N. E. ROST Bioscope De Arend A. J. VI. GOOTE. A. J. M. GOOTE, Advertentiën. LIJNZAADKOEKEN Soyaboonen-koeken Weekprogramma Eiken Zaterdag Nieuw Programma VETTER Co., Henri Schippers KIEZERS IN DISTRICT III. KIEZERS IN DISTRICT III. Louis Klein Hzn_ ber 1912 ter kennis van den Minister wor den gebracht. Men zie nog de kennisgeving der Kamer aan het hoofd van dit nummer. Vermoedelijk op i October zal een ver laagd postpakket-tarief worden ingevoerd tusschen Nederland en Engeland, over en Even zij herinnerd, dat aanstaanden Dins dag op de vervoermiddelen de winterdienst in werking treedt. Bij het nagaan der Gemeente-begrooting voor 1913 teekenden we het volgende aan uit de Memorie van toelichting. Lettend op de onzekerheid, welke bestaat ten aanzien van de plannen tot verruiming van de Kamperbinnenpoort zijn de ontvang sten wegens huur van de aldaar gelegen huizen uitgetrokken voor memorie. De ontvangst uit »Birkhoven« wordt ge raamd op f2958.13. Deze post is saamge- steld als volgt: huur van het hotel-restau rant (tot 1 Januari 1917 in huur bij de Phoenix-brouwerij) f 600, vergoeding door den huurder van 5 pCt. der verbouwings- kosten f 101S.13, pacht van bouw- en wei landen f240, opbrengst houtgewas f400, op brengst rogge f 500. De uitgaven voor Birk- hoven worden geraamd op f 2659.15. Het batig saldo der gasfabriek wordt be groot op f53000, tegen f48000 geraamd voor 1912 en f65 238.06 ontvangen in 1911. Ten aanzien yan de verhooging der sa larissen van de Gemeente-politie lezen we: In verband met den financieelen toestand der politie hebben wij geen vrijheid gevon den, U voor te stellen, het bij U door den (nu afgetreden) Burgemeester op 31 Mei 1912 ingediende voorstel (om f 1 per week meer te geven) over te nemen. De uitgaven voor de Brandweer, welke op 1 Januari a. s. wordt gereorganiseerd, worden begroot op f1729. Voor 1912 be droeg de raming f2710.50; in 1911 waren de werkelijke uitgaven f 1498.43. Voor de plantsoenen zal in 1913 noodig zijn f4134.93, tegen f3410 geraamd voor 1912 en f3810 uitgegeven in 1911. Bij de Arnhemschepoortsbrug zal nieuw plantsoen worden aangelegd dat bij de Bolderstraat wordt, in verband met den bouw der fabriek van de firma Engelsman De Vries, ge wijzigd; en dat bij de Koningsstraat wordt eveneens gewijzigd ten einde eenige mest- plaatsen het staat zóo in de Memorie en onooglijke tuintjes te verbergen. De duiker van het sprengel bij de Var kenmarkt zal worden hersteld. De kosten daarvan worden geraamd op f 3000. Het gedeelte van de Kortegracht van het plantsoentje tot de Mooierstraat zal worden overkluisd, hetgeen f 5500 zal vorderen. In de Koningsstraat zal een riool worden gemaakt, dat f1700, in de Langestraat tus schen Kortegracht en Varkenmarkt zal er een worden gelegd, dat f 1000 zal kosten. In afwachting van een door B. en W. in te dienen voorstel betreffende de Eem wor den nog geen gelden voor bijzondere doel einden aangevraagd. In verband met een eventueel in te dienen voorstel tot het bouwen van een nieuwe Hoogere Burgerschool is voor onderhoud der gebouwen slechts het hoognoodige uitgetrok ken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort verzoekt belangstellenden voor en belanghebbenden bij de oprichting van een kaasmarkt te Amersfoort hun adres op te geven aan den Secretaris der Kamer, Muurhuizen 13. Mocht het aantal kaasmakers van dien aard zijn, dat de aanvoeren van eenige be- teekenis kunnen worden, zoo zal al het mo gelijke gedaan worden om hier ter stede een kaasmarkt in 't leven te roepen. Zeer vermoedelijk in het begin der vol gende maand zal een nieuwe gids verschijnen voor het plaatselijk telefoonnet. Wie er over denkt, zich te doen aanslui ten, doet dus wel, daarvan kennis te geven aan de chef-telefoniste. Anders duurt het weer een vol jaar eer zijn nummer in den gids wordt opgenomen. Het gerucht, dat reeds lang liep, dat langs den Utrechtschen