Stadsnieuws. (graan, voeder, vuile handen, enz.), door krabben der kippen aan hun kop, of door overbrenging door duiven, musschen, enz. Als de bacil met voedsel in het darmka naal komt. vermenigvuldigt hij zich, dringt dan door den darmwand en het dier sterft. De verschijnselen zijn hevige diarrhee, geel, groen, bloederig, met korsten aan het achter lijf. Bij opening men doe dit bij elk aan eenige ziekte gestorven dier aan de buik holte, waardoor het kan worden gevild en niet behoeft te worden geplukt ziet men vreeselijk roode en bloederige darmen. Milt en lever zijn sterk gezwollenhet hartzakje zit vol geelachtige vloeistofhet hart zit vol roode vlekken en puntjes; de longen zijn, in plaats van lichtrood, zeer donker en voe len hard aan. Dit is een prachtig herken ningsmiddel om, als men op de markt een geslachte kip wil koopen voor een kind of een herstellende zieke, die wel van een kip petje houden, zoo'n gevaarlijk boutje, dat bij den mensch hevige diarrhee veroorzaakt, maar niet mee te nemen. De ziekte heeft soms een zeer snel, soms een erg langzaam verloop. Bij het langzame zwellen de gewrichten op en komt het lichaam vol van een kaasachtige massa, die zeer ge vaarlijk is. Dit is de zoogenaamde transport ziekte, welke bijvoorbeeld een gansche mand kippen op het traject tusschen Amsterdam en Berlijn, dus in een paar uur, doet sterven. Bij het snelle verloop, valt de kraaiende haan, de kakelende hen plotseling dood. Doorgaans duurt de ziekte een paar dagen. Het hoen kruipt weg, heeft hevige dorst, wordt slap in de beenen en tuimelt ten slotte om. Watervogels, die in het water mesten, ver spreiden de ziekte nog meer. i De ziekte is te voorkomen door inenting door den veearts. Hoenderpest vertoonde zich hier te lande nog niet. Pas in 1880 is zij beschreven, toen zij in Lombardije voorkwam en in 1901 is zij, weer via de Brunswijksche tentoon stelling, over Noord-Europa verspreid. Oorzaak is de pest-smetstof, een onzicht bare, filtreerbare bacil, die zeer virulent is. Met een druppel bloed, opgelost in een Liter water, kan men anderhalf millioen kippen dooden. Zij komt alleen voor bij hoenders, dus niet bij andere vogels. De besmetting ontstaat uit den mest en het neusvocht. dat, bij het schudden van den kop, op de omgeving valt. De besmetting waait niet als bij influenza of tuberculose door de lucht, zooals proefondervindelijk is aangetoond. De besmetting kan ook plaats hebben door vuil stroo waarin de broed- eieren zijn verpakt geweest. De verschijnselen zijn niet zóo opvallend als bij hoender-cholera. De dieren zijn erg suf, slaperig en kramperig, omdat de smet stof meer werkt op de hersenen en de zenuwen zij draaien den kop rond, een been verlamt en het dier tuimelt om. Weinig diarrhee. De ziekte treft juist de beste dieren heel jonge kuikens en heel oude dieren worden niet zoozeer aangetast. Bij opening van het cadaver is de eileider rood, bloederig en hevig ontstoken de dar men zijn niet zoo erg aangedaanin het hartzakje zit een dikke vloeistof, als dril van jus. Huid, kop en borst zwellen sterk (als het stalbeen bij een paard)kam en oorlellen zijn blauw-zwart, een en ander door de slechte hartwerking. Tegen deze ziekte kent men nog geen remedie. Voorkomen, is echter beter dan genezen en dat het serum tegen hoender-cholera, aan de Rijks-seruminrichting te Rotterdam voor radig en door iederen veearts te bekomen, goed werkt, blijke hieruit, dat in 1906 van de 95 zieke kippen er 73 herstelden, of 71 pCt., en in 1907 zelfs 87 pCt.een reus achtig succes, daar anders het geheele hoender bestand zou