Stadsnieuws. i Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of opnieuw Nederlander is ge worden, zoo hij binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats heeft 6. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht.cn vóór het intreden van het 21ste levensjaar ingezetene of opnieuw ingezetene is gewor den in den zin van art. 12, tweede lid 7. hij, die vóór het intreden van het 21ste levensjaar ophoudt te verkeeren in een der ^gevallen, bedoeld in art. 13, indien hij ove rigens, hetzij volgens art. 12, hetzij volgens het hiervoren onder x—6 bepaalde inge schreven zou moeten worden. 2. Met betrekking tot het bepaalde onder 16 gelden art. 12, laatste lid, en art. 13. 3. Ten aanzien van de Gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving opnieuw moet geschieden, geldt art. 14, eerste lid, met dien verstande, dat de plaats van in schrijving wordt bepaald naar de gemeente, of het Rijk, waar de woonplaats Gevestigd is of was op den dag, waarop de in te schrijven persoon of zijn vader, moeder of voogd is geraakt in een der in het eerste lid van dit artikel omschreven gevallen. 4. Ten aanzien van de aangifte of opgave ter inschrijving of ter inschrijving opnieuw gelden de artt. 15 en 16, met dien verstande, dat de aangifte geschiedt binnen dertig en de opgave binnen tien dagen na den dag, waarop de in te schrijven persoon of zijn vader, moeder of voogd is geraakt in een der in het eerste lid van dit artikel om schreven gevallen. Strafbepalingen. Art. 102. 1. Met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden wordt gestraft ie. de in art. 15, eerste of tweede lid bedoelde persoon of diegene der in laatst genoemd lid bedoelde bestuurders, die niet voldoet aan eene hem bij dat artikel of bij art. 17, vierde lid, opgelegde verplichting. 2. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden wordt gestraft hij, die opzettelijk een der in het eerste lid bedoelde feiten pleegt. Amersfoort, 12 December 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. KAMER VAN ARBK1D voor de BOUWBEDRIJVEN te Amersfoort. Burgemeester en Weihouders vnn Amersfoort brengen ter kennis van de hoofden of be stuurders van de bedrijven, welke in de boven genoemde Kamer van Arbeid vertegenwoordigd zün, te wetenhet bewerken van bout, steen of metalen, bet leggen van electr'eche geleidin gen of van gas- of waterleidingen, het schilders- en stoffeerders-, behangers-, heiers-, stukadoors-, ■ardwerker?- en straatmakersbedrijf, het ont werpen van- en het honden van toezicht bij hel uitvoeren van bouwbedrijven, dat zij verplicht zijn vóór 15 Januari aan staande een lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en van de voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kanv van Arbeid als patroons of in bun dienst als werk lieden werkzaam zijn geweest gedurende het laatstvcrloopen kalenderjaar, of, wat het bouw vak betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt; dat in den loop dezer maand zooveel moge- Ijjlf aan de bedoelde hoofden en bestuurders formulieren der lijsten zullen worden gezonden en dat die lijst of lijsten zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 15 Januari e. k., nauwkeurig ingevuld, behooren te worden gezonden: wanneer de daarop vermelde personen slechts in é«n Gemeente bij het zelfde hoofd of den zelfden bestuurder van een der genoemde be drijven werkzaanj zijn geweest, aan Burgemees ter en Wethouders van die Gemeente, en, wanneer de daarop vermelde personen in meer dan écn Gemeente binnen het gebied der Kamer van Arbeid bij het zelfde hoofd of den zelfden bestuurder van een der genoemde be drijven werkzaam zijn geweest, aan Burgemees- meester en Wethouders der Gemeente, waar die perionen het laatst werkzaam zijn geweest. Op de lijsten worden niet vermeld 1. zij, die gedurende den boven aangegeven tijd binnen het gebied der Kamer van Arbeid niet b|j het zelfde hoofd of den zelfden bestuur der zijn werkzaam geweest; 2. zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlandera zijn of op 15 Februari aanstaande den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben be reikt. Voort* wordt ter kennis gebracht van hen, die geduaende het laatstverloopen kalenderjaar, of wat bet bouwvak betreftgedurende het laat ste tijdvak van 7 maanden, dat in dat bedrijf ia gewerkt, niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of