Stadsnieuws, omdat zij zich niet bezig houdt met dc qualitcit van het materiaal en het werk, doch meer met hot effect, met de reclame en met de étalage-kast. Nog nooit heeft men zooveel gehoord over kunst en reclame, over koopmanskunst, over verpakkingen, over étalage-kast-inrichting en uitvoering, als heden, en dit alles heeft toch feitelijk niets uit te staan met do goede qualitcit van de stof, van het materiaal of van het werk veeleer moet dit alles dienen om, door een valschen schijn op de dingen te werpen, door uitwendig aanzien, de inwendige ge- hreken te verbergen, de opmerkzaamheid te vestigen op dingen, welke niets tc maken hebben met de qualiteit der goederen. Al die fraaiigheden in zake opmaking, verpakking, étalcering, hebben niet de quali- teitsbeweging au fond niet alleen niets te maken, doch staan deze feitelijk in tien weg. Zij regceren dc mode, niet de qualiteit. Maar de mode is dc gevaarlijkste tegenstandster van de qualiteit, en ofschoon tegenwoordig de geheele wereld onder haar heerschappij staat, is 't toch een heslist feit, dat de mode dc grootste vijandin is van de cultuur, dat zij den schijn, niet het innerlijk wezen voor staat, dat zij dc oppervlakkigheid bevordert en de slechte qualitcit-industrie in het leven roeptdat zij zich niets laat gelegen liggen aan het belang van een soliede productie, doch veel meer aan het belang van een vlie genden handel, die er het grootste profijt van trekt, terwijl de producent in ademloozc haast zich zeiven afslooft, steeds iets nieuws moet brengen, wil hij staande blijven. Ilij gruwt van zijn eigen werk, zijn eigen voort brengselen, maar toch moet hij, uit zelfbe houd, met den stroom mede. Zal dit anders worden, dan hebben wij ons aan twee dingen tc houden. Het publick moet worden teruggebracht yan dc goedkoope, onsoliede quahteiten, vooral waar ze met de mode niet direct in verband staan. I let moet geleerd worden, dat het duurdere, maar goede, ook het goedkoopste is. Er bestaan genoeg artikelen, waarbij dit doorgevoerd kan worden en het publick zoowel als de wederverkoopers e.i de fabrikanten zullen er wel bij varen. Vooral de winkelier, die direct met het publiek in aanraking komt, is bij machte, hierin ten goede te werken. De Commissarissen der Koningin in de onderscheidene Provinciën zijn, op verzoek van den Minister van Justitie, door den Minister van Binnenlandsche Zaken uitge- noodigd de Burgemeesters in hun gewest er mee in kennis te willen stellen, dat het den Minister gewenscht voorkomt, dat voor het toezicht en de naleving der Visscherijwet volgens gegeven voorschriften samenwerking plaats heeft tusschen de visscherij-inspectie en de Gemeente-politic. Die samenwerking bestond sedert de in voering der nieuwe Visscherijwet alleen tusschen dc visscherij-inspectie en de Rijks politie. Waar thans is gebleken, dat de voorschriften betreffende die samenwerking aan de verwachting voldoen, acht de Minis ter den tijd gekomen om deze uit te breiden tot de Gemeente-politic en de marechaussee. De Burgemeester verzoekt ons te willen meedeelen zulks naar aanleiding van eenige bij hem ingekomen verzoeken dat hij corporaties of personen, die hun opwach ting bij hem willen komen maken, gaarne zal ontvangen Woensdag n, Vrijdag 13 en Dinsdag 17 September tusschen 10 en iz'/z en tusschen 2 en 5 uur. In de Zaterdag te Deventer gehouden 14e Algemeene vergadering der Verccniging voer waterleidingsbeiangcn hield de heer J. C. Rijk Pz.. Directeur der Utrechtschc Waterleiding Maatschappij, een voordracht over het reinigen van de hoofdaanvoerbuis der waterleiding binnen de Gemeente Amers foort, volgens het systeem der Berliner R<ih- ren