bijblad Cacao. VAN HOUTEN S INGEZONDEN. v - *«?•-* ->• -k 'STAALT DE1 T: SPIEREN V. RONA Laatste Berichten. uitgave van deamersfoortschecourant voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 21 DECEMBER 1912. goedkooper gebruik electromotor. Geachte Redactie, hew nLÏi bl!,1ïke"i"S. g«gsven door d,„ SL» S Versteeg ter vergelijking van de kosten voor een 5 P.K. ele&omotor n*. k 17, S»motor van 6 P.K., wenschte ik gaarne een andere te stellen. olgens het zeer juiste verslag in uw courant was die berekening, als volgt.- A or.1, electro gasmotor Aankoop f300.— f1600 indirecte ex ploitatie-kosten rente en af- ad 10 pCt. - 30.- directe exploi tatie-kosten stroom (8 cent) 6.-gas(6cent). iSi.ao smeer-en poets- inWilen - 2._ afkok .v-ater ,Q'_ f248.f 403.20 De kosten die de heer Nagtgias Versteeg voor den gasmotor becijferde, zijn voor een modernen gasmotor te hoog genomen, zoodat daardoor de indruk zou kunnen ge wekt worden, dat een gasmotor duurder in het gebruik is dan een electromotor van gelijke capaciteit. Het tegendeel is echter waar, hetgeen de ondervolgende berekening zal bewijzen. De aankoop van een gasmotor (6 P.K., Deutz) bedraagt in den laatsten tijd slechts f900, terwijl het bedrag voor aankoop van een gasmotor, door den heer Nagtgias Ver steeg genoemd f 1600, groot is. Het stroomverbruik van een 5 P.K. elec tromotor is per P.K.uur volgens de statistie ken der A. E. G. 880 watt. Het gemiddelde gasverbruik van een 6 P.K. gasmotor (Deutz) is 512 I.. per P.K.uur gegarandeerd. Thans krijgen wij dus de volgende bere kening Electro Gasmotor Aankoop f 300.f 900. indirecte exploi tatiekosten rente en afschrij ving ad 10 pCt. - 30.- 90. stroom 1000 uren 5 P.K. 0.88 K.W. a 8 cent -352. gasverbruik 1000 L. 0.513 a 6 cent -184.68 smeer en poets middelen - 2.- 50. afkoel water - to.— (3S4.— f334-68 Bij deze berekening is de stroom tegen 8 cent becijferddit is echter een prijs, zoo als die voor stroomafname bij kleine con sumenten in weinige gevallen berekend wordt. In het algemeen moet als normale stroom- prijs 12 cent gerekend worden; dan zijn de totale bedrijfskosten voor een electromotor f560. Waar nu een handwerker en klem-nij veren geen begrip hebben van rente-afschrijving en amortisatie, en Tiechts rekenen met loo- pende uitgaven aan baar geld. Zoo zijn de bedrijfsonkosten voor een electromotor f354, en een gasmotor afgerond f244, zoodat met een gasmotor per jaar rond f no wordt be snaard tegenover een electromotor. De meerkosten aan een gasmotor zijn dus door de besparing in 5V0 jaar gedekt. Neemt men den normalen stroompnjs aan van ,2 cent (inpl»»» van 8 cent zie boven) dan verhouden zich de cijfers als f 530 en f,,, zoodat dan bespaard wordt fz86 per aar en meerkosten van den gasmotor reeds in 2 jaar gedekt zijn. Men verkeert weieens in de meening, dat e™ gasmotor voor slechtsofV.be. f ,nrh een gasverbruik zou hebben, -dsof de gasmotor vol too pCt. tmlast is. Een tabelletje uit Barths .Die Zweck- miigste Betriebskraft", Bd. 3. leert anders en als volgt: WMiinn,s,s,d 7f 72 -is GaTd0,°rffi 40.0 33.'- eb -9 - l pf.'std 7'*° 53- 37 21 CACAO Bij den gasmotor a 12 pf. per M3. Bij den electromotor a 20 pf. per M3. Met bovenstaande becijfering en verdere beknopife gegevens acht ik het voldoende bewezen te hebben, dat een gasmotor geens zins duurder in het gebruik is dan een electromotor van de zelfde capaciteit Met dank voor de plaatsing. V. Amersfoort, 18 December 1912. Geachte Redactie, Verzoeke zoo vriendelijk te willen zijn, onderstaand berichtje op te nemen in uw blad. Bij voorbaat dankzeggend, namens de N. O. P. C., hoogachtend, uw dw. W. C. LUBERTI. Amersfoort, 19 December 1912. Eenige onderwijzers zijn voornemens, bij genoegzame deelneming alhier voor leerlin gen van de hoogste klasse der Lagere scho len en voor hen, die deze nog niet lang ver laten hebben, eenige buitengewone lessen te geven, waarin hoofdzakelijk zulke zaken zul len behandeld worden, waarvoor de gewone schooluren niet voldoende tijd of gelegen heid aanbieden a. De hoofdbeginselen der gezondheids leer. b. De invloed van alcoholische dranken op het menschelijk lichaam en de maat schappij. Een en ander af te wisselen door het voorlezen of vertellen van boeiende verha len van algemeen ontwikkelenden aard. Zij