Dinsdag 14 Januari 1913. RONA Van houtens Cacao No. 8210. 62e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoorfeche Coarant, voorheen Firma A. H. van Cleeff'1 HOOFDREDACTEUR P. J. 7&ZSSRZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per postƒ1.15. Advertentién 1—6 regels Go cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieéle- en ontelgenlngs- advertentiön per regel 15 cent ReolameB 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar huiten worden in rekening gebracht en koBten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: XORTBaziAOKT O. Postbus 9. Telefoon 19, KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 87 der Drankwet, brengen ter openbare kennis lo. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door JAN SMIT, van be- Toep koffiehuishouder, wonende te Amersfoort, in de beneden voorlokaliteit van het perceel, staands aan den Utrechtscheweg no. 46 te Amersfoort 2o. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het ver lof schriftelijke bezwaren btf Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 18 Januari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. .WERKMAN. Het kanaal door de Geldersche vallei. We leven snel en menig, ook hoogst be langrijk, onderwerp wordt zoo licht weer verdrongen door een ander niet minder actueel, waarvoor de aandacht wordt ge vraagd. In den laatsten tijd is het vraagstuk van het Kanaal door de Geldersche vallei weer op den voorgrond gebracht. Het is niet doenlijk, in dit kort bestek alle stadia te memoreeren waarin het heeft verkeerd doch wel komt het ons goed voor, te herinneren, dat in het begin van Januari 1908 aan H. M. de Koningin een adres is verzonden omtrent deze vooral voor Amers foort zoo brandende quaestie. Het werd geteekend door de heerenjhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, destijds Burge meester van Amersfoort, als VoorzitterH. A. van de Westeringh, Burgemeester van Veenendaal, lid van de Provinciale Staten van Utrecht; mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, Burgemeester van Wageningen, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- generaaljhr. G. J. A. Schimmelpenninck, Burgemeester van Rhenen, lid der Provin ciale Staten van Utrecht, dijkgraaf van de Rhenensche Nude en de Achterbergsche hooilanden mr. H. Smeenge, Voorzitter van het Hoofdbestuur der vereeniging »Schutte- vaer«, lid van de Tweede Kamer der Staten- Ssneraal, te Amsterdammr. A. C. van aaien, Voorzitter van de collegiën der exonereerende landen, te BennekomJ. G. Sandbrink, Secretaris van het Waterschap »het Veenraadschap der Geldersche en Stichtsche veenen*, te Veenendaalmr. A. Rooyaards van Scherpenzeel, lid der Provin ciale Staten van Gelderland, heeipated van het Heemraadschap de rivier de Eern^ beken en aankleven van dien*, tc Scherpenzeel; J. J. van Capelle, lid van de Staats-commissie voor de binnenschipperij, Voorzitter der afdeeling Amsterdam van de schippersver- eeniging >Schuttevaer«, te Weespercraspel G. S. Vlieger, lid van de Staats-commissie voor de binnenschipperij, Secretaris van het Hoofdbestuur van Schutte vaer* en scheep vaartkundig lid der commissie van deskun digen voor de Rijnvaart, te Amsterdam; en II. H. Prakken, te Veenendaal, als Secre taris samcr. vormende het comité, dat zich ten doel stelt het verkrijgen van een scheepvaartwater van den Rijn door de Geldersche vallei en de Eem naar de Zuiderzee. In dat adres werd betoogd, dat zulk een kanaal zeer groote voordeelen zal opleveren, zoowel voor de scheepvaart en voor de industrie als voor de daaraan zoo nauw verbonden volkswelvaart, terwijl reeds in 1879, bij de behandeling der Kanalenwet, vaststond, dat de sedert eeuwen hangende quaestie der afwatering voor de Geldersche