zijn gestorven. Men late echter den veearts niet een paar uren loopen om enkele kippen in te spuiten, doch ga te werk met onderling overleg, zoodat hij in een paar uur alle kippen uit den omtrek inspuit. Kleinsche ziekte is pus sedert 1890 bekend en door den Londenschen dokter Klein ontdekt, die tevens de bacil vond. Zij heeft veel overeenkomst met cholera en veroorzaakt ook hevige diarrheedoch bij cholera is het hoen erg suffig en slaperig, maar bij Kleinsche ziekte niet. Wel is het •hoen wat kalmer. Het ziekte-proces duurt veel langer. Bij hoender-cholera sterft het dier na 12 uur of na 2 of 3 dagen bjj Kleinsche ziekte pas na 9 of 10 dagen. Bij cholera is 't of de dieren met de zeis worden weggemaaid; bij Kleinsche ziekte duurt het soms maanden en sterven de dieren met horten en stooten, nu eens een paar, veel later weer eenige en daarom is men er niet zoo benauwd voor. Toch sterven alle kippen. In ons land heerscht thans zeer veel kleinsche ziekte, niet alleen in Overijsel, maar ook in Zuid-Holland (sinds verleden najaar bijvoor beeld te 's-Gravendeel) en in Brabant (Ge monde, vanwaar een leerling van den V.P. N.-cursus aan spr. schreef). Bij opening van het cadaver zijn de darmen hevig ontstoken de blinde darm zit vol slijm het hart ziet er uit als een lever; het hart zakje zit vol gele vloeistof; de milt is enorm gezwollen en van een erwt opgezet tot een kastanje, doch tevens erg papperig en zit vol bacillen. Voorbehoedmiddel inspuiting door den veearts. Spr. kwam nu tot andere ziekten. Vogel-tuberculose. Spr. las voor een brief van een veearts uit Alten, die be richtte, dat in 4 maanden bij éen landbou wer 50 kippen stierven. Men moest meer naar den veearts gaan, of zich wenden tot de serum-inrichting waar het doode dier kosteloos wordt onder zocht, of men wende zich tut den Secreta ris der onder-afdeeüng (Schimmelpenninck- k a d e 8). Daardoor blijven de bestanden der 599 andere leden vrijanders worden ze alle besmet. Het grootste gevaar der hoender-tubercu- lose is, dat de ziekte zoo sleepend is en zoo'n uiterst langzaam verloop heeft. De ziekte ontstaat door verontreinigd voed sel, hooi, strooi, enz. De mest en het cada ver zijn hoogst gevaarlijk. De ziekte is licht te onderkennen door knobbeltjes. Lever, milt en darmen zitten vol witte knobbeltjes. Zij is niet geneesbaar en alleen uit te roeien met wortel en tak, d. i. door alle kip pen te dooden, en vooral nieteens aanzien*, en de cadavers te verbranden, alles goed te ontsmetten en eerst veel later nieuwe kip pen te koopen. De gezonde dieren kunnen, na keuring door een veearts, nog worden verkocht voor de slacht. Diphtherie of vogelpokken. Eerst sedert een paar jaar bekend. Een en de zelfde ziekte, ofschoon de verschijnselen anders zijn. Oorzaak de zelfde, een onzicht bare, filtreerbare smetstof. Diphtherie uit zich het eerst in den bek en in de keel door kleine gele puntjes, die steeds grooter worden en op 't laatst tot een geel stukje zich vereenigen, en over gaan in neus, oogen en luchtpijp, waardoor het dier stikt. Ook wel ontstaat er groote zwelling onder de oogen, doordien in de onder-oogholten gele knikkers zich vormen. De ziekte is erg besmettelijk en daarom moeten de dieren éen voor éen worden nage zien en de zieke goed afgezonderd. De gele stukje kan men verwijderen door pincet of houtspaantjede dan ontstaande bloedende wond worde dan aangestipt met iodium-tinctuur, hetgeen zeer gemakkelijk gaat. Vogelpokken tasten meer de huid aan. Pooten en kam zien er uit alsof er meel- zemeltjes op zijn gestrooid. Op den duur komen er wratten