Stadsnieuws. Gemengd nieuws. aanzien van hot schoonste yebuuw, «lat hij in gebruik heeft. In den zelfden tijd toen bovenbedoelde inspectie plaats had, bracht een groot aantal leden van ons Genootschap een bezoek aan het voormalig Raadhuis. Behalve de wolkjes motvlinders, als een vrijpostige bezoeker het waagde een der hoezen van de prachtige empire-meubelen, waarmede I.odewijk Napo leon, de vreemdeling, het Paleis voorzien heeft, op te lichten, trof ons nog een andere merkwaardigheid, die getuigde zoowel van zorg voor de bewoners en de bezoekers, als voor de kunstschatten. In de groote zaal waren namelijk over het >Utreehtsche< tapijt waarmede de marineren, met koper ingelegde vloer bedekt is, deklakens uitgespreid voorzoover de bezoekers het tapijt moesten overschrijden. Een gedeelte hiervan was echter wederom afgezet met een kring van houten banken, om de bezoekers te verhinderen, dat zij deze plek zouden pastoeren, omdat het daar zoo lekte. Het lekte door het beschilderde gewelf heen I)e prachtige kristallen kronen, die, hoewel Style empire*, in de plechtige ruimte stil en statig hingen te droomen, en de oude vlaggen uit den tijd onzer heldhaftigheid lieten zich deze miskenning hunner waardig heid stil voorbijgaan. Maar de uitgezaagde latjes, Style «Guillaunie trois*, indertijd op de marineren kroonlijsten bevestigd voor het aanbrengen ecner feestverlichting met vetpotjes a 3 cent (gevuld!), die latjes gnuifden over onze verwondering. Zij wisten bepaald al, waar de schoen wrong en ook wij hadden even later gelegenheid, dit waar te nemen. Want toen wij, bij het vervolgen van onzen tocht, dank zij de welwillende ver gunning van de Paleis-directie, na een interessante wandeling over de met plavuizen belegde zolders onder de zware kapspantcn door en langs de geweldige schoorsteenen het plat onder het carillon betreden hadden, merkten we op, dat juist boven de plaats, waar het zoo lekte in de groote zaal, het lood van het dak verdwenen was. Flauwtjes blonk het zink van nieuwigheid. Zou dr Staat daar, bij wijze van proef, van den Rijks-loodgieter het bekende aanbod aanvaard hebben «gratis de dakbedekking wel te willen vernieuwen* Of zou de opbrengst van het lood een welkome bijdrage geweest zijn in de kosten om het Paleis eens '11 flinke beurt te geven. Onder de verwonderde bezoekers werd toen zoo iets gemompeld. En nu valt er een arm van het beeld houwwerk uit den marmeren tympan voor de voeten van een krijgsman-op-de-plaats- rust, in gruizelementen. De krijgsman »had nog juist den tijd op zijde te gaan», zegt de berichtgever eerbiedig. Maar zou deze onnoozele opmerking óok. zoo gemaakt zijn, indien de Koninklijke familie zich op dat moment juist op het balcon bevonden had Den berichtgever ontgaat blijkbaar, hoe dit geval een duidelijke aanwijzing is, dat het paleis in verval* is; zonder vraagteeken. Hoeveel vogelmest blijft daar jaar en dag zijn vernietigenden invloed op het marmer uitoefenen 't Wie weet hoeveel kostbare guano in het frontispice verzameld is en wie weet of de opbrengst daarvan de schoonmaakkosten niet ruimschoots zou dekken K K N S I SU E V 1 Ml. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat do vergaderingen van hun College niet meer op Dinsdag en Donderdagmorgen doch op Dinsdag 011 V r ij d a g des voor middags ton half elf uur gehouden zullen worden. Amersfoort. 