Zaterdag 7 September 1912. No. 8156. 61e Jaargang. KOSTELOOS. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR P. J. FHBSSHIES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f1.— franco per postƒ1,15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiefile- en onteigenings- advertentifin per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. ZORTSGRACHT 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 October doet in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 10 September aanstaande, des namiddags ten half twee ure. Amersfoort, 6 September 1012. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens mededeeling van den Minister van Oorlog op 10 en zoo noodig ook op 11 Septem ber a.s. eene schietoefening zal worden gehouden van het fort HOEK VAN HOLLAND. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag benoorden en een bezuiden bet zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgehescben wordt. Amersfoort, 5 September 1012. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat op Woens dag den 18 September 1912, van des voormid dags 9 tot des namiddags 4 uur, ten Stadbuize, bij den Burgemeester gelegenheid bestaat tot inleveren van opgaven van candidaten ter ver kiezing van éen lid van den Gemeenteraad van Amersfoort in het Ille kiesdistrict, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door de ont slagname van den heer W. II. Kam. De formulieren voor de opgaven van candi daten zijn ter Secretarie kosteloos verkrijgbaar van af heden tot op den dag der verkiezing. Deze opgaven moeten inhouden, de namen, de voorletters en de woonplaatsen van de candidaten en onderteekend zijn door minstens is kiezers uit gemeld district. De stemming en de herstemming, zoo noodig, zullen plaats hebben op 1 en 9 October 1912. Amersfoort, 'I September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De fd. Secretaris, Van 1T7ERSUM. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 2C4 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het 3e aanvullingskohier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1912, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 7 September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester,. VAN RANDWIJCK. De Secretaris, VAN ITTERSUM, loco-Secr. Herinnerd zij dat, wegens herbestrating van den Naarder straatweg het verkeer met rij- en voertuigen op den Soesterweg tus- schen den spoorwegovergang en de Punten burgerlaan zal zijn gestremd van 9 tot 22 September. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 10 .September 1912, des middags half twee. 1. Installatie van mr. J. D. Werkman, als Gemeente-secretaris. 2. Benoeming van een leeraar in de Oude talen aan het Gymnasium. 3. Benoeming van een lid van het Col lege van curatoren voor het Gymnasium. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot herbenoeming van een tijdelijk buitengewoon leerares in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 1912/1913. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan de onderwijzeressen in de Nuttige hand werken aan de openbare Lagere school D mej. C. M. van de Stadt, G. Vonk en J. Val kenburg, en voordrachten voor de benoeming van zes onderwijzeressen in de Nuttige hand werken aan de Openbare Lagere school C. '1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan de onderwijzeres mej. S. C. J. Verweij. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan den onderwijzer F., Wever. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan de onderwijzeres mej. M. C. K Beek. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van dr. J. H. Moll en andere bewoners van Grooten Koppel en Kleine Spui. to. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende uitbreiding van het bui zennet der gasfabriek in den Arnhemscheweg. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Begrooting en tot betaling uit den post Onvoorziene uit gaven, dienst 1912. 12. Loting van de afdeelingen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Begrooting, dienst 19 u (opname kasgeld). Het inleveren der candidaten-lijsten ter voorziening in de vacature in den Gemeen teraad, ontstaan door het bedanken door den heer W. H. Kam. is thans vastgesteld op 18 September de stemming op 1 October, de herstemming op 9 October. De kiesverceniging «Amersfoort's belang* stelde Donderdag definitief candidaat voor die vacature den heer A. C. R. O. Lein- weber, oud-ambtenaar ter Gemeente-secre tarie en Collecteur der Staats-loterij. De kiesvereeniging «Gemeentebelang* koos dien avond tot candidaat den heer N. E. Rost, gepensionneerd luitenant-kolonel kwartiermeester. De verkiezing voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer D. H. G. Kleber, zal plaats hebben op Donderdag 12 September. In het jongste nummer van het geïllu- steerd weekblad »De Prins* zijn opgenomen portretten van mgr. N. Prins, nieuwbenoemd Oud-Katholiek bisschop van Haarlem, en van den heer A. Van Hedel, onder-kapel meester van het 5e regiment infanterie. Dr. P. K. Drossaart Lulofe, leeraar aan de gemeentelijke 1 loogere Burgerschool hier, is benoemd tot lid der commissie welke het examen zal afnemen aan adspirant-admi- nistrateur bij de zeemacht. Amersfoort is door den Minister van Oor log aangewezen als een der 27 Gemeenten in welke dit jaar het onderzoek zal worden gehouden naar de voorgeoefendheid der lo- telingen. Het 5e regiment infanterie zal van 17 tot 26 dezer bataljons- en regimentsoefeningen houden in de omgeving van Amersfoort. Voor hc. bijwonen dier oefeningen zijn o.a. bij het regiment aangekomen de luitenant kolonel P. Glerum, commandant van het 13e landweer-district, en de kapiteins J. N. Bruijn, van den hoofdcursus, en P. Dorré, van het instructie-bataljon. Kapitein J. J. van Pellecom, van het 5e regiment infanterie, zal