Stadsnieuws. 4 too tot f 5000 43 - 5100 - 6000 32 f 6100 - 7000 14 - 7100 - 8000 12 - 8100 - 9000 10 - 9100 - 10000 6 - 10001 - 15000 15 - 15 001 - 20 000 3 - 30 000 i - 55 000 2 Dus 3395 aangeslagene» tot ten hoogste f3000, van welke 672 een inkomen hebben tusschen f 1000 en f 3000, en 214 boven f 3000. Verreweg de groote meerderheid der be volking moet er dus zien te komen van een inkomen van ten hoogste f3000 nominaal. Nu kan wel de wensch worden uitgespro ken, dat Carnegie's en dergelijken metter woon zich hier vestigden en het zou zelfs voor menigeen die thans zijn belastingpen ningen moeizaam vergaart wel heel aange naam wezen als zoo iemand, die alleen meer Inkomstenbelasting betaalt dan thans het ge- heele kohier beloopt, hier kwam wonen doch men bedenke wel, dat deze soort groot kapitalisten en dezen zullen wel zijn be doeld alleen daar hun woonplaats kiezen, waar ze wil hebben van hun geld. 't Wil ons zoo voorkomen.dat Den Haag, Nijmegen, Arnhem en om zoo te zeggen de voorsteden van Amsterdam Hilversum, Baarn, enz. in dit opzicht wel iets vóór hebben boven Amersfoort, dat inderdaad bijzonder mooie omstreken heeft, welke, vooral voor een aarts-rijkaard, die eenige auto's bezit, even gemakkelijk kunnen be zocht uit Baarn, Hilversum, De Bilt, enz. En welk gewicht leggen de mooist denkbare omstreken in de schaal bij slecht weer of als de zon onder is? Wat Amersfoort noodig heeft? Fabrieken. Fabrieken, die óok werk verschaffen aan het naar verhouding van het zielental on evenredig groot aantal paupers, die waarlijk niet allen voor hun genoegen aankloppen bij Burgerlijk armbestuur (dat in 1911 uitdeelde f 18 075.85) en diaconieën of particuliere weldadigheids-vereenigingen. Amersfoort ligt zoo bij uitstek goed voor fabrieken, in het centrum des lands, aan een knooppunt van spoorwegen, die naar alle richtingen voeren. Ef ontbreekt slechts éen zaakeen goede, betrouwbare waterweg, waarlangs ruw mate riaal en brandstoffen kunnen aangevoerd. Is die waterweg er, dan komen er fabrie ken, stellig en zeker. Nu reeds komen daar voor telkens aanvragen, die nagenoeg alle afstuiten op het gemis van een waterweg. Trekken uit kapitalisten isheel mooi, maar dan moet men ze eerst hebben trekken uit de nijverheid is beter en die kan men hier krijgen, door haar de middelen te verschaf fen om haar bedrijf op werkelijk loonende wijze uit te oetenen. In afwachting van het kanaal, dat thans in afzienbaren tijd komt, kan de Gemeente doen hetgeen onze Oostelijke naburen met zoo groot succes reeds jaren deden: terreinen in erfpacht geven aan der zake kundigen, die een fabriek willen oprichten en die te goeder naam en faam bekend staan. Daarbij hoede zij zich vooral, te vervallen in de bekende »fault of the Dutch, giving to little and asking to much*. Zaterdagavond zoo tegen half twaalf be gon 't te sneeuwen, eerst ragfijne naaldjes, later flinke vlokken en al crescendo aan sneeuwde het den ganschen nacht en een flink stuk van den Zondag door, zóo aan houdend, dat een flinke deken is gelegd over de planten, die, naar luid van de berichten, zich reeds in 't voorjaar waanden. Als 't dus waar is, dat sneeuw op slik binnen drie dagen ijs geeft, dun of dik, dan zijn die voorloopig goed opgeborgen. Dat de sneeuw heel wat stagnatie bracht in den treinenloop, spreekt vanzelfóok, dat de clubtocht van de Ned. Motorwielrijders- vereeniging zich bepaalde tot het toch maar