25 September 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. Vax RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Burgemeester en Wethouders hebben be sloten. op de Gemeente scholen voor Lager onderwijs een herfst-vacantie van éen week in te voeren, welke dit jaar zal worden ge houden van 28 October tot 3 November. De lijdelijke geldleening groot f50000 ten behoeve van de Gemeente is bij in schrijving afgesloten met het Amersfoortsch wissel- en effectenkantoor, Kortegracht 11 Mejuffrouw J. C. van der Schroef en de heer P. de Jong zijn voorgedragen ter be noeming tot onderwijzeres en onderwijzer in de gymnastiek aan de Mulo-school te Baarn. De heer T. Boer, onderwijzer aan de school Koningsstraat, staat op de voordracht ter benoeming aan do Prins 1 lendrik school te Bussum. Tot tuinbaas bij den proeftuin van de Tuinbouw-vereeniging «Amersfoort* is be noemd P. van Straalen, uit 's-Gravenzande (Westland). De heer D. F. van Slooten is benoemd tot assistent bij de Natuurlijke historie aan de Rijks-universiteit te Utrecht. De 276 lotelingen der najaarsploeg u>' de Provincie Utrecht zijn gister te Utrecht in gedeeld. Van hen werden 45 bestemd voor het 5e regiment infanterie, 28 voor het ie regiment huzaren en u voor het ie regiment veld artillerie te Amersfoort. Van de overigen werden 88 bestemd voor Utrecht, 15 voor Den Haag en 90 voor Ede. De Eerste Nederlandsche thorium- en gas- gloeilichtfabriek, wier fabriek is gevestigd aan den l.ageweg, is gister op de Interna tionale gas-tentoonstelling te Amsterdam met goud bekroond. Zij zond daar ingloeikousjes, met als specialiteit ringbeugelkousjes; Bland invert- branders, waarbij oxydatie en verontreiniging van het ornament zijn uitgesloteneen gloei- apparaat voor klein bedrijfen een door den heer E Francis, den scheikundigen Direc teur der fabriek, uitgedacht proefapparaat voor het nieten van het weerstandsvermogen van gloeikousjes. Wie de tentoonstelling bezoekt, verzuime vooral niet stand 77 (bij den ingang der restauratie-zaal) eens ter dege in oogenschouw te nemen. Wat een auto is, weet welhaast iedereen, doch hoe zij er van binnen uitziet, is aan slechts weinigen hekend. Welnu, wie dit weten wil, heeft nu een kansje. In het magazijn van de firma Nefkens staat er een. nog wel met opge slagen kap, zoodat men den geheiinziniiigen inhoud van de motor-trommel daar goed kan "agaan. 1 .ang zal ze er wel niet blijven staan, zoo dat het zaak is, eens gauw te gaan kijken. De temperatuur wees op December, doch de kalender had nog Septembermaar in «Nieuw Parijs* was er gisteravond een gan- sehe verlichting als daar omtrent Kerstmis wel pleegt te wezen. 't Waren Luxol's, nieuwe veiligheids-lam pjes, over den prijs waarvan en de minimale- hoeveelheid brandstof die ze gebruiken een advertentie hierneven verdere inlichtingen geeft. Het «Nieuws van den Dag* weet reeds mee te deelen, dat de ten volgenden jare te houden manoeuvres der 4e divisie weer zullen plaats hebben in de Betuwe, Door de Minister van Oorlog is, niet het oog op het groot aantal leerlingen, dat an ders niet geplaatst zou kunnen worden, be paald, dat een tweede hulpklasse van de school voor verlofsofticieren zal worden op gericht. Deze hulpklasse is gevestigd te Arnhem en alleen toegankelijk voor hen die niet op «1e scholen te Amersfoort of te Maastricht geplaatst zijn. Ruilen van school ;s niet geoorloofd. Paardenarts 2e klasse H. W. Klerk de Reus, van het ie regiment veld-artillerie hier, wordt 1 