straatweg een electrische tram zou komen, neemt vasteren vorm aan. Wellicht reeds aanstaande Mei wordt de lijn Amersfoort—Huis ter HeideZeist in gebruik genomen. De Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij zal haar exploiteeren. De heer A. Nijhoff, Commissaris van po litie hier, is wederom benoemd tot lid en Voorzitter der examen-commissie voor adspi- rant-inspecteurs van politie, welk examen in het laatst van November zal worden afge nomen te Amsterdam. Mejuffrouw L. Muysert, te Utrecht, is be noemd tot onderwijzeres in Nuttige hand werken aan de Rijks-normaaJinrichting, hier. De heer W. C. Oosterman is benoemd tot onderwijzer in Nederlandersche taal bij het herhaling«)nderwijs voor meisjes. Mejuffrouw J. C. van der Schroeff werd be noemd tot onderwijzeres in Gymnastiek, do heer 1'. de Jong tot onderwijzer in dat leer vak aan de Mulo-school te Baam. De heer C Spijkerboer, thans te Utrecht, is benoemd tot Gemeentegeneesheer te Meerkerk. Aangaande de vinding van den heer E. Francis schrijft het »Hdbld.« De Eerste Nederlandsche thorium en gasgloeilichtfabriek te Amersfoort exposeert op de Internationale gas-tentoonstelling in het Paleis voor volksvlijt een apparaat tot meting van het weerstandsvermogen van gloeikousjes. Dit apparaat bestaat uit een conisch toeloopenden ring, welke op een schijf rust. In dezen conischen ring hangt men het afgebrande kousje omgekeerd. Aan den lus van het kousje wordt een emmertje opge hangen van uiterst gering gewicht, dat auto matisch kan worden gevuld. Op het oogenblik. dat de kous door de belasting breekt, houdt het toevloeien van het water in het emmertje op. Nu kan men aflezen, hoeveel C.M3. (grammen) water zijn toegevloeid. 1 let afge lezen getal drukt de hoeveelheid uit van het weerstandsvermogen van het gloeikousje. Naarmate nu het gewicht aan water plus dat van het emmertje, dat het kousje tot het breekmoment heeft gedragen, grooter of kleiner is, is ook het weerstandsvermogen meer of minder grooter. Het Hoofdbestuur van »Ons Belangt, ver- eeniging van actief dienende onderofficieren der landmacht, verzond aan de Tweede Kamer een adres met zeer uitgebreide Memorie van toelichting, waarin het verzoekt, te willen te gemoet komen aan de in die Memorie ver vatte bezwaren door te trachten die wijzi gingen en aanvullingen aan te brengen in het ontwerp-Oorlogsbegrooting voor 1913, welke in het belang eener goede opleiding en aanvoering van het leger dienen te wor den opgenomen. De miliciens der lichtingen 1905 en 1906, die sedert 3 September bij het 5e regiment infanterie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen waren, gingen heden met groot verlof. Leden en niet-leden van het Nederl. Gym nastiek Verbond, die er prijs op stellen in het bezit te komen van het getuigschrift, bedoeld in art. 70 der Militiewet, kunnen zich aanmelden tot uiterlijk 10 October bij den Bonds-secretaris, den heer R. W, Wulf- horst, te Haarlem, onder overlegging eener verklaring onderteekend door daartoe bevoegden dat zij zich, gedurende de drie jaren, aan het onderzoek voorafgaande, gere geld hebben geoefend. De Directie der Hollandsche Spoor heeft den vrijen Zaterdagnamiddag weer afgeschaft, hoewel een verzoekschrift tot behoud ervan, met ongeveer 1000 handteekeningen, bij haar is ingekomen. Het Bestuur der Amersfoortsche Muziek- vereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, heeft gisterochtend den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck, als Eere-voor- zitter dier vereeniging aangeboden de door den heer H. K. Hessink, uit Zeist, fraai ge- teekende oorkonde, een penteekening in vergulde lijst, vermeldende diens benoeming. De heer I. M. J. Hoog is niet herkozen als Secretaris der plaatselijke afdeeling van Toonkunst, doch als Voorzitter. Secretaris is mr. R. P. van der Mark. Dr. J. Nord thans te Utrecht, schrijft in het jongste nummer »Vox medicorum* De