Dinsdag 22 October 1912. RONA Van Houten's Cacao No. 8175. 62e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR J. ramiaiss. AMERSFOOR T. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post/f.15. Advertentién 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. T.egale, officieële- en onteigenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KOB.TSGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Het Mauuheiuier stelsel. Met rapport over de mogelijkheid en de wenschelijkheid der invoering ook in Neder land van het Mannheimer stelsel, uitgebracht door de commissie, benoemd door de Hoofd besturen van de »Vereeniging voor vereen voudiging van Examens en verbetering van het Onderwijs» en van het »Ned. Onder wijzers Genootschap», is thans in druk ver schenen bij de tirma Xijgh Van Ditmar, te Rotterdam. Het beslaat 90 bladzijden druks, terwijl er nog 26 pagina's met statistische gegevens aan zijn toegevoegd. Bij de woorden Mannheimer stelsel in onderwijskringen veel gebruikt, vooral daar buiten weinig begrepen denkt men ge woonlijk aan twee zaken en wel aan een systeem van verdeeling in klassen der Lagere school en van verdeeling der leerstof over die klassen op grond van het verschil in leeftijd der leerlingen en hun aanleg om het onderwijs te volgen en aan de wijze, waarop dit systeem wordt toegepast. De commissie bespreekt beide beteeke- nissen afzonderlijk. Het huidig systeem van schoolinrichting gaat uit van de veronderstelling, dat kinde ren van gelijken leeftijd ook de zelfde ge schiktheid hebben tot het opnemen van de zelfde leerstof langs den zelfden metho- dischen weg. Op die veronderstelling is een klassenreeks gebouwd, welke alleen afhanke lijk is van den duur van den leerplichtigen leeftijd en van den tijd. die verloopt tusschen twee opeenvolgende plaatsingen van nieuwe leerlingen. Het aantal klassen wordt bepaald door den duur van den cursus op dien van den leertijd te deelen. Met dit aantal klassen gaat gepaard een verdeeling der leerstof, die in den geheelen duur van den leerplichtigen leeftijd most worden opgenomen in zooveel deelen als er klassen zijn, waarin zij moet worden be handeld. Heeft aan het einde van den cursus een leerling het voor zijn klasse bestemde ge deelte naar het oordeel van zijn onderwijzer I voldoende verwerkt, dan gaat hij naar de J naasthoogere klassezoo niet, dan moet hij de zelfde leerstof in de zelfde klasse herhalen. Gevallen, waarin leerlingen niet zaten in klassen, waarin het voor hun leeftijd bestemde deel der leerstof wordt behandeld, behoor den uitzonderingen te zijndoch zij zijn regel geworden, doordat men over het hoofd heeft gezien den factor verschil in aanleg in begaafdheid en men tot de zelfde ont wikkeling trachtte te brengen kinderen, die uit phvsiologisch, psychologisch, pathologisch en sociaal oogpunt zeer veel van elkaar verschiller. Het Mannheim stelsel nu onderscheidt zich hierin van het onze, dat het, bij de klasse indeeling en de vaststelling der leerstof voor een klasse,, rekening houdt met het onom- stootelijkc feit, dat niet alle kinderen van den zelfden leeftijd op de zelfde trap van i ontwikkeling gebracht kunnen worden. Het laat de achterblijvers niet in de zelfde klasse repeteeren, maar vereenigt hen, van eenige scholen groepsgewijze, tot nieuwe klassen, die wel tot het zelfde leerjaar behooren, doch waarin de hoeveelheid en de behandeling der leerstof zooveel mogelijk passen bij hun leervermogen. Het gaat niet uit van de stel ling, dat allen een voor allen gelijken graad van ontwikkeling kunnen bereiken, maar van deze andere, dat allen recht hebben op een ontwikkeling zóo groot als hun individueele gesteldheid die toelaat. liet Mannheimer stelsel deed feitelijk zijn intrede in 1869, bij de oprichting der klassen voor zwakzinnigen te Dresdenmaar in onzen tijd gaat het toch om iets anders, want de kinderen,1 die het Mannheimer stelsel tracht te helpen, zijn