onder neus, oogen, kam. vleugels en pooten. De dieren vermageren zeer sterk en sterven door uitputting. Men weeke de wratjes door groene zeep of olie en stippe de wond aan met iodium- tinctuur of helschesteen. Ook hier lette men op alle vogels en zon- dere de zieke af. Vogel-tuberculose is niet besmettelijk voor den mensch. Wel besmettelijk voor den mensch is de tuberculose van papegaai en kanarie, welke veroorzaakt wordt door de zelfde bacil die menschen-tuberculose veroorzaakt. In den regel groeit de wrat uit tot een pink-lengte. Kanaries en papegaaien, die in tubercu- leuse gezinnen worden gehouden, sterven veel. Snot. Gevaarlijke en ongevaarlijke. Oogen en neus zitten vol slijm als bij iemand die flink verkouden is. Deze vorm is ongevaarlijk. De kwaadaardige echter is zeer besmette lijk en ontstaat door een filtreerbare smet stof vooral bij jonge vogels in het slechte jaargetijde van vochtige koude. Het slijm, dat wordt afgescheiden, besmet andere vogelsook losvliegende vogels ver spreiden het. In neus en luchtpijp hoopt zich een gla zige slijm opoogen en neus zijn geweldig ontstokenhet dier kan geen voedsel meer vinden en sterft vreeselijk vermagerd. Is men er vlug bij dan kan men het ver droogde slijm van neus en oogen wegne men middels een slappe boorzuur-oplossing. Slaat de slijmafscheiding over op de lucht pijp dan stikken de dieren. Doet men niets, dan sterven alle vogels. Neemt men echter intijds het slijm weg en zet men de vogels in een drooge, warme ruimte dan genezen ze. Het best is, ze alle in éen kist te doen op den bodem waarvan een heete steen waarop men teer druppelt. Door de hier door ontstaande teerdampen, die de vogels dan moeten inhaleeren, genezen ze. Miltvuur komt vooral voor bij eenden van veehouders, die in iniltvuurbloed zijn verdwaald. De zwemvliezen zijn blauw-rood. Het bloed uit neus en mond is erg besmet telijk. Poeder- of witte kam ontstaat niet door een bacterie, doch door schimmels op kop en hals, waardoor ten slotte een zware huidontsteking ontstaat en het dier sterft. Is men er vlug bij met iodium-tinctuur dan geneest het dier. Gaapziekte komt alleen voor in En geland op vochtigen, modderigen grond. Dfe vogel is suf en zit steeds met wijd open bek. De ziekte wordt veroorzaakt door een fijn wormpje, dat in de luchtpijp dringt. Zijn er op eens veel gevallen, dan is 't geraden, alle dieren te dooden. Is er een enkel geval dan probeere men iodium-aanstrijking mid dels een veertje, waarvan de baard is afge knipt. C o c c i d i o s e, veroorzaakt door een éen- cellig diertje bij jonge kuikens en konijnen, vooral in den zomer en door het te veel geven van vochtig voeder. Er ontstaat hevige darmontsteking, diarrhee, sterk opgezette buik en het dier sterft zeer snel aan uitput ting. Het geneesmiddel is, het dier in zeer groote droogte brengen en droog voeder geven. Spr. had hiermee de gevaarlijkste ziekten behandeld en hoopte de idee gevestigd te hebben hoe men door eendrachtig en snel tegenwerken alle ziekten kan tegenhouden. Wie ziekte krijgt in zijn hoenderstal zie 't niet eerst eens aan, doch wende zich tot het Bestuur der V. P. N.