 24 uur weer geheel op hun verhaal gekomen en virulent waren (bijv. de aardappel-bacil). Ook de miltvuur-bacil uit weiden waar 30 en 30 jaar geleden, een koe aan miltvuur was gestorven, is zoo'n gevaarlijke sinjeur en in de Betuwe weet men mee te spreken van de bacil van houtvuur, bil vuur ofkwar- tiervuur, die op de zelfde wijze zóo lang virulent blijft. Er is niets tegen te doen dan dat men de koeien inent; immers het is on doenlijk, een gchcolc weide onder zwavel zuur of carbol tc zetten. Juist die, welke sporen vormen, zijn zeer moeilijk onschadelijk te maken en het is dus absoluut onvoldoende om, als zc hier of daar in een hoenderbestand zijn, slechts wat warm water in het hok te gooien. Een andere weg om zc te bestrijden, is het toepassen van scheikundige middelen, crcolin, carbol en andere vloeistoffen, waar voor de handelaars schoone namen uitdenken. Met opzet noemde spr. niet sublimaat omdat dit is een hoogst gevaarlijk ontsmettings middel voor den mensch en andore zoog dieren en vooral voor koeien, die er aan sterven, evenals een kat sterft als men hem insmeert met karbol, zij 't ook op zijn kop. Een derde verdedigingsmiddel biedt de natuur door de witte bloedlichaampjes, onze helpers, de politie-agenten van ons lichaam. Zoodra we een wondje krijgen, stormen bacteriën er op los, doch te gelijk stuiven de witte bloedlichaampjes aan op het wild dragen of etteren) en eten de bacteriën op. Doch ook hier is een >maar« bij. Ctelijk de bunsing zijn achtervolgers doet terugdeinzen door zijn stank, scheidt menige bacterie, als hij in "t nauw Wordt gebracht, een vergif af en nu is 't maar de vraag wie de sterkere is, de politie-agent dan wel de inbreker. Deze strijd op leven en dood gaat niet on gemerkt voorbij voor het lichaam en veroor zaakt koorts. Hierop nu berust de methode om mensch en dier door serums ongevoelig te maken voor ziekten. Spr. zejte nu uiteen hoe, door inenting op een paard, het tegengif wordt verkregen tegen vogel-cholcra en behandelde vervol gens de meest voorkomende besmettelijke vogelziekten. Vooral sedert de laatste jaren de vogel teelt zoozeer is uitgebreid en zoo groote voordeden bracht, is het van groot belang, dc ontzaglijke schade door een besmettelijke ziekte te voorkomen of, is zij uitgebroken, tot staan te brengen. Allereerst is het plicht, de gezondheid van den hocnderstapel te bewarenvoor komen is altijd onoindig beter dan genezen. Om nu de dieren gezond te houden, zorge men voorgroote zindelijkheid goed droge en overdag helder lichte nachthokken (geen kippen boven de koeien)geen vochtige koudegeen nadeel door vorstgoed drink waterniet te veel voer, noch graan, noch vlceschvocdcring (vooral geen vlceschmecl van gestorven dieren)zooveel mogelijk ruimte. Nieuwe dieren boude men minstens veer tien dagen in quarantaine. Fok-eiercn logge men eerst in een 3 pCts. carbol-oplossing en wassche men daarna in schoon water (eieren van tuberculeuse dieren zijn natuurlijk ook van binnen besmet). De vogel-cholcra, die in Limburg duizen den guldens schade veroorzaakte, is daar gebracht door Italiaansche kippen, bacillen dragers die door de Italianen, wier overige kippen stierven, op die wijze werden opge ruimd. Het zenden van dieren naar tentoonstel lingen brengt dikwijls óok gevaar. De hoen derpest, óok afkomstig uit Italië, is sedert de tentoonstelling te Brunswijk in 1901 over het geheele vasteland van Europa gekomen. Algemeenc ziekteverschijnselen zijnde dieren zijn treurig, kruipen In elkaar, laten dc voeren hangen, hebben weinig eetlust, doch veel dorst. Men doe zoo'n dier direct In een zieken stal en passé op de vrijvliegende vogels, als musschen en spreeuwen, die de besmetting