October eervol ontheven van zijn detacheering bij het ze regiment veld artillerie te 's-Gravenhage. Na afgelegd examen werd het diploma als hoefsmid toegekend aan de burgerleer- lingen P. Hogendorf, te Stedum W. Maats, te Holten; J. M. Brunnekreef. te Hengelo (Ov.)J. M. Nitert. te Epe, en B. S. Vee- hoff, te Goor, en aan dc miliciens-hoefsmeden der infanterie J. de Jonge, te Zierikzee, van het 3e; M. Schilder, te llaaren bij Oosterwijk (N. van het 6eG. Velt- hausz, te Borne, van het 8eS. Kooistra. te Leeuwarden, en G. F. Strijk, te Mijdrecht, van het yeen J. H. van der Braak, te Den Helder, van het 10e regiment infanterie. Bij de Roodc Kruis-oefening, welke ver leden jaar hier plaats had, werd, toen de duisternis was ingevallen, óok een proef ge nomen met het afzoeken van het gevechts veld middels acetyleen-lantaams. Slechts en kele ziekendragers werden toen door den «vijand* waargenomen in werkelijkheid zouden die enkelen, stellig ten nadeele van de gewonden, even goed en wellicht nog meer het vijandelijk vuur tot zich hebben getrokken als dit overdag het geval is. Dr. C. de Mooy, die zich reeds zoo bui tengewoon verdienstelijk maakte door het uitdenken van de naar hem genoemde rader brandcard en het ziekenraam, is er thans in geslaagd, ook dit euvel te verhelpen. Hij construeerde een lantaarn, die. in plaats van horizon tale j~vérticaTe\of schuin vallende lichtstralen uitzendt en waarmee een opper vlakte van het terrein van 5 a li Meter in het rond kan worden verlicht zonder dat de tegenpartij daarvan iets gewaar wordt. I let onderwijs aan dc R. K. herhalings school zal 1 October beginnen inot 40 leer lingen. Tot onderwijzers daarbij zijn benoemd dc heeren Frater Andreas, Hoofd der R. K. school voor M. u. 1. o.J, E. W. J. Wen- tink, T. Watervis en F. J. Kisner Het jongste nummer der V. P. N. bevat een kiekje van den cursus te Amersfoort met het Hor rdbestuur dier zoo nuttige vereeniging," dat hier 10 Augustus vergaderde. Het Bestuur der onder-afdecling Amers foort en omstreken van de V. P. N. heeft al wederom een poging gedaan om de schade, welke kan worden veroorzaakt door de ver woestende Kleinsche kippenzickte. terug te brengen tot de kleinste afmetingen. Aan de leden heeft het doen verzenden een zeer ernstige waarschuwing tegen deze ziekte, welke kauworden voorkomen, en morgen, op den marktdag, zal het kosteloos ook aan kippenhouders-niet-leden de zelfde waarschuwing doen uitreiken. Het deed meer. Door de groote medewerking van den Directeur der Rijks-seruminrichting en zijn ambtenaren, maar stellig ook door den goe den naam. dien de onder-afdeeling, dank zij haar ijverig Bestuur, heeft, is de mogelijk heid geopend om de hoenders door een vol komen gevaarlooze inspuiting onder de vleu gels onvatbaar te maken voor de zoo gevreesde ziekte. Deze kunstbewerking ge schiedt geheel kosteloos. Het Bestuur noodigt thans de leden uit, hun kippen te doen inenten; natuurlijk alleen de gezonde en de jongere dieren, welke men denkt aan te houden, en niet de voor de slacht bestemde, welke thans, alweer door de uitstekende organisatie, flink geld op brengen. Het is wel te hopen, dat de niet-leden den raad van het Bestuur zullen volgen de leden doen dit natuurlijkzij hebben al dikwijls ervaren, dat hetgeen het Bestuur hun aanraadt, geheel in hun belang is en dat de Kleinsche ziekte hier dus geen slacht offers maakt. lil de gisteravond gehouden 7.8ste leden