-afdeeling, of zende een cadaver naar de Rijks-seruminrichting, waar het kosteloos wordt onderzocht en voege er een formulier van inlichtingen bij, welke spr. ronddeelde. Vervolgens kreeg men gelegenheid de preparaten, culturen, serum's en teekeningen nader te beschouwen. De heer Van der Linden dankte ten slotte dr. Te Hennepe, die geheel belang loos deze belangrijke voordracht hier hield op een voor allen zoo begrijpelijke wijze en verzocht hem, den voorloopigen dank van het afdeelingsbestuur over te brengen aan dr. Poels, den Directeur der Rijks-scruminrich- ting. De voordracht, vervolgde spr., versterkte ons in ons voornemen om het terrein der onder-afdeeling vrij te houden van besmette lijke ziekten. Dat kan, zooals we hebben gehoord, en dat moet. Want de 600 leden hebben aan pluimvee toch stellig een waarde van 30 a 40 mille en als men daarbij den hoenderstapel der niet-leden rekent, mag men gerust zeggen, dat het hier gaat om een be drag van i 80 000. Dat toch bij allen het besef levendig worde, dat het kleinste vee op de boerderij het grootste in aantal en ook het grootste wat zijn productie-waarde betreft meer zorg toekomt. Dat toch intijds in de onder-afdeeling een of meer zieken-clubs worden gevormd, waar de veeartsen inenten om te voorkomen, dat duizenden guldens verloren gaan. Dat zulk een voorbehoedmiddel doeltreffend is, heeft spr. persoonlijk ervaren toen, bij een vroe gere epidemie, zijn kippen en die van den heer Wolters werden ingeënt door den heer Laméris en zij onaangetast bleven, terwijl rondom er bij honderden stierven. De ziekte, die, we hoorden het zooeven, niet alleen in Overijsel, maar ook elders woedt, kan en moet dus ook worden voor komen. Dit kan als we letten op eikaars belangen en eendrachtig ons wapenen tegen den vijand, die voor de poort staat. Spr. dankte de talrijk aanwezigen voor groote belangstelling en vooral de vele land bouwers, die, ondanks het slechte weer en de modderige wegen waren opgegaan om hun kennis weer te verrijken. Teekenend is zeker, dat een paar oud- leerlingen van den V. P, N.-cursus, waarvan zelfs een uit Limburg, waren overgekomen om ook van deze voordracht van hun oud- leeraar te genieten. Bij de gister gehouden herstemming ter verkiezing van 4 leden-patroons der Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven zijn van de 45 kiezers er 12 opgekomen. Gekozen werden de heeren C, Prins met 7, A. E. Blok, A. van Daal Tz, W. van den Donker en L. van Wijngaarden, als oudste in jaren, allen 6 stemmen. Op de heeren C. Ruitenberg en E. J. Ruitenberg waren eveneens 6, op den heer P. van Veen Jr. 5 stemmen uitgebracht. Bij de stemming op 26 Augustus kweten 4 leden-patroons zich van hun kiesplicht. De officieren in dit garnizoen maakten gister middag hun opwachting bij den Burge meester, ten Raadhuize. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn aange sloten met 110. 183 mr. D. J. van Schaardenburg, Paul us Buyslaan 1. no. 266 mevrouw M. W. de Bas-Rector, Utrechtscheweg 80. De heer P. van den Hooff Az. heeft we gens zijn benoeming tot Directeur der Rijks normaal-inrichting ontslag gevraagd alsleer- aar in Nederlandsch aan de Herhalingsschool. De heer J. Zevenbergen en diens echtge- noote, huisvader en huismoeder in het Te huis voor militairen aan de Beekstraat, zijn in gelijke betrekking benoemd in het Tehuis te Leeuwarden. De bronzen eerepenning voor menschlie- vend hulpbetoon is bij Kon. besluit toege kend aan huzaar W. Martha voor het door hem met levensgevaar redden van drenke lingen uit de Beek op 28 Januari. Aan de firma Engelsman De Vries, chemische fabriek »De Valk*, is ook voor 1913 opgedragen de levering van leder-ap- pretuur ten behoeve van de zeemacht in Nederlandsch Oost-Indië. Aan mr. H. W. Methorst, Directeur van het Centraal-bureau voor de statistiek te 's-Gravenhage, is verlof verleend voor het aannemen der versierselen van officier der Kroon-orde van Italië. Van het Leerboek der stenografie van den heer A. W. Groote is thans reeds de 7e druk verschenen. Een