Ingea van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel het verslag van het 3e In ternationale middenstands-congres, te Mün- chen gehouden van den zelfden mededeelingen van den Rijks-voorlichtingsdienst omtrent den rubber- handel van den Directeur-generaal der posterijen en telegrafie een mededeeling omtrent de identiteits-kaarten van de vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken» het programma van onderwijs; alle aangenomen voor kennisgeving. Aangehouden tot een volgende vergade- fing werd een verzoek om steun op het adres van de vereeniging van fabrikanten en han delaren in Nederland aan den Minister van Justitie om te bepalen, dat bij elk faillisse ment een commissie uit de crediteuren wordt benoemd, welke den verkoop zal regelen. In de vorige vergadering werd aangehou den het adres der Kamer te Appingedam om ook Bedrijfsbelasting te heffen van den landbouw. Na korte dicussie, veelal herhaling van het in de vorige vergadering gesprokene, wordt met algemeene stemmen besloten, het adres te steunen. Aangehouden werd het verzoek om adha?- sie van de Kamer te Utrecht op haar adres nopens de Tariefwet. Ingekomen was nog de circulaire van de op te richten kanaal-vereeniging »De Gel- dersche vallei», welke, waar de Kamer zelve daarvoor zoo dikwijls ijverde, zeer sympathiek werd ontvangen. Werd besloten, dat de Kamer zal toetreden als lid en ter vergadering te Amsterdam zal worden vertegenwoordigd door den Voor zitter, terwijl de Onder-voorzitter als plaats vervanger werd aangewezen. De geloofsbrieven van de heeren II. Meur- sing, A. Eysink en S. van Vollenhoven, die periodiek aftraden doch werden herkozen, werden nu nagezien en in orde bevonden, waarna de heeren werden gecomplimenteerd. Tot Voorzitter werd hierna herkozen de heer Kleber en tot plaatsvervangend-voor- zitter de heer Meursing en voor den tijd van vier jaar de heer H. P. van Haselen tot Secretaris. De verplichte December-vergadering werd hierna gesloten. Mejuffrouw C. M. van de Stadt is be noemd tot onderwijzeres 5e klasse bij het openbaar Kuropeesch Lager onderwijs in Ned. Oost-Indie. Tot concierge-boekbinder van de Open bare leeszaal is benoemd A. J. van Wijland. Aan de Rijks-universiteit te Leiden is, na verdediging van stellingen, bevorderd tot doctor in de Rechten, de heer H. W. van Nieuwenhuijzen. De heer F. W. van Nieuwenhuijzen slaagde bij het eind-examen voor den Indischen ad ministratieven dienst. Het Bestuur van het St. Elisabeths gast- of ziekenhuis had de zeer gewaardeerde welwillendheid ons gister in de gelegenheid te stellen ook de nieuwaangebouwde vleugel van de stichting des heeren van Beek in oogenschouw te nemen, Aan hetgeen we bij de opening, op 8 April 1907. van dit keurig bouwwerk van den heer H. Kroes schreven, kunnen we slechts weinig toevoegen. Want ook hier is weer het beste in toepassing gebracht, dat een modern ziekenhuis behoeft. De thans reeds noodige vergrooting vorderde een halve ton gouds, nog zonde^ de meubileering. Het nieuwe gedeelte is hoofdzakelijk be stemd voor huisvesting van hen, die voortdu rend verzorging noodig hebben of een rustig verblijf zoeken, terwijl er ook kamers met 2 of 3 bedden zijn ingericht voor hen, die liever niet op de groote mannen- of vrou wenzaal worden verpleegd. Bovendien is een flinke kinderzaal ingericht omdat de vorige, boven de hoofdingang, alras te klein bleek. Ook kon door deze vergrooting een tweede polykliniek ingericht, terwijl een vertrek kon bestemd voor heetelucht-baden en voor het lijkenhuis een afzonderlijke plaats kon aangewezen. Bij de rondwandeling viel 't ons weer op met hoeveel zorg en op hoe onbekrompen wijze de inrichting is geschied en hoe de meest moderne hulpmiddelen worden toege past om den lijdenden hulp te bieden. De Donderdagavond onder voorzitting van den heer G. W. Scheffers gehouden ver gadering der plaatselijke afdeeling van de R. K. middenstands-vereeniging «De Hanze» werd bijgewoond door 21 van de 64 leden. De notulen van 30 Juli werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer L. J. Hemels. De heer