Dinsdag 17 September 1912. No. 8160. 61e Jaargang. KOSTELOOS. Stadsnieuws. AUERSFOORTSCHE Uitgave van de Naamloozo Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR f. j. raniaiEs. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- -en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU: ZORTSGRACHT 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 October doet in schrijven alsabonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis lo. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door SMEULDERS, JOHANNES CORNELLS, fabriekBopzichter, wonende te Amersfoort, in de beneden-voorlokaliteit van het perceel aan de Kampstraat no. 27 alhier 2o. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het ver lof schriftelijke bezwaren b\j Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 17 September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. De Handelsschool. De Burgemeester heeft Zaterdag, bij de opening der Middelbare Handelsdagschool, zoo heel juist nogmaals doen uitkomen, dat de aanstaande handelaar of nijvere er niet meer komt als hij zijn zaak drijft op de zelfde wijze als vader of grootvader dit deden dat ook hij, wil hij meekunnen met zijn tijd en zal hij het hoofd kunnen bieden aan den steeds scherper wordenden concur- rentie-strijd, degelijk toegerust moet zijn met een stevige hoeveelheid theoretische kennis en dat dan de practijk wel vanzelf komtten minste als de knaap of het meisje de oogen open houdt. Dat de ouders der 33 leerlingen, waarmee de school begon voor het overgroote meerendeel zelf zaken-menschen dit heb ben erkend, stemt tot groote blijdschap. Zij gevoelden, dat het enkel met de met groote moeite verworven practijk, waarbij het »door schade wordt men wijst zoo menigmaal in vervulling ging, niet meer gaat. Menigeen hunner derft wellicht de medewerking van zoon of dochter, getroost zich misschien opofferingen, om zijn kind die opleiding te doen geven, welke het thans wordt geboden in deze derde vakschool, waarop Amersfoort trotsch mag wezen. Een stellig niet minder verblijdend ver schijnsel is het, dat het Bestuur der ver- eeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstrekent zóo voet bij stuk heeft ge houden, zóo alle bezwaren en dit zijn er zeer vele geweest uit den weg heeft weten te ruimen en recht op het doel is afgegaan. Te meer loflijk is dit omdat op een enkele uitzondering na dat Bestuur juist niet bestaat uit middenstanders en dat het dus geheel belangloos al dezen arbeid heeft verricht. Toen de Ambachtsschool zou worden 'ge opend klonk het al aanstonds: 't Zal wat worden met die jongens; ze werken met de beste en nieuwste gereedschappen en doen net zoolang over 't een of ander tot het klaar is; je zult zien, dat hun handen ver keerd staan als ze in 't eigenlijke vak komen, in winkel of op karwei. En toen de Industrie- en huishoudschool zou worden opgericht, was menige moeder wat boos, dat zij als 't ware een brevet van onvermogen kreeg en dat vreemde juffrouwen aan haar dochter zouden leeren hoe een huishouden behoort te worden gevoerd, hoe het middagmaal dient te worden saamge- steld en bereid. Het heeft heel lang geduurd eer men is terug gekomen van die verkeerde meeningen eer men beide scholen met minder vijandige oogen heeft aangekeken, zoodat zij thans in den vollen zin des woords populair zijn ge worden. De Handelsschool heeft al gepokt en gema zeld in haar allerprilste jeugd. Het kindje is Zaterdag ten doop gehouden en wel alge meen zijn zij, die deze plechtigheid hebben bijgewoond en die achter de schermen heb ben kunnen kijken, er van overtuigd, dat dit kindje zal groeien en bloeien tot groot voordeel van den bandeldrijvenden en den industrieelen middenstand van Amersfoort en zijn onmiddellijke omgeving. Oók de omstreken want de school sluit aan bij de gewone Lagere school, zoodat voor de toelating geen kennis van de Fransche taal wordt vereischt. Bij het naar huis gaan jammer genoeg wel wat plotselinganderen hadden gaarne iets in 't midden gebracht, doch 't was in de uit den aard der zaak zoo beperkte ruimte in dit v o 0 r 1 o o p i g e schoolgebouw zoo warm werd het programma van onderwijs verstrekt. Het is wel de moeite waard, hieruit het Leerplan mee te deelen, dat nog slechts de eerste twee klassen omvat. Men kan daaruit zien op welk een degelijke wijze de leer lingen worden voorbereid. 