Dinsdag 15 October 1912. RONA Van houten's Cacao No. 8172. 62e Jaargang. Uitgave van de Naamloozo Vennootscliap „I)e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR p. J. ranxBiEi AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per postƒ1.15. Advortentien 1--6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officicöle- en onteigenings- advertentiCn per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1,25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers ro cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAUS KOHTSQZUCHT 9. Telefoon 19, Olacd-handsi'hoonen- patdagog'ie. II (Slot). Allereerst wijst Alafberg op het verbod van elke lichamelijke kastijding. Jongens in den kalveren-leeftijd, die de door de natuur gegeven behoefte gevoelen om in de school uit te razen en lomp en kwajongensachtig te doen, mogen den draai om de ooren, dien ze hebben willen en die alleen ontzag inboezemt, niet meer ontvangen. Zeker, ze kunnen berispt wordenmaar wat kan hun dat schelen, of wat raakt hun het strafwerk dat tegenwoordig in Duitschland niet meer zoo maar met den naam >oefeningswerk« genoemd wordt? School-arrest is verboden Als de jongen zich zóo slecht heeft gedragen of zóo lui is geweest, dat er toch gestraft moet worden, dan kan de onderwijzer een zijner eigen vrije uren er aan opofferen, waarin de jongen, liefst alleen, nablijft. Vooral de zenuwen van het kind moeten ontzien worden. Daarom in Duitschland - geen notitieboek meer met cijfers, want de jongen kon eens bang worden, wanneer hij voor de klas geroepen wordt en zijn kunde in cijfers moet worden gewaardeerd. Daar om in Duitschland geen proefwerk meer, dat den kinderen slapclooze nachten bezorgt en hun een soort «oordeelsdag* toeschijnt. In stilte, in alle stilte, moet de onderwijzer zich een oordeel vormen over het kunnen en niet-kunnen van het kind. Dagelijksche arbeid van korten duur moet in de plaats komen van proefwerk. Slechts met zeer ruime tusschenpoozen kan een meer uitgebreide klasse-arbeid ondernomen wor den, doch dan moet het geschieden zonder voorafgaande aankondiging en zonder bij zondere voorbereiding. Er is in dat alles een mooie trek te be speuren, dien niemand zal willen ontkennen. Maar dergelijk onderwijs, waaruit zorgvuldig alles wordt geweerd, dat uiting kan geven aan de energie en het volhardingsvermogen van het kind, zal in de practijk geen karak ters vormen. Aarzelend vragen we of er ook in ons land niet in boven aangeduide richting gestuurd wordt en dan treft het ons, hoe de zenuwachtigheid der kinderen vooral inde school moet worden ontzien, terwijl de zelfde kinderen, voor wie zoo angstvallig wordt gezorgd op de schoolbanken, door de opvoeding thuis, door allerlei amusementen, die men hun reeds vroeg toestaat, geenszins gespaard worden voor allerlei zenuwver- zwakkende indrukken. Wanneer het leven der ouders minder druk en gejaagd en minder «veelzijdig* ware, wanneer het kind thuis rustiger indrukken kreeg dan thans dikwijls het geval is, zon het dan niet sterker voorbereid in de school komen met haar orde, haar methode, haar rust En zou dan, wel verre van het zenuw achtig te maken, die dagelijks terugkeerendc tijd van behoorlijke inspanning onder des kundige leiding het kind niet veeleer goed doen en krachtig maken Maar om weer tot de studie van den heer Alafberg terug te keeren de schrij ver in de «Zeitgeist* geeft ten slotte aan, waarom hij zijn stem verheft tegen de «glacé- ha ndschoenenpiedagogie* en wat hij zelf voor de srl-oulopvoeding zou willen. Waarom verheft Friedrich Alafberg zijn stem tegen dc nieuwe richting in het school onderwijs? Waarom neemt hij, om zoo te zeggen, het woord van Nietzsche op de lip pen en roept hij het den ouders toe wordt hard Niet als een ontevreden schreeuwer doet hij dit, doch als een man, die in den meest ernstigen zin overtuigd is, dat de nieuwe richting niet versterkend, dus niet opvoedend werkt, doch integendeel ver- wcekelijkt, verslapt. Hetgeen we in ons eerste artikel over dit onderwerp schreven, toen we de vrees uitten, dat de opheffing van allerlei moeilijkheden, Eiken dag wordt RONA meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voortdurend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zii