Zaterdag 28 September 1912. No. 8165. 61e Jaargang. bijblad. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff' HOOFDREDACTEUR P. J. raissaizj AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—3 regels ƒ1.25, Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZOHTSGBACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een kennisgetinu ev Aangifte voor de zeemilitie en voor korpsen en onderdeelen van het leger. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat voor de lotelingen, die niet bij den keuringsraad, of voor zooveel betreft hen, die hun beroep maken van de buitenland- 8che zeevaart of van de zeevisscherij buitenslands bij gelegenheid van bet onderzoek voor den plaatselijke- of garnizoenscommandant in een der garnizoenen, of voor den commandant der afdee- ling mariniers te Rotterdam, hunne wenschen met betrekking tot de inlijving hebben kenbaar gemaakt, daartoe alsnog gelegenheid bestaat. Zij kunnen vóór 10 October a.e. by den Bur gemeester der Gemeente, voor welke zij hebben geloot, opgeven, of zij wenschen te worden be stemd voor de zeemilitie, voor een bereden korps of voor de administratie-troepen en voorts, zoo noodig, aan welk korps en aan welk garnizoen zij zich het liefst zouden zien toegewezen. Wenscht de loteling aan de zeemilitie te worden toege wezen, dan kan hij tevens opgeven of hij voor keur heeft ten opzichte van een der voor de zeemilitie bestemde inlijvingstijdvakken (Maart of Augustus). Met de wenschen van den loteling kan intus- schen alléén rekening worden gehouden, indien hij voldoet aan de bijzondere eischen van ge schiktheid, eventueel ten opzichte van den dienst of het korps zijner kouze gesteld, en de dienst belangen geen bezwaar tegen de inwilliging van zijne wenschen opleveren. Voor zooveel de militie te lande betrefi, wordt bovendien in de eerste plaats rekening gehouden met de wenschen van hen, die in het bezit zijn van het bewijs van roorgeoefendheid voor den militiedienst. Bij de aangifte knonen verklaringen worden overgelegd ten bewijze waarvoor de loteling bijzondere geschiktheid bezit. Amersfoort, 27 September 1912. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. Onderzoek voorgeoefendheid voor militiedienst. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat op den tweeden Dinsdag in November, en zoo noodig de twee volgende dagen, voor de lotelingen, die bestemd zijn om voor de lichting van het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd, de gelegenheid be staat om zich bij een der korpsen van het leger te onderwerpen aan een onderzoek tot het ver werven van het bewijs, dat zij voldoen aan de bij art. 70 der Militiewet bedoelde eischen van voorgeoefendheid. Het onderzoek wordt gehouden in de Gemeen ten Leeuwarden, Groningen, Assen, Kampen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Doesburg, Har derwijk, Ede, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, Naarden, 's Graven- hage, Leiden, Delft, Gouda, Gorinchem, Vlissin- gen, 's Hertogenbosch, Breda, Bergen-op-Zoom en Maastricht. De lotelingen, die aan het onderzoek wenschen deel te nemeD, melden zich vóór 10 October aan bij den Burgemeester der Gemeente, voor welke zij hebben geloot. By de aanmelding geven zij op, in welke Ge meente zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen. Zy die Diet verblijf houden in de Gemeente waar zij aan het onderzoek wenschen dael te nemen, geven tevens te kennen, of zij gedurende het onderzoek voor Rijks-rekening legering en voeding wenschen te genieten. Amersfoort, 27 September 1912. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. Van wege het Ministerie van Landbouw, Nij verheid en Handel is bij de Kamer ingekomen een exemplaar van het Ontwerp-algemeenen maatregel van bestuur bedoeld by artt. 6 en 7 van de Veiligheidswet, met Memorie van toe lichting. Door Z. Exc. wordt gevraagd om bezwaren of bemerkingen tegen de artikelen in dit ontwerp aan hem mede te deelen vóór 30 November 1912. Ten einde belanghebbenden op ruime schaal daarvan kenniB kunnen nemen zijn ontwerpen met Memorie van toelichting tegen betaling van 10 cent verkrijgbaar bij de boekhandelaren Gebr. Belinfante, te 's-Gravenhage. Amersfoort, 27 September 1912. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, J. Ger. KLEBER, Voorzitter. H. P. van HASKLEN, Secretaris. D, KAMER vas KOOPHANDEL es FA- BRIEKEN te AMERSFOORT heeft de eer de aandacht van belanghebbenden te vestigen op een mededeeling van hel weekblad „Handelsberichten" van 19 September 1912, no. 288, waarin, onder het hoofd: Handelsverdragen en tarieven, inlichtingen worden verstrekt om trent den in-, uit- en doorvoer in onderscheidene landen ten opzichte van de rechten, accijnzen en andere belastingen, douane-formaliteiten, enz. Vrucht dragen. Wie van ons kent niet de groote Duchesse- peren Welk een prachtige goudgele vruchten, niet waar, soms nog grooter dan een vuist. Slechts op de tafel der zeer rijken prijken ze als delicatesse. Het is wel de heerlijkste peer, die er thans bekend is. Ik zag die Duchesse-peren in een grooten tuin, een vruchtenkweekerij, nauwelijks een Meter hoog boven den grond. Vastgebonden met zijn takken aan een rasterwerk, stond daar de kleine boom, en tusschen zijn don kergroene bladeren schitterden de goudge kleurde vruchten. «Ik kan ze over een paar dagen plukken*, zei de tuinman. Verwonderd vroeg ik hem»Maar, hoe kan toch zoo'n zwakke stam zulke zware vruchten dragen en voortbrengen?* «Zonder steunsel zou hy dat ook niet,* was zijn antwoord; «dat alleen maakt hem het dragen mogelijk; en wat het voort brengen betreft* Lachend boog hij zich en hield eenige donkergroene bladeren terzijde, zoodat ik den naakten stam kon zieneen fijne dunne stam, met diepe insnijdingen, groote inker vingen over het worteleinde, die nog niet vcrkurkt waren. «Het gaat niet anders*, zei de tuinman. «Als de boom gaat bloeien, kerft men met een mes de schors even boven den wortel zoodanig, dat de stam geheel gehavend wordt. Dan alleen schiet het sap met zooveel kracht in de vrucht. Als ik morgen of overmorgen de vruchten er af neem, is de stam verloren. Die gaat dood. Maar wij hebben de kost bare vruchten*. De stam gehavend en gekorvende stam geofferd aan de vrucht en door dat kerven cn insnijden alleen geschikt om zulke edele vruchten voort te brengen. Tot dragen en rijpen alleen in staat, als hij vastgebonden is aan het stut, dat sterker is dan hij. Leven maar alleen om vruchten te dragen. Kortstondig leven, maar met een schat van saprijk oogst tot nalatenschap. Smart en lijden, maar vast gehecht aan den steungelooven en vertrouwen dat geheim van onzen levenslust, de bron waar uit wij putten moed en opgewektheid om te torsen ook den zwaarsten last, die ons wordt opgelegd. Smart en lijden -- doch dan niet te vree- selijk of te zwaar voor hem, die rijpe vruch ten wil voortbrengen. «Het gaat niet anders*. Kleine, zwakke, zwaar gehavende, fel ge rafelde stammen, waarvoor plantte de tuin man u Klaaet niet, omdat des tuinmans hand u trof. Uw vruchten zijn Zijn glorie, uw lijdenxs het teeken, dat gij geen wilde, nuttelooze stammen zijt, maar de beste in Zijn kwee- kerij. Wat zijn wij dikwijls kleinmoedig en wat twijfelen wij vaak, als de hand van den Grooten Tuinman ons treft, als of dit ge schiedt met het doel om ons te doen lijden, in plaats in dit lijden slechts het middel te zien om geschikt te worden heerlijke vruch ten voort te brengen. Of nog erger wanneer wij in het leed geen onzichtbare, doch trouwe hand erken nen, maar ons gevoelen als weerlooze offers van een wreed lot! Dan vooral blijft er geen troost meer over en ziet ons oog, door tranen verduisterd en door leed verstard, enkel duisternis en ledig heid. Maar dat is eenmaal den planten eigen, die geen steun hebben bij storm- of regen vlaag. Deze buigen het hoofd diep naar beneden en hebben geen kracht om staande te blijven en het hoofd op te heffen naar omhoog. En toch komen die stormen en slagregens niet van omlaag. Zij komen óok van boven. Daartoe dient de steun om hetgeen van boven komt te dragen met moed. En is dat steunsel hecht en zijn onze twijgen er als om en aan en ingegroeid, dan wordt het leed gedragen met moed, zij het ook met wee moedig vertrouwen. Dan erkent de boom het doel des Tuin mans en juicht, als hij het doel kan bereiken. Want ook de kleinste vrucht is den Groo ten tuinman het inzamelen waard. Geen boom wordt veroordeeld tot vernie- tiging, dan die nutteloos zijn plaats inneemt in den grooten levenshof. Trachten we dus nuttige boomen te zijn en rijke vruchten te dragen. B. C. Vermijdt schulden. «Geen schuld!