1. Nederlandsche taal en handels correspondentie. ie klasse (5 uur). Lezen. Oefeningen in het zuiver schrijven en stellen. Schriftelijk weergeven van lectuur of vertellingen. Ver tellen van het gelezene. Beteekenis en ge bruik nagaan van woorden en uitdrukkingen. De hoofdzaken uit de spraakkunst: de zin en zijn deelen, woordsoorten, spelling, ver buiging, vervoeging. Dicté's. 2e klasse (4 uur). Lezen en verklaren van stukken uit het leesboek. Opstellen, ook over handelsonderwerpen. Voortzetting der spraak kunst samengestelde zin, woordvorming. Dicté's. Algemeene inleiding voor het stellen van eenvoudige handelsbrieven. 2. Duitsche taal en handels-corres pondentie. 2e klasse (4 uur). Lees- en vertaaloefe ningen. Uit de spraakkunstde vervoegings- en verbuigingsvormen. Spreekoefeningen naar aanleiding van eenvoudige onderwerpen uit het dagelijksch leven en van de leerstof. Dicté's. Beoefening van het Duitsche schrift. 3. Engelsche taal en handels-cor respondentie. 2e klasse (4 uur). Lees-, vertaal-en spreek oefeningen. Oefeningen ter toepassing van de eenvoudigste taalregels. Uit het leesboek worden geschikte stukjes proza en poëzie van buiten geleerd. Dicté's. 4. Fransche taal en handels-cor respondentie. ie klasse (5 uur). Spreek-, lees- en ver- taaloefeningen. Spraakkunst: het lidwoord, het bijvoeglijk naamwoord, vorming van ge slacht en meervoud der zelfstandige naam woorden en bijvoeglijke naamwoorden. Hulpwerkwoorden. Voornaamwoorden. Van buiten leeren vau geschikte gedichtjes en stukjes proza. 2e klasse (4 uur). Voortzetting spreek-, lees- en vertaaloefeningen. Herhaling en uitbreiding der spraakkunst: zinsbouw, ge bruik der voornaamwoorden, de vier ver voegingen en opmerkingen betreffende en kele var. deze. De leesstof wordt zooveel mogelijk in het Fransch zelf verklaard en besproken. Bespreking en van buiten leeren van handelsuitdrukkingen. Stellen van een voudige handelsbrieven. 5. Handel s-aardr ij kskuude. ie klasse (3 uur). Nederland en de voor naamste landen van Europa. Goed begrip van Nederlands ligging en grootte ten op zichte van andere Tanden, Verkeerswegen, middelen van bestaan, enz. 2e klasse (3 uur), 't Overige deel van Europa, de andere werelddeelen en onze koloniën, Groote handelssteden, belangrijke handelswegen en producten. 6. Handelsgeschiedenis, ie klasse (3 uur). Algemeene en Vader- landsche geschiedenis tot het begin der 16e eeuw. Occasioneele behandeling der handels- ze klasse (2 uur). Voortzetting tot het einde der 18e eeuw. 7. Wiskunde. 1 e klasse. Rekenkunde (3 uur). Een voudige theorie der Rekenkunde. Kenmerken van deelbaarheid. Ontbinding in factoren. Grootste gemeene deeler. Kleinste gemeene veelvoud. Vlug en nauwkeurig cijferen. Hoofdrekenen. Eenvoudige, practische vraag stukken oplossen. 2e klasse. Rekenkunde (1 uur). Aan de hand van statistieken, als bijv. in en uit voer, oogstberichten, accijnzen, toeneming der bevolking, enz., het becijferen van totalen, gemiddelden en percentsgewijze toe- of afname. Algebra (1 uur). De vier hoofdbewer- kingpn met lettervormen. Merkwaardige producten en quotiënten. Ontbinding in fac toren. G. G. D. en K. G. V. Vergelijkingen van den eersten graad met éen onbekende. Meetkunde (1 uur). Aanschouwelijke behandeling van lijnen, hoeken, enz. Cirkel. Berekening van omtrek en oppervlakte. 8. Boekhouden. 2e klasse (1 uur). Enkel Boekhouden. Het onderscheiden van verschillende handelsvoor vallen en de boekingen daarvan, in den een- voudigsten vorm. Dagboek. Vorderingen- en schuldenboek. Inventaris en Balans. Winst bepaling. Kasboek. Inkoop-, Verkoop- en Voorraadboek. 9. Handelsrekenen. ie klasse (2 uur). Goederenhandel. Make laars en Commissionairs. Vreemde munten. Interestberekening. Iets over wissels en effecten. Samenstelling der in den handel gebruikelijke formulieren. 2e klasse (2 uur). Uitbreiding van het ge leerde in de ie klasse. Rekening-courant. Vreemde maten en gewichten. Gemiddelde vervaldag. Berekeningen iri het Expeditie- en Cargadoorswezen. Handel in edele metalen. Prolongatie Beleening Geldleening on call. Muntstelsels der verschillende landen. 10. Natuurwetenschappen. 