October 1912. No. 8177. 62e Jaargang. B IJ B L A D. OPltOttP. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. I'ilgave van de Naamloozc Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cloeff" HOOFDREDACTEUR J. raisiniss. AMERSFOOR T. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- »t 1.15. Advertentien en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofiicieüle- en onteigenings- advertentiün per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f r.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Dij dit nummer behoort een kënsisoevinobn. De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 11 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dal de i r Gemeente zal vergaderen op Dins dag. den 2.1 October aanstaande, des namiddag» halt twee. Amersfoort, 2.r> October 1012. De Burgemeester voornoemd, Van RAXDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Aineraibort brengt ter kenuis van belanghebbenden, dal volgens mededeeling van de Minister van Oor log op 2!) October a.s. en zoo noodig volgende dagen schietoefeningen zullen worden gehouden a. van het fort KIJKDUIN, waarbij de zee onveilig is tusschen de ware richtingen Z.W. en N.W(HO») lot op .-sOUd M. van het lort b. van het fort ERFPRINS, waarbij het on veilige terrein ligt tusschen de ware richtingen west en Noord (Un'i tot op UOO0 M. van het fort. De onveilige sector zal voor elk fort worden aangegeven door bakens, en wei voor Kijkduin door een »tel bakens voorzien van ten ronde schijf; voor Erfprins door twee stel bakens, waarvan éen, voorzien van 2 dwurslatten, de Oostelijke grens en een, voorzien van 1 dwarslat, de Wes telijke grens aangeeft. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van dn beti okleen verdedigingswerken een roode vlag waaien die drie uur vóór hot begin der oefening halfstok cn <-en uur vóór de oefening gebsel voorgehesciien wordt. Bovendien /.al op den avond vóór den dag waarop gevuurd wordt een waarschuwingsbord geplaatst worden op het terrein van den Gemeen telijken vischafslag te Nieuwediep. Indien een stoom vaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, zal, indien tie oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen desge- wenscht hulp worden verleend oin uil den onvelligen sectoi te komen. Amersfoort., 2-1 October 11)12. De Burgemeester voornoemd. Vin RANDWUOK. Het Hoofd-comité van liet Neder- landschè Roode Kruis, het plan opgevat Iteliliende om, door uitzending 0. a. van cerni ambulance naar Uriekenland, te trachten bij te dragen tot verzachting van liet lot der slachtoffers van den Balkan-oorlog, roept hierbij allen, die gelden tot dat doel of voor een der andere oorlogvoerende Staten willen bijdragen, op, hunne giften in te zonden iui.ii den Secretaris van genoemd Hoofd- comité, jhr. M. Mazel, Lange Voorhout 6 te 's-Gravenhage. Namens het comité voor Amcrsfoovt en omstreken, .1. YV JOUISSEN, Voorzitter. I». .1. FIIEDBRIKS, Secretaris. De Commissaris der Koningin heelt, naar aanleiding van een verzoek van het Hoofd bestuur van den Anti-trekhondenbond. de Gemeentebesturen eitgenoodigd, een opgave in te zenden van het aantal op 1 September 1911 en 1 September 1912 ingeschreveu trek honden, zoo mogelijk met vermelding of de karren worden getrokken door éen, twee of drie honden. Agenda van de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 2ó October 1912, des middags half twee. 1. Installatie van den heer A. C. R. O. l.eiinveber als lid van den Gemeenteraad. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school G (vacature-T. Beverloo). Voordracht: 1. A. 11. Hordijk, te llage- stein 2. II. de Vries, te Petten; 3. A. J. A. J. do Vlieger, te Haarlemmermeer. 3. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van 3 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken op 19 November ti 2. 4. Voorstel van Burgemeester cn Wet houders tot het verleenen eener gratificatie aan den Boekhouder der gasfabriek W. Frt'iger. 5. Behandeling van de Begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1913 Behandeling van de Begrooting voor het Burgerlijk-Weeshuis voor 1913. Behandeling van de Begrooting voor de gasfabriek, dienst 1913, Behandeling van de aanleg- en onder- houdsbegroolingen voor de waterleiding, dienst 1913. 9. Behandeling van de Gemecnle-begroo :g, dienst 1913, met bijbehoorende voor stellen van Burgemeester en Wethouders. 