zoo bizonder voordeelig in 't gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geleerd. het zorgvuldig effenen van den weg der opleiding, ten gevolge zou hebben, dat er onvoldoende gezorgd wordt voor krachts inspanning, voorbereidend en stalend voor hetgeen later van het kind gcOischt zal worden, vinden we in Alafsberg's studie in krachtiger termen terug. Wat hij daarom trent zegt en in verband brengt met het Duitscho volk, is ook voor ons bcharteus- waardig. I Iet is een internationale klacht, welke hij doet hooren, een internationale oproep, dien we vernemen. «liet is niet te berekenen, zegt hij, hoe moeilijk het aldus opgevoed geslacht den levensstrijd zal kunnen strijden. Zoo lang het leven zelf nog geen luilekkerland en geen paradijs op aard is, zoo lang nog ieder in den concurrentiestrijd, die heden ten dage heftiger dan ooit de individuen aanpakt, zich mot inspanning van al zijn krachten zal moeten handhaven, zoo lang is het nood zakelijk, de jeugd met strengheid op te voe den tot tucht en kloekheid tegenover zich zelf. Kinderen, die reeds vroeg den ernst van het bestaan hebben gevoeld, zullen niet levensmoede worden en wanhopen, wanneer ze een slecht cijfer bij proefwerk behalen. «Ons volk, is in weerwil van vele beden kelijke verschijnselen, toch nog in zijn diepste wezen gezond. 1 fet gezond te houdc n, is slechts mogelijk door staling van het lichaam en van den wil, niet door toegeeflijkheid en zwakheid. Moge hot zijn, dat tegenwoordig vele kinderen met oen zwakke constitutie geboren worden, welnu, voor dezen zij een wijze van opvoeding te vinden, die in over eenstemming is met die zwakke constitutie. Doch naar deze den maatstaf te kiezen, welke den anderen wordt aangelegd, is een ver keerd beginsel, Hoe juist geeft Alafberg hier de gevaar lijke neiging aan van velen, die zich thans met de schoolopvocdingscritick bezighouden. De uitzonderingen onder de kinderen worden de voorbeelden, waarnaar het onderwijs in de scholen zich moet voegen. En hoe juist is zijn raadbehandel de zwakken met zachtheid, de sterken met kracht. Een moei lijke levensstrijd is voor velen tot hun geluk de bron hunner kracht geworden. I11 het leed groeien het génie vleugels aan. Dit is dc onverbiddelijke wet der natuur al worstelende kracht winnen. Dc verslap ping treedt in, waar niet meer gestreden behoeft te worden. Wenschen, die Alutberg vervolgens uit spreekt om elders de verbetering der school- opvoeding te zoeken dan in al te zachte behandeling van het kind, kunnen wij in ons land gedeeltelijk als reeds vervuld be schouwen. l och zal het niet zonder nut zijn, te hooren herhalen, dat schoolklassen van veertig of vijftig kinderen niet langer be lmoren voor te komen. Voor de leerlingen én voor de onderwijzers is dat een ellende. Elke mogelijkheid tot individualisecring van het onderwijs is bij een dergelijk aantal uitgeslotendo moer begaafden vervelen zichze schieten niet vlug genoeg op, Een leeg geschematiseer vervangt het waarlijk intelligent onderricht. Al kan bij den voor uitgang der democratie het luchtkasteel van individueel onderwijs verbannen worden, blijft toch de eisch om de'schoolbevolking tc beperken tot hoogstens twintig leerlingen per klasse van dringenden aard. Alafberg roert dan een quacstie aan, die bij den eersten blik een zuiver Duitsche schijnt tc zijn. Wellicht heeft zij echter ook beteekenis buiten Duitschland 's grenzen, zoo men haar ontdoet van het adjectief Duitsch. Ilij constateert, dat de klassieke talen, met hun op den voorgrond tredende waarde voor opvoeding en beschaving, terrein ver liezen en meent, dat ze weldra heelemaal zullen verdwijnen (behalve natuurlijk voor specialisten). Daarom acht hij het noodig, voor dat verlies een schadeloosstelling te geven. Z. i. is daarvoor in de eerste plaats het Duitsch aangewezen. Ken aesthctisch critische, cultuur-philosophische, van een ethischen geest bezielde behandeling der Duitsche literatuur kan veel goeds doen. E11 bovenal zal het toe te juichen zijn, wan neer heel het onderwijs gegeven wordt door mannen, die kern en wezen weten te onderscheiden van schaal en omhulsel. Niet aan feiten moet de onderwijzer zich kramp achtig vasthouden, cloch hij moet die feiten plaatsen in den grooten samenhang der ver schijnselen van den tijd, waarin het feit plaats greephij moet cr het licht van dien tijd op laten vallen. Dan kan hij die feiten maken tot uitgangspunten voor beschouwin gen, die in zich zelf tintelen van leven, om dat zij berusten op het leven en zijn uitin gen. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van verbetering van het onderwijs in sommige vakken, op het onder wijs in de Geschiedenis, dat ernstiger, waar diger moet zijn. De Geschiedenis moet de leermeesteres van het leven worden voor het heden en voor de toekomst, In ethischen, politieke» en staatsburgerlijken zin. In dc middel-en de hoogste klassen moeten niet meer dan twee vreemde talen te gelijk worden onderwezen. Meer brengt in de war en cischt tc groote inspanning. «Het derde uur van alle drie uren voor het lichaam* ook die eisch schijnt Alaf berg juist toe de zin voor wandelen, goede sport, hygiënisch leven moet nog algemeener worden. Het belangrijkste van alle vraagstukken is echter dat van den onderwijzer. Dit is de kern van alle onderwijsgoede onderwijs kracht. 1 Iet is het moeilijkst te bereiken. Had Duitschland, zegt Alafberg, slechts onderwij zers, die hun ambt niet met dwang of bij gebrek aan beter, doch uitliefde, toewijding en begaafdheid tot dat ambt kozen, dan zou menige hervorming niet noodig zijn, dan kwamen vele verbeteringen vanzelf. In het aldus stellen van dezen laatsten zin, ligt het antwoord Het Duitschland van te genwoordig heeft nog andere onderwijzers, dan die voor dc klasse staan, omdat zij het kind lief hebben en in zich de kracht voelen, onderwijzer en piedagoog te zijn. Tot zoover de studie van Alafberg, aldus de «Arnh. Crtaan welke we dit artikel ontleenen. Al bekruipt ons de lust naar aanleiding van de door hem aangegeven verbeteringen luide instemming tc betuigen met veel. dat hij zegt, tc waarschuwon tegen een onderwijs, zooals we het zelf veertig jaar geleden ont vingen, en waarvan in zijn dorheid het tegen woordige jonge geslacht gelukkig geen begrip heeft, laten we het na, omdat het van het eigenlijk onderwerpde glacé-hand- schoenen-pmdagogio, zou afvoeren. Daarop moet do hoofdaandacht van hen, die deze artikelen lazen, blijven gevestigd. Nog eens: verander den naam en gij zijt do held van de fabelzet voor Duitschland en Duitsch de woorden Nederland en Neder- landsch hebt ge dan niet in vele opzichten eigen toestanden en eigen gevaren voor oogen Zou men werd er aan alle wenschen om het ondcrwijsprogram zoo licht mogelijk, de onderwijsuren zoo weinig mo gelijk cn het ouderwijs zelf zoo smakelijk mogelijk te maken het oor verleend zou men ook niet in ons land van glacé-hand- schocncn-pu'dagogic kunnen sproken en ge vaar loopen, dat de jeugd, wel verre van krachtig voorbereid voor dc ijzeren levens taak, verweekelijkt werd, doordat alle moei lijkheden zoo veel mogelijk ontgaan werden en «mijn loeren is spelenin letterlijken zin bewaarheid werd? Zou het gezond zijn om tot de zeltde kinderen, die elders zoo veel levenskracht kunnen ontwikkelen, die bij hard loopen. schreeuwen, kibbelen, fietsen, voetballen, padvinden van geen vermoeidheid willen weten, tc zeggen«in de school moot alles van zelf gaan, op rolletjes loopen; geen groote krachtsinspanning mag van je gevraagd worden; vooral geen horsen vermoeiing. I let zal je zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt worden. En strenge discipline, die toch zeker in je huis en in je padvindersclub hecrscht, mag binnen de school niet heerscheti. Daar zult ge mot liefde en geduld omwikkeld cn, Votre Majcsté 1'Enfant, met con-sl-de-ra-tie behandeld worden*. Zeker, opvoeding in dc school kan niet geschieden zonder liefde en geduld, niet zonder consideratie voor het kind maar deze drie groote dingen gaan niet verloren, wan neer men in de jaren waarin het karakter gestaald on de wilskracht gestevigd moet worden, vun het kind cischt krachtsinspanning en gehoorzaamheid (d. w. z. onderwerping aan eens anders, eens meer ervarenen wil). F.en oud versje zckle De jonge tak, die, zwak en tteer, Niet tijdig wordt terecht gebogen. Verliest zijn bochten nimmer meer, Wat krachten daaraan werken mogen.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1