Zaterdag 21 December 1912. bijblad. No. 8201. 62e Jaargang. kosteloos. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR J. raiusisa AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f x. franco per postƒ1.15. Advertentién 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieêle- en onteigenings- advertentiCn per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentifin van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. 1 ostDu® 9 KORTZGRAOBT O. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een Wie zich met ingang van 1 Januari doet in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers De Burgemeester e foort, Wethouders van Araers- Gelet op artt. G en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door Gebr. H. en R. SMIT ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een Horniby Stockport lichtgasmotor van 8 P.K., dienende tot het in beweging brengen van 1 ichrooi-, 1 schuur-, 1 uitpoets- 1 atanz-, 1 wals-, 1 schalm-, 1 doornaai- en vijf stik machines, in het perceel alhier gelegen aan den Vlasakker weg no. 40, bij het Kadaster bekend onder Sectie C, no. 1589, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Vrijdag don 3 Januari aanstaande, des voormiddage te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt ge geven om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 20 December 1912. Burgemeester eu Wethouders vsn Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Een land- eu tninbouwbeurs te Amersfoort. De op 22 Augustus j.l. gehouden Alge- meene ledenvergadering van de sociëteit »Vereeniging* machtigde het Bestuur dier sociëteit om haar beide ruime zalen op marktdagen open te stellen voor een land en tuinbouwbeurs. Gisterochtend werd in de groote zaal dier sociëteit een bijeenkomst gehouden, welke werd bijgewoond door Bestuursleden van vele vereenigingen op land- en tuinbouw gebied en door den Rijks-zuivelconsulent in Utrecht, den heer H. B. Hylkema. De heer Sinnige, die de vergadering leidde, herinnerde, dat de leden der sociëteit vooral behooren tot den handeldrijvenden en den industrieelen middenstand, die na hun bezigheden hier ontspanning zoeken en ook wel de belangen van middenstand en van land- en tuinbouw bespreken. Er is gevraagd of het niet nuttig en zelts noodig is, dat ook te Amersfoort een vaste plaats is waar men zich in contact kan stellen met anderen zonder hM tjjdroovend zoeken op de marktplaatsen, m do stad of f,™ tal van kleine café's en ten slotte werd aan het Societeits-bestuur opgedragen, stap pen in die richting te doen en werd een commissie van voorbereiding benoemd, be staande uit de heeren J. Sinn,ge en j, van %eWhe«f Van der Wal, die zelf lange ook veel gebruik maken van de Beurs om dat hij weet, dat hij daar de menschen kan vinden, die hij als consulent noodig heeft en die hij nu soms door de halve stad moet zoeken. Nadat verschillende Bestuursleden zich bereid hadden verklaard, do circulaire tc verspreiden, dankte de Voorzitter voor de sympathieke ontvangst van het plan en sloot hij om half een de vergadering, welke om kwart na elven was aangevangen. een 15 jaar geleden uit Friesland metter woon zich vestigde te Amersfoort, hij hier niet een dergelijke centrale plaats van sa menkomst vond. Toen was zoo'n centrom niet zóo broodnoodigdoch inmiddels zijn land- en tuinbouw met zulke reuzenschre den vooruitgegaan, dat er bepaald behoefte aan is en een centraal punt van samenkomst zelfs onmisbaar is. Een Friesch landbouwer kan zich niet voorstellen, dat er een plaats bestaat waar een dergelijke. Beurs niet is. Oorspronkelijk waren dergelijke Beurzen de plaats waar landbouwers en handelaars samen kwamen. De nieuwere tijd bracht er ook de verschil lende consulenten, die er hun adviezen ga ven. Nog later kwamen de Boerenbonden en de inkoop-vereenigingen met hun kassiers. En thans zyn die Beurzen een onmisbare schakel in de samenleving Iedere groep boeren uit zeker environ of van een zelfde bedrijf heeft er zijn vaste zitplaats, zoodat zij onmiddellijk te vinden is voor handelaars in voeder-artikelen, ge reedschappen, pootgoed, zaaizaad, kunstmest, enz. Zulk een Beurs wordt al spoedig de alge- meene afrekenplaats. Ook lezingen en kleine tentoonstellingen worden er gehouden en in menige Gemeente worden zij tevens de ont spanningsplaats voor de landbouwers, die er zich immers geheel thuis gevoelen. Ten einde ook hier ter stede te komen tot een dergelijke Beurs heeft de commissie van voorbereiding Bestuursleden van land- en tuinbouw-corporatién genood en vraagt zij hun moreelen steun. De uitnoodiging werd gericht tot de Genootschappen voor landbouw en kruidkunde te Amersfoort, Renswoude, Wondenberg en Maamde Boerenleenban ken te Achteveld en Woudenbergde Boe renbonden te Hoogland, Leusden en Soest de