gaan van enkelen, die 't er nu eenmaal op hadden gezet, te tuffen. Van voetballen kwam uit den aard der zaak heelemaal riiets. De tram, die al vroeg met den pekelwa- gen werkte, maakte vooral van de Langestraat een geweldige moddermassa, doch gisterochtend werd ze met schoppen bewerkt en met bezemen gekeerd en toen het vrou welijk deel der bevolking naar de uitverkoo- pen toog, vond het onze winkelstraat bij uit nemendheid keurig gereinigd. De nieuwe Wethouder van Openbare wer ken heeft koopsters en winkelstand wel zeer verplicht. C. Brouwer, sedert 1 Januari 1903 agent van politie 2e klasse, heeft tegen 1 Februari ontslag gevraagd. Hij zal te Spanbroek (N.H.) in particuliere betrekking gaan. Hierdoor zijn er thans 4 vacatures bij het politiekorps. In het afgelooper. jaar zijn hier aangeko men 797 schepen met een gezamenhjken inhoud van 83 805 tonnende stoombooten en motor-booten meegerekend. Daarbij waren er 72 met een gezamenlijke tonnemaat van 7651 geladen met steenkool, 1 met 150 ton met cokes, 69 met 6511 ton met turf, 102 met 12 006 ton met steenen, 12 met 1806 ton met grint, 13 met 993 ton met kalk, 22 met 2219 ton met planken. 7 met 756 ton met riet, 2 met 36 ton met schelpen, 1 met 52 ton met tras, 5 met 539 ton met zand, 240 met 23 <>45 ton met voeder-artikelen. Van hier vertrokken 14 geladen schepen met een gezamenlijke» tonneninhoud van 1632. Uit België kwamen 5 schepen aan, samen metende 675 ton, en geladen met meel, oliezaad en zwart zaad. Van 6 Januari tot 17 Februari was de vaart gestremd door de vorst, waardoor minder schepen aankwamen dan in 1911 toen het aldoor open water was en hier 847 schepen met 85 240 ton aankwamen. Nu ook andere bladen het melden, be hoeven we zeker niet langer te verzwijgen hetgeen ons onder de roos werd medege deeld, namelijk, dat de Amersfoortsche indu strie- en huishoudschool weldra een zeer groot verlies zal lijden. Mejuffrouw H. M. S. J. de Holl toch, sedert 1905 Directrice van en leerares in koken en voedingsleer aan die instelling, is benoemd tot Directrice der Huishoudschool aan de I.aan van Meerdervoort te 's-Graven- hage, als opvolgster van mevrouw A. S. Tydeman-Verschoor, die haar hier aanbeval. Wie zich herinnert hetgeen mejuffrouw De Holl deed vóór de opening der school, gedurende den tijd dat deze was onderge bracht in de drie woonhuizen aan de Viandenstraat, en voor haar heeft gedaan sedert de school is gevestigd in het eigen gebouw aan de Beekesteinschelaan, weet ook hoe zij de vereeniging aan zich verplichtte. Te Nijmegen overleed Zondagmiddag plotseling in den ouderdom van 77 jaar de heer F. J. Schweinsberg, sedert 1885 muziek leeraar aan de Rijks-kweekschool en organist der Wacdsche gemeente aldaar den ouderen Amersfoorters welbekend. Slechts in een deel der oplage van het vorige nummer konden we het telegram op nemen waarin ons werd bericht, dat de kapitein-paardenarts A. Frederikse, van het ie regiment veld-artillerie te Utrecht, met ingang van 1 Februari is bevorderd tot dirigeerend-paardenarts (majoor) Dij het korps. De kolonels R.J.graafSchimmelpenninck, adjudant van H. M. de Koningin, en A L. Klerk de Reus, thans commandant van het 2e regiment infanterie, worden binnenkort bevorderd tot generaal-majoor. Ten einde de gasmeters tegen vorst te beschermen, wordt door den Directeur der Gemeente:gasfabriek den gasverbruikers her innerd, den gasmeter te bekleeden, het me terkastje te vullen met doeken, zaagsel, zemelen, doppen of wol, zoodanig, dat de standopneming mogelijk blijft, en bij strenge vorst een of meer met warm water gevulde kruiken in de onmiddellijke nabijheid van den meter te plaatsen. Het met 1 Maart aangezegd ontslag aan de restaurateurs der stations-buffetten van de H.IJ. S. M. houdt volgens »De Ned.