bewijs te meer voor de uitnemend heid van dit systeem van kortschrift, dat, zooals men weet te Amersfoort is uitgedacht, geheel door zelf-studie kan worden aange leerd, .toepasselijk is op alle talen en ook dit voordeel heeft, dat er geen handel bij wordt gedreven in schrijfboekjes, diploma's en wat niet al. Arts W. H. A. van Os is benoemd tot inwonend klinisch assistent van de afdeeling van prof. P. K. Pel in het Binnengasthuis te Amsterdam. Bij het 5e regiment infanterie is gister de eerste >k!assiaan< aangekomen. Hij werd toevertrouwd aan kapitein J. W. von Hen- n«ng. Sam van Beem, die met Janmart's operet- ten-gezelschap ook hier zoo dikwiils optrad, is Dinsdag, toen hij zich met het ensemble te Tilburg bevond, kort na de voorstelling plotseling overleden. Bij gunstig weer zal de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. Bikkers, morgenavond np het terras van «Amicitia* het volgende pro gramma ten gehoore brengen: 1. A copper queen, marsch, Cook; 2. Ouverture >Le che- val de bronze*, Auber. 3. Dolores Walzer, Waldteufel. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra «Les dragons de Villars*, Mail- lart Van Aaken. 5. Ouverture »La Bohémienne*, Balfe. 6a. Danse nnnamite, Maquet. 6b. Mariette, polka-marche, Qour quin. 7. Drie spr.ansche dansen, Moszkowski. 8. Potpourri uit La fille de Madame Angot*, Lecocq. Het voornemen bestaat om het nog in te halen concert te vervangen door een sym- phonie-concert in de zaal, mede door de kapel van den heer Bikkers te geven. In de kunst-vitrine van ValkhofFs boek handel staat een zeer fraai doek van den heer Van Weezei Errens, getiteld Zonne bloemen*. weer iets heel aparts van dezen zoo veelzijdigen Meester. Mevrouw Martin Kalff—De IIoll, Overtoom 78 te Amsterdam, verzoekt ons te willen vermelden, dat zij voornemens is in den komenden winter als voordacht-kunstenares op te treden. Zij is oud-leerlinge van den heer Jan C. de Vos, die haar een warme aanbeveling verstrekte om haar stem en ge voel. Het bijgevoegde proefprogramma is vol afwisseling en bevat van het nieuwste het beste, o.a. Reien uit treurspelen van Vondel, Wildenbruch's Heksenlied, verzen van Adema van Scheltema, Kloos, Albert Verwey, Hele na Swarth, dr. Schaepman, Van Meurs, Prins, Guido Gezelle, Lovendaal, Pol de Mont enz. genoeg verscheidenheid dus om een genotvollen avond te bezorgen. De muziek-vereeniging »Harmonie«, van de wagenwerkplaats der H. IJ. S. M„ Direc teur de heer C. IIStoetzer, behaalde gister te Epe een eersten prijs in de afdeeling marsch wedstrijd en een derden prijs in de afdeeling harmonie. Voor den afstandsrit over 80 K. M., op 15 dezer te houden van Amersfoort over Arnhem en Apeldoorn naar Amersfoort en uitgeschreven door de 18 Augustus hier op gerichte vereeniging «Wielersport*, hebben zich reeds 40 deelnemers aangemeld. De inschrijving wordt 8 September onher roepelijk gesloten. Van vriendelijke zijde deelt men ons mede, dat de verkoop der Oranje-bloempjes voor het R. K. militair tehuis hier heeft opgebracht in de stad f 303 en in de aangrenzende Ge meenten f 173 totaal dus f 476. De verkoop der bloempjes voor de Chr. militaire tehuizen leverde hier f 152 op. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental der plaatselijke afdeeling van het Kruisver- bond »St. Bemardus*, de R. K. matigheids- vereeniging, 71 bedraagt en dat ook de financieele toestand reden geeft tot blijdschap. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren Timmerman, Kisner en Calon, die periodiek moesten aftreden.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2