Reinigungs Gcsellschaft. Deze leiding was aangegroeid. Dc geheele lengte van de schoongemaakte huis bedroeg .1544 M. De werkzaamheden duurden 13 dagen. ,'Per dag werd dus 460 M. buis schoon gemaakt. De kosten van deze schoonmaak bedroegen f3560.10. Die methode van reinigen heeft uitstekend voldaan, doch daarbij is gebleken, dat de roestwerende asphaltlaag in de buizen is verdwenen, terwijl een gemiddelde roest- invreting van de buizen is geconstateerd van 0.44 m.M., waaruit de gevolgtrekking te maken valt, dat eerst na 300 jaar de in vreting tot de helft der buis zal zijn ge naderd, zoodat practisch gegoten ijzeren buizen een onbcpaalden levensduur bezitten althans wat betreft het water 0 -r S oester- heide. Toch staat tc vreezen, dat de reiniging na telkens korter intervallen zal moeten plaats hebben en is het voornemen, dc huis na een vijftal jaren te doen opgraven om te kunnen vaststellen in hoever het roesiproces is voort geschreden. Zaterdagavond werden met ceu hartelijke toespraak aan de heeren jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, afgetreden Burgemees ter. en mr, dr. J. G. Stenfcrt Kroese, afge treden Gemeente-secretaris, de geschenken aangeboden, waarvoor een groot aantal in gezetenen heeft bijgedragen. Dat voor den oud-Burgemeester is het bekende schilderij van den Amersfoortschen kunstschilder H. J. Wolter Jr. «Dooi», waar voor hem op de tentoonstelling van «Arti ct Amiciti.i'e in 1904 de Willink-Van Collen-prijs werd toegekend. Het magistrale doek stelt voor het ook uit architectonisch oogpunt zoo wonderfraaie daken-complex van den achterkant der huisjes aan de Krankeledenstraat, gezien van den Wcstsingel ter hoogte van den l.ieve- Vrouwe-toren en geeft ten volle te genieten het echt wazige van een zoelen dag na nachtelijken sneeuwval. Het doek, den oud-Secretaris aangeboden, eveneens een H. J. Wolter, is op meer mo derne wijze behandeld en stelt voor een panorama der stad, gezien van den tweeden omgang van den I.ieve-Vrouwe-toren naar het Oosten en dus met de St. Joriskerk en het daarachter liggende stadsgedeelte een echt zonnig schilderij. Daarbij was voor ieder hunner gevoegd een vloeimap, op de zilveren hoeken waar van hun naamcijfer, het wapen van Amers foort en de data van in ninclie treden en van het op hun verzoek verleend eervol ontslag. Dc alba, vermeldende de namen dergenen die bijdroegen voor deze geschenken, zullen later aan beide heeren worden ter hand ge steld. De ontwerp-winterdiensten op de spoor wegen liggen voor belanghebbenden ter in zage in het Secretariaat der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Muurhuizen 13. Aan het plaatselijk telefoonnet is alsnog aangesloten met no. 267 de heer J. R. van 't Hof, aan nemer van schilderwerken, Plant soen 16. Mejuffrouw K. Koning, thans onderwij zeres aan de bijzondere school te Meppel, is in gelijke betrekking benoemd aan de bijzondere school aan den Dolderscheweg. De heer A. van Duijn, die bij het jongste eind-examen van het Gymnasium het di ploma voor universitaire studiCn verwierf, slaagde thans ook bij het examen voorcan- didaat-Indisch ambtenaar. Kolonel W. H. van Terwisga is met ingang van heden belast met het bevel over het 4e regiment infanterie en als sous-chef van den Generalen staf vervangen door kolonel W. F. Pop, commandant van het 2e regiment veld-artillerie te 's-Gravenhage. Slechts in een zeer klein gedeelte der oplaag van het vorige nummer konden we opnemen het telegram, houdend bericht, dat bij Kon. besluit van 28 Augustus is gede tacheerd voor den tijd van 5 jaren bij het wapen der cavalerie van het leger in Neder- landsch-Indië luitenant K. G. W. baron Van