« verband met het feit, dat de exploitatie dier buffetten op dien datum zal overgaan op den exploitant van die der Staatsspoor. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is toegekend aan sergeant J. L, F. Ortmeijer, van het 5e regiment infanterie. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan militieplichtigen bestemd ter op leiding tot reserve-officier groot-verlof kan worden verleend tot den datum waarop de eerste oefening aanvangt van hen, die tot dien rang zullen worden opgeleid. Dat verlof kan uit den aard der zaak eerst wor den verleend, nadat de lotelingen bij de militie zijn ingelijfd. Ten einde intusschcn te voorkomen, dat zij, indien zij voor de opleiding worden be stemd, persoonlijk ter inlijving zouden moe ten verschijnen om dadelijk daarna weder met verlof te worden gezonden, zal aan hen namens den Minister van Oorlog uitstel van eerste oefening worden verleend tot den datum, waarop de opleiding aanvangt. Nog even herinneren we aan het abonne- ments-concert, hedenavond in »Amicitia« te geven door Corry Nera, sopraan, en Kurt Jonen, piano. De openbare leeszaal en bibliotheek, aan de Beukenlaan 2, zal voor het publiek ge opend zijn van morgen, Woensdag 15 Januari, des avonds 6 uur op werkdagen (be halve des Maandags) van 10 tot i2l/aen van V2 tot 1 o uur en des Zondags en des Maan dags van 2l/2 tot 10 uur. De vereeniging tot het houden van kunst beschouwingen, enz. zal aanstaanden Zaterdag «rootc zaal der sociëteit Vereeniging* exposeeren een portefeuille van het ^genootschap .Kunst zij ons doel*, uit Haarlem. Op de Zondag te Nijmegen gehouden Nationale voordrachten-wedstrijd in solo s en duetten behaalden onze stadgenooten mej. Chr. Heinz en de heer Jac. van den Heuvel, leden der tooneelvereeniging »Door fnsP^"t ning Uitspanning*, alhier, met het duet .Richard en Mathilda* met 203 punten den ^Defeerfte^ prijs werd behaald door de heer en mevr. Musschard, uit Haarlem, met 212 punten. Volgens het verslag van het Hoofdbestuur van het .Fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden* over 1912 bedroeg m dat jaar de opbrengst van de jaarlijksche collecte Aan'gratificatiën en toelagen is aan 1008 deelgerechtigden uitgekeerd f 47 9°6.öö, waaronder begrepen is f 8154.63 die boven de gewone gratificatie aan 294 verminkten van Atjeh en 1 weduwe van een gesneu velde op Atjeh werd verstrekt uit het ge schenk van Z. M. den Koning. Al deze gelden kwamen ten bate van 308 vermink ten uit Oost-Indië, 699 infirmen, en 1 oud strijder van België. In het Invalidenhuis te Leiden werden verpleegd 77 gepensionneerde militairen, waaronder deelgerechtigden. De geheele opbrengst dc-r Tweede winter- collecte voor de Diaconie der Ned. Her vormde gemeente hééft met de nagekomen giffen bedragen f 429-5° De A. P. C. heeft Zaterdagavond toch nog kans gezien, van het tweede zeven tal van de Jonge Kampioen in het Zuider- bad te Amsterdam met 3—" *e winnen, ondanks de zeer onaangename temperatuur door de centrale verwarming, welke zelfs een der spelers beving. De rust ging in met 3—0- Ook