niet als de zwak zinnigen abnormaalhun geest verricht zijn werkzaamheden slechts langzamer dan die van de beter-begaafden. Goed toebereid (vooral niet te veel van deze krachtige cacao in een kop), geeft RONA tegen uiterst lagen prijs een heerlijken drank. Versterkend voor de zenuwen, terwijl koffie en thee verslappend werken. RON A is daarom zoo aan te bevelen als dagelijksche drank voor kinderen. De volksdrank by uitnemendheid. In werkelijkheid is het op den voorgrond gebracht door de 16e Algemeene vergade ring van het Saksische Onderwijzers Genoot schap, den 2 October 1911 te I.eipzig ge houden en door hetgeen dr. A. Sickinger, Stadsschulrat te Mannheim, daar meedeelde. Uit deze citaten ziet men reeds om welk een hoogst belangrijke zaak voor kind èn ouders het gaat. Het rapport legt echter óok bloot de bezwaren tegen het stelsel, als daar zijnhet ontbreken van een maatstaf waarnaar de scheiding moet plaats hebben immers een psvehometer ontbreekt het wegnemen van den naijver tusschen de leerlingen onderling; het neerdrukkende van het gevoel, uitgeslo ten te zijnhet gevaar voor hoogmoed bjj de beter begaafdenoverlading der leerstof, doordien de remmende elementen zijn ver wijderd gemis aan goede en ijverige onder wijzers voor de minderbegaafden verzet der ouders tegen de scheidingen verbreken van de eenheid der volksschool. Vervolgens wordt besproken het Mann" heimer stelsel in de practijk. En ten slotte de wenschelijkheid en de mogelijkheid der invoering van het Mannhei mer stelsel in Nederland, aan de hand van gegevens, verstrekt door hoofden van scholen in de 23 grootste Gemeenten van ons land, welk onderzoek is saamgevat in de boven genoemde tabellen. De commissie eindigt haar rapport met het uitspreken van de hoop, dat spoedig vele Gemeenten zullen overgaan tot invoering van het Mannheimer stelsel, is het niet definitief, dan bij wijze van proef. Wettelijke bezwaren daartegen bestaan volgens de commissie niet. Gelijk we reeds zeiden, een vooral in den laatsten tijd veelbesproken onderwerp, dat de volle aandacht waard is van onderwijzers en ouders en verzorgers beiden. Het rapport is verkrijgbaar in den boek handel. treden en daarom zelfstandig wilde worden, had een vermogen van ruim f 3000. Hij huurde op goeden stand een winkel met woonhuis voor de som van f 4000 per jaar en betaalde de huur voor 't eerste kwartaal, ad f 1000. vooruit. Vervolgens leverde hem een meubelmaga zijn de meubels op drie maanden beta'-'ng terwijl de stoffeerder voor een luxueuse inrichting der woning zorg droeg. Daarna kreeg hij in korten tijd zooveel goederen op crediet, dat zijn winkel propvol was. Hij leefde immers op grooten voet en ieder hield hem voor een welgesteld man. Na een jaar traden moeilijkheden van be taling in. De aanwezige voorraad werd door een deskundige geschat en deze bevond, dat de goederen bij publieken verkoop nooit den inkoopsprijs zouden opbrengen. De familieleden der vrouw boden een zekere som en de crediteuren gingen er op in omdat zij op deze wijze onmiddellijk zij 't dan ook maar een klein gedeelte hunner vorderingen konden redden. Het publiek werd nauwelijks gewaar, dat de zaak thans op naam der vrouw verder werd gevoerd, daar de firma onveranderd bleef. Wederom ging een jaar voorbij en thans bevond zich de vrouw in de zelfde moeilijk heden, zoodat de zaak op de zelfde wijze op naam van den zwager werd geschreven. In 't vierde jaar kwam het tot een fail lissement. Zóo lang hadden fabrikanten en grossiers aan deze firma crediet verleend. Ziedaar wederom een treurig slachtoffer van 't lichtvaardig crediet. 