Eiken dag wordt RONA meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voortdurend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizondcr voordeelig in 't gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geleerd. vallei daardoor tevens zou zijn op te lossen. Verder voerden adressanten aan, dat, be halve dat plaatselijke belangen zeer er door worden bevorderd, door dit kanaal een kor tere verbinding wordt verkregen tusschen Rijn en Zuiderzee en Noordelijk hiervan ge legen Provinciën, waardoor de algemeene belangen zoowel als de handel en de nijver heid ten zeerste zullen'worden gebaat. Wat de speciale belangen van Amsterdam aangaat (men denke aan het Merwede-ka- naal Red.) verwijzen adressanten naar de Memorie van toelichting der Kanalenwet 1879 en bovendien wijzen zij op de te drukke vaart met binnenvaartuigen langs het Mer- wede-kanaal. hetgeen belemmerend werkt op het Rijnverkeer, welk euvel zou zijn op té heffen door een kortere scheepsvaartverbin ding, waardoor de schepen van de rivieren naar de Zuiderzeehavens, en omgekeerd, den nieuwen vaarweg zullen verkiezen boven het Merwede-kanaal. Adressanten brachten vervolgens onder de aandacht van Hare Majesteit, dat de nijvere stad Amersfoort, met een vrij belangrijken handel en verschillende fabrieken, bij de tot stand koming van bedoeld kanaal in het bezit zal komen van een beteren en meer betrouwbaren vaarweg, waardoor velerlei bezwaren, aan de tegenwoordige scheepvaart verbonden, zullen worden opgeheven. In hoofdzaak bestaan deze bezwaren in de ge ringe capaciteit van de Eem en in de ver zandingen aan den mond dier rivier, waar door langdurige reizen en hierdoor verhoogde vrachtprijzen ontstaan, ten gevolge waarvan het transport veelal per spoor van en naar Amersfoort moet geschieden. Bovendien is het voor de schipperij steeds een groot nadeel, dat de tegenwoordige toestand der rivier de noodzakelijkheid meebrengt, meestal onbe- vracht weder langs den zelfden weg te moeten terugkeeren. De verbeterde vaarweg zal de schipperij in slaat stellen, een poging te doen om beter te kunnen concurreeren tegen de spoorwegenook de handel en de nijverheid in tal van plaatsen waarlangs het nieuwe kanaal zal loopen, zullen door den nieuwen waterweg zeer zijn gebaat. Nieuwe takken van industrie zullen ont staan en de Geldersche vallei zal misschien de nijvere Zaanstreek trachten na te streven iets waarvan de schipperij groote voordeelen zal trekken. Het kanaal zal aan onze oud-nationale industrie, het veen- en turfbedrijf, grootere levensvatbaarheid geven, terwijl het vervoer van grint, steen en steenkolen van de ri vieren naar de havens van Noord-Holland, Friesland en Groningen zeer er door zal toenemen en de vaarweg van den Rijn naar Amersfoort van ongeveer 130 K. M. zal worden terug gebracht tot ongeveer 28 K. M. Vooral de vaart van het Noorden zal door het kanaal zeer worden vergemak kelijkt. Wanneer toch bij de te onzent heer- schende Zuidweste- en Westewinden sche pen van De Lemmer of het Zwartewater langs de Geldersche kust opkruisen, hebben zij veelal vroeger den mond der Eem be reikt dan de Oranjesluizen, en wanneer schepen van Harlingen bij Enkhuizen zijn en den wind even Westelijk treffen, kunnen zij over bakboord over éen boeg de Eem aanloopen, terwijl de wind naar de Oranje sluizen dan op den kop dier vaartuigen staat. Ten slotte vestigden adressanten er de aandacht op, dat een eventueele droog making der Zuiderzee geen bezwaar kan zijn tegen den aanleg van dit kanaal en dat het graven van een kanaal door de Gel dersche vallei tusschen Arnhem en Vrees wijk onwillekeurig aan den Rijn een gelegen heid schept, aan een haven gelijk, welke dan tevens als vluchthaven zou kunnen dienen en, bij