D. K. had niet geoefend. De A. Z. P. C. is dus in slechts twee jaar eerste klasse-club geworden. Tot Bestuursleden der anti-revolution naire kiesvereeniging .Nederland en Oranje* zijn herkozen ds. A. M. Donner, ds. A. Teeriok en de heer D. Ruys. In de vacatüre-H, P. Goossens werd ge kozen tot Bestuurslid de heer P. H. Dijk- sterhuis. Zondagmiddag hield in het gebouw van den R. K. Volksbond hier de Bond van propaganda-clubs voor R. K. sociale actie zijn tweede jaarvergadering. Van de 20 clubs waren er 12 vertegenwoordigd. Het belangrijkste punt van den beschrij vingsbrief was: het bioscoop-gevaar. De vergadering vereenigde zich ten slotte met het advies van den heer Engels, lid van het Hoofdbestuur der K. S. A., uit Leiden, namelijk om films te betrekken van het Hoofdbestuur, dan wel voorstellingen te geven in gebouwen van Volksbond of gezellen-ver- eeniging, en bij de Regeering aan te drin gen op strengere handhaving der Zedelijk- heidswet. Een hoogst interressante natuuropname is in het 8e wereldstad-programma van de bios coop »De Arend* die van het district Sond- more met prachtige bouwwerken en heer lijke watervallen, o.a. de veelmaal bezongen .Bruidssluier*. Allerdolst is .Onésime als horloge-maker*. Hij krijgt een stevige erfenis, doch zijn oom, de erflater, kent hem als ijverig noceur en bepaalt, dat hij de bankjes pas kan in ont vangst nemen na twintig jaar. Dat vindt Onesime maar half aangenaam, Doch als be kwaam uurwerkmaker weet hij een uitweg en hij morrelt wat aan den algemeenen tijd wijzer van Parijs zoodat jie minuutwijzer en de uurwijzer vliegensvlug voortsnellen. Heel Parijs doet mee aan dien wedloop. Op de Place de l'opéra, op de boulevards is alles op hol; men wil toch met zijn tijd meegaan. En ook binnenshuis holt men mee met den tijdeen zuigeling is in éen minuut volwas sen en alles gaat met razende snelheid net hetgeen Onésime wil, die in een paar weken de twintig jaar doet voorbijsnellen en dan weer in 't gewone tempo gaat profiteeren van de erfenis. Wie ongelooflijk sterke ruiterstukjes wil zien, ga eens kijken naar de oefeningen en de toeren van de Oeral-kozakken, die met meer zekerheid pyramides vormen op drie voortjagende paarden dan een der bezoekers op den beganen grond en zelfs menig tur ner op den diksten stroözak. Een zeer fraaie film is ook de dubbel ganger van Napoleon en een zeer leerrijke .Pour l'honneur du plat*, waarin twee ho telhouders ervaren welke verschrikkelijke gevolgen broodnijd kan hebben. Het extra-nummer, .OnBchifldig veroor deeld* geeft in twee afdeelingen de historie van een grondeigenaar wiens buurman, op jacht bij ongeluk door een strooper levens gevaarlijk gewond, uit minnenijd hem be schuldigt. In zijn laatste oogenblikken schrijft hii op ccu papiertje een herroeping van zyn ontzettende beschuldiging, doch dit papiertje wordt door den wind moegenomen en eerst gevonden door een zoontje van den ten on rechte beschuldigde nadat deze is ter dood veroordeeld. Nog juist bij tijcfe komt zyn onschuld aan den dag e" wordt hij terug gegeven aan zijn gezin. De bioscoop aan dé Langestraat heeft deze week een programma, dat hemelsbreed -ifwiikt van dat der vorige week. De .courant in beeld, geeft weer een reeks belangrijke actualiteiten. -,-iw .Tito beeft een erfen.s gekregen.tsalller- koddigst, behalve dan voor Toto, die, eer hii de brandkast heeft om er de aap in te bergen, lie rijkelijk rechis en