10. Benoeming van een Wethouder (vaca ture-W. IJ, Kam). Antwoord van Burgemeester en Wethou ders op de verslagen der afdeelingsverga- deringen. Begrooting gasfabriek. In oen Nota van wijziging zijn opgeno men de vorhoogingen van den post >ver koop van koolteer» en van het batig saldo beide met f 1500, van welke verhoogingen reeds in de afdeeling werd mededeeling go- daan. Klachten in de ie afdeeling geuit omtrent vervuiling van gasbuizen zijn niet ter oore gekomen van de Directie van het bedrijf. Als zij worden ingebracht, wordt cr zoo spoo dig mogelijk aandacht aan geschonken. Begrootingen waterleiding. In verband met de onzekerheid omtrent lipt juiste tijdstip, waarop de waterleiding in exploitatie zal kunnen komen en omtrent het aantal aansluitingen, achten wij het raad zaam, de raming van de opbrengst van ge leverd water van f 20 800 te verminderen met f'>72,5 en dus te brengen op I 14 075. Ten gevolge daarvan zal op de Gemeente- begrooting een post moeten worden uitge trokken van f 6725 als bijdrage aan de wa terleiding, opdat de begrooting van dit be drijf sluitend zij Waterleiding. De vraag werd in beide afdeclingen ge daan, waarom in den Bisschopperwcg geen hoofdbuis vverd aangebracht, ondanks tie verleende toestemming door alie eigenaren der aangelegen terreinen. Deze toestemming is wel door alle eige naren verleend, maar onder voorwaarden, die, naar het ons college voorkwam, voor de Ge meente niet te aanvaarden waren boven dien kon, door een Kleine wijziging, in de de richting slechts, de hoofdhuis door Ge meentegrond worden gelegd, welke oplos sing uit den aard der zaak te verkiezen was. In de eerste afdeeling werd de aandacht gevestigd op de wijze, waarop een sollicitant naar de betrekking van hoofd-machinist door den Directeur der waterleiding zou zijn be jegend. Naar aanleiding daarvan hebben wij een grondig onderzoek ingesteld ons is hierbij niet gebleken, dat het de bedoeling van den Directeur is geweest den bedoelden sollici tant ter zijde te schuiven, al moeten wij de mogelijkheid erkennen, dat deze dien indruk kan hebben gekregen. In het slot onderhoud, dat wij in deze zaak met den Directeur hadden, heeft deze ons verzekerd, dat het gebeurde hem aanleiding zou zijn, in de toekomst zoo mogelijk nég voorzichtiger te zijn in gesprekken mot sol licitanten. In tusschen moeten wij opmerken, dat het o.i. in het algemeen niet wenschelijk is, klach ten - geheel daargelaten, of deze gerecht vaardigd blijken of niet ten opzichte van Gemeente-ambtenaren terstond publick tc bc handelen, te minder, als deze klachten niet gegrond zijn op een deugdelijk onderzoek. Het lijkt ons een betere weg, dergelijke klachten in de eerste plaats ter kennis te brengen van ons college. Omtrent de in de zelfde afdeeling gedane vraag, of bij ons college bezwaar bestaat om de waterlevering uit te breiden tot Leusden, zeggen wij gaarne overweging toe. Gemeente-begrooting. Voor den lof, aan ons college gebracht in de 2e afdeeling betuigen wij onze erkente lijkheid. In antwoord op de Algemecnc beschou wingen. in de ie afdeeling gehouden, diene het volgende. Aan het slot der opmerkingen van het lid, hier aan het woord, werd gevraagd de mee ning van ons college over verhooging der Inkomstenbelasting met procent. Mede naar aanleiding van ons nader voor stel met betrekking tot de Begrooting der waterleiding zijn wij, 11a rijpe overweging, tot de slotsom gekomen, dat, hoe noode ook, de Gemeente niet aan het verhoogen der belasting kan ontkomen. Het eerste motief biertoe is gelegen inde noodzakelijkheid om het saldo van de ont vangsten der waterleiding te verminderen het tweede in de wenschelijkheid om hetzij oenige posten op de Begrooting tc verhoo gen, hetzij cenige nieuwe daarop te brengen De verhooging van het hcflings percentage kon daardoor niet tot V- p('t. beperkt blij ven, doch moest worden gebracht op '/a pt't. liet voorstel tot belastingverhooging gaat gepaard met dc toez.egging, dat de heffing van een progressieve Inkomstenbelasting door ons college in studie zal worden ge nomen, ten einde U in den loop van 1913 een voorstel hiertoe te kunnen doen, zoodat de gewijzigde belasting met ingang van tui 1 zal kunnen worden geheven. Ken voorstel tot heffing van een progres sief schoolgeld voor de inrichtingen van Hoogcr- of Middelbaar onderwijs is nog in voorbereiding. Ken voorstel tot regeling van de pension neering van weduwen en weezen van Ge meente-ambtenaren is inderdaad bij ons col lege in voorbereiding genomen intussehen lijkt het ons raadzamer, in deze een afwach tende houding aan te nemen, nu in de op 17 September j.l. uitgesproken Troonrede de volgende verklaring is afgelegd>Do voor drachten in zake de pensionncering