L. J. Luycx bracht hierna het verslag uit van de op 26 September te Arnhem gehouden Bondsvergadering, feite lijk een voortzetting van die, op 1 juli te Zwolle gehouden, waar de agenda niet kon worden afgewerkt. Veel is bekend uit de gelijktijdige cou ranten-verslagen. Verme'ding verdient het besluit om blijvend federatief saant te wer ken met andere middenstands-vereenigingen. Den heer Luycx werd dank gebracht voor zijn duidelijk en omstandig, rapport. Vervolgens kwam aan de orde een be spreking der 9 uurs-sluiting. De Voorzitter herinnerde, dat het geenszins de bedoeling was, nu reeds deze moeilijke zaak tot een beslissing te brengen. Zij is in eenige Bestuursvergaderingen be sproken en men kwam tot de conclusie, dat de sluiting moet geregeld hetzij door een actie der belanghebbenden, hetzij bij Ge meente-verordening in afwachting van, zoo noodig, een Rijks-regeling. Over het hoe waren de meeningen der Bestuursleden ver deeld en het vertrouwt, dat dit ook het ge val zal zijn bij de leden. Daarom heeft het getracht een spreker te doen komen en zich daartoe gewend tot den betrokken referen daris aan Binnenlandsche Zaken, van wien het echter een onbevredigend antwoord ont ving. Vervolgens wendde het zich tot den Voorzitter van den Bond in het diocees Haarlem, die tevens lid is van den Inlich tingsdienst. Deze berichtte, dat dit punt althans voorloopig is afgevoerd omdat deze dienst vreesde buitengewoon 'eel aanvragen te zullen krijgen en meende, dat men deze zaak het best en het gemakkelijkst plaatse lijk kan regelen. Reeds is, bij een vorige poging om te komen tot vervroegde winkelsluiting, ge bleken. dat men niet kan afgaan op onder linge afspraken en dat een regeling bij Verordening dan wel Rijks-wet weldeeenig afdoende zal zijn. Het zou h t Bestuur zeer aangenaam zijn als op een volgende vergadering een voor stander en een tegenstander dit onderwerp eens wilden inleiden. De heer II age be uk herinnerde, dat indertijd in de kruideniers-vereeniging reeds zeer is geijverd voor vervroegde sluiting en, behalve de grossiers, allen op 4 na sloten. Doch toen een nieuwe vakgenoot kwam en langer open hield, volgde de een na den ander dit slechte voorbeeld. Indien er een wettelijke verplichting ware, zouden de te genstanders van thans de warmste voorstan ders blijken. De heer Stenfert had dit tegen wet telijke regeling, dat de vrijheid zoozeer aan banden wordt gelegd. Sluiting bij onderling overleg is meer gemoedelijk. Nederlanders hebben de vrijheid lief en laten zich niet gaarne dwingen. De heer I.ohman was bij de vorige poging, nu 5 jaar geleden, ook tegen wette lijke sluiting. Thans is hij er vóór. Toen heeft hij zich zeer beijverd, dat de vakge- nooten zouden sluitenmaar alras moest hij zeer tot zijn leedvvezenjervaren, dat bij menigeen het ja niet ja bleef en hij heeft geleerd, dat met onderlinge afspraak niets te bereiken valt als er maar éen dwars wil, waardoor hij alle overigen dwingt, weer later open te houden. Om 9 uur kan men zelfs in de Langestraat al met een kanon schietenhet publiek wil best meewerken en vraagt zelfs: kunnen we nóg terecht f.igt het niet op onzen weg, vraagt spr., om gezamenlijk met onze zuster-vereeniging «Handel en Nijverheid» een actie op touw te zetten, waar het hier een belang geldt, dat alle middenstanders raakt. De heer Luycx herinnerde, dat het Bondsbestuur een circulaire zou zenden. De Voorzitter antwoordde, dat deze nog niet is ingekomen. Het Bondsbestuur streeft naar een Rijks-wet. Wij wenschen, in afwachting daarvan, een Gemeentelijke verordening. De heer Stenfert, concludeert spr., is een tegenstander de heer I.ohman een voorstan der van wettelijke regeling. Als beide heeren hun standpunt eens rijpelijk overdachten en in een volgende vergadering ontvouwden, dan zou stellig een zeer vruchtbaar dfbat kunnen ontstaan. Samenwerking met H. N. is niet alleen gewenscht, maar ook noodig. Eendracht maakt macht. Doch die samenwerking kan eerst gevraagd als onze vereeniging zelve een gevestigde meening heeft. Als elders zal dan wel de winkelsluiting in haar geheel dus