bijblad Stadsnieuws. van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Finna A. II. van CLEEFF VAN ZATERDAG 26 OCTOBER 1912. De heer J. Klein is met ingang van aan staanden Maandag benoemd tot leerling-klerk b'j den dienst van weg en werken der I I. J.I. S. M., hier. De Minister van Oorlog heeft bepaald, i uCt vcr'eenen van zomerverlof en liet detacheercn gedurende den zomer voortaan tot de uitzonderingen moeten behooren. I evens stelde Z. Exc. nieuwe bepalingen vast voor de Zondag-permissie, waardoor vrijwel steeds s Maandags per eerste reis gelegenheid kan worden teruggekeerd naar het garnizoen. I ot opvolger van kapitein V. Noest, als adjunct-chef van den staf der 4e divisie, is benoemd kapitein II. A. Seyffardt, die van het 3e regiment vesting-artillerie te Gorin- chem 1 November wordt overgeplaatst naar den Generalen staf. Hij zal zich 1 Januari metterwoon hier vestigen. Luitenant J. 1'. Rolten zal op 1 Novem ber luitenant I.. J. Baerends vervangen bij de mitrailleur sectie van het 5e regiment in fanterie. Verkade speelt graag te Amersfoort - »oen klein kringetje, maar een fijn kringetje, d.it zoo heelemaal er in is, zoo met je mee leeft, zoo waardeert wat je tracht uit te heelden*, pleegt hij te zeggen. En dat Amersfoort hem gaarne ziet en ten zeerste waardeert, bewees gister het reeds even na cenen geheel uitverkochte huis. De zaal, met menige stoelenrij vergroot de heer Gon- grijp wicn 't een lust is, iedereen en nog iemand te helpen, kent Harpagon voldoende om te weten, dat als er plaats is voor twee, er ook plaats is voor drie. en zoo bijna ad infinitum de zaal daverde van het applaus 011 bulderde dikwijls van het lachen. liet gegeven kent men. Eentooneelspelcr (Verkade) is »met open oogen» getrouwd niet een tooneelspeelster (Julia Cuypers) die vóór haar huwelijk om de zes maanden van aanbidder veranderde en daarbij telkens een sport hoogor klom op den maatschappelijkcn ladder. Nu zijn huwelijk den fatalen termfin van zes maanden bijna heeft geduurd, zet hij zich in zijn zeer geëxalteerd artisten- hoofd, dat zijn op niets kwaads zinnende vrouw weer wil veranderen. Om zekerheid te krijgen, zendt hij haar iederen dag een tuil ronde rozen, vermomt hij zich als luite nant der garde-curassiers en tracht hij haar het hof te maken, waarin zij te gereedelijker toestemt omdat zij hem al aanstonds heeft herkend. Als ervaren tooneelspeelster speelt ze haar rol met de uiterste zorg zelfs Cho pin kiest ze als lievelings muziek om - - tot zijn groote woede - - haar ontwakende nieuwe liefde uit te beelden. De huisvriend, een tooncel-r.ritïcus (Con stant van Kerckhoven) is in 't geheim, voorzoover dit den het dik er op leggendcn tooneelspelcr betreft, die met kostelijk gebaar en oud-schoolsche bulderende stem zijn ge moedsaandoeningen manifesteert. De tooneel-moedcr der echtgenoote (T'lii- linc van Kerckhoven) en haar dienstmeisje (Truus Post) zijn in de heilige overtuiging, dat de lijfgardist een hcusche nieuwe vlam is van de mevrouw en meer nog dan deze zijn ze beiden tot ver over hun ooren gechar meerd van de stcvels en don pallns en de helm en de gouden banden, F.n dan Verkadc, toen hij, als graaf von mid zo So und So en als intimus aan het Hof, zijn eerste opwachting maakte bij zijn proefdiertje en allerflauwste geestigheden debiteerde en daarover natuurlijk 't eerst van beiden lachte, neen, blaatte als een geit. En Philine van Kerckhoven als brutale feeks en tevens zeer onderworpen bonne a tout faire. En Kerckhoven, de gemoedelijke «ouwe idioot*, en Boukman als maner, die zich voor do zooveelstc maal laat afschcpc-n met een vrijkaartje ofi dit terugzendt omdat «meneer* niet optreedt doch elders een gast- voorstelling geeft, hetgeen Verkade doet losbulderen in koddig melo-dramatischen lof zang op den braven berenleider, die zoo aan hem verknocht is. 1 Iet ze bedrijf trok watechter niet door het spel, dat geheel zonder souffleur ging en waarin stellig ook vermelding verdient de Caruso-solo. liet 3e bedrijf echter was een juweeltje, met een alleraardigste ontknooping. Geen wonder, dat >De Lijfgarde* ook hier te lande zoo is ingeslagen en dat het tot einde November dag aan dag gaat, iederen avond weer opgevoerd door dit deel van het gezelschap der N. V. »Tooneelvereeniging*. Onder