1 e klasse (3 uur), Natuurkunde. Na tuurkundige verschijnselen gewicht, soortelijk gewicht, drukking, spanning. Hoofdzaken uit de warmteleer. Plant- en Dierkunde. Eenvoudige kenmerken van planten. Cellen, weefsels, enz. Bespreking van de plant als voortbrengster van voedingsmiddelen, vruchten, vetten, vezel stoffen, enz. Behandeling van dieren, voor den mensch van belang door de voedings stoffen, vetten, huid, haren, ivoor enz., die zij hem leveren. 2e klasse (3 uur). Natuur kunde. Voortzetting. Samenstelling en ontbinding van krachten, zwaartepunt, evenwicht, heF boomen, weegwerktuigen. Luchtdruk, baro meter, pomp en hevel. Arbeid en arbeids vermogen. Scheikunde. Scheikundige verschijnse len, mengsels, elementen en verbindingen. Plant- en Dierkunde. Voortzetting. 11. Teekenen. ie klasse (2 uur). Oefening in het gebruik van potlood, liniaal en penseel. Teekenen van eenvoudige vlakversieringen, letter- en cijfervormen. Theorie der kleuren. Geheugen- teekenen. 2 klasse (2 uur). Voortzetting van het plaat- teekenen. Teekenen van bladen, bloemen, enz. Teekenen van eenvoudige voorwerpen naar de natuur. Bespreking van perspecti vische verschijnselen. Eenvoudige projecties. 12. S ch r ij ve n. ie klasse (1 uur). Oefeningen in het schrij ven van groot-, middelsoort en klein loopend schrift. Rondschrift. Is 't niet om van te watertanden? Is 't niet om zóo de leerboeken te doen komen en door eigen studie bij te spijkeren hetgeen erken 't maar gerust ge ieder uur van den dag gevoelt tekort te komen Directeur en leeraren zullen daarvan zijn we overtuigd geheel hun hart geven aan de moeilijke taak, welke hun op de schouders werd gelegd. Dat toont het Leer plan; dat bewijst de Boekenlijst. En zoo kan het niet anders of de school zal strekken tot groot voordeel van den handeldrijvenden en den industrieelen mid denstand, de ruggegraat der maatschappij. Mogen alle goede wenschen, bij de ope ning der school uitgesproken, in vervulling gaan. En mogen alle handelaren en nijveren bedenken, dat de vereeniging «Handels school* hun steun niet kan ontberen en zij dus in grooten getale toetreden tot het lid maatschap, dat hun zoo duizendvoudige rente brengt. Nog op andere wijze kan men de school steunen. Er komen ook hier zoo veel vak-tijdschrif ten en vak-aanbiedingen, die uit welke oorzaak dan ook nauwelijks worden in gezien. De jeugdige school heeft nog geen biblio theek. Welnu, geef haar die vakbladen en die prijscouranten. Zij bevatten niet alleen een schat van materiaal aan handelstermen, doch ook veel, dat van groot belang kan worden. Beter dat ze, na door den Directeur, den heer Peper, en de taalleeraren te zijn geschift in de papiermand der school verdwijnen, dan dat ze geheel renteloos op uw kantoor of in uw winkel blijven liggen tot de groote schoonmaak ze den zeïfden weg doet op gaan. Houdt u 't een en 't ander eens in uw gedachte Volgens »De Nederlander* is door den Minister van Landbouw een wetsontwerp tegen de vervalsching van levensmiddelen ter hand genomen en zou een wetsvoorstel daarvoor reeds in bewerking zijn. Dan tóch in afzienbaren tijd een Rijks keuring Verschenen is het verslag van de commis sie van voorbereiding over het ontwerp-In- validiteitswet. Het stuk telt 206 folio-bladzijden druks. De Kamerleden hebben éen maand tijd om amendementen in te dienen op het 394 artikelen tellende ontwerp. De Arnhemschepoortsbrug is Zaterdag avond voor het onbelemmerd verkeer weder in gebruik genomen. Het bericht in de bladen, dat de heer F. Kater candidaat is der afdeeling Amersfoort van den Vrijz. Dem. Bond is slechts in zoo ver juist, dat hij een candidatuur in overwe ging wilde nemen. Juist is, dat hij thans heeft bedankt voor de candidatuur. Men zegt, dat het half dozijn candidaten voor de vaceerende Raadszetel zal worden volgemaakt. Morgen is de inlevering der candidaten- lijsten. De stemming heeft plaats op 1, de herstemming op 9 October. De heer A. Nijhoff heeft Zondag zijn- functiën als Commissaris van politie hervat Van de 498 mede door hem geëxamineer- den verwierven 108 het politie-diploma met aanteekening en 106 het gewone diploma, terwijl er 288 werden afgewezen en 2 zich terugtrokken. In het geheel zijn thans 2089 diploma's verworven.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1