uok de Zondagssluiting worden geregeld. Aan de orde was vervolgens het instal- leeren van 11 nieuwe leden, die, voorzoover aanwezig, op de gebruikelijke wijze werden gecomplimenteerd, Volgden te Mededeelingen. De Voorzitter achtte de belangrijk ste het oprichten van een vakgilde in de schoenbewerkers-branche, als gevolg van de abnormale stijging der lederprijzen. Spr. wenschte de branche-organisatie veel geluk en hoopte, dat het goede voorbeeld goede navolging mocht vinden. Immers slechts In een vakgilde kan volle kracht worden ont plooit omdat daar de behoeftên parallei loopen en de zelfde nooden en misstanden zijn, terwijl in de algemeene vereeniging tal van belangen zoozeer verschillen. Vervolgens herinnerde spr. aan de ope ning der Middelbare Handelsschool bij welke plechtigheid het afdeelingsbestuur was ge nood en in wier Bestuur zij is vertegen. woordigd. Zij is een vakschool die wij den leden voor hun zoons of pupillen ten zeerste aanbevelen (applaus). Toen de nieuwbenoemde Burgemeester do corporatiön ontving, heeft het Bestuur de belangen van den middenstand warm aanbevolen (applaus). In de vorige vergadering werd ter sprake gebracht het oprichten van een Arbeidsbeurs door de patronaten onderling. Het Bestuur vroeg nadere inlichtingen, doch kreeg in middels een verzoek van den Chr. Besturen Bond om een gecombineerde vergadering tot dit doel bij te wonen. Hieraan is vol daan en de heer Bunnik heeft zitting ge nomen in het comité, dat eerlang tot den Raad het verzoek zal doen om van Gemeente wege een Arbeidsbeurs op te richten. Zulk een Beurs heeft meer levensvatbaarheid en er gaat grooter kracht van uit. Het Bestuur meent, dat de vereeniging zeer goed doet door hiertoe moe te werken (applaus). Bij de nu volgende rondvraag werd onder meer de vraag gedaan of het niet goed is, met H. N. een gecombineerde actie te beginnen tegen de zoogenaamde rommel markt. Te Maastricht verwierf men daarmeee goede resultaten. De Voorzitter antwoordde, dat wel wordt beweerd, dat sommigen nadeel on dervinden van de marktkooplui, doch dat bewezen is, dat anderen er voordeel van hebben o. a. omdat een markt steeds veel menschen naar de stad trekt. Het Bestuur zal het gesprokene echter in overweging nemen. Ten slotte wierp de Voorzitter een terugblik op het jaar, welks kalender bijna is geöindigd, tevens het eerste vereenigings- jaar en meende, dat er alle reden is tot te vredenheid. Er zijn nog wel onvervulde wenschen, doch men kan nu eenmaal geen ijzer met handen breken. Het is thans de tijd om balans te maken en als we dit nu ook doen van de vereeni ging, vinden we terughaar oprichting, met alien arbeid daaraan verbonden het ijveren voor de Handelsschoolhet samenwerken voor een Arbeidsbeurshet reeds oprichten van een vakgilde; het beter bekend worden met en daardoor beter waardeeren van zus terverenigingenhet steeds aangroeien, dik wijls met een half dozijn te gelijk, van het ledental, dat sedert de oprichting reeds is verdubbeld, doch, als ieder lid in zijn kring ijvert, licht nog weer verdubbeld kan wor den. Moge het nieuwe jaar dit brengen; zij het er een van eendrachtig samenwerken opdat de vereeniging hecht en sterk worde. Na de leden in hun privé een gelukkig Kerstfeest en Nieuwjaar te hebben toege- wenscht, sloot de Voorzitter de om 8,15 ge opende vergadering te 9.50. trouw konten on ecu dikwijls luttel gewin ter zijde stellen, hetgeen ook kan omdat zij hun product minder ver hebben te vervoc- 1 ren. Toch zal dc kaasmarkt te Amersfoort steeds van localen aard blijven. De kaas- 1 makerij in de omgeving van Amersfoort is klein en ik durf niet beslissen of zij zich De tweede vergadering over het instellen eener kaasmarkt te Amersfoort, gisterochtend weder onder voorzitting van den heer W. van Haselen hier gehouden, was andermaal druk bezocht, terwijl de leden van Jiet voorloopig comité tal van namen opga ven van hen, die sympathiseeren met het plan en bereid zijn, mee te werken. Zij werd ook bijgewoond door den heer H. B. Hylkema, Rijks-zuivelconsulent In de Provincie Utrecht, en het Dagelijksch Bestuur