't Is misschien een geval, zooals er jaar lijks duizenden voorkomen. Wij vragen, besluit het blad: Alles wil men tegenwoordig wettelijk regelen maar zou. ter voorkoming van dergelijke misstan den, een wettelijke regeling van het crediet- verleenen niet broodnoodig zijn. Lichtvaardig crediet. Hoe lichtvaardig tegenwoordig crediet wordt verleend en tot welke treurige ge volgen dit leidt, moge blijken uit de vol gende geschiedenis, voor de waarheid waar van »De R, K. Middenstander» volkomen instaat. and surgical-reviewbehandelt thans dr. R. S. 1 .everison de vraag, of de culinarische kunst ook op goeden voet staat met de eischen der moderne wetenschap. De geleerde schrijver komt tot de slotsom, dat onze vaderen inderdaad zeer wetenschap pelijk te werk gingen. Zóo en niet anders moest in den loop der tijden het menu worden. Reeds het millieu van een schitterende tafel is bevorderlijk aan onze spijsvertering. Het prachtige servies, de mooie, kostbare bloemversiering, de tafelmuziek, de elegante damestoiletten vormen samen voor den maal tijd het geschikte praeludium. Het is toch proefondervindelijk bewezen, dat de gemoeds toestand van den mensch van grooten in vloed is op de digestie. De eerste gang bestaat gewoonlijk uit spijzen, die vooral onze reukorganen prik kelen alscaviaar, sardines, gerookte zalm, enz., in goede harmonie met de principes der spijsvertering, welke zijn vastgesteld door den uitnemenden geleerde Pawlow. Deze toch toonde aan, dat de voornaamste factoren tot vorming van voor de spijsverte ring gunstigen toevloed van maagsap, prik kels zijn, die in het bijzonder te voorschijn worden geroepen door indrukken, op de reuk en smaakzintuigen teweeg gebracht. De tweede gang van het menu is de soep en ook daarvoor zijn belangrijke physiolo- gische gronden aan te wijzen. Pawlow kwam tot de ontdekking, dat de eenige andere prikkel voor toevloed van maagsap, behalve de prikkels op de verschillende zintuigen, een chemische stimulans en dat de belang rijkste factoren om dezen toevloed van chemisch maagsap te produceeren de vleesch- extracten zijn. De tusschengang heeft meer het nega tieve doel, aan het zure maagsap den noo- digen tijd te geven om zich in voldoende hoeveelheid af te scheiden ten behoeve van den uit het oogpunt van maagphysiologie beschouwd belangrijksten gang, n.I. de grosse piece» Het dessert bestaat gewoonlijk uit voe dingsstoffen van geheel anderen aard dan de overige gangen. Verbindingen van kool hydraten zijn overwegend in deze spijzen, bestaande uit gebak, met melk of room be reid, uit vruchten, suiker, enz. Ook hiervoor geeft de wetenschap gewich tige redenen op en bewijst zij, waarom deze zaken juist aan het eind van het menu ge plaatst moeten worden. Het verteren van zetmeel geschiedt door een in doorgeslikt speeksel voorhanden ferment, dat zich in het midden van de maag bevindt en dientenge volge op 't het laatst genoten dessert de beste werking kan oefenen. Daar dit speek- sel-ferment slechts in een alkalisch medium werkzaam kan zijn, zou zijn functionneering door het zure maagsap te niet gedaan of in elk geval nadeelig beïnvloed worden en zoo is het dus zeer verstandig, de zetmeelhou- dendc stoften niet bij het begin van den maaltijd in de maag te hebben. De wintervergadering der Provinciale Sta ten van dit gewest zal worden geopend op 26 November. Het menu en de wetenschap. Volgens >De Hotelhouder» hebben de volgorde der spijzen aan tafel en de tafel versiering een lange ontwikkelingsgeschie- denis en zijn ze het resultaat van de erva- Een jong koopman, die in 't huwelijk zou ring der vaderen. In de »Californian medical Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben hun goedkeuring onthouden aan een door den Gemeenteraad van Soest vastgestelde salarisregeling voor de onderwijzers der openbare Lagere scholen op grond, dat daar in werd opgenomen een bepaling betreffende het verplicht ontslagnemen door onderwij zeressen bij huwelijk. Gedeputeerde Staten hebben het aandeel in de lichting der Nationale militie van 1913 voor elke Gemeente vastgesteld. Voor het kanton Amersfoort zijn de cijfers als volgtAmersfoort 86, Baarn 34, Barne- veld (Geld.), Bunschoten i3, Eemnes 7, Hoe-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1