voorzitting van den heer J. W. Middelburg werd gister de najaarsver gadering gehouden van de vereeniging Amersfoortsche Industrie- en huishoud school*. De notulen van 21 Maart werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld met dank aan den Secretaris, den heer F. W e s s e 1 i 11 g. Op voorstel van het Bestuur werd vervol gens bij acclamatie benoemd tot Eerelid der vereeniging mevrouw Q. Juckema van Bur- mania barones Rongers van Warmenhuizen —Van Weideren barones Rengers, sedert de oprichting der vereeniging een zeer ijverig Bestuurslid, die wegens vertrek moest be danken. Daarna was aan de orde de Begrooting voor 1913, welke z. h. st. werd goedgekeurd op f22 650 in ontvangst en uitgaaf, met een sluitpost van f 244. De ontvangsten zijn saamgesteld als volgt: Subsidiën Rijk f6500, Provincie f 1725 0° Gemeente f2875; vrijwillige bijdragen, in verband met het verhoogd Provinciaal sub sidie en bijeengebracht door eenige belang stellenden, f400; contributiën f,500 (het aan tal leden slonk door overlijden en vet trek); kost- en schoolgelden f9350 (er zij'1 thans 10 interne leerlingen, die f6500 inbrengen); verkochte spijzen f1300. De uitgaven zijn geraamdtractementen f8206 (hooger door meer onderwijskrachten en het in werking treden der salaris-regeling, welke de Minister voorschreef als beding voor het hoogere Rijks-subsidie)salarissen con cierge en werkvrouw f 1065 onderhoud ge bouw en meubilair f725 (hierbij begrepen bouw koleuloods, vergrooten rijwielplaats en verven gebouw)leermiddelen en school- behoeften f 400 vuur, licht en water f 1300 belasting en assurantiën f175; rente en af lossing (met annuiteit Gemeentei f 450 levensmiddelen f65.54; diversen en onvoor zien f244. Hierna word uitgeloot de obligatie no. 10. Vervolgens werden benoemd tot leden der commissie, welke het financieel beheer over iy 12 zal nazien mevrouw Sanders-Huidccoper en de heeren P. van der Mark en J. W. C. Bloem, tot plaatsvervangende leden mej. E. Middelburg, dr. Kamerling en de heer J. van der Plank. Tot Bestuursleden werden herkozen dou airière jhr. J. van Beyma thoe Kingma-Fon tein, mevrouw L. E. J. Meiners-Crebas en de heer N. E. Rost en gekozen in de vaca ture-baronesse Rengers mejuffrouw M. Knot tenbelt en in de vacature-dr. H. J. Reyn- ders de heer H. de Jong (VVilhelminastraat), De Voorzitter bracht dank aan dr. Kameling cn den heer Watervis, die beiden 0111 drukke bezegheden verplicht waren voor het geven van cursussen zich niet langer beschikbaar te stellen dr. Snel en de heer Peper verklaarden zich bereid, in hun plaats te treden (applaus). Nog kon de Voorzitter meedeelcn, dat het Bestuur met genoegen kan terugzien opliet afgeloopen schooljaar en met vertrouwen naar de toekomst omdat steeds meer leer lingen zich aanmelden. Ten slotte herinnerde hij, dat sedert eoni- gen tijd onder leiding van mejuffrouw De Moll ook een landbouw-huishondcursus wordt gegeven aan 12 leerlingen. Ken der jonge damesdie aan de school haar diploma behaalde is leerares aan dien cursus. Hierna werd de vergadering even na half vijf gesloten. Voor de betrekking van Administrateur bij het voedermagazijn cn den eierverkoop der afdeeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N. hebhen zich reeds 75 gegadigden aaugemeld. De weervoorspelling van De Bilt luidt voor morgen gunstig. Dat ziet er goed uit voor de Kennemer sport club, die morgen op »Birkhoven« hard draverijen op de korte baan doet houden. Voor de nationale harddraverij om den Birkhoven-prijs zijn 15, voor den Nederland- prijs iS paarden ingeschreven. Moge er zoo veel publiek zijn, dat de prachtige baan, zoo buitengewoon gunstig in het centrum des lands gelegen, meer dan tot dusver wordt gebruikt. In verband met dezen wedstrijd is de competitie tusschcti Ouick en Robur uitge steld. H. V. C. ontvangt morgen N. E. C„ uit Nijmegen, die haar verleden jaar de baas bleef. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten na vijven, die van de overige voertuigen op zijn laatst 0111 vijf minuten over half zes zijn aangestoken. Als 't zoo doorgaat, zal het niet lang meer duren of ge wordt maar half geloofd als ge spreekt van den Dollen Vrijdag, die enkele jaren geleden nog' zoo berucht en gevreesd was. Die van gister had, al een uiterst kalm verloop. In t geheel zijn slechts vijf men- schen onder de Beurs gebracht. Vroeger was de klok nog niet twaalf uur koud of dit klabakarium zat reeds vol en een paar maal tusschen middaguur en middernacht moesten zij, die 't langst hadden uitgeslapen, worden buiten gezet om nieuwe gasten te kunnen opnemen. De politie wist enkele vechtpartijtjes te voorkomen er is noch erg gevochten, noch met het mes betoogd. Nog óen kwaden avond en de politie' krijgt wat verademing en wat meer nacht rust. Er waren na den middag geen Katholieke boeren meer in stad. Zoowel te Hoogland als te Soest waren voor hen feestelijke bij eenkomsten ingericht, waar, zij zich even goed en gevaarloos vermaakten als de stede lingen in de bijeenkomsten, hier door ver- eenigingen en drankweeren belegd. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de eigenaressen terug te bekomen een portemonnaietje en een doekspeld, beide op den openbaren weg gevonden. Een ernstig verzoek van de politie om medewerking wat betreft het niet onbeheerd laten staan van rijwielen. Twee 'heeren hebben tot hun spijt reeds ervaren, dat er heel wat onguur volk hier rondloopt, dat er weinig bezwaren in heeft de beste karretjes uit te pikken, er op te springen en er mee te verdwijnen. En die fietsen werden nog wel gestolen uit de I.angestraat. Door oplettendheid van twee werklieden van de firma Van Kuyk Co. werd gister avond rond 6 uur een brandje in den aan vang gesmoord. Zeer vermoedelijk door een fietslantaarn was brand ontstaan in de gang aan de Muur- huizen, welke toegang geeft tot de percee- len van de heeren Wentzel en Groenhuizen aan de Langestraat. De werklieden waarschuwden de omwo nenden en hielpen zelf flnk mee om het vuur te dooven. Wie het recht vertrapt, zal er eenmaal over struikelen. "CTit den Omtrek. Het St. Anna-gilde zal 12 en 13 Novem ber weer teerdag houden in het hotel ïVelaers*, te Baam. De Nationale bond van Oranje-vereeni- gingen heeft Woensdag te Zeist een alge- meene vergadering gehouden tot vaststelling der Statuten en verkiezing van een Bestuur, dat thans is saamgesteld als volgt: J. W. I.uiking, F. C. Klokke eu J. A. Gerritsen, allen uit Zeist; J. H, Mignon, te Utrecht; J, C. Bijkenberg, te Rotterdam; A. M. E. Papenhuizen, tc Schiedam; en L. F. Jentes, te Gorinchem. Een vreemde materie. In het Ferghana- gebied (Russisch Centraal-Azië) is een nieuwe geheimzinnige stol gevonden. Reeds in 1909 ontdekte een ertszoeker in de Namangaati- sche bergen dit onbekende, deegachtige me taal, dat vuilbruin van kleur en buitengewoon zwaar is. De vondst werd scheikundig on derzocht brengt men de stof in verbinding met zuren dan wordt een hevige koude ont wikkeld en ieder vat valt dadelijk tot stof ineen, zonder gasontwikkeiing of explosie. Dour plaatstfêypel; moei weer velerlei uit gesteld. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 October. Evang. I.uthersche kerk. Voorm. lo'G uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. io'/<2 uur, ds. Hooykaas. Doopsbediening. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner, Avond 5'/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 572 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. v't/4 uur, godsdienstoefening. Avond 57^ uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 972 uur, ds. Van Lingen. Avond 5 uur, ds. Van Lingen. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. io uur, godsdienstoefening. Avond 4 7'j uur, godsdienstoefening. BE URSO VERZICHT. van 19 tot 26 October 1912. Algemeen heeft aan de Beurzen in de afgeloopen week een z.wakke stemming ge- lieerscht, steeds nog onder den invloed van de zelfde factoren, welke wij reeds in vorige overzichten noemden, n.l. de politiek en de geldmarkt. Het tot nu toe behaalde succes der verbonden Balkan-staten op Turkije stemt meer en meer tot nadenken. Met belang stelling volgt men de bewegingen der ver bondenen, die met ongekende dapperheid, met opoffering van havo en goed, optrekken tegen den erfvijand en dezen aan alle zijden voor zich uit drijven. Maar hoewel de sym pathie van Europa vrij algemeen is aan de zijde van de Balkan-staten, wier energie zoo schitterend afsteekt tegen de laksheid en onbekwaamheid der Turken, wekken de over winningen der verbonden