wenschen dit te doen met het oog op de vorming der kinderen, overtuigd, dat een goed inzicht in door hen te behandelen za ken, van zeer veel belang is voor de toe komst der jeugd. Het onderricht wordt kosteloos gege ven en geen dingen zullen besproken wor den, die in strijd zijn met iemands godsdien stige, zedelijke of staatkundige overtuiging. Ouders, die hun kind(eren) voor bedoelde lessen willen opgeven, kunnen dit doen bij den heer G. A. van Mechelen, Stellingwerf- straat 59', of bij den heer W. C. Luberti, Muurhuizen 63. BOUWKUNDE. Voor eenigen tijd werd door de leden van de »Maatschappij tot bevordering der bouwkunst*, afd. Utrecht, en de club van Utrechtsche leden van het Genootschap Architectura et Amicitia* besloten tot het houden van een tentoonstelling van het werk van architecten, bouwkundigen, enz., woonachtig in de Provincie Utrecht. Ingevolge bovenstaand besluit heeft op 11 December j.l. te dier zake een commis sie-vergadering plaats gehad, waar, behalve de afgevaardigden van voorgenoemde ver- eenigingen, ook aanwezig waren de verte genwoordigers van het Utrechtsch Kunst verbond. In deze vergadering is besloten, dat de tentoonstelling zal worden gehouden in de maand Maart 1913 en zal bestaan uit teekenwerk, foto's, werkstukken, enz., welke op het bouwwerk betrekking hebben. De bedoeling is de tentoonstelling uit drie afdeelingen te doen bestaan, n.l. 1 e afdeelingeen overzicht van uitgevoerde werken van architecten dooi- teekeningen, foto's, schetsen, werkstukken, enz. 2de afdeeling inzending van teekeningen, schetsen, studies (bij voorkeur gewasschen teekeningen) van onuitgevoerde werken van architecten. Indien mogelijk ook inzendin gen van werkstukken, 3de afdeelinginzendingen van teeken werk van uitgevoerde en niet-uitgevoerde werken van bouwkundigen in 't algemeen, waardoor in deze afdeeling ook kan worden ingezonden door eigenbouwers. De inzendingen zullen, alvorens te worden toegelaten, aan de beoordeeling van een be voegde jury worden onderworpen. Zoo spoedig mogelijk zal aan de architec ten en bouwkundigen in de Provincie Utrecht een circulaire worden gezonden met verzoek om opgaaf der verlangde plaatsruimte, waar over men wenscht te beschikken. Zij, die deze circulaire onverhoopt niet mochten ontvangen, zal deze, na aanvraag bij een der ondergeteekenden, worden toege zonden, waarna zal worden bepaald in welk gebouw de tentoonstelling in de stad Utrecht zal worden gehouden. Inmiddels zijn reeds inlichtingen te beko- bij den iste Secretaris der Maatschappij tot Bev. der Bouwkunde, afd. Utrecht, M. E. Kuiler, Catbarijnesingel 1, en den tste Sec retaris van de Club van Utr. leden van het Gen. A. et A. en van het Utr. Kunstver bond, C. J. de Haas, Lange Nieuwstraat 89, beiden te Utrecht. BET BSO VERZICHT. van 14 tot 21 December 1912. De verwachting, uitgesproken in ons vorig overzicht, dat, na de aanzienlijke da ling op de Amerikaansche markt, een her stel niet onwaarschijnlijk zou zijn, heeft zich in de afgeloopen week bewaarheid. Geleide lijk aan toch is ter Beurze van New-York een kalmere stemming ingetreden en heeft het paniekachtig voorkomen van Wallstreet plaats gemaakt voor een beter aanzien. Tot deze gunstiger stemming bracht veel bij de in het begin dezer week genomen beslissing door het Hooggerechtshof inzake de vervolging der Regeering tegen de An- thraciet-trust. Onder den indruk van het on gunstige vonnis tegen de Union Pacific was men algemeen de meening toegedaan, dat het Hooggerechtshof ook in dit geding de Regeering in het gelijk zou stellen. Toen echter de beslissing omtrent de Anthraciet- trust bekend werd en het bleek, dat de Regeering niet it; het gelijk werd gesteld, moest het pessimisme al spoedig plaats ma ken voor een meer optimiste opvatting. Men begon gunstigerte oordeelen over de nog hangende trustgedingen en het gevolg was, dat de zwakke houding van Wallstreet' plaats maakte voor een aangename tendenz. mmers uit de beslissing inzake de Reading Cy. bijv. bleek, dat de Regeering niet persé de groote Maatschappijen wil vernietigen, maar slechts in die gevallen ontbinding eischt waarin, naar haar oordeel, een uit schakeling der concurrentie heeft plaats gevonden. Daarom werd, hoewel het vonnis in het algemeen gunstig was voor éen Maatschappij