Tuinbouw-vereeniging „Amersfoort*den proeftuin te Scherpenzeelde onder-afdeeling Amersfoort en omstreken der V. P. N.en de Directeuren der stoom-zuivelfabrieken te Achteveld, Hoogland en Woudenberg. De Voorzitter voegde hieraan toe, dat alles zoo eenvoudig mogelijk zal worden gehoudeneen breede commissie behoeft dus niet benoemder zal geen contributie worden gehevenbeide zalen der sociëteit worden afgestaan, de comedie-zaal meer voor algemeene zaal van bijeenkomst, de eigen lijke societeits-zaal meer voor priyé-gesprek- ken. Mocht et een zeer druk gebruik wor den gemaakt van de zalen en iemand een vaste standplaats wenschen dan kan altijd nog worden overlegd of hij deze niet kan huren tegen een kleine retributie, bijvoor beeld van een gulden per jaar. De commissie van voorbereiding achtte het beter, eerst den stroom te laten vloeien en deze pas later, zoo noodig, in vaste bed ding te leiden. Zij zal zorgen, dat zooveel mogelijk be kendheid wordt gegeven aan het voornemen en middels de Secretarissen der belangheb bende vereenigingen in grooten getale cir- culcures verspreiden. Indien ieder die zoo'n circulaire ontvangt daarvan mededeeling doet aan belanghebbenden land- en tuinbou wers zoowel als handelaren zal dit werken als een sneeuwbal en kan misschien reeds in het begin van het volgende jaar de Beurs worden geopend. De plaats waar en de uren waarop zij zij zal worden gehouden, zal op doelmatige wijze worden bekend gemaakt. De heer Hylkema zelde er zeker van te zijn. dat het voornemen om ook hier een Beurs te stichten door de belanghebbenden stellig met veel .belangstelling zal worden vernomen. De gedachte, welke er aan ten grondslag ligt, is van zeer wijde strekking en zulk een plaats van samenkomst zal hier niet alleen blijken te voorzien in een wer kelijke behoefte, doch reeds spoedig onmis baar zijn. Spr. zal het plan gaarne steunen en stellig In de godsdienstoefening in de I.uthersche kerk zal morgen dr. H. J. Toxopeus den doop bedienen. Het wetsontwerp tot heffing van 10 op centen op de Bedrijfs- en de Vermogensbe lasting is thans ingediend. In plaats van wijlen den heer B. A. Siddró is benoemd tot lid van het college van zet ters voor 's Rijks directe belastingen de heer H. Noorman. De Gemeenteraad van Baarn besloot gister als lid toe te treden tot de op te richten Kanaal-vereenlging >De Geldersche vallei*, omdat de Gemeente daarbij veel belang heeft; doch besloot niet mee te werken aan aan de tot stand koming van de electrische tram Ede—Amersfoort—Soest, omdat Baarn daarvan nadeel zou ondervinden. Door niet minder de 124 bewoners van Achter Luiaard, Bisschopsweg en Kroontjes molen is aan den Gemeenteraad aansluiting verzocht aan het gemeentelijk gasbuizennet. Het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren heeft aan do Tweede Kamer een adres gericht, waarin het zijn oprechten dank uitspreekt, dat einde lijk wetsvoorstellen werden ingediend tot invoering van Rijks-regeling der pension- neering van Gemeente-ambtenaren en hun weduwen en weezen. Behoudens een belangrijk punt kan het zich met de wetsontwerpen volkomen ver eenigen. Dat betreft de bijdrage door be langhebbenden. Gevorderd kan n.l. worden een altijd doorloopende korting van hoog stens 8 pCt. der jaarwedde en bovendien ge durende de eerste tien jaar een korting van hoogstens 6 pCt. van du totaalsom der voor Januari 1913 genoten salarissen om ook vroegere diensten voor de berekening van het pensioen geldig te maken. Met voorbeel den wordt in het adres aangetoond, dat al dus de eerste tien jaar de totale pensioen bijdrage soms 20 pCt. van de jaarwedde of meer kan beloopen. Daarmede wordt iets gevorderd, waartoe belanghebbenden rede lijkerwijze gesproken, niet in staat zijn. Adressant koestert de stellige hoop, dat, zonder dat aan de hoofdbeginselen van do wetsontwerpen behoelt te worden getornd, wel een middel tot oplossing van dit be zwaar zal kunnen worden gevonden. Ten slotte wordt het dringend verzoek ge daan. nu de zoo lang verwachte ontwerpen eindelijk zijn ingediend, deze, in vorenstaan- den geest gewijzigd, zoo spoedig mogelijk als noodwetten te behandelen. Onder voorzitting van den heer J. Ger. K1 e b e r werd Donderdagavond ten Raad- huize de 179ste openbare vergadering ge houden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De notulen van 28 November wetden go- lezen en ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding daarvan deelde de Voor zitter mede, dat inmiddels door het Dage lijksch Bestuur der Kamer een onderzoek is Ingesteld naar het in die vergadering be sprokene omtrent de betere verlichting van haven en kaden, waarna het adres is ver zonden aan het Gemeentebestuur. Behalve de gewone periodieken, enz. wer den ingebracht

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1