der afdeeling Amersfoort van hét Utrechtsch Landbouw Genootschap. De Voorzitter vroeg, na de gebrui kelijke plichtplegingen, of de vergadering nóg van gevoelen is, dat een kaasmarkt hier mogelijk is, dan wel of zij daarin is versterkt en of de veestapel hier groot genoeg is. Beide vragen werden toestemmend be antwoord. De Voorzitter waarschuwde vervol gens, dat het niet moeilijk is, iets op te zet ten, doch wel om 't in stand te houden. Eerst dan kan men spreken van welslagen als de zaak levensvatbaarheid heeft; eerst dan be loopt men niet de kans, een mal figuur te maken, hetgeen niet alleen hocgst onaan genaam is tegenover de buitenwereld, doch ook de kans beneemt om later weer eens iets aan te pakken. Wil men ernstig hier een kaasmarkt hebben dan moeten de schou ders er eenparig onder gezet, maak ook onder gehouden worden; men moet opofferingsge zind zijn en niet om een luttel hoogeren prijs weer elders te gaan markten. De heer Hylkema vroeg het woord uit werkelijke belangstelling voor de zuivel bereiding in de Provincie Utrecht. De er varing heeft spr. geleerd wat de boer kan en wat er geschiedt om het zuivelbedrijf te verheffen. Niet spr. woord, doch de daden van belanghebbenden moeten hier gewicht in de schaal leggen. Steeds zijn er enkelen, die meenen, dat zij voordeel kunnen trekken uit een nieuw- opgezette zaak en daarom er mee ingeno men zijn. Blijft dit vermeend voordeel ach terwege dan taant huu belangstelling. De groote vraag is: zal hier voldoende en geregelde aanvoer komen En deze vraag kan het best beantwoord door de kaasmakers zeiven. Naar mijn oordeel is de vraag zeer moei lijk op te lossen of deze nieuwe kaasmarkt voldoende levensvatbaarheid zal bezitten. Dit zal alléén het geval zijn als allen zal ontwikkelen, daar dit afhangt van de 1 wijze waarop het bedrijf wordt gedreven. 1 De ervaring heeft mij geleerd, dat de nevenproducten der melkerij in deze streek j het meest tot hun recht komen voor de varkensfokkerij en naar mijn meening zal het bedrijf beter rendeeren als de ondermelk wordt gegeven aan de varkens cn vurkens- I fokkerij en kaasmakerij kunnen m. i. niet samengaan. Ik zou zeggenbehoudt uw varkensfokkerijdaarin 2ijt ge opgegroeid. En weest daarbij niet zuinig, zelfs met groote hoeveelheden zoete melk en bedenkt, dat gij uw ondermelk niet kunt missen. 1 Ik juich toe elke vooruitgang en zal het ook toejuichen als hier een levensvatbare kaasmarkt wordt gevestigd, doch ik meen te gelijk U te moeten waarschuwen, dit niet al te rooskleerig te bezien. De beteekenis van zulk een markt hangt af van de waarde van het product voor export en van de waarde van den koopman, dus van den prijs, dien de boer kan bedingen. En kunt gij U voorstellen, dat de prijzen hier op de markt zóo hoog zullen zijn, dat men zal kunnen spreken van «in onafhankelijke markt; dat wil zeggen van een markt, waar meer dan 2 of 3 kooplui komen? Indien gij wilt komen met uw kaas, en vooral geregeld en met kaas van goede qualiteit, dan zal ik mij daar over zeer verheugen. Niet om U de zaak tegen te maken, doch als onpartijdig raadsman meen ik U dit te moeten voorhouden. Uit hetgeen de Voorzitter van deze en de vorige vergadering heeft meegedeeld, blijkt mij ten volle dat de commissie met de Kamer van Koophandel ten volle bereid is, er alle kracht achter te zetten. Het is dus aan U, of ge de markt wenscht het is uw vaste steun, die haar doet bestaan van dien steun hangt alles af en als gij niet vast besloten zijt, dien te geven, is het beter, de zaak niet aan te vatten. Volgens mijn overtuiging is, de kaas die hier wordt gemaakt zoo goed van qualiteit als men zich slechts kan denken. Van het product heb ik dan ook goede verwachtin gen. Daarom ben ik nog niet tevreden ver alle kaas, die hier wordt gewaaktdoch dit kan ook niet anders, omdat het bedrijf pas in ontwikkeling en menig huis nog on voldoende ingericht is. Dat de kaas, die hier wordt gemaakt bij zonder geschikt is voor export zit niet in den zandgrond, doch in de wijze van berei ding, welke de kaas duurzamer doet zijn. Eigenlijk wordt in dezen