pr OPENING I NA JAARS-SEIZOEN. s i t MANTELS DAMES-ULSTERS MANTEL-COSTUMES COVERCOAT-PALETOTSI Modemagazijn ROB. LEVY, Meursing machinale fabrieken van gebak, Amersfoort. Reedi ontvangen de MIEUWE modellen Langes(rii«t 40. AMERSFOORT, Telefoon IO)t. Feuilleton. Het testament. MODEKNE FOTOGRAFIE. Geopend van 10—6 uur. KORTE GRACHT 20 (naast Postkantoor). -:rfr - VERGROOTINGEN. -T~ De afdeeling „Broodfabriek" levert prima brood, beschuit en koek tegen zeer billijke prijzen, en geeft bovendien 10 pCt. dividend. Bedragen tot ongeveer f50 per gezin werden als dividend uitgekeerd. liet echtpaar De Perles keek elkaar met groote oogen aan. Minstens voor de tiende maal herlas mevrouw het telegram, dien middag uit La Roebelle ontvangen en beschouwde rij de onderteekening „Notaris Meurice". En weer las ze hardop „Hedennacht overleed mejuffrouw Rosalie «f# Perles zonder testament na te laten. Kapiteiiv de Perles wordt, als nabestaande bloedverwant der overledene, uitgenoodigd, onverwijld over te komen om de zaken te regelen. Donderdag 27 dezer is de begrafenis." Kapitein De Perles kon het zich nauwelijks voorstellen, 't Was jaren geleden sedert hij zijn nicht gezien had, en van schrijven hield hij niet, zoodat ze elkaar geheel uit het oog hadden ver loren. „Die goede Rosalie zal wel een aardig for tuintje hebben", zei de kapitein in gedachten. „Ze was voor zichzelf zoo zuinigalles wat ze uitgaf, was voor de armen en ongelukkigen. Ik had nooit gedacht van haar te zullen erven." „Maar André, je bent toch de eenige erfga- naam, en 't is heel slecht, maar ik ben heel blij. Wij zijn nu ineena rijk, wij, die vroeger geen cent bezaten.'' Haar echtgenoot kon niet nalaten, eens te glimlachen. Nu geen hinderlijke armoede meer. geen angst meer voor rekeningen, die zouden kunnen komen. Paulette behoefde nu zelf geen hoedjes meer op te makenzij zoudeu nu een comfortabele woning kunnen huren, ver van dat akelige Parijs waar zij sedert hun huwelijk gewoond hadden. André keek vol liefde naar zijn vrouwtje; nu was het gedaan met de zorgen en zou er een ander leven voor haar aanbreken. Dien zalfden avond nog reisden zij naar La Roebelle en kwamen den volgenden ochtend aan in bet kleine huisje in de rue St.-Jean. Men liet hen in den kouden, donker gemaak- ten salon, waar, op twee stoelen de kist stond. Zij trachtten te denken aan de overledeneen deden al hun best om hun eigenbelang weg te cijferen, doch het mocht hun niet gelukken. Steeds stelden zij zich weer voor, wat zij met haar geld zouden doen en hoe zij nu hun ver der leven zouden inrichten. De oude meid, die gedurende de ziekte niet van het bed harer meesteres was geweken, ha-1 zich teruggetrokken bij de komst der vreemden met wantrouwende blikken had zij hen aange staard, als beschouwde zij hen als vreemde in dringers. Later op den dag kwamen de vrienden der afgestorvene om nog een laatBte blik te werpen op haar stoffelijk overschot, en daarna de ar men, die zij haa welgedaaneen ganscbe stoel van lijdenden en ongelukkigen. Allen betreurden haar met oprechte tranen en de echlgenooten gevoelden, dat zij hier ge heel buiten stonden, dat ieder hen beschouwde als vreemden, die onverschillig keken naar al den rouw om zich. Kapitein De Perles liep vlak achter de lijk baar, de kepi in de handachter hem volgde een heele schare rouwdragenden. Paulette zat in het zelfde rijtuig met drie vriendinnen der overledene; zij zag heel goed, dut zij haar van terzijde aanstaarden. Zij stortte immers geen enkele traan. l)e heele ceremonie scheen haar eindeloos toe. Wat waren zij blij, toen zij eindelijk weer in het sterfhuis alleen waren, hoewel de oude Martha hen met bespiedende blikken wantrou wend aanstaarde. Den volgende dag ging André naar den nota ris. De erfenis bedroeg 70 000 franc. Zij konden hun ooren nauwelijks gelooven. Paulette werd bestormd door allerlei ongeluk kigen, die haar kwamen smeeken, toch de jaar- lijkache bijdrage, die zij ontvingen, niet in te trekken. De jonge vrouw was tot tranen toe bewogen over al die ellende en gaf langzamer hand al het geld weg, dat zij uit Parijs had meegebracht. Op een ochtend snullelde zij in de papieren van de oude nicht en vond daarbij o.a. een boek in wit marokijn gebondenin gouden letters stond op den band gedrukt„Van dag tot dug1 Ongetwijfeld was dit het dagboek der overledene. Bij het omslaan eener bladzijde vond zij een papiertje, dat zij, na 't even ingezien te hebben, van schrik op den grond liet vallen. liet was een testamentEen testament, ge schreven door juffrouw De Perles. Daarin werd hun naam in 't geheel niet genoemd en ver maakte zij alles aan liefdadige instellingen en aan de armen. Het hart zonk Paulette in de schoenen. Zij bleven dus arm. Hun vreugde was wel van korten duur geweest I Zou zij het noodlottige papiertje verbranden Hoe kon zij zóo slecht, zóo oneerlijk zijn. Ar men en ongelukkigen bestelen? Wat moest zij doen Zij kon geen besluit nemen en zou André laten handelen. Zij nam het papier en legde het weer in het witte boek, dat zij op een tafeltje legde, zóo, dat het André dadelijk moest opvallen. Toen de kapitein thuis kwam. wendde Pau lette hoofdpijn voor en ging in een luierstoel liggen, deed alsof ze uit vermoedheid de oogen sloot, doch lette scherp op iedere beweging van André. Hij liep zacht door het vertrek, om haar niet te storen, en keek verstrooid naur de ouder- wetsche gravures aan den wand. Nu nam bij het boek op, glimlachend om den witten band. Langzaam begon bij er in te bladerenhet noodlottige papier viel op den grond en bij bukte zich om het op te rapen. Paulette voelde haar hart kloppen. liet zweet stond André in groote droppels op het voorhoofd hij verbleekte en keek steelsge- wijze naar zijn vrouw. Paulette begreep, dat ook in hem de zelfde gedachte opkwam, welke zij zich met schaamte had bekend. „Lafaard, die ik benzeide hij ten slotte. In een oogenblik stond /.e naast hem. „André Hij toonde haar het papier. „Ik weet alles, André, en ik ben blij, dat we geen van heiden 7.00 afschuwelijk slecht zijn". Den volgenden dag reisde het echtpaar naar Parijs terug, na eerst het testament bij den notaris te hebben gedeponeerd.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 4