overbrengen. Daartoe moet de ziekenstal zeer fijn gaas hebben. Wie de dieren oppast, moet niet bij de andere komen en een spe ciaal stel kleeren en ander schoeisel hebben. Mest, bloed en afval moeten direct worden verbrand en niet op 't land gebracht. Doode vogels moet men niet in de beek gooien, zooals thans óok in Overijsel is gebeurd. Verbrand de vogels, door er petroleum en wat hout op te gooien dan kunnen hond, kat of kraai er niet van eten en op die wijze de besmetting niet weer overbrengen. En men ontsmette de hokken. Het hout werk moet afgekrabd of nog beter afge schaafd en de krullen verbrand daarna wordt het duchtig afgeschrobd met heet water en sodavervolgens gedesinfecteerd met creolin of dergelijke en ten slotte Hink met witkalk, waarin een scheut creolin, besmeerd. Het ijzerwerk worde uitgegloeid, in een vuur. De bodem moet minstens een paar voet diep uitgegraven cn de grond ver op 't erf wor den gobracht, buiten het bereik van andere dieren, en flink met creolin overgoten. Dan late men het hok een paar weken leeg staan en. door het dak er af te nemen, flink uit zonnen. Spr. ging nu over naar de bijzondere ziekten. Hoender-cholera is een zeer snel verloopcnde ziekte, welke zich kenmerkt door hevige diarrhee en wordt veroorzaakt door de vogelcholera-bacll, een ei-vormig staafje. In 1780 was zij reeds hekend uit Italië en is vandaar over heel Europa verspreid. Het is dus van belang, eigen kippen te fokken cn gcét) kippen uit Italië te koopen. Goedkoop is ook hier maar al te zeer duur koop. Aan de V. P. N. dc eer, dat zij hierop wees, zóo Hink waarschuwde, dat de Italiaan sche Kegeering vroeg waarom de kippen houders daar tc lande zoo werden tegenge werkt. Nadat in Luxemburg en Luik een 35 000 kippen, dus voor een waarde van een halve ton, als met een zeis waren weg gemaaid, vest:gde dc V. P. N. de aandacht op dc Italiaansche bacillendragers. Maar toch 'worden nog dagelijks waggon- ladingen Italiaansche kippen vlot verhandeld, omdat ze zoo goedkoop zijn. De wereld wil nu eenmaal bedrogen worden en eerst floor schade wijs worden. Engeland Is het ecnigc land, waar men geen hocnder-cholera kent. Daar heeft men de typisch-Kngelsf he Klcinsche ziekte. Behalve sterfte van het hoenderbestand veroorzaakt cholera ook een enorm verlies aan eier-productieeen ziek dier legt niet. Hier te lande hebben we niet veel gege vens omtrent de schade, die hoender-cholera berokkende. Een boer verzwijgt het, «lat zijn kippen ziek zijnslechts bij toeval bemerkt een buurman, dat er zooveel kippen in zoo korten tijd sterven. En de boer redeneert óok welde poelier betaalt even veel voor een doode als voor een levende kip. In Duitschland echter is hoender-cholera. evenals bij ons mond- en klauwzeer, opge nomen in de Wet op dc besmettelijke ziekten en zoo komt het. dat bekend Is, flat alleen In 1906 daar aan hoender-cholera stierven 30 000 kippen, 32 000 ganzen, 10 000 eenden en tal van andere vogels. Wie geen aangifte doet, wordt flink gestraft. De bacil der hoender-cholera kan zeer slecht tegen zonlicht en kokend water, doch leeft zelfs nog maanden in cadavers en in vochtige mest. Juist daarom komt dit jaar cholera zooveel voorimmers dc mest wordt thans niet beschenen door de zon, doch gemak kelijk verspreid door schoenen en klompen. Een aardig middel er tegen is turfmolm in plaats van zanddoor de humus-zuren van den turfmolm worden de bacillen in twee dagen gedood. Als men, door een speldeprik in de borst, een kip cholera bezorgt, sterft zij in 24 uur; bij natuurlijke besmetting breekt de ziekte uit in een dag of drie. Deze natuurlijke be smetting geschiedt veelal door het voedsel

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1