omtrek, in het klein bedrijf, alleen in den zomerdag goed en ge regeld kaas gemaakt. Het product is thans duur en daarom maakt momenteel ieder kaasdoch zal dit zoo blijven Door vele aanwezigen werd nu medegedeeld, dat zij reeds jaren te Utrecht en te Gouda zeer goede prijzen maken. Dat varkenshouden en kaasmaken niet zou samengaan, werd betwijfeld. In het centrum der beste kaasstreken zijn boeren, die zelfs 300 varkens houden. In den varkenshandel staat het keuenfokken niet op den voorgrond wel het mesten van zware varkens, hetgeen niet geschiedt met melk. Er hebben zich vooral in den laatsten tijd in den omtrek veel kaasmakers uit Holland gevestigd en dit met succes. De Voorzitter, het gesprokene samen vattend, meende te mogen concludeeren. dat de vergadering zeer optimist gestemd was en zou gaarne een cenigszins juiste opgave ontvangen van het aantal hoeren, dat kaas kan aanvoeren. Hetgeen werd toegezegd, terwijl enkelen die opgaven reeds inleverden. Met algemeene stemmen werd nu uitge sproken de wenschelijkheid om hier een kaasmarkt te vestigen, bij voorkeur op Maan dag. Sommigen wenschten als marktplaats het Zand, omdat daar het product door de boomen wordt beschermd en zoo dicht bij de Bloemendalschcstraat als vrij algemeene uitspanplaats en ook dichter bij de Eem en dus bij de stoombooten ligt. Anderen waren meer voor den Hof, als voor de kaaskoopers gemakkelijker te bereiken centrum. Het Lieve Vrouwe-kerkhof als marktplaats kon geen meerderheid vinden. Algemeen was men vóór het doen wegen door een beëedigd weger en zóo, dat de wind geen invloed heeft op de schalen. De huidige Botermarkt wordt daartoe reeds vol- doende geacht. De Voorzitter deelde nog mede, dat de commissie uit de Kamer van Koophandel bereid is, gevolg te geven aan het verzoek om voorloopig de leiding te blijven houden en dat zij rapport zal doen aan de Kamer van de tot dusver verkregen resultaten, welk rapport te zijner tijd wordt overgebracht aan het Gemeentebestuur. Nadat de heer Hylkema nog had ver zocht om een naamlijst van de belangstel lenden in verband met een wellicht binnen- <"rt in 10 voeren r kaas, werd de ve, aanving, te half Voor de vierde"!! Piauwe en Blokzijl ook ilenen vierde„ eerste twee aId° chansons. Het derd, men door oude hek zocht, op alle wij Van den beginne kort afgebroken Con ressen en hoorders houden en zijn 0nJ jammer zOU 't J voorgoed uiteen w* weer hartelijke ovs* voor zijn meesterlijke teer velen kocht* weinigen zullen de k tot hun recht brent te doen. De zaal was half zeer beide heeren hi, zelfs nu er zóo veel Hij de tot gb£; strijden van het ,2 Kon. Onderofficieren nog de volgende prij personeel degen wachtmeester J. van ment huzaren Wille, van het le 9e prijs wachtmeeste ie regiment huzaren personeel degen, 1 geant A. E. Bothes infanterie. Quick ontvangt uit ZutfenH. V. Arnhem te gast; 1[ Wageningen kampe in zijn afdeeling. Wanneer men warming de lucht in dunt, wint, zooals is beduidend aan gevo die lastig een telef deze vinding van v, warming, vooral in gemakkelijk is uit t< De lantaarns van ten volgende wee£ na vieren, die van i 't laatst tien minui gestoken. De levering vanl soldaten-menages inl het eerste halfjaar Jj wezen aan F. J, m per Kilo. Zaai niet te laat.f Buiten verantwoordt! Kopy van IngeztÉ niet geplaatst, word' Geachte Redactie, Mag ik voor deflj plaats in uw courStj uw lezers een cn waarin de Openbs te Amersfoort thansj Sedert 15 Novenilf Beukenlaan 2 gew< te krijgen en het grond, dat de inrij Januari 1913 voor! opengesteld. Aan het publiek] boden een ruime personen, waarin ke schriften onmiddi n e 11 (en niet sommigen meenen? Groot en klein 1 zeker ver over de hier een voorloopis rijkste volgen StM terdammer, Handels! Courant, Tijd, Stand Utrechtsch Dagbl» selijke bladen, üro Wereld, Patrimonii" volks, Tribune, K Haard, de Spiegel, Illustration, Illustfii London News, Gidt Onze Eeuw, Vragi schrift, Stemmen Revue, Nieuwe Tj van allerlei richting en Opvoeding, T; en Aardrijkskunde,! Technische Weter" den, Sportbladen,

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2