den zelfden beatuurder werkzaam zijn geweeet, doch die aanspraak kannen maken om geplaatst te worden op een Kiezerslijst voor de Kame: van Arbeid, dat zij daarvan vóór den 15 Janaari a. e. aangifte kunnen doen bij Bur gemeester en Wethouders der Gemeente, waar xjj werkzasm zijn geweeet of het laatst werk zaam zijn geweest. De formulieren der lijsten en der aangiften zyn van beden af kosteloos verkrijgbaar ter Se- cretario dezer Gemeente, op werkdagen geopend van des voormiddags 9 tot des namiddags 8 uur. Amersfoort, 13 December 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat een afschrift van het froces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 7 December 1912 gehouden verkiezing van éen lid-werkman .van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven, alhier, is nnngeplnkt, terwijl zoodanig afschrift voor een ieder ter Secretarie ter inzage is nedergelegd. Amersfoort, 18 December 1912, Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zich in de Gemeente Breukelen-Nijenrode een geval van kwade droes heeft voorgedaan. Amersfoort, IS December 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Zaterdag 21 December 1912 des namiddags half twee. 1. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare Lagere school A (vacature-mej. G. van 't Slot). 2. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school D (vacature-E. Wever). 3. Benoeming van 2 leden van het Bur gerlijk Armbestuur wegens aftreden van den heer N. Veis Heyn en wegens overlijden 1 van den heer B. A. Siddré. 4. Benoeming van 2 leden van de Com missie tot bijstand in het beheer van de Gemeente-reiniging, wegens aftreden van de heeren A. M. Tromp van Holst en J. van der Wal Kzn.. en benoeming van 2 advi- seerende leden dier commissie wegens aftre den van de hoeren T. van Daal en N. Wolfswinkel Gzn. s. Benoeming van 3 leden van de Fa- bricage-commissie wegens aftreden van de heeren A. M. Tromp van Holst, A. Eysink en H. Kroes. 6. Benoeming van 4 leden van de Com missie tot bijstand in het beheer van de gasfabriek en waterleiding wegens aftreden van de heeren N. Veis Heyn, D. Gerritsen, A. Eysink en F. Houbaer. 7. Benoeming van 4 leden van de Com missie tot bijstand in het beheer van Birk- hoven, wegens aftreden van de heeren A. M. Tromp van Holst, A. H. van Kalken, D. Gerritsen en H. Kroes. 8. Benoeming van 2 leden van de Com missie van wetgeving wegens aftreden van de heeren R. G. Rijkens en J. C. Rolandus Hagedoorn. 9. Benoeming van 5 leden van de reclame-commissie in zake plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1913. Aftredende leden A. M. Tromp van Holst, J. van der Wal Kzn., A. H. van Kalken, D. Ruys en M. R. N. Oosterveen. 10 Benoeming van een Curator van het Gymnasium wegens aftreden van mr. J. K. H. de Beaufort. 11. Benoeming van een lid van de Com missie van toezicht op het Middelbaar onder wijs, wegens aftreden van den heer C. M. Cremer. 12. Benoeming van drie leden van de Commissie van toezicht op het Lager onder wijs, wegens aftreden van de heeren N. Veis Heyn, C. C. M. Vermolen en dr. L. J. de Rochemont. j 3. Benoeming van 9 leden van de Com missie tot wering van schoolverzuim, bedoeld in art. 2 der Leerplichtwet. 14. Ontslag en benoeming van een amb tenaar van den Burgerlijken stand. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de jaarwedde-regeling van den leeraar in de Gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Verordening, re gelende de rangen en jaarwedden der amb tenaren en bedienden bij de Gemeente-se cretarie. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake de salarisregeling van den Gemeente-deurwaarder. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot inrichting van den Gemeente lijken geneeskundigen dienst. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de invoering van het Werklieden-reglement. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake den ontworpen tramweg Soest—AmersfoortEde. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende dc medewerking der Gemeente tot de oprichting der Kanaalver- eeniging »De Geldersche vallei*. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van perceelen achter de St. Jorisstraat. 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de verhuring van lande rijen en woningen onder Leusden. 24. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overneming van grond in ver band met de verharding van een gedeelte van den Ouden Soesterweg. 25. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een adres van de N. V. Phoenix brouwerij* tot het ver- leenen van vrijstelling eener bepaling van de Bouwverordening. 26. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde perceelen Wolkerstraat nos. 1, 3, 5 en 15. 27. Rapport van Burgemeester en Wet houders betreffende een verzoek van J. C. Snouck e.a. tot het rooien van boomen in het Beukenlaantje. 28. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Begrooting dienst 1912 (Voordracht onvoorzien). 29. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo ting (dienst 1912) in verband^ met den aankoop van een perceel in de Kamperbin nenpoort. 30. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo ting, dienst 1912, in verband met het verleend subsidie aan de vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en omstreken*. 31. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verlengen van den termijn van aflossing voor tijdelijke geldleeningen (kasgeld). 32. Vaststelling van het 4e en het 5e aanvullingskohier der Inkomstenbelasting. 33. Vaststelling van het 2e aanvullings- kohier der Straatbelasting, dienst 1912. 34. Behandeling van reclames in zake Inkomstenbelasting, dienst 1912. 35. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo ting voor 1912 in verband met het opnemen van kasgeld. Voor de Zatermiddag te houden Raads vergadering hebben Burgemeester en Wet houders, behalve het reeds vermelde voorstel nopens den ontworpen electrischen tramweg Ede—Amersfoort—Soest, doen toekomen een voorstel tot wijziging van de Veror dening, regelende de rangen en jaarwedden der ambtenaren en bedienden bij de Ge meente-secretarie. Zij achten het wenschelijk, dat hun college in bijzondere gevallen kan afwijken van de bepaling, dat bij aanstelling of bevordering steeds het minimum-salaris wordt toegekend. Immers het: kan voorkomen, dat personen, die elders gedurende jaren ervaring opde den en voor de vervulling van zeker ambt bijzonder in aanmerking komen, slechts be reid zijn dit ambt te aanvaarden als hun diensttijd elders meetelt voor het verkrijgen der periodieke verhooging. een voorstel tot reorganisatie van den Gemeentelijken geneeskundigen dienst. Zij achten het gewenscht de werkzaam heden niet meer te splitsen naar gelang deze genees-, heel- oi vroedkunde betreffen, doch in hun geheelen omvang te verdeelen over drie Gemeente-geneesheeren, ieder voor een bepaalde, door hun college aan te wijzen wijk. Daar deze artsen ook 'ien worden belast met de keuring van candidaat-ambte- naren en candidaat-Gcmcente-werkliedcn en met de controle van zieke Gemeente-werk lieden en andere werkzaamheden van medi- schen aard, stellen B. en W. voor, het sa laris te verhoogen tot f750. Tevens stellen zij voor om, in plaats van dr. A. H. C. van Driel, wien, op zijn ver zoek, onder dankbetuiging eervol ontslag werd verleend met ingang van 1 Januari aanstaande, tot Gemeente-arts te benoemen dr. F. A. F. Groneman. Ten slotte ligt het in hun voornemen, binnenkort een voorstel te doen tot benoe ming van éen schoolarts, die dan niet wordt belast met armenpraktijk en den ouders der kinderen alleen raad geeft, zonder de pa tientjes te behandelen, waardoor hij in be tere verhouding tot hen staat, terwijl ook zijn ervaring als schoolarts grooter kan worden. een voorstel tot aankoop van twee reeds 1907 onbewoonbaar verklaarde huisjes, thans bergplaatsjes, op Rommelenburg, groot 82 en 72 M2. en beide verhuurd voor 30 cent per week, voor f 200 en f 150, ten eitide in bet belang der volkshuisvesting werkzaam te kunnen zijn. Aanvankelijk zul len de »perceelen< weer worden verhuurd voor bergplaats. een voorstel om de 30 April 1912 aange kochte landerijen en woningen op de helling van den Berg, in de Gemeente Leusden, onderhandsch te verhuren. een voorstel om den Gemeente-deurwaar der een vast salaris te geven van f1200 tot f 1400, met bepaling, dat, wegens den dienst tijd van den titularis de jaarwedde op 1 Januari 1912 zal bedragen f 1300 en de eerstvolgende periodieke verhooging van f 50 toe te kennen met 1 Januari 1914. De vervolgingskosten komen, bij aanneming van dit voorstel ten bate van de Gemeentekas. een voorstel tot uitvoering van het Werk