* dat moet het devies iederen dag zijn. Zonder schuld zijt gij een vrij, een onafhankelijk mensch. Met schulden zijt gij een gevangene, hebt gij uw vrijheid verloren en daarbij het gevoel van kracht en energie, dat onmisbaar is om uw werk behoorlijk te verrichten. De eenvoudigste en zoo gemakkelijk te volgen gedragslijn, waar langs gij komt tot voorspoed en onafhanke lijkheid, en dus tot geluk, is het beginsel, nooit iets te koopen, zonder dat gij het kunt betalen, en nooit iets van iemand te leenen. Schuld is een last, die loodzwaar drukt op hem, die schuldig is. Wanneer hij slechts met moeite zwemt en slechts met inspanning het hoofd boven water houdt, hoe zal het hem dan gaan, als hij óok dien looden last moet torsen? Alle vrouwen moeten er naar streven, dit haar mannen en kinderen te doen inzien. Wanneer een vrouw het zóo ver brengt, dat het haar gelukt, zooveel invloed ophaar man uit te oefenen, dat hij geen schulden maakt, dan kan zij er zeker van zijn, dat haar leven geen mislukt leven zal zijn. Alle mannen moeten er hun vrouwen van weten te doordringen, geen grootere uitga ven te doen, dan de beurs lijden kan. Wan neer een man er in slaagt te bewerken, dat zijn echtgenoote zich zoodanig weet te be- heerschen, dat haar kooplust binnen de perken blijft, dan heeft hij den huiselijkcn vrede gesticht en het huiselijk geluk verze kerd. «Waar de armoede de deur binnen treedt, gaat de liefde bet venster uit*. Al hoop ik voor u, dat gij nooit de waarheid van dit oude gezegde ondervondt, gij zult er u niet minder van overtuigd houden, dat het maar al te waar is. Maak geen schulden, betaal uw inkoopen contant. En kunt gij niet betalen, koop dan niet. Geef geen geld uit wanneer gij, om aan een opwelling van het oogenblik te vol doen, de betaling van uw verschenen buis- huur moet uitstellen. Ga niet uit met nieuwe kleeren aan, eer gij ze hebt betaald of minstens het bedrag beschikbaar hebt. Een mensch moet zich meer op zijn gemak gevoelen in oude klee ren, die betaald zijn, dan in een nieuw onbe taald costuum, dat misschien niemand inte resseert dan hemzelf en dat hem bewijst, dat hij een ijdel mensch is, buiten staat, zich- zelven te besturen. De kracht van den mensch ligt in het vermogen om zichzelf te contro leeren. Hebt eerbied voor ieder, die weet te sparen want iedere bespaarde gulden bewijst, dat hij neen heeft weten te zeggen. De mensch, die schulden maakt, is al seen veer, die door den wind wordt weggeblazen. Hij weet geen neen te zeggen tegen de ver zoeking. Wie alles koopt, wat zijn gerief is, moet dikwijls missen wat hem lief is. Men late het heden de toekomst niet verslinden. Bijna allen, die geslaagd zijn in het leven, hebben hun succes hieraan te danken, dat zij een afschuw hadden van schulden makenen de lijst der verongelukten, die hun ondergang hebben te wijten aan het schulden maken, is zeer lang. Ga met opge- richten hoofde rechtop en vrij van schuld. Denk minder aan hen, die u aanzien, dan aan de manier, waarop gij hen kunt aanzien en streef er naar, iedereen in 't gelaat te kunnen zien. Bezit al hetgeen gij hebt en neem niets van de toekomst afwant zij is de laatste hoop der menschheid. Contante betaling is een uitstekend middel om waardigheid en onafhankelijkheid te verleenen. Wilt gij met beperkte middelen een uit gebreide heerschappij hebben, waar gij vrij en onbeschroomd het oog kunt laten rond waren, wees er dan op bedacht uw schulden te betalen en uw neigingen en begeerten, uw eigen ik te beheerschen. Hij toch alleen is heer, in den echten zin des woords, die door financieele en zedelijke vrijheid groot kan zijn in eigen oogen. Z. K. H. de Prins der Nederlanden ver trok Donderdagavond kwart voor tienen van het station hier naar Dobbin. Het voornemen bestaat bij den Voorzitter der Tweede Kamer om de Invaliditeitswet den 15 October in behandeling te doen Door den Minister van Nijverheid is ook aan de Kamer van Koophandel en Fabrie ken hier toegezonden een ontwerp van den Algemeenen maatregel van bestuur als be doeld bij de artikelen 6 en 7 der Steenhou- werswet en een ter uitvoering van de arti kelen 6 en 7 der Veiligheidswet. Bij beide ontwerpen is een toelichting gevoegd. De Minister wenscht op deze wijze de ontwerpen aan de openbare critiek te onder werpen, alvorens ze aan de Koningin ter be krachtiging aan te bieden, omdat hier ge wichtige belangèn van ondernemers en arbei ders worden geraakt. Opmerkingen moeten uiterlijk 39 Novem-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1