Donderdag naar de stelling Amsterdam vertrekken om toezicht te houden op het in gereedheid brengen der tentenkampen voor de fortoefeningen in een gedeelte dier stelling. Behalve de in het vorig nummer genoemde officieren van het 5e regiment infanterie is ook bevorderd tot ie luitenant de 2e luite nant C. A. H. L. Wüst, van het korps. De luitenant-kwartiermeester J. G. Wille, van het 3e regiment infanterie te Bergen-op- Zoom, en P. F. Kamm, van het 5e regiment infanterie, zullen van garnizoen verwisselen. De staf en de eskadrons van het ie regi- meni huzaren marcheeren Maandagochtend naar Wageningen om met de eskadrons van het regiment uit Ede tusschen die Gemeen ten regimetits-ocfeningen te houden. H. M. de Koningin stelt zich voor, aan staanden Woensdag een dier oefeningen bij te wonen. Kapitein D. Overdiep, van het 5e regi ment infanterie, en luitenant G. Kuyper, van het 6e regiment, laatstgenoemde leer ling van de Hoogere Krijgsschool, zullen van 23 tot 27 September met de 3e batterij van het ie regiment veld-artillerie deelne men aan de fort-manoeuvres in de stelling Amsterdam. De ,5e batterij van dat regiment neemt van 18 tot 21 September deel aan de oefe ningen van het ie regiment infanterie bij Assen. De militaire apothekers-assistent E. Jonker, van het militaire hospitaal hier. wordt 14 September gedetacheerd bij dat te Leeu warden. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voortaan de aanneming als vrijwilliger r het reservekader slechts mag geschie den tot vóór 22 Maart van het jaar waarin het 19de levensjaar is of zal worden vol bracht, tenzij blijkt, dat de adspirant-vrijwil- liger niet bij de militie is of niet meer daarbij kan worden ingelijfd en den leeftijd van 24 jaar niet heeft overschreden. Te beginnen met 2 October zal de «Eem- bode* tweemaal per week verschijnen. Het Bestuur van de vereeniging >R. K. openbare leeszaal en bibliotheek* heeft tot den Raad der Gemeente het verzoek gericht om een jaarlijksch subsidie van f 500. Gelijk we vroeger meldden, wordt morgen in de sociëteit «Vereeniging* de eerste reeks voordrachten gehouden in den wedstrijd, uitgeschreven door »ITitspanning Door In spanning*. Belangstellenden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer nopens den Vrij zinnigen landdag, welke morgenmiddag te Hilversum wordt gehouden bij slecht weder in het «Hof van Holland». Het voornemen bestaat, in optocht van het Stationsplein te Hil/ersnm te gaan langs Stationsstraat, Groest, Melkpad en 's-Grave- landscheweg naar de Kerkbrink en bij gun stig weder langs den Vaartweg naar den tuin der voormalige Trompschool. De A. Z. en P. C. zal morgen haar twee den promotie-wedstrijd spelen te Amsterdam. Als ook voor onze waterrotten markwecr maar geen karkweer is. De voetbal-club «Quick* zal morgen in de serie-wedstrijden van R. A. P. uitkomen tegen «Willem II*. Luitenant L. I". E. Coblijn, van het toe regiment infanterie, die in het vliegkamp bij Soesterberg de vliegkunst beoefent, heeft het voornemen om, zoodra 't wat handzamer weer is, een tochtje boven Amersfoort te maken. Als wel een nieuwtje van de allerbovenste plank geeft het nieuwe weekprogramma van de bioscoop aan de Langestraat een tocht met het luchtschip «Astra*. inderdaad een buiten gewoon interessante natuur-opname. Een werkelijk mooie film vormen de epi sodes uit het wildebeestenspel, welke tot titel hebben «Opoffering van een knaap*. Iets anders is 't of de moeder wel zeer op voedkundig met den Hinken jongen weet om te gaan. In «Duur gekochte eer* ondergaat een heer, ten onrechte verdacht van den moord op zijn vrouw, die, toen hij afwezig was, werd vermoord door een inbreker dien zij betrapte, liever langdurige tuchthuisstraf dan dat hij een dame compromiteert. Eerst op haar sterfbed bewijst zij, dat hij onschuldig is. Van de komische nummers is het aardigste en best geënscenneerde „Fritsje als kracht- athleet*, waarin de trouwe bezoekers behalve Fritsje nog menigen goeden bekende terug-' De Directie van de bioscoop «De Arend* verzoekt ons mee te deelen, dat de verbou wing thans zoover is gevorderddat de her opening definitief is vastgesteld op Zaterdag 21 September. Bij de door diakenen der Ned. Hervormde gemeente gehouden aanbesteding van 75 000 harde turven voor de diaconie werd ingeschre ven als volgtG. Takken f 4.95, J. van Ijken (Kleine Koppel no. 1) f 4.50, E. Bak ker, f 4.40, en A. Bakkenes f 4.22'"' per duizend. Gegund aan den minsten inschrijver. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten vóór zevenen, die van de overige voertuigen niet later dan vijf minuten vóór halfacht zijn aangestoken. Het leven is kort. Welnu, gebruik dien korten tijd als iets kostbaars. Bij Kon. besluit is weder benoemd tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- generaal gedurende de zitting, aanvangende den derden Dinsdag in September, de heer J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oije van Hoevelaken, lid dier Kamer. Inhoud «Wereldkroniek* 7 September De Londensche bobby Bobby en zijn Ilaagsche collega Personalia De be grafenis van Generaal Booth DeFriesche- landbouwtentoonstelling te Leeuwarden Souvent femme varie (1S12 >912) Kroniek van de week Caricaturen en hu mor uit het buitenland. Padvinders hoekje. Nu de vacantie voorbij is en allen weer terug zijn, beginnen we binnen kort weer met nieuwen moed. De cursussen in rij wiel-herstel 1 en eerste hulp timmeren techniek tuinbouw worden spoedig hervat. Het is dus óok zaak voor hen, die bij de plaatselijke afdeeling der Ned. Padvinders Organisatie zich wenschen aan te sluiten, daarvan hoe eer zoo beter kennis te geven aan een der Bestuursleden, opdat zij zulk een cursus in zijn geheel kunnen volgen. Ook wordt voorbereid een groote Padvin dersdag, hier te houden.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1