Slavische volken toch bezorgdheid, Men begrijpt zeer goed. dat deze overwinningen den toestand nog gecompliceerder maken met het oog op het stokpaardje der Groote Mogendheden, den status quo. Meer en meer begint men in te zien. dat wanneer de oorlog blijft gaan zooals tot nu toe, het op een volslagen neder laag van Turkije moet uitloopen en dat het dan niet mogelijk zal zijn, de overwinnaars er toe te brengen de landstreken, welke zij met opoffering van zoovele menschenlevcns hebben veroverd, weer prijs te geven. Indien dus de Mogendheden inderdaad den Balkan weer willen terugbrengen in den toestand zooals die was vóór den oorlog dan zal dat niet anders kunnen geschieden dan dooreen nieuwen strijd. Dat de Mogendheden daartoe gezamenlijk zullen optrekken, is ondenkbaar en meer waarschijnlijk is het, dat óen der Mogend heden. wier belangen meer direct bij den status quo betrokken zijn, met name Oosten- rijk-Hongarije, tot wapengeweld zal over gaan. Mocht dit gebeuren dan is het waar schijnlijk, dat Rusland zich aan de zijde der Balkan-staten zal scharen en dan is het leed niet te overzien. Of de zaken inder daad dit verloop zullen hebben, dient afge wacht. Voorloopig is het gelukkig nog slechts een mogelijkheid, die nog niet als al te waarschijnlijk behoeft te worden aan genomen doch wel is het een mogelijkheid, die vooreerst nog een verlammenden invloed op de Beurzen zal blijven doen gevoelen. In verband met de beslissende overwin ningen der Bulgaren in de laatste dagen, hoort men fluisteren van besprekingen over tusschenkomst. Het heeft er dus allen schijn van, dat het fameuse Europeesch Concert opnieuw bezig is, de instrumenten te stem men en een gelijken aanvangstoon zoekt. Laat ons hopen, dat het niet opnieuw tot een fiasco moge komen en dat in den uiterst moeilijken toestand waarin Europa thans verkeert, de 7.00 lang begeerde en zoo hoog noodige harmonie zal worden gevonden. Wat de geldmarkt betreft, deze is er in de afgeloopen week niet veel ruimer op ge worden. Zooals wel te verwachten was, is ook de Deutsche Reichsbank tot verhooging van het disconto overgegaan en viel het nog mee. dat deze verhooging slechts een half procent bedroeg. De nu op alle groote Beur zen heerschende duurte van geld droeg, zooals te verwachten was, er niet toe bij om te stemming te verbeteren. Wat de Amerikaansche markt betreft, de loome stemming, die in het eind der vorige week daar heerschte, is in de afgeloopen week overgegaan tot een beslist flauwe. In hoofdzaak moet daarvoor aansprakelijk wor den gesteld de toestand in Europa. De voort durende likwidaties voor Europeesche reke ning hebben daar een druk uitgeoefend, waartegen men zich niet is kunnen blijven verzetten, en de daarbij komende grootere spanning ook daar op de geldmarkt, hebben ten slotte tot vrij belangrijke koersterrug- gangen geleid. Ook de verkiezingen, welke nu in het laatste stadium komen, hadden weer eenigen meerderen invloed en tegen over al deze. ongunstige factoren vormden de zeer gunstige berichten omtrent handel en nijverheid geen voldoend tegenwicht. Wij vinden de koersen der Amerikaansche waarden dan ook vrij belangrijk beneden die der vorige week, speciaal die van Steels en Amalgamateds, welke beide fondsen erg te lijden hadden onder enorme likwidaties. De stemming voor STAATSFONDSEN was voor de afgeloopen week onregelmatig. Onze Nederlandsche Werkelijke Schuld- soorten sluiten per saldo nog onder de vorige week met een verschil voor de 3 pCts. soorten van een half procent, hetgeen vrij veel moet worden genoemd. Van de buitenlandsche soorten waren zoowel Rus sen als Bulgaren, na aanvankelijk flauwer geweest te zijn, aan het einde der week vaster gestemd. Tabaks Bulgaren noteeren zelfs 2 pCt. boven de vorige week, hetgeen voornamelijk wel aan den invloed van de overwinnings-berichten zal moeten worden toegeschreven. INDISCHE CULTUURWAARDEN had den een stille, afbrokkelende markt. De om zetten bleven* echter binnen zeer beperkte grenzen, evenals de koersverschillen. MIJNBOUWWAARDEN waren opnieuw zwakker voor Ketahoens en speciaal voor Redjang Lebongs, welke 10 pCt. beneden den koers der vorige week noteerden. De berichten van deze mijn luiden nog steeds

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5