zoo algemeen gebruikte Perubalsem, die in geen verbandkist, verbandmand, yer- bandtasch mag ontbreken, wordt thans in den handel gebracht en medegevoerd in tubes, die steeds lekken, defect geraken en ongelijkmatig uitvloeien. Maakt men een kist of tasch open, dan komt de reuk van Peru balsem U tegemoet en men vindt de omlig gende verbandstoffen er mede doortrokken in éen woord het is vaak een vieze boel. Ik kan daarom een nieuwe, eenvoudige verpakking aanbevelen, namelijk blikkeolie- fleschjes rond, vierkant, ovaal te ge bruiken, die op het principe berusten, als die. welke in den handel te verkrijgen zijn en voor rijwielen en naaimachines gebezigd worden. De dure balsem, in zoo'ti blikje verpakt, vloeit gelijkmatig uit en de hoeveelheid die men op de wond verlangt, kan naar willekeur geregeld worden. Thans worden de wonden, ten gevolge van de ongelukkige verpakking, vaak met te groote hoeveelheden balsem be dekt en is het verbruik niet spaarzaam. Voor lekken is er tevens geen gevaar meer. Het mannen-comité van het Ned. Roode Kruis te Rotterdam heeft dezer dagen van een stadgenoote een gift van f2000 ont vangen. Als dit goede voorbeeld hier eens na volging mocht vinden al was 't ook maar voor een tiende part. Dan zou voor elk der leden van de trans port- en van de verpleeg-colonne een flink gevulde ver bandtrommel kunnen worden aangeschaft en zuu ieder hunner onmiddellijk in staat wezen, afdoende eerste hulp te ver- leenen. En met hetgeen er overbleef, zou nog heel wat kunnen aangeschaft, dat nu moet wachten tot de kas het eens zal toelaten, en dat thans moet worden gekocht uit eigen middelen van hen, die hulp verleenen. Vervolg, zie Bijblad. WESSANEN LAAN. W O R M E R V E E R. Opgericht 1765. Koninklijke Fabrieken. Voedert uw vee met de zuivere murwe merk de „Ster" en W. L., en merk W. I.. uitmuntende door hoog eiwit- en vetgehalte en voedingswaarde. KKRE-DIPLOMA Parijs 1«KX). NEGEN GOUDEN MEDAILLES Aanvang van liet nieuwe Heden, Zaterdag 28 September. Als extra-nummer De Opening der Staten-Generaal door H. M. de Koningin te 's Gravenhage op 17 September j.l. j Distill. Wijnen. Likeuren. Lieve Vronwe-kerkliof, AMERSFOORT. WAAR HLIIR IK MIJN COSTUMES??? ïoor Tooneeluitvoeringen, Operette» en Maskeradeoptocliteu Geen beter vertrouwd adres vindt TT dan Costumier dn Tliéatre (Bekroond met gouden medaille) OFFERT 82 Telef. Interc. 6552 ROTTERDAM. De Antirevolutionaire Kiesvereeniging „NEDERLAND EN ORANJE" noodigt «le Kiezers in Distriet III zeer dringen d uit, bij de komende Gemeenteraadsverkiezing (vae. de lieer Kam) A.S. DINSDAG 1 OCTOBER hun stem uit te brengen op den van Rechts c li e zijde gestelden C a 11 d i d a a t, den lieer HET BESTUUR. Wilt ge eon noogataand man In den Raad brengen Kiest dan ijepens. lui tenant-kolonel kwarliwm., Voor'Uier con het frul. Bestuurslid con de Industrie- en Huishoudschool en de Fröbelschool. Het Bestuur van de Kiesveroenlging «Gemeentebelang*. Brengt op Dinsdag 1 October als (ten man Uw stem uit op den Candidaat der Rechtsclie Partijen. Het Bestuur der Chr. Hist. Kiesvereeniging. Omlergeteekende heeft de eer het muzieklievend publiek te berichten, dat zijne sorteering Piano's, Orgels, Vlengels en Kunstspel piano's met het oog op het a.s. seizoen weder is gecompleteerd met een uitgebreide collectie van aanbevolen fabrikaten, zoowel in de eenvoudigste als duurdere soorten. Inzonderheid vestigt hij de aandacht er op, dat hem van den Self l'layer, fabrikaat „Estey", de vertegenwoordiging werd toegekend. De Estey-player, als boog artistiek fabrikaat bekend en in de kringen van klavier virtuozen zeer gewaardeerd en aanbevolen, bespeelt heel den kiavieromvang van sx noten en wordt voor elk belangstellende ter nadere kennismaking in mijn magazijn gedemonstreerd. Beleefde invitatie tot bezoek. Aanbevelend, Utreontsobestraat Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2