vergadering der plaatselijke afdeeling van Toonkunst werd de heer I. M. J. Hoog her kozen tot Secretaris en de heer W. van llaselen tot Penningmeester der afdeeling. Kerst genoemde werd tevens herkozen als Voorzitter van de muziekschool. Het concert van Avercamp's a cappela- koor zal plaats hebben op 9 November de uitvoering der Johannis-Passion, door de zangvereeniging, half Februari. Het jaarverslag luidt wederom gunstig; de rekening van den Penningmeester sluit met een voordeelig saldo. De vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken* vergadert aan staanden Maandagavond ter behandeling van de Begrooting voor 1913 en ter voorziening in Bestuurs-vacatures. Aanstaanden Zondag beginnen de wed strijden van den Ned. Voetbal Boud. Quick ontvangt hier N. K. C uit Nijmegen. 11. V. C. gaat te gast bij lie Quick, te Zutfen. Of de wieler-wegwedstrijd, welke werd uitgeschreven door particulieren en die aan staanden Zondag zou worden gehouden naar Utrecht en Amsterdam, voortgang zal heb ben, is niet met zekerheid te zeggen. De vereeniging «Wielersport* echter zal Zondag '1 October een afstandsrit doen hou den over 115 K.M. van Amersfoort over Hilversum, Bussum. Amsterdam, Breukelen, Utrecht en Zeist naar Amersfoort. Plaats van vertrek en aankomst wederom «Het Boompje Wie den rit volbrengt binnen 6 uur ver werft een groote, wie hem binnen s uur volbrengt, een kleine draag-medaille, 1 'itslag van de Dinsdag ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden veiling van vaste goederen. ptrceel 1— 11, de hofstede «Vleutbergen*. aan de Barchinan Wuytierslaan, groot 3.45.45 H.A., in massa voor f6700 aan makelaar 1'. H. van llaselen; perceel 12 14, dennenbosschen aan den Ouden Utrechtscheweg, benoorden de vorige perceelen en daaraan grenzende, groot 2.86.55 II.A., voor f5020 aan den zelfden; negen perceelen bouwland grenzende aan de Prinses Marie-laan, groot 89.80 A., in massa voor f3890 aan makelaar E. J. Rui tenberg vier woningen met tuin bij Kroontjes- molen, groot 4.00 H.A., in massa voor f 1680 aan den heer J. Kluiver; een perceel tuingrond met weg in de Horseweide, groot 27.40 A., voor f i960 aan den heer L. Kortbeek. Een arbeider-remmer trof Dinsdagavond op het stations-emplacement het ongeluk, bij het overladen van goederen onder een zeer zware kist te geraken, waardoor hij ernstige inwendige kneuzingen bekwam. Dr. Morren, die de eerste hulp verleende, liet hem overbrengen naar het ziekenhuis. Zeer druk is het voertuigen verkeer in de Koestraat in «Ie officieele bekendmaking aan het hoofd van dit nummer lichtelijk gedegradeerd tot Koesteeg nu wel niet. maar toch kan liet nuttig wezen, er rekening mee te houden, dat zij voortaan slechts mag wdhlen ingereden uit de Arnhemsche straat. De politie geleidde een minderjarigen jongen, die uit Harderwijk hier werd aan gebracht, in de richting Leiden, waar hij thuis behoort. ln den laatstcn tijd werd herhaaldelijk geld vermist uit de pakjes, die per Ned. Centraal Spoor uit Zeist werden verzonden. De dader, een conducteur der N. C. S„ is gister op heeterdaad betrapt en heden ter beschikking van de justitie gesteld. Onthoud, dat hoe nuttig de gave van spreken ook is, de gave van zwijgen somtijds nog meer waarde heeft. tJit den Omtrek. If. M. de Koningin-Moeder vertrekt 7 October van «Soestdijk» naar het buitenland. De prinsessen van Bentheim worden Zatcr dag ten paleize «Soestdijk* verwacht. Mejuffrouw