lieden-reglement, dat op 1 Januari 1913 in werking treedt. In het voorstel wordt meegedeeld, dat binnenkort de voordrachten zullen inkomen voor het scheidsgerecht. Ook wordt vastge legd, welke categorieC-n van personen in Gemeentedienst behooren tot de werklieden en wel zij, die bij een der takken van dienst handenarbeid verrichten om uur- dan wel weekloon. Ten slotte wordt voorgesteld, de bestaande loonregeling vooralsnog te be houden. De Kamer van Koophandel houdt heden avond ten Raadhuize weder een openbare vergadering. Het plan voor den aanleg der electrische tram EdeAmersfoortSoest heeft bij Bur gemeester en Wethouders van Baarn geen zeer gereed gehoor gevonden. Zij stellen den Raad voor, »niet mee te werken tot de tot stand koming, aangezien het gewicht er van niet wordt ingezien*. Wat de Baarnsche vroedschap morgen hiertoe zal zeggen Tot voorganger van de Israelietische ge- meente hier, is benoemd de heer I. van Dam, uit Utrecht. De heer J. P. H. Weusten, onderwijzer aan het Rijks-opvoedingsgesticht hier, is met ingang van 9 December benoemd tot hoofd van onderwijs aan het Rijks-opvoedingsge sticht te Doetinchem. Tot administrateur van de afdeeling onder linge voederaankoop en eierhandel, enz. der onder-afdeeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N. is benoemd de heer J. van Wage, te Middelburg. Dr. W. Ch. van Esveld, leeraar in Oude talen aan het Gymnasium te Sneek, staat op de aanbeveling ter benoeming tot conrector van die inrichting. De heer W. Henri van Helsdingen werd heden aan de Rijks-universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap, na verdediging van stellingen. Luitenant J. Kooiman, van het 6e regiment infanterie te Breda, wordt weldra terugge-' plaatst bij het 5e regiment. In de te Leiden gehouden wedstrijden van den Kon. Onderofficieren SchermBond wer den o.a. de volgende prijzen behaald korps geweer 2e prijs, verguld zilveren medaille, het 5e regiment infanterie, verte genwoordigd door sergeant-majoor Kater- berg en sergeanten Botes en Tuning korps sabel 5e prijs, bronzen medaille, het ie regiment huzaren, vertegenwoordigd door wachtmeesters Van Ooijen, Pierik en Van Reenen. In de Dinsdagavond gehouden ledenver gadering van het plaatselijk Nuts-departe- ment kwam onder meer ter tafel een voor- van het Bestuur om de Volksbibliotheek over te dragen aan de Openbare leeszaal en biblio theek. Een commissie van onderzoek werd be noemd, waarin werden gekozen de heeren: S. J. van Duinen, voor de departements-be- stuur; J. van der Horst, voor de Volksbibli- I otheeken J. M. Sporry, B. J. van Enst en C. J. F. Prins, voor het leden van het departementen als hun plaatsvervangers de heerenW. H. Kam, H. W. van Esveld, G. J. Buys, J. Bolk en H. C. van Dam. Aan de commissie is verzocht, tusschen 1 en 10 Januari verslag uit te brengen aan het departementaal bestuur, waarna, in een Algcmeene vergadering, de leden zullen be slissen. De R. K. drankbestrijders, die besloten in April hier een huisvlijt-tentoonstelling te doen houden, vergaderden Dinsdagavond tot het kiezen eener regelings-commissie, welke zich anderen kan toevoegen. Volgens »De Eembode* is deze saamge- stelt als volgt: de heer R. van 't Wel, Voorzitter; de heer L. J. Hemels, Secretaris; mefuffrouw A. Frans, Secretaresmejuffrouw A. Sanders, Penningmeesteres de heer H. van Esveld, Penningmeestermevrouw Bianchi—Thies en de heeren Van Groenhui zen, J. Vermolen en J, van 't Walderveen, leden. De plaatselijke afdeeling van de R. K. middenstands-vereeniging »De Hanze* zal hedenavond beraadslagen over de negenuurs- sluiting. We herinneren nogmaals aan de voorstel ling in de bioscdop »De Arendmorgen avond te geven en waarvan de opbrengst zal strekken voor de Kerstgave van het Heilsleger aan de allerarmsten. Er wordt een nieuw en met de allergrootste zorg gekozen programma gegeven. Het wil ons voorkomen, dat er morgen heel wat Amersfoorters uithuizig zullen zijn. Door de politie 3 jongens, hier uit lit op transport gestcMfl De Rechtbank twee arbeiders vaaL Een stoker ie N landsche marine,®'"] lof tc Soest wavtrj nen der Utrechts#™ pij, een konijn teg^ met een landweer?®! Hij werd echter B krijgsraad te Denfi veroordeeld tot f* f25 voor het ge*T Het Hoog nuBj eindvonnis en «ff om in 's R'j'cs brengst van hetj ministerie inm'

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2