ijsgang, voor de talrijke schepen van de steenfabrieken en verdere los- en laad plaatsen langs den Rijn in een noodzakelijke behoefte zou voorzien. Het adres besluit met in het licht te stel len de groote belangen voor handel, scheep vaart en waterafvoer niet alleen voor de Geldersche vallei, maar ook voor de rijke landen daar beneden, die eveneens een groote uitgestrektheid beslaan en zeer ge baat zullen zijn door het tot stand komen van het nieuwe kanaal. De Gemeenteraad van Wageningen en het Waterschap »de Geldersche en Stichtsche veenen* zonden nog in de zelfde maand Januari 1908 adressen van instemming aan H. M. de Koningin. Het adhtesie-adres van den Gemeenteraad van Amersfoort is van 25 Februari 1907, terwijl de Kamer van Koophandel en Fabrieken den 27 Februari niet minder warm het plan steunde waarvoor zij zóo lang heeft geijverd. We hebben gémeend, dit thans even in herinnering tc moeten brengen en daarbij op den voorgrond te schuiven dezen zin uit het adhïeaie-request van den Raad van Amersfoort dat wel is waar de Gemeente Amersfoort gelegen is aan een aantal spoorlijnen, doch dat het ontbreken van een doelmatigen en betrouwbaren verkeersweg te water de uit breiding van haren handel en hare nijverheid belemmert. Hoe het scheepvaartverkeer in het afge- loopen jaar was, vindt men elders in dit nummer. Wa achten het overbodig, allen die be lang hebben bij den handel en de nijverheid nogmaals op te wekken, de binnenkort op te richten Kanaal-vereeniging >De Geldor- sche vallei* naar hun vermogen te steunen. In verband mot het bovenstaande vragen wc thans de aandacht voor een niet minder brandend vraagstuk: Wat Amersfoort noodig heeft. Op de jongste, thans door Gedeputeerde Staten goedgekeurde Gemeente-bcgrooting is oen bedrag van f500 uitgetrokken om Amersfoort vooruit tc brengen, meer naar buiten bekend te maken en te bcvordoran. dat vermogende monschen er zich blijvend vestigen. Een alleszins lofwaardig voornemen, dat echter niet zoo heel gemakkelijk is uit te voeren. Vroeger heette het, dat het zeer uitste kende onderwijs, van alle slag en voor alle beurzen, de kurk was waarop Amersfoort dreef. Maar zeer terecht is toen opgemerkt, dat vermogende menschen, die hier zich vestigen alléén om het onderwijs, weder vertrekken zoodra hun kinderen van dat onderwijs hebben gebruik gemaakt. »Wij moeten daarom een andor middel vinden om menschen te trekken, die hier blijven (enz.) er moeten kapitalisten worden getrokken, die hier blijvend zich vestigen. Dit kan, want de omstreken zijn buitengewoon mooi*. Onevenredig groot is hier het aantal paupers, veelal afstammelingen van hen, die de troepen volgden uit de kantonnementen van den Tiendaagschen veldtocht men bedenke wel. dat die troepen tot 1839 in Brabant en Limburg lagen en ten deelc ook van hen, die vóór de toepassing van stoom in de weverijen (hetwelk hier veel te laat geschiedde en waardoor Twente, dat het leeuwendeel zijner fabrikaten langs Amersfoort vervoert, voorsprong kreeg) een zeer loonenden arbeid vonden in de hand weverijen. Gaan we nu eens na de uitkomst der Inkomstenbelasting, zooals die is meegodeeld in het Verslag van den toestand der Ge meente over 1911, dan vinden wij den finan- cieelen staat vrij nauwkeurig geïllustreerd. Vrij nauwkeurigwant er zijn nog altijd slimmerikken, die wel huishoudgeld geven aan hun vrouw, doch meenen. dat de Ge meente wel buiten huishoudgeld kan. Van de 24 039 inwoners waren in 1911 er 3619 aangeslagon in die belasting en naar eigen aangifte of ambtshalve naar een inkomen van t 100 - 200 300 400 - 500 - 600 - 700 - 800 900 1000 - i 100 tot - 2100 - 3100 2000 3000 4000 8oz 627 34* «3 212 •39 104 '°5 110 379 183 7*

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1