C. M. A. van den Berg, Directrice der bijzondere lloogere Burger school en de kostschool voor meisjes «Xlid denbosch* te Baarn, verzocht aan den Raad dier Gemeente een subsidie van f 3000 voor het" cursusjaar 1912/1913 en restitutie van het geleden verlies ad f 2161.40, zijnde liet deficit over het afgeloopen cursusjaar 1911/1912. Burgemeester en Wethouders van Baarn stellen voor, liet request te behandelen inde afdeelingeti van den Raad. Dr. Joh. Dyserlnck is hedennacht in den ouderdom van 77 jaar to Baarn overleden. De vermoedelijke dader van den Zondag vóór acht dagen gepleegden diefstal bij den goud- en zilversmid Schuld te Barneveld is 111 Den Haag aangehouden. Het is een 24- jarige letterzetter, G. 11., die slechts 1; dagen te Barneveld werkzaam was. Hij moet reeds eerder gevangenisstraf hebben ondergaan. Uit zijn kosthuis, schuin tegenover den bestolene, kon hij gemakkelijk ongemerkt den winkel bereiken. De nieuwe kazerne te Harderwijk zal 1 Mei iyi3 worden betrokken door het 2e bataljon van het <>e regiment infanterie, uit Utrecht. Het Hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Bond «Vrede door Recht» stelt zich voor, een prijsvraag uit te schrijven van dezen inhoud De Bond «Vrede door Recht» verlangt een geschiedkundig leesboekje voor de lloo gere klassen der Lagere scholen en voor het daarbij aansluitend onderwijs. Een officicele erkenning van Esperanto. - Volgens een officieele circulaire van 13 Juni wordt door het Ministeri van Volksonder wijs in Bulgarije het Esperanto leerboek van den heer Kiestanoff aan alle Directeuren van gymnasia en pedagogische instellingen, benevens aan de districts-school inspecteurs ter s:udie aanbevolen. Ook in China heeft de Ksperanto-beweging reeds vorderingen gemaakt. We lazen o.a., dat Isai, de nieuwe Minister van Onderwijs, een warm voorstander van de Internationale hulptaal, voornemens is, te Peking een ofti cieele Esperanto-school te siichten. Aan het hoofd der federatie van Espcranto- vereenigingen in China staat Sun Jat Sen, voormalig President der Chineesche republiek. De kleurstof der dooier. Rarbieri heeft onlangs de kleurstof der dooier, het ovochro- mine, nauwkeurig onderzocht. Zooals hij aan de Académie te Parijs meedeelt, is liet een geel, kristalachtig, reukeloos poeder met een Hauwen smaak, dat bij verhitting op ongeveer 270 gr. verkoolt zonder te smel ten. Het is zeer hygroscopisch en in water oplosbaar daarentegen is het onoplosbaar in alcohol, aether, chloroform, enz. 1 centi gram van deze substantie kleur 100 kub. c. M. water geel. De oplossingen van dit ovochromine kleuren eveneens filtreer- en perkamentpapier. De substantie is zwak zuur: zij heeft geen der karakteristieke eigenschap pen van albumine en pepton. Geconcentreerde alcaliën en zuren tasten de kleurstof bij koude oogenschijnlijk niet aan. De samen stelling is als volgt: 42.60 pCt. koolstof. 6.70 pCt. waterstof, 8.08 pCt. stikstof, 1.60 pCt. zwavel, 10.785 pCt. zuurstof en 0.235 pCt. ijzer. Ook zijn er sporen van asch en wellicht van aluminium. Het ovochromine is niet vergiftig. Het «Weekblad van het Recht* brengt onder de aandacht, dat in de latere jaren èn de misdrijven tegen het leven èn de misdrijven tegen de zedelijkheid op in 't oogloopende wijze zijn toegenomen. Wel betuigt de Redactie, dat de cijfers der cri minaliteit in 't algemeen niet verontrustend

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2