nml. de Iron Temple Cy., de ontbinding gelast, omdat deze inderdaad met de bedoeling van uitschakeling der con currentie is opgericht. Wel merkwaardig is, dat bij de oprichting dezer Maatschappij, in 1898, dat doel openlijk is medegedeeld en in de »Chronicle« is gepubliceerd, terwijl de Regeering deze openlijke inbreuk op de Sherman Act, die reeds van 1890 dateert, eerst nu heeft tegengegaan. Ook Londen en Amsterdam werden door de betere tendenz van New-York gunstig beïnvloed en waar men daar eerst op ruime schaal had verkocht, begon men nu langza merhand weer tot koopen over te gaan. Deze gunstiger stemming heeft zich in het verder gedeelte der week, een enkele onderbreking daargelaten, vrijwel kunnen bandhaven en de koersen blijven dan ook meerendeels boven die van het einde der vorige week. De politieke verwikkelingen in Europa blijven de aandacht op zich gevestigd houden De onderhandelingen te Londen tusschen Turkije en de Balkan staten schijnen nog weinig resultaat te hebben. Turkije wenschte aanvankelijk niet met Griekenland te onder handelen en het duidelijk voornemen van Turkije om de besprekingen steeds weer te rekken, maakt geen aangenamen indruk. Er waren overigens deze week ook be moedigende factoren, zooals bijv. de rede van den Russischen Minister Kokoftzof, waar uit bleek, dat Servit4 niet op Rusland's steun in zijn geschil met Oostenrijk behoefde te rekenen en het bericht omtrent demobilisatie van Oostenrijk. De berichten blijven ech ter elkaar tegenspreken. De vrees, dat de Bank of England haar disconto weder zou verhoogen, een maatregel, waartoe wel aan leiding bestond, gezien de groote eischen aan deze Instelling gesteld, bleek ongegrond. Het handhaven van het disconto maakte een goeden indruk. Van STAATSFONDSEN lagen de Neder- landsche soorten zwak, terwijl Russen, na aanvankelijk flauw gestemd te zijn geweest, later in de week konden herstellen en vast sluiten. Bulgaren en Serven aan den zwak ken kant. Turken onveranderd. INDUSTRIEEI.E WAARDEN waren aanvankelijk, niettegenstaande de aanhou dende goede berichten omtrent de industrie, flauw gestemd, onder den indruk van de beschouwingen omtrent de trustgedingen. Later trad echter een betere stemming in en het slot is vast. In de afdeeling der INDISCHE CUL TUURWAARDEN kwam weinig verande ring. De handel bleef beperkt. MIJNWAARDEN. In deze afdeeling trokken aandeelen Redjang Lebong weder eens de aandacht door scherpe koersfluc tuaties. Na van 18872 opgeloopen te zijn tot 220 verlaten zij de week op een koers van 202 pCt. De overige soorten hadden een lustelooze, maar niet zwakke houding. Sing- kep Tin iets in reactie, terwijl Great C oars. hoewel aanvankelijk mat gestemd, een paar procenten konden monteeren. PETROLEUMWAARDEN. In deze af- deeling kwam geleidelijk aan een vaste stem ming bij stijgende koersen, hoewel het ver loop kalm genoemd mag worden. Een der factoren, die hiertoe bijdroegen, was de gun stige verklaring door het bestuur der Shell, afgelegd bij het declareeren van het interim dividend, omtrent den gang van zaken in het loopende boekjaar, dat zeer bevredigend moet zijn. Koninklijke zoowel als Geconsoli deerde blijven per saldo een tiental procenten boven het einde der vorige week, terwijl ook de bijwaarden meerendeels vaster sluiten. Orions daarentegen bleven een zwakke hou ding handhaven en moesten een vijftal pro centen prijs geven. In RUBBERWAARDEN ging weinig om. Aanvankelijk aan den zwakken kant werd de markt later in de week wat vaster gestemd. Koers variaties van beteekenis doen zich niet voor. Voor de inschrijving Amster dam Rubber bestond goede belangstelling de claims werden tegen oploopende prijzen verhandeld. TABAKSWAARDEN. In deze afdeeling trok speciaal de aandacht een sensationeele rijzing in aandeelen Amsterdam Deli, die 130 pCt. hooger sluiten dan de vorige week, in verband met het besluit tot het ver deden van nieuwe aandeelen onder de te genwoordige aandeelhouders. Ook de andere waarden meerendeels vast gestemd. PROLONGATIE, sluit op 4—4V* pCt. M. V. L. De hedenmiddag van 1.45 tot 4.15 onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck, gehouden Raadsver gadering werd bijgewoond door 14 ledenen den Secretaris, mr. j. D. Werkman.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5