links fooien heeft uitgedeeld, dat hij juist mets meer over bCDe .reis door Portugal, toont Coimbra, het slot te Pena, Bussacco, het beroemde klooster Batalha en een 109-jarigen Portugees, die stellig heeft gesmokkeld met zijn ge boortebewijs. De .telegrafist van fort ates* is een zeer spannende episode uit den opstand aer Sioux-indianen. Om 't even of de film is ge nomen op de Buttes Montmartre, er wordt kranig in gereden en heel mooi geacteerd. .Robinet in de Alpengeeft den bekenden Nauke als recruut bij de Alpenjagers. On- noodig te zeggen, dat hij zich weer geweldig aanstelt en ten slotte in de violon vliegt. Een zeer mooie film is ook dc beelden reeks uit den Amerikaanschen onafhankelijk heidsoorlog met Washington en Lafaytte als hoofdpersonen. Typisch Amerikaansch is >De wegen der liefde*, welke film doet zien hoe onbegrijpe lijk snel aan gene zijde van de groote plas een huwelijk wordt gesloten. Zelfs daarbij schijnt het time is money te gelden. Zooals we schreven, weer eèn voor ieder geschikt programma. Tik-tik. Ja- Als je zoo dag aan dag op bureau zit, ken je bijna alle tikjes. Dit kwam ons on gewoon voormaar toch Tik-tik. 't Was niet op de deur. O. aan 't raam. Zoo, ben je daar weer? Zooals u ziet. Denkt u weer eens om ons? 't Is nu wel heel erg noodig. U be grijpt er alles van. Om u denken Hoedat zoo Wel, 11 schrijft toch elk jaar zoo'n berichtje over kindervoeding, liefdadigheid, Kerstgaven Als 't maar wat meer hielp. O, 't helpt altijd wat en daarom heb ben ze me vandaag naar uw bureau gestuurd om ook voor ons iets te schrijven. Reclame? Weineen, bedelen. Bedelen Waarvoor nu weer Brood. Zoo. Ja, en water. Water en brood dus. Wat wou u daar mee Kom, houdt u nu niet van den domme. Een paar broodkruimels en een schoteltje water. Nu 't ineens zóo begon te sneeuwen, is er niets te vinden. Nu, onbescheiden is uw vraag niet. Maar wel noodig. We zijn allemaal in de war. We dachten al, dat het lente was en nu opeens zoo'n sneeuw. We zullen een berichtje schrijven. Voor wie kunnen we zeggen, dat bet is Schrijft u maar: voor de straatvogel*. Dank u. Het koude muschje dook weer weg in zijn veeren kraagje en spoedde zich naar zijn makkers om te vertellen, dat er een stukje in de courant zou komen en dat er dus wel heel gauw weer wat te eten en te drinken zou zijn. We zouden er willen bijvoegen trakteer ze eens door in uw tuin een smeerkaars neer te hangen. Daar smullen ze van en als 't wggtdjjjc lente is, zullen ze eens zoo mooi huirr^Klied zingen. Een zestiger uit Holkerveen waagde zich, ofschoon hij pas kort de wielrijkunst beoe fent, met zijn driewieler tot op den Amers- foortschen berg. 't Kostte wel moeite en zwaar trappen, maar hij kwam er dan toch. Maar toen berg af! 't Ging als gesmeerd, maar op den duur zóo hard, dat hij trappers en stuur kwijtraakte en ten slotte tegen een boom optornde. 't Karretje vermoeudijk onherstelbaar, maar de wielrijder alleen geschrokken. Zoo'n vaart ook, jong. Het spoor bracht hem een eind naar huis. Een minderjarig meisje, uit Amsterdam hier aangebracht, werd door de politie ver der geleid in de richting Winschoten, waar haar ouders wonen. Door de politie is proces-verbaal opge- j maakt tegen de eigenares eener strijkinrich- 1 ting wegens overtreding der Arbeidswet. Door de recherche hier is een handkar aangehouden, die te Utrecht werd ontvreemd.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2