van remeentc ambtenaren en van hunne wedu- I won en weezen zijn zeer spoedig tc gomoot te ziem, Omtrent een verhooging der jaarweddei van dc Wethouders meenen wij ons uit den aard der zaak van liet uitspreken van een gevoelen te mogen onthouden. Het rapport van de commissie uit uw Raad ter bestudeering van de reorganisatie van het marktwezen, is door ons ontvangen en om advies gezonden aan dc Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Deze Ka mer heeft ons onlangs, zooals uit de bladen bekend is geworden, haar advies uitge bracht. Dit onderwerp zul derhalve binnenkort nader door ons worden overwogon, In beide afdeclingen werd de opmerking gemaakt, dat de kosten van dc riolecring van wogen aan do Gemeente behooren tc worden vergoed door de eigenaren van aan gelegen bouwterreinen. Wij zullen dit onderwerp gaane in onder zoek nemen. Dc opmerking, in de 2c afdeeling gemaakt omtrent dc noodzakelijkheid van aanstelling van een derden bode, lijkt oppervlakkig juist echter mag niet vergeten worden, dat het Stadhuis, door de inrichting van oen spreek- kamt-: voor de Wethouders is vergroot, en dat, bij de aanstelling van een derden bode, met de thans gevolgde gewoonte van het doen bezorgen van brieven door polltlc-agen ten zal worden gebroken. Het komt thans herhaaldelijk voor, dat geen der boden beschikbaar is om het pu bliek terecht te wijzen. Ook in verband met ons nader voorstel betreffende de opstelling van een centraal telefoon-schakelbord in de bodenkamer is het gewonscht, dat steeds een der boden in de omgeving van de boden- kamer aanwezig is, De behoefte doet zich ton Stadhuizc meer en meer gevoelen aan 0011 grooter aantal telefoon-toestellen zoowol de Burgemeester als het Bureau van Openbare werken en bouw- en woningtoezicht cn dc afdeeling Inkomstenbelasting en bevolking hebben aan een toestel groote behoefte. I11 verband daarmede zien wij ons genood zaakt, dezen post fi5ohoogerte ramen voor kosten van aanleg en abonnement: de jaar lijksche kosten zullen voortaan bedragen f Ten einde dc voor de Wethouders be stemde kamer, met daarbij bchoorende wacht kamer, te kunnen meubilccreu en om een duurzame vloerbedekking in de kamer van den Burgemeester te kunnen leggen, wordt dit volgnummer verhoogd met f joo,en alzoo gebracht op f770. Wij zijn bereid te onderzoeken, of de pu blicatie der kennisgevingen van het Gemeen tebestuur tegen lagere kosten kan gesellin nen. Zooals reeds in de ic afdeeling op dc desbetreffende vraag namens ons college word geantwoord, werd de wenschelijkheid om door middel van advertentión de aan dacht te vestigen op deze Gemeente als woonplaats, door ons college beaamd. Wij stellen dan ook voor, voor dit doel een be drag van f500 uit tc trekken. Ons voorstel omtrent dc regeling der jaar wedde van den iemcento-deurwaarder heeft in de ie afdeeling bestrijding ondervonden. De daaromtrent gemaakte opmerkingen ko men ons voorloopig van zooveel gewicht voor, dat wij het wenschelijk achten, ons desbetreffend voorstel Van 2; Augustus 11., in te trekken. In verband daarmede is dit volgnummer verlaagd op het bedrag, dat den ttgemvuor digen titularis volgens bestaande veror dening toekomt. Ken nader onderzoek zal worden ingc stold. met den uitslag waarvan wij 1' spoe dig in kennis hopen tc stellen. Zooals reeds in de Memorie van toelich ting bij dit volgnummer wordt vermeld, hebben wij. met het oog op den financieolen toestand der Gemeente, geen vrijheid kun non vinden tot overneming van het door don afgetreden Burgemeester gedane voor stel betreffende de jaarwedden der polltic, Nu door ons voorstel tot verhooging dor belastingen deze reden kan worden geacht vervallen te zijn, sluiten wij ons aan bij de meening, in beide afdeclingen geuit, dat een verbetering der jaarwedden van het politic-personeel urgent is te achten, Dc Burgemeester, hoofd der Gemeente politie, deelt ons mede, dat hij zich gaarne vercenigt met verhooging der salarissen tot die bedragen, welke men als minima hier ter stede meent te moeten aannemen Voor zoover echter een verhooging van jaarwed den samenhangt met een andere organisatie van het politic-personeel, meent hij zich, ge zien zijn kort verblijf in deze Gemeente, van een beoordeeling alsnog te moeten onthou den. I F.chter is hel bij een voorloopig onder zoek reeds gebleken - voor dc voorberei ding van een definitieve regeling ontbrak ons de tijd dat do som, door den afge j treden Burgemeester genoemd in zijn notu van 31 Mei 1912, als bonoodigd voor 1913.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1