Wasscnaer, van het 2(le regiment huzaren, gedetacheerd bij de Rij- en hoefsmidschool, en voor den zelfden tijd is gedetacheerd bij het wapen der cavalerie van het leger hier te lande, en wel bij het 2de regiment hu zaren, luitenant J. R. Swart, van het wapen der cavalerie van het leger in Nederlandsch- Indië, thans gedetacheerd hij de Rij- en hoefsmidschool. De nieuwbenoemde paardenartsen H. J. Westerloo en T. D. Sigling worden ^Sep tember bij de Hoefsmidschool beëedigd en in functie gesteld. Staatscourant no. 209, van Zaterdag, bevat een Kon. besluit van 5 Augustus 1912 hou dende voorschriften betreffende de uitvoering van de Militie wet (Stbld. no. 21). Het A. D. C. heeft gister en heden aan alle lotelingcn voor de Nationale militie hier ter stede en te Bunschoten, die eveneens hier loten, per post doen toekomen een ern stig woord, waarin zij worden aangemaand dien gewichtigen dag in hun leven geen sterkedrank te gebruiken en wel te beden ken, dat nuchterheid immer een plicht is, op den lotingsdag niet het minst. De voetbal-club «Quick is Zondagmiddag niet gelukkig geweest irfde serie-wedstrijden op Oud-Roosenburch in de Watergraafsmeer gespeeld en uitgeschreven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van R. A. P. De zeer sterke Zuidelijke club Willem Ut was uit Tilburg gekomen met twee elftallen en bracht haar sterkste elf spelers in 't vuur. Bovendien was het terrein slecht door de geweldige en aanhoudende regens en nog slechter door het spel der eerst aan de beurt zijnde twee clubs. Toch ging de rust in met o1 cn was het einde 0—2 in het nadeel der Amersfoortsche club, wier verdediging uitstekend was. De tweede waterpoloontmoeting tusschen de A. Z. 8c P. C. van hier en het tweede zevental van Dc Jonge Kampioen had Zon dag te Amsterdam wegens het al te koude water geen voortgang. Aan het toelatings examen voor dc Middel bare Handelsschool alhier, gehouden op Dinsdag 3 en Woensdag 4 September j.l.,- namen deel voor de ie klasse 25, voor dc 2e klasse 1,8 candidaten. De uitslag was als volgt: ie klasse: afgewezen 5, geslaagd 20 can didaten, n.l.G. J. van den Berg. W. van Es, II. Ilagebeuk, J. Hogervorst, M. Hoog woud, H. Huyboom, W. H. Joman, H. F. Koster. J. te Kulve, J. A. Kuyters, II. Lammert» van Bueren, J. L. A. Riemvis, L. Serré, W. J. Siedenburg, S. van Tijn, D. Vonk, W. Wildeman, J. Wijk en A. van Zomeren, allen te Amersfoort, en J. H. A. I-oeken. te Soest. 2e klasse: afgewezen 5, geslaagd 13 can didaten, n.l.: J. van den Brink, E. J. G. van Dijk, j. H. Goote, L. B. de Groot, N. D, de Haan, G. van Haselen, Fr. Houbaer, D. Salomons en W. Wacker, allen te Amers foort H. R. Bennik, te SoestdijkA. E. Hilling, te Harderwijk; E, Kuyken, te Baarn en H. van Norden, te Zeist. We vestigen de aandacht op de adverten tie in dit nummer waarbij het Nuts-departe- ment de gelegenheid openstelt om deel te nemen aan University extension. We hopen in het volgend nummer hierop terug te komen. Het is maar een geluk, dat de prijs der toegangskaarten tot de voordrachtwedstrij den, uitgeschreven door de Amersfoortsche tooneelvereeniging «Door Inspanning Uit spanning», nogal hoog is gehouden, anders ware er Zondagavond, toen de eerste at- deeling (de solo-voordrachten) aan de beurt was, er geen plaatsje over geweest in de groote zaal der sociëteit Vereeniging», die reeds vóór achten bijna geheel was bezet. De heer C. J. J. van I.uijn opende als Voorzitter van de regelings commissie de bijeenkomst met een kort welkomstwoord, waarna de heer S. J. van Duinen, Voorzit ter van het eere-comité, ongeveer zeide Alvorens gehoor te geven aan het vrien delijk verzoek van den Voorzitter meen ik vooraf mijn optreden hier te moeten recht vaardigen, wijl alleen door den drang der omstandigheden ik bereid ben, hier een enkel woord te spreken tot inleiding van den Na- tionalen wedstrijd in solo- en duetten-voor drachten. In het eere-comité toch hebben personen zitting genomen, die zoowel op maatschappe lijk als op intellectueel gebied hooger staan, en daardoor eerder in aanmerking komen voor deze eervolle onderscheiding dan ik. Wanneer het practische en sociale vraag stukken betreft, heb ik er nimmer tegen opgezien, mijn meening kenbaar te maken. Maar dan werd alleen maar gevraagd wat en niet hoe het gezegd werd. En juist dit laatste acht ik in de gegeven omstandighe den een criterium, waardoor het voor mij moeilijk werd, voetstoots de vereerende uit- noodiging te aanvaarden. Hier toch geldt in de eerste plaats, te midden van personen die reeds hun sporen hebben verdiend in dienst van verschillende muzen, de vraag of het toelaatbaar is, dat iemand, die alle natuur gaven mist, welke Eloquentia in de eerste plaats aan haar dienaren als eisch stelt, hier een woord ter inleiding spreekt. Ik ben ge neigd, ontkennend daarop te antwoorden maar wijl van andere zijde dat bezwaar niet zóo wordt gevoeld, heb ik gemeend mij niet te mogen onttrekken. Al ben ik dus door de omstandigheden naar voren gedrongen, meen niet, dat ik daarom met minder animo de mij opgedragen taak heb aanvaard. Neen, 't is mijn vaste over tuiging, dat het beoefenen van kunst, in welk genre ook, ontwikkelt en beschaaft, 't Is mij bekend, dat dikwerf het eerste pogen van vereenigingen of personen, voor iemand die hooger staat op kunstgebied, weinig ge lijkenis vertoont met ware kunst-uiting maar wanneer wij erkennen hoe uiterst moei lijk het is, het pad der kunst te betreden, dan zal hij, die hooger staat, nimmer afkeuren, doch trachten te leiden en te verbeteren. Ook en vooral op kunstgebied is 't van belang, de rookende vlaswiek niet te dooven. Zoo ooit, dan is bij kunst eerlijke, opbou wende critiek hoog te waardeeren en zal deze dan ook van grooten invloed zijn bij elke vereeniging, die zich op kunstgebied beweegt. Hier geldt in de eerste plaats: «dat hij die oordeelt, toone, dat zijn oordeel rijp is, dat hij gewerkt heeft»niemand heeft het recht minachtend de schouders op te halen bij het pogen om tot een hooger standpunt te ge raken, doch iedere poging daartoe moot worden aangemoedigd. Van harte hoop ik daarom, dat het pogen dezer tooneelvereeniging mag bijdragen in de eerste plaats tot verhooging van het kunstpeil en in de tweede plaats van waar deering in buitenstaande kringen voor haar pogen en streven. Ik acht het in onze dagen een bemoedi gend verschijnsel, dat, bij den grooten om vang die de sport inneemt als hulpmiddel tot lichamelijke ontwikkeling, tevens een I groote beweging op kunstgebied valt waar I te nemen, waardoor liet evenwicht tusschen lichamelijke en geestelijke oefening blijft be staan. i Wat zijn er bijv. in de laatste jaren veel vereenigingen op 't gebied van kunstbeocfe- I nitig opgericht. Mogelijk zal iemand vragen j en moet dat alles worden ondergebracht in I de tempels van Thalia, Euterpe of Polyhym- j niaIk aarzel geen oogenblik, daarop met ja te antwoorden. Niemand onderschatte toch de ontwikke lende resultaten, die door 't beoefenen van kunst hreikt worden. 't Is een opmerkelijk verschijnsel in de oude, zoowel als in de nieuwe geschiedenis, dat bij de volken, die hoog staan op kunst gebied, een groote stoffelijke, algemeene wel vaart valt op te merken, 't Zou mij te ver voeren, dit nader aan te toonen, en ook is de vraag gewettigd of die hoogere kunst uitingen gevolg dan wel oorzaak zijnmaar ook die vraag te beantwoorden, zou de gren zen voor mijn kort woord verre overschrij den. Het wordt ons menigmaal voorgesteld, alsof ontluikende genieën op kunstgebied bij voorkeur moeten worden gezocht op zolder kamertjes maar een breede ontwikkeling der kunst acht ik alleen dan uitvoerbaar, wanneer de artist zich vrij bewegen kan en zich geheel kan geven aan zijn inspiraties. De volgende ontboezeming, mij geworden van een artist, heeft zeker recht van bestaan Daar wordt in meenge kunstenaarsziel Van poëzie gedroomd. Totdat het koude proza-bad Het kunstvuur overstroomt. Aesthetica wanneer gij zweeft In hooger, reiner sfeer, Dan werpt de keukenzorg U vaak onzacht van boven neer. 't Is mijn vaste overtuiging, dat van het streven en pogen dezer vereeniging óok een kracht ten goede zal uitgaan. De resultaten zijn niet altijd direct waar neembaar, maar openbaren zich later. De stille kracht, die uitgaat van vereenigingen, gewijd aan muziek-, zang-, tooneelspeel- kunst en, als onderdeel daarvan, de kunst van voordragen, werken als een zuurdeescm onmerkbaar maar zeker. 't Is niet te ontkennen, dat velerlei teleur stellingen hen wachten, die het pad der kunst betreden, wijl elke muze op haar beurt aan haar volgelingen zware verplichtingen oplegt; maar ook hier geldt liet: «deses- pereert nimmer». Als de wil er is om ern stig te streven naar het voorgestelde doel, dan is er ook een weg. En dat het deze tooneelvereeniging ernst is niet die opvat ting, bewijst mij hun keuze bij het samen- stellen der jury Aan de heeren jury-leden wil ik dan ook een eere-saluut brengen voor de bereidwil ligheid, die zij hebben betoond bij het aan vaarden van de haar aangeboden taak. 't Lijkt mij een daad van durf en zelfbe wuste kracht, hoe jong deze vereeniging ook nog moge zijn, om zulk een wedstrijd als hier zal worden gehouden op 't getouw te zetten. Van harte hoop ik, dat het flinke voor- béeld, dat zij geeft, velen moge aansporen, zich bij haar aan te sluiten. Moge door haar optreden velen dc oogen opengaan en moge waardeering haar deel zijn. Mogen allen in dankbare herinnering blij ven, die naar hier zijn gekomen oin te kam pen om de palm der overwinning. Ook aan de deelnemers mijn waardeering, mede voor het eere-comité, waar zij pogen de kunst hoog te houden, trouw aan het devies„Aan het schoone en goede behoort de toekomst*. Onmiddellijk hierna ving de wedstrijd aan in de afdeeling solo-voordrachten, waarvoor 10 deelnemers waren. De jury, bestaande- nit de heeren S. J. Bouberg Wilson, Direc teur dor Tooneelschool te Amsterdam, en de heeren S. Algera en N. I lazendonk, had lang geen gemakkelijke taak cn eerst na middernacht de pauzen tusschen de ver schillende voordrachten waren af en toe wel wat lang deelde zij den uitslag mede, welke als volgt is: ie prijs, groote verguld zilveren medaille, aangeboden door de Gemeente Amersfoort Joh. Grapendaal, uit Jutphaas. met «Candidaot- Kaomerlid» met 48 van de 60 te behalen punten 2e prijs, groote verguld zilveren medaille, aangeboden door den heer A. M. Tromp van Holst: W. van de Noordt, uit Rotter dam, met «Het verliefde boertje", met 43 punten 3e prijs, verguld zilveren medaille, aange boden door N. N.M. I.ouwerens, te Amers foort, met «Voor 't vaderland», met 42 pun ten 4e prijs, verguld zilveren medaille, aange boden door de Aniersf. Tooneelver. «Wil- helmina» H. F. Balk, te Amersfoort, met «Nelly, of van dc bruiloft», met41 punten; 5e prijs, groote zilveren medaille, aange boden door de sociëteit «Vereeniging» Joh. G. Lunter